تعمیراتتعمیرات اجاق گاز

خرابی ترموکوپل چگونه باعث خاموش شدن اجاق گاز می‌شود؟

در صورتی که ترموکوپل خراب شود چه اقداماتی باید انجام دهیم ؟

یکی از نکات بسیار مهم که باید بدانید این است که بیشتر مردم از اجاق گاز درست استفاده نمی کنند . و به دلیل سهل انگاری در هنگام کار با اجاق گاز باعث می شوند که در زمانی کوتاه اجاق گاز آنان خراب شود . یکی از مشکلاتی که معمولا امکان دارد برای شما پیش بیاید این است که شعله ی اجاق گاز شما روشن نمی ماند و خاموش می شود . در ادامه ی مطالب می خواهیم دلیل این مشکل و نحوه ی برطرف کردن آن را برایتان توضیح دهیم . لطفا با همراه باشید :

خاموش شدن ناگهانی شعله ی اجاق گاز از جمله مشکلاتی می باشد که به دلیل به وجود آمدن هر گونه نقصی در سیستم داخلی اجاق گاز ، ایجاد خواهد شد ، در مقاله های گذشته با دلایل بروز صدا در اجاق گاز آشنا شدید و حال به سراغ خاموش شدن ناگهانی خواهیم رفت.

و باید هر چه سریعتر آن را برطرف کنید وگرنه باعث خرابی در قطعات دیگر خواهد شد .از آنجایی که این مشکل در انواع اجاق گازها دیده می شود باید هر چه سریع تر آن را عیب یابی کرده و برای رفع این مشکل اقدام کنید . در ادامه چند دلیل را که می تواند باعث به وجود آمدن این مشکل شود ، برای شما توضیح می دهیم .

در ابتدا توصیه می کنیم که تمام قطعات داخلی اجاق گاز ، مانند چدن ها و سر گاز و …. را از اجاق گاز جدا کرده و درون سرکه و یا شوینده های مخصوص قرار داده و شستشو دهید . این کار شما باعث خواهد شد تا تمام چربی ها و ذره های اضافی که به آن چسبیده ، جدا شود و شعله ی اجاق گاز بعد از جرقه زدن روشن بماند .

 

خرابی ترموکوپل یکی از دلایل خاموش شدن شعله ی اجاق گاز

دومین علتی را که می توان برای خاموش شدن شعله ی اجاق گاز نام برد ، خرابی ترموکوپل اجاق گاز است . ترموکوپل قطعه ای است در اجاق گاز که کار آن انتقال جریان الکتریکی به بوبین می باشد و به این طریق باعث گرم شدن آن می شود .ضمنا ترموکوپل در اجاق گاز به عنوان یک ایمنی عمل می کند زیرا اگر هر کدام از قطعات اجاق گاز خراب شود ، شعله ی اجاق روشن نخواهد شد و اگر زمانی اجاق گاز روشن باشد و گاز قطع شده و مجددا وصل شود این ترموکوپل است که از جمع شدن گاز جلوگیری کرده و مانع  آتش سوزی می شود . عوامل زیادی باعث خرابی ترموکوپل می شود .

حتما بخوانید:   خراب شدن شناور منبع آب و نکاتی جهت نصب آن

البته برای رفع مشکل روشن نماندن شعله ی گاز به شما پیشنهاد می کنیم که در وهله ی اول به تعمیر ترموکوپل بپردازید ولی اگر در این زمینه تخصص کافی نداری حتما به تعمیر کار ماهر مراجعه کنید .

چگونه متوجه میشویم که ترموکوپل اجاق گاز خراب شده ؟

در مرحله ی اول با نگاه کردن به ترموکوپل اجاق گاز می توانید از سالم بودن آن اطمینان پیدا کنید اگر در ظاهر اجزای ترموکوپل سوختگی و یا آب شدگی قطعات وجود نداشت ، پس در ظاهر ترموکوپل خراب نشده است .

حال می خواهیم ببینیم اگر ترموکوپل در ظاهر درست بود چگونه متوجه خرابی آن شویم ؟

 • اگر محل اتصال ترموکوپل سوخته باشد متوجه خواهیم شد که ترموکوپل ما خراب شده .
 • اگر بعد از خاموش شدن شعله ی اجاق گاز به دلایل بیرونی مانند وزش باد و یا سر رفتن غذا ، جریان گاز قطع نشد متوجه خواهیم شد که ترموکوپل اجاق گاز ما خراب شده است .
 • اگر بعد از خاموش کردن اجاق گاز شما بوی گاز را حس کردید این دلیل آن است که ترموکوپل صحیح کار نمی کند . اگر ترموکوپل شما دچار خرابی شده بهتر آن است که آن را تعویض کنید ، برای تعویض ترموکوپل باید این کار توسط شخصی انجام شود که با تعمیرات اجاق گاز آشنایی دارد و نکات ایمنی را نیز رعایت کند :
 • برای تعمیر ترموکوپل اجاق گاز در مرحله ی اول باید محل دقیق آن را پیدا کنید .
 • برای این کار اول جریان گاز را قطع کنید و سیم برق اجاق گاز را هم بکشید .
 • سپس پیچ مشعل ها را برای دسترسی پیدا کردن به ترموکوپل ، باز کنید .
 • بعد از بر داشتن صفحه ، ترموکوپل معیوب را بردارید و در صورت لزوم آن را تعویض کنید .

خراب شدن بوبین و ولوم یکی دیگر از دلایل روشن نماندن شعله ی اجاق گاز

روشن نماندن شعله اجاق گاز

خراب شدن بوبین و ولوم اجاق گاز یکی دیگر از دلایل روشن نماندن شعله ی اجاق گاز می باشد . هر اجاق گازی برای کار کرد صحیح به اجزای مختلفی نیاز دارد و از قطعات متعددی نیز تشکیل شده است مثلا ولوم اجاق گاز قطعه ای است که کار آن میزان تنظیم شعله ی اجاق گاز می باشد . اگر ولوم اجاق گاز خراب شود دیگر هیچ چیزی باعث تنظیم شعله ی گاز نخواهد شد و امکان دارد شعله ناگهان زیاد و یا کم شود . در صورت کم شدن ناگهانی شعله گاز ، امکان دارد بعد از چند دقیقه شعله خاموش شود ، به همین دلیل به شما توصیه می کنیم از تعمیر کار خود بخواهید بوبین و ولوم اجاق گاز را بررسی کرده و از سلامت آن مطمئن شود .

حتما بخوانید:   رایج ترین مشکلات و ایرادات یخچال فریزر سامسونگ

می توانید سالم بودن بوبین را به طریق زیر چک کنید:

 1. برای تعمیر و تست کردن بوبین باید سر ترموکوپل را کمی حرارت بدهید
 2. اگر حرارت ایجاد شده در ترموکوپل برق ایجاد کرد و هسته ی بوبین در جای خود باقی ماند ، و واشر آن حرکت نکرد متوجه خواهیم شد که بوبین سالم است .
 3. بعد از آن هسته ی بوبین را 20 ثانیه به داخل فشار دهید .
 4. اگر دست خود را برداشتید و واشر در جای خود قرار داشت و حالت قبلی خود را حفظ کرد می توانید از سالم بودن بوبین مطمئن شوید
 5. و اگر هسته ی بوبین حرکت کرد و در جای خود باقی نماند ، یعنی بوبین دچار مشکل شده است .

 

جا به جایی الکترود جرقه زن ، یکی دیگر از دلایل روشن نماندن شعله اجاق گاز

روشن نماندن شعله اجاق گاز

دلیل دیگری که گاهی باعث خاموش شدن شعله ی اجاق گاز میشود ، جا به جایی الکترود جرقه زن در اجاق گاز ، می باشد ، در هر اجاق گاز قطعه ای وجود دارد به نام الکترود جرقه زن ، کار این قطعه این است که با ایجاد جرقه باعث روشن شدن شعله خواهد شد . گاهی امکان دارد بعد از تمیز کردن اجاق گاز ، الکترود جرقه زن جا به جا شده و در جای صحیح خود قرار نگیرد در این صورت امکان دارد شعله ی اجاق گاز روشن نماند .

جا به جایی سر شعله نیز می تواند یکی از دلایل خاموش شدن شعله ی اجاق گاز باشد .

پنجمین دلیلی که امکان دارد باعث روشن نماندن شعله اجاق گاز شود ، جا به جا شدن شعله ی اجاق گاز هست . گاهی بر اثر ضربه و یا تمیز کردن اجاق گاز و جا به جایی امکان دارد که سر شعله جا به جا شده و در جای درست خود قرار نگیرد ، این مورد می تواند  باعث شود که شعله ی اجاق گاز روشن نشود و یا بعد از روشن شدن ، دوباره خاموش شود . اگر با همچنین مشکلی رو به رو شدید سر شعله را کمی جا به جا کرده تا در جای درست خود قرار گیرد ، به این ترتیب مشکل اجاق گاز شما حل خواهد شد .

حتما بخوانید:   نحوه تست ترانس جرقه زن اجاق گاز

برای رفع مشکل روشن نماندن شعله ی اجاق گاز چه کار هایی باید انجام دهیم ؟ گاهی اوقات این مشکل با تمیز کردن سر شعله ها و تمیز کردن صفحه اجاق گاز بر طرف می شود اما اگر متوجه شدید بعد از تمیز کردن اجاق گاز باز هم شعله روشن نمی ماند باید حتما به عیب یابی دقیق و بعد از آن به تعمیر اجاق گاز اقدام کنید .

 • اگر تصمیم دارید بدانید که روشن نماندن شعله ی اجاق گاز شما به دلیل خرابی در ترموکوبل است یا خیر ، ولوم گاز را پیچانده  و چند ثانیه نگه دارید و سپس آن را رها کنید .
 • اگر شعله ی اجاق گاز شما به سرعت خاموش شد ، متوجه خواهید شد که خرابی از ترموکوبل می باشد باید نسبت به تعمیر آن اقدام کنید  .
 • اگر سیم های جرقه زن دچار پارگی و یا اتصالی شدند باید حتما سیم های معیوب شده را عوض کرده و یا قطعه ی الکترود اجاق گاز خود را تعمیر کنید .
 • اگر خرابی به دلیل بوبین و یا شعله پخش کن بود حتما باید آن را تعمیر و رفع عیب کنید ، برای این کار از تعمیر کار متخصص کمک بگیرید .

نتیجه گیری از دلایل روشن نماندن شعله ی گاز

در مقاله بالا از ایبک امداد برای شما دلایل روشن نماندن شعله ی اجاق گاز را توضیح دادیم ، همان طور که گفتیم دلایل زیادی باعث به وجود آمدن این مشکل می شود ، این دلایل امکان دارد به عوامل بیرونی بستگی داشته باشد و یا امکان دارد به دلیل عوامل درونی مانند : خرابی قطعات اجاق گاز باشد . بنابراین باید سعی کنید حل این مشکل را به متخصص ماهر بسپارید . اگر دلیل خاموشی شعله ی اجاق گاز خراب شدن قطعاتی مانند ترموکوپل ، بوبین ، سر شعله و … باشد تعمیر اجاق گاز خود را به مجموعه ی معتبری بسپارید تا به صورت اصولی و درست آن را تعمیر کنند .

امیدواریم مطالب بالا برایتان مفید بوده باشد .

 

 

 

علت روشن نماندن اجاق گاز چیست

امتیاز نویسنده

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل در رابطه با بررسی دلایل روشن نماندن اجاق گاز

امتیاز کاربر: 4.3 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا