خدمات نظافتی

ترفندهایی برای تمیز نگه داشتن خانه | برنامه ریزی برای نظافت خانه

تمیز نگه داشتن خانه و تمیز کردن روزانه منزل در برنامه ریزی خانم های خانه دار، جایگاه ویژه ای دارد. گاهی تمیز کردن و نظافت قسمت های مختلف منزل کسل کننده و سخت می شود ولی ترفند هایی برای نظافت منزل وجود دارد که اگر با آنها آشنا باشید، نظافت برای شما ساده تر شده و می‌تواند دلنشین هم باشد. معمولاً خانم ها به تمیزی خانه اهمیت بسیاری می‌دهند ولی در صورتی که برنامه ریزی درستی برای این کار نداشته باشید و یا با نحوه تمیز کردن منزل آشنا نباشید، ممکن است از انجام آن خسته و کسل شوید و نتوانید خانه را هم به خوبی تمیز کنید.

برای اینکه منزل را تمیز کنیم، از کجا باید شروع کنیم؟

تمام خانم های خانه دار آرزو دارند خانه ای پاکیزه و تمیز داشته باشند و معمولاً این کار برای خانم هایی که بچه کوچک دارند، کمی مشکل است ولی اگر با ترفندهای مهمی آشنا شوید، می‌توانید به این آرزوی خود به راحتی جامه عمل بپوشانید. برنامه ریزی در نظافت و آشنایی با روش نظافت منزل، باعث سهولت و سرعت کار خواهد شد. قبل از اینکه تمیز کاری را شروع کنید و یا دستکش خود را دست کنید، ابتدا باید بدانید که از کجا می خواهید شروع کنید؟

قبل از شروع نظافت بهتر است یک خودکار و کاغذ بردارید و برنامه ریزی درستی برای نظافت منزل در نظر بگیرید. یک جدول برنامه ریزی به شما کمک می کند که کارها درست و در زمان مناسب انجام شود. برنامه های هفتگی باعث خواهد شد شما کار های نظافت خانه را بر روی هم تلنبار نکنید و منزلتان هم همیشه پاکیزه و تمیز باشد.

با برنامه ریزی صحیح و اصولی، دیگر نیازی نخواهد بود تا شما نظافت را فقط به روزهای آخر هفته موکول کنید و به جای استراحت در آخر هفته، تبدیل به فردی بی انرژی و کم حوصله شوید. نظافت های هفتگی معمولاً انرژی افراد را گرفته و البته کارایی زیادی هم ندارد. برای نوشتن یک برنامه روزانه بهتر است تمام قسمت های خانه را در نظر گرفته و به ترتیب اولویت جهت تمیز کاری، آنها را طبقه بندی کنید.

باید بدانید چه زمانی می خواهید تمیز کاری این قسمت ها را انجام بدهید. تمام مسئولیت هایی که در بیرون از خانه دارید هم باید در نظر گرفته و بنویسید و سپس شروع کنید به آماده کردن یک برنامه نظافت روزانه.

حتما بخوانید:   نظافت منزل در تمام فصل ها | روش های صحیح نظافت

تمیز نگه داشتن خانه

۱- ابتدا باید خانه را کاملاً سر و سامان دهید.

دقت کنید که تمیز کردن خانه فقط این نیست که شما از مواد شوینده و یا وایتکس استفاده کنید. چیزی که مهمتر است، نظم در کارهای روزانه است که می‌تواند در تمیز نگه داشتن خانه بسیار مؤثر باشد. توصیه می کنیم کارهای روزانه را به روزهای دیگر موکول نکرده و حتماً در همان روز انجام بدهید. اگر وسیله ای به زمین افتاده باید آن را بردارید و در جای مناسب خود بگذارید. برای اینکه وسایل خانه را سر و سامان بدهید، یک سبد بزرگ برداشته و از اتاق پذیرایی، کار خود را شروع کنید.

هرچه در روی زمین افتاده بود باید آن را در داخل سبد بریزید تا در انتهای کار هر کدام را در جای خود قرار دهید. حالا نوبت اتاق خواب کودک است. معمولاً این قسمت از همه جا شلوغ تر است. اسباب بازی ها و کتاب هایی که در سطح اتاق ها ریخته شده، همه را بردارید و در جای خود قرار بدهید.

۲- تمیز کردن سرامیک منزل

معمولاً بیشتر آپارتمان ها و خانه ها امروزه از سرامیک پوشیده شده است. کفپوش سرامیک به دلیل اینکه با مواد مختلف تماس مستقیم دارد، بیشتر از قسمت های دیگر خانه در معرض کثیفی و آلودگی می باشد. برای تمیز کردن سرامیک راه های زیادی وجود دارد. اگر شما با دمپایی و کفش در خانه راه می روید، بهتر است چند پادری در قسمت های مختلف منزل قرار بدهید. پادری باعث می شود خاک های کفش گرفته شود و کثیفی به داخل خانه منتقل نشود.

البته به این نکته مهم توجه کنید که پوشیدن کفش داخل منزل می تواند باعث خراب شدن کفپوش سرامیک شود. اگر می خواهید سرامیک ها را تمیز کنید ابتدا باید یک مواد شوینده مناسب که سازگار با سرامیک خانه باشد، خریداری کنید. بهترین راهی که می توانید سرامیک های کف را تمیز کنید، استفاده از آب داغ و مایع ظرفشویی است. با این محلول می توانید کف اتاق را کاملاً برق بیاندازید. استفاده از آب و سرکه هم می تواند به تمیز کردن سرامیک کمک کند. برای این منظور آب گرم و سرکه را با هم مخلوط کنید و تی را در داخل محلول بگذارید و روی کف اتاق بکشید. همانطور که می دانید سرکه دارای خاصیت ضد عفونی بوده و تمام میکروب هایی را که در روی کفپوش وجود دارد، از بین می برد. به این نکته مهم توجه کنید که بیشتر مواد شوینده و همچنین سرکه دارای خاصیت اسیدی است، پس بهتر است قبل از اینکه کار تمیز کاری را شروع کنید، قسمت هایی از سرامیک را که جلوی دید نیست، با شوینده مورد نظر و یا سرکه تمیز کنید و صبر کنید ببینید واکنش سرامیک چیست؟ ممکن است سرکه و یا مواد شوینده، مناسب سرامیک شما نباشد.

حتما بخوانید:   مهمترین دستورالعمل های نظافت شرکت و محیط کار

۳- لباس های کثیف را بشویید.

باید برای شستن لباس های اعضای خانواده که کثیف شده، زمان خاصی را تعیین کنید. مثلاً در هفته دوبار لباس اعضای خانواده و خودتان را در داخل ماشین بیاندازید. اگر در طول هفته لباس های کثیف در داخل در اتاق پخش بود همه را جمع کرده و در داخل ماشین قرار دهید. برای شستشوی بهتر باید لباس های رنگی و سفید را از هم جدا کنید تا لباس ها به همدیگر رنگ ندهد. بعد از اینکه لباس ها خشک شد، همه را جمع کرده و در جای خود داخل کمد قرار دهید.

اگر داخل کمد نامرتب بود باید آن را تمیز و مرتب کنید. اگر متوجه لباسی در داخل کمد شدید که به آن نیاز ندارید، می توانید لباس ها را جمع کرده و به افراد نیازمند و یا مراکز خیریه هدیه کنید. وقتی فصل جدید شروع می شود باید تمام لباس هایی را که برای فصل جدید مناسب نیست، جدا کرده و به وسیله کاور آنها را بپوشانید و در جای مناسبی قرار بدهید.

۴- استفاده از بهترین وسیله جهت گردگیری

به نظر شما برای نظافت و گردگیری چه وسیله ای مناسب تر است؟ شاید بگویید جاروبرقی بهترین وسیله است. قبل از اینکه نظافت را شروع کنید، بهتر است گرد و غبار سطوح را پاک کنید. جاروبرقی می تواند گرد و غبار روی فرش و مبل را کاملاً پاک کند. به وسیله جاروبرقی روی میز ناهار خوری، تخت خواب، مبل و فرش را کاملاً تمیز کنید. اگر خانواده شما پر جمعیت است، بعد از صرف شام، بهتر است اتاق را جاروبرقی بکشید.

۵- نور طبیعی و گل را به خانه بیاورید.

نور طبیعی در خانه باعث طراوت و شادی اعضای خانواده می شود. بهتر است پرده ها را کاملاً جمع کرده و پنجره های اتاق ها را هم باز کنید تا هوای تازه و نور طبیعی وارد شود. نور طبیعی باعث می‌شود افراد خانواده بانشاط شده و حتی فضای خانه بزرگتر به نظر بیاید. البته در فصل سرد سال نمی توانید این کار را انجام بدهید ولی در تابستان باز کردن پنجره می تواند باعث تهویه هوا شود. بهتر است روی بالکن و یا جلوی پنجره را به وسیله گل های زینتی و طبیعی تزیین کنید. برای اینکه گل ها بیشتر و بهتر رشد کنند، آنها را در جایی بگذارید که نور طبیعی بیشتر با آنها بخورد. توصیه می کنیم هفته ای یک‌بار هم گلدان‌ها را تمیز کرده و برگ های خشک شده آن را دور بریزید. اگر زیر گلدانی کثیف شده آن را بشویید و به طور منظم به گل ها آب بدهید.

۶- کارهای خانه را تقسیم کنید.

نظافت و تمیز کردن خانه کار پیچیده و سختی است و گاهی بسیار وقت گیر می شود. برای نظافت های روزانه و همچنین نظافت های هفتگی و حتی خانه تکانی، بهتر است از اعضای دیگر خانواده هم کمک بخواهید. در صورتی که خودتان همه کارها را انجام بدهید ممکن است در اثر فشار کار بیمار شوید. شاید اعضای خانواده ندانند که شما قادر به انجام تمام کارها نبوده و به کمک آنها نیاز دارید، پس باید حتماً مشکلات خود را با اعضای خانواده و همسرتان مطرح کنید.

حتما بخوانید:   راهنمای کامل تمیز کردن گاز رومیزی

از کودکی باید به فرزندانتان مسئولیت بدهید و از آنها بخواهید که بعد از تمام شدن بازی، حتماً تمام اسباب بازی ها را در جای خود قرار بدهند. اگر هم فرزند شما بزرگ شده است، از او بخواهید تا قسمتی از کارهای خانه را برعهده بگیرد و در نظافت روزانه و هفتگی به شما کمک کند. اگر فرزندان و یا همسرتان در نظافت منزل به شما کمک کردند، هیچگاه کیفیت کار آنها را با کار خودتان مقایسه نکنید و به آنها ایراد نگیرید، زیرا ممکن است دل زده شده و دیگر به شما کمک نکنند. در صورت همکاری اعضای خانواده نباید مسئولیت زیادی به آنها بدهید زیرا احتمالاً در نظافت های بعدی شما را همراهی نخواهند کرد. بعد از اینکه فرزندان و همسرتان به شما در نظافت کمک کرد، باید از آنها تشکر کرده و به آنها بگویید که باعث شدند کار شما آسان و راحت شود.

تمیز نگه داشتن خانه

۷- از موکت و فرش خوب نگهداری کنید.

موکت و فرش داخل اتاق، برای تمیز بودن نه تنها به شوینده مناسب نیاز دارند بلکه باید از آنها به طور اصولی مراقبت و نگهداری کرد. اگر تصمیم گرفتید که در اتاق پذیرایی گلدان بگذارید باید حتماً در زیر گلدان، یک زیر گلدانی قرار دهید در غیر این صورت آب گلدان در روی فرش و موکت ریخته و آن را خراب می کند. زیر گلدانی مانع از پوسیده شدن فرش و موکت می شود. دقت کنید اگر گلدان در روی فرش قرار دارد، هیچ گاه به اندازه زیاد در داخل گلدان آب نریزید زیرا ممکن است از زیر گلدانی سر زیر شود.

در صورتیکه مبل ها در روی موکت و یا فرش قرار داده شده، باید حتماً از چوب و یا موکت در زیر پایه های مبل استفاده کنید زیرا ممکن است روی موکت و فرش جا بیندازد. اگر در منزل کودک دارید می توانید برای صرف غذا روی فرش، روفرشی بیاندازید تا فرش ها کثیف نشود. بعضی از اتاق ها شدیداً نورگیر بوده و نور خورشید مستقیم به داخل اتاق می تابد. این می‌تواند باعث خراب شدن و رفتن رنگ فرش شود و تاروپود فرش را هم از بین ببرد. برای جلوگیری از این مشکل می توانید از پرده کلفت و ضخیم استفاده کرده و در هنگام آفتاب پرده را بکشید.

31

ترفندهایی برای تمیز نگه داشتن خانه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

برنامه ریزی برای نظافت خانه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x