خودرو

اقدامات لازم جهت آماده‌سازی خودرو پیش از سفر | چک لیست سفر

چگونگی آماده سازی خودرو برای سفر

آماده سازی خودرو برای سفر یکی از مهم ترین عوامل برای سفر با خودرو شخصی است که خاطره ای خوب را برایتان رقم خواهد زد. مسافرت با خودرو شخصی به خاطر آسایش و آرامشی که دارد، لذت سفر را افزایش می دهد. سلامت خودرو شما می تواند ضامن سلامتی شما گردد و سفری خوش را برایتان به ارمغان آورد. بنابراین بهتر است قبل از سفر اقدامات لازم برای آماده سازی خودرو را به درستی انجام دهید. قطعا مسافرت برای لذت بردن و ساختن خاطرات خوش است. بر این اساس خراب شدن ماشین در سفر علاوه بر زمان بر بودن می تواند خسارت مالی شدیدی به شما وارد کند و خوشی سفر را از بین ببرد.

آماده سازی خودرو برای سفر

قبل از انجام اقدامات لازم برای سفر با خودرو شخصی بهتر است ابتدا از سلامت خودرو خود مطمئن گردید تا در طول سفر دچار مشکلاتی از جانب خودرو خود نشوید. در این قسمت با انجام اقدامات لازم برای سلامت ماشین خود می توانید سفری فوق العاده را رقم بزنید.

نکاتی که در این قسمت ذکر می شود هر کدام یکی از اساسی ترین نکات محسوب می شود که در صورت عدم رعایت آنها ممکن است خسارت سنگینی به وجود آید و کام سفر برایتان تلخ گردد.

چک کردن بیمه ماشین

یکی از اقدامات اصلی قبل از سفر این است که از وجود بیمه خودرو خود مطمئن شوید، زیرا در هنگام سفر باید تمامی احتمالات در نظر گرفته شود. بیمه هایی همچون بیمه ثالث و بیمه بدنه خودرو خود را چک کنید و در صورت لزوم به تمدید آنها بپردازید. برای آسوده خاطر شدن خیالتان، مسافران را نیز بیمه کنید تا در صورت ایجاد حادثه هزینه های مربوطه به طور تمام و کمال پرداخت گردد.

جمع آوری جعبه کمک های اولیه

یکی دیگر از نکات لازم که باید به درستی به آن توجه فرمایید، قرار دادن جعبه کمک های اولیه درون ماشین است، زیرا در سفرهای طولانی ممکن است به قرص، چسب زخم، باند، گاز استریل و … نیاز شود.

معاینه خودرو قبل از سفر

برای ایجاد سفری مطمئن و ایمن، ابتدا ماشین خود را به یک تعمیرکار تخصصی نشان دهید تا خودرو شما به صورت کامل معاینه، و در صورت مشکل به برطرف کردن آن پرداخته ‌شود. زمانی که به یک تعمیرکار ماهر مراجعه کنید، می توانید خیالتان را از بابت سلامت خودرو آسوده گردانید و به دل کوه و بیابان سفر کنید.

یک یا دو هفته قبل از سفر به چکاپ خودرو خود بپردازید تا برای سفر با خودرو مطمئن گردید. به هیچ عنوان چکاپ خودرو خود را به یک یا دو روز قبل از سفر موکول نکنید. زیرا ممکن است ماشین شما مشکلی داشته باشد که باید تعمیر گردد.

معاینه ماشین قبل از سفر خطرات احتمالی در جاده را تا حدود زیادی کاهش خواهد داد پس از انجام این کار غافل نشوید. از تعمیرکار خود بخواهید تمامی قطعات ماشین که در هنگام سفر ممکن است با مشکل مواجه گردد را بررسی کند و در صورت ایجاد مشکل به تعمیر و یا تعویض آن بپردازد. در طول سفر ممکن است تسمه تایم، باتری، لاستیک و دیگر قطعات موجود در ماشین دچار مشکل شوند و نگرانی برایتان به وجود آورند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آینه بغل خودرو و ویژگی هایی که باید در مورد آن بدانید.

چک لیست ماشین قبل از سفر

قبل از اینکه با خودرو شخصی خود به سفر بپردازید، چک لیست ماشین قبل از سفر را به صورت کلی تهیه کنید. چک لیست موجود در این زمینه شامل تمامی اقداماتی که قبل از سفر برای خودرو خود انجام داده اید، است. با بی توجهی به این لیست ممکن است مشکلات بزرگی را در سفر تجربه کنید.

آماده سازی خودرو برای سفر

شستن ماشین

رعایت نظافت خودرو یکی از مهم ترین نکات برای سفر محسوب می شود. وجود آلودگی و لکه درون ماشین می تواند خاطرات بدی را برای شما و دوستانتان رقم بزند. پس برای سفری خوش و هیجان انگیز به نظافت ماشین خود قبل از سفر به طور اساسی بپردازید.

برای تمیز کردن خودرو خود ابتدا توسط یک جارو شارژی و یا جارو برقی درون ماشین را به طور کامل از گردوغبار پاک کنید. بعد از جمع آوری گردوغبار از اسپری های خوشبو کننده استفاده کنید تا هوای درون ماشین عطر خوشی داشته باشد. بعد از تمیزی اساسی درون خودرو، حالا بیرون ماشین را به همراه یک دستمال مرطوب و یا آب بشویید.

در صورت کثیفی بیش از اندازه بهتر است به کارواش مراجعه کنید تا خاک موجود بر روی بدنه به طور کامل برطرف گردد. در صورت عدم دسترسی به کارواش می توانید از کارواش های سیار استفاده کنید و از خدمات در محل آنها بهره مند گردید.

مدارک شناسایی مربوط به خود و ماشین را فراموش نکنید.

برای ایجاد یک سفر خوش باید به تمامی نکات توجه فرمایید تا خطرات احتمالی، کام سفر را برای شما و اعضای همراه تلخ نکند. برای نگهداری مدارک شناسایی از یک کیف استفاده کنید و تمامی مدارک مربوط به خود و ماشین را درون آن بگذارید. مدارکی همچون گواهینامه، بیمه خودرو، کارت ماشین و … را درون کیف بگذارید تا برای سفر آنها را فراموش نکنید.

همچنین بهتر است مدارک شناسایی خود و همسفران خود را در کیف مربوطه قرار دهید و کیف را در دسترس خود بگذارید.

جمع آوری تجهیزات ضروری داخل خودرو

در کنار جعبه کمک های اولیه از یک جعبه ضروری درون خودرو خود استفاده کنید تا از لحاظ تجهیزات به طور کامل بی نیاز باشید. جعبه ضروری درون خودرو شامل پتو، ابزار تعمیر، شارژر، پاور بانک، چراغ قوه، چند متر طناب و … است که در مسافرت های طولانی وجود این موارد الزامی خواهد بود.

ابزار تعمیر، یکی از اولویت های اصلی محسوب می شود که در صورت خراب شدن ناگهانی خودرو در جاده می تواند کارساز باشد. مواردی همچون پیچ گوشتی و انواع آچارها برای تعمیر ماشین جزء لوازم ضروری محسوب می شوند.

استفاده از موقعیت یاب

قبل از اینکه شروع به حرکت کنید بهتر است چند برنامه موقعیت یاب به روزرسانی شده را بر روی گوشی خود نصب کنید. استفاده از گوگل مپ برای نشان دادن موقعیت بسیار کمک کننده خواهد بود که مسیر مقصد را به راحتی به شما نشان می دهد. طرز استفاده از موقعیت یاب های موجود شما را در مسیرهای ناشناخته کمک می کند و بهترین مسیر را برایتان ارزیابی خواهد کرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت تقه زدن گیربکس اتوماتیک چیست | تقه زدن گیربکس چه زمانی اتفاق می افتد؟

حرف زدن با تلفن ممنوع

زمانی که در حال رانندگی هستید به هیچ عنوان با تلفن همراه صحبت نکنید. زیرا ممکن است تمرکز شما از بین رود. برای جواب دادن تلفن های ضروری به آرامی ماشین را پارک کنید و به جواب دادن تلفن همراه خود بپردازید.

به صورت کافی استراحت کنید.

اکثر تصادفات بین جاده ای در کشور به دلیل خواب آلودگی و خستگی زیاد راننده است که خسارت های سنگین را برجای می گذارد. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است با رعایت نکات لازم، سفری مطمئن و ایمن را برای خود و همسفران خود رقم بزنید. با استراحت لازم قبل از سفر به راحتی می توانید سفری آرام و مطمئن را تجربه کنید.

 زمانی که احساس خستگی و یا خواب آلودگی دارید، در گوشه ای توقف کنید و به کمی استراحت بپردازید. برای رسیدن به مقصد عجله نکنید. زیرا دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است. در صورت وجود راننده ای دیگر می توانید از همدیگر کمک بگیرید و به شکل نوبتی رانندگی کنید. بهتر است با کمی استراحت قبل از سفر با آمادگی کامل به رانندگی خود بپردازید و سفری مطمئن را شروع کنید.

بررسی شرایط جوی و جاده ها

یکی از نکات اصلی برای سفر با ماشین شخصی چک کردن وضعیت راه ها و شرایط آب و هوایی است. با چک کردن جاده ها می توانید از باز بودن جاده آسوده خاطر گردید و اگر شرایط وخیم است، بهتر است سفر را کنسل کنید. با وجود سامانه اطلاع رسانی راه ها می توانید اطلاعات لازم را برای وضعیت جاده دریافت نمایید.

آماده سازی خودرو برای سفر

رعایت نکات لازم برای سفر با خودرو شخصی

سفرهای خانوادگی و یا دوستانه به همراه خودرو شخصی از هیجان و لذت بالایی برخوردار هستند که می توانند حس آرامش و صمیمیت را در بین اعضای خانواده و یا دوستان بیشتر کنند. مسافرت به همراه خانواده و یا دوستان از لذت بالایی برخوردار است که نباید با سهل انگاری های خودتان خاطرات تلخی را بر جای بگذارید.

مسافرت به همراه خودرو شخصی گرچه لذت بخش است، اما در مواقعی ممکن است خطرناک و یا دردسر ساز باشد. خطرات تصادف بین جاده ای یکی از مشکلات بزرگ برای سفر با خودرو شخصی محسوب می شود که باید از احتیاط های لازم غافل نشوید.

زمانی که شما بتوانید به یک سری نکات در هنگام رانندگی توجه فرمایید، مشکلات و خطرات بین جاده ای تا حدود زیادی کاهش پیدا می کند. برای لذت بردن از مکان های دیدنی در کنار دوستان و خانواده در هنگام سفر، بهتر است به نکات اساسی توجه فرمایید تا مشکلی برای شما رخ ندهد. نکته ای که در این زمینه باید به آن دقت کنید مطمئن شدن از سلامت خودرو شما است که با اطمینان خاطر از کارکرد صحیح خودرو می توانید سفری خوش و هیجان انگیز را برای خود و دوستانتان رقم بزنید.

نتیجه گیری

آماده سازی خودرو برای سفر یکی از نکات اصلی برای داشتن سفری مطمئن و ایمن است که می تواند خاطرات خوب را برای شما به ارمغان آورد. با رعایت نکات فوق بهترین سفر را در کنار عزیزانتان می توانید تجربه کنید و از ایجاد خطرات احتمالی تا حدود زیادی جلوگیری نمایید.

آماده سازی خودرو برای سفر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه آماده سازی خودرو برای سفر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا