ایرانگردی

سفر به روستای پلور مازندران و جاده هراز

همه چیز درباره پلور مازندران ، آداب و رسوم ، فرهنگ و تصاویر روستای پلور

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

روستای پلور در استان مازندران  در نزدیکی مرز استان‌ مازندران و استان تهران و در مسیر جاده هراز بین امام زاده هاشم و آب اسک و در دامنه قله زیبا و تاریخی و مشهور دماوند در شهرستان آمل بخش لاریجان و دهستان بالا لاریجان ، جای گرفته است که تنها با یک بار سفر کردن به این روستای زیبا محو زیبایی آن خواهید شد . پلور روستای کوچکیست، اما دارای جاذبه های زیادی می باشد که می تواند حس و حال جوانی را برایتان رقم بزند ، این روستا با تنوع دیدنی ها، مثل کوهنوردی ، کندوهای عسل، دره زمان ، دشت شقایق ، دشت لار ، سد لار ، برف های زیبا ، جشن های برف در اردیبهشت، ماهی قزل هراز ، گوسفندان نژاد سنگسر، و مرتع عالی گوسفندان ، لبنیات ، بادهای وحشی طبیعی ، آویشن ، خشخاش کوهی ، گون ، انواع گیاهان طبیعی ، دشت های گل در بهار و تابستان ، انواع حیوانات خاص منطقه ، برف های زیبای زمستانی ، شهرت خاصی پیدا کرده است .در سفرهای قبلی در این استان به زیر آب مازندران و جواهرده رفتیم که با زیبایی هر کدام آشنا شدید . حال در این مقاله از مجله ایرانگردی ایبک به پلور مازندران سفر کردیم تا شما را با این منطقه بیشتر آشنا کنیم . پس تا انتهای این سفر با ما همراه باشید .

1 2

پلور کجاست

پلور روستای کوچکی در دامنه دماوند استان مازندران می باشد این روستای جاذبه گردشگری زیادی را در خود جا داده است ،از آبشار و غار، دشت و شقایق از سوی دیگر همسایه بودنش با دماوند باعث شده که پلور دارای آب و هوای ییلاقی و خنکی باشد، در فصل بهار و تابستان مسافران زیادی به پلور می روند ،بخصوص در خرداد و تیر که فصل رویش شقایق ها است و پلور را به بهشتی سرسبز همراه با گل های شقایق تبدیل می کند این منظره زیبا را باید با چشمان خود ببینید ،روستای پلور در ارتفاع 2300 متری در نزدیکی دماوند قرار دارد  به همین سبب روستای پلور مقصدی برای کوهنوردان هم می باشد ،قرارگاه کوهنوردی که در حومه پلور قرار دارد که محل استراحت کوهنوردان و اقامت شبانه آنها است ،مجسمه در میدان اصلی پلور نصب شده است که نماد کوهنوردان است این مجسمه که به سمت کوه دماوند اشاره کرده است و هرکسی که وارد پلور شود این مجسمه را می بیند.

حتما بخوانید:   پارک جمشیدیه و کلکچال کجاست؟ | تاریخچه پارک جمشیدیه

معنی پلور چیست

پلور به دو معنا می باشد یکی به معنای غرش پلنگ تنومند و دیگری تیرهای افقی سقف اتاق یا همان الوارهایی که در بام خانه های شیروانی گذاشته می شود ،نام پلور را بروی نوعی ماهی که در دریا خزر پیدا می شود گذاشته اند که بسیار هم خوشمزه است و پیشنهاد میکنم حتما این ماهی را یکبار امتحان کنید احتمال این که به کامتان خوش آید زیاد خواهد بود.

تاریخ و فرهنگ روستای پلور

این روستا با قدمت بالای  خود اما دارای بافت جدید است ،تعداد خانوار قدیمی پلور 100 تا است و مابقی خانه های جدید هستند در میان روستای پلور چند اقامتگاه بوم گردی برای مسافران ساخته شده است ،روستای پلور از دسته روستای است که درمیان اهالی آن در مورد گنج های بزرگ دهان به دهان می چرخد به همین خاطر از گذشته تا به امروز مردم این روستا در تلاش پیدا کردن گنج هستند ،پیدا شدن سفال و ابزار و آبگینه ها در این روستا به ویژه در قلعه دختر این روستا داستان های از گنج های بزرگ در پلور به وجود آورده است .شغل اصلی مردم این روستا دامداری است دامداری یکی از اصلی تری شغلهای اهالی این روستا است سوغات اصلی روستای پلور لبنیات و محصولات حیوانی و صنایع دستی ساخت اهالی پلور می باشد.

پلور مازندران

مسیر رفتن به پلور مازندران

برای رفتن به پلور از تهران  به سمت جاده هراز وارد شوید و بعد گذشتن از بومهن ،به رودهن و آبعلی به گردنه امام زاده هاشم می رسید کمی جلوتر از گردنه به روستای پلور می رسید بعد از رسیدن به پلور می توانید کوه دماوند را هم ببینید.

اگر تصمیم دارید به سد لار بروید کمی بعد از از گردنه به دوراهی می رسید باید به سمت چپ بروید ماشین را باید در همین حوالی پارک کنید و مسیر را پیاده ادامه بدهید.

اگر قصد دارید مسیر را با تاکسی بروید انتهای بزرگراه شهید بابایی به مقصد پلور تاکسی وجود دارد از شرق تهران تا تا پلور حدود 88 کیلومتر است شما در این مسیر حدود یک ساعت نیم الی دو ساعت راه است.

در سفر به پلور از چه مکان هایی دیدن کنیم

جذابیت پلور مازندران زمان قبل رسیدن به پلور است در مسیر قبل رسیدن شما با یکی از معروف ترین مکان دیدنی به نام دره زمان می رسید دره زمان معروف به دره تازیان است ،دره تنگ و عمیقی که با صخره های بلند به وجود آمده است از میان دره زمان رودی زیبا جاری می شود آب این رود در تابستان به اندازی  خنک و پرآب است که در هوای گرم تابستان گردشگران زیادی را برای آبتنی به این منطقه زیبا و سرسبز می کشاند.

چگونه به دره زمان برویم ؟وقتی به پل سنگی در روستای پلور رسیدید وسیله نقلیه خود را پارک کنید تقریبا 45 دقیقه به سمت دره زمان پیاده روی کنید ، شما در مسیر خلاف رودخانه به سمت بالا خواهید رفت و از رودخانه نوردی لذت خواهید برد  ، فشار آب این رودخانه زیاد نیست اما عمق رودخانه در جاهای به 1.5 متر می رسد به همین دلیل بهتر است از لیدر یا کسی که راه بلد باشد و این مسیر را  قبلا طی کرده است همراه شوید در طول این مسیر دو حوضچه آبی  و آبشار کوچک هم مشاهده می کنید که می توانید آبتنی کنید ، همچنین اگر تشنه بودید می توانید آب برای آشامیدن از آبشارها تامین کنید زیرا آب رودخانه قابل خوردن نیست و دارای املاح معدنی است .

حتما بخوانید:   همه چیز درباره شیراز

آبشارهای پلور مازندران

آبشار یخی که از کوه های دماوند سرچشمه می گیرد ،این آبشار در ارتفاع 5100 متر یکی از بلندترین آبشارهای خاورمیانه شناخته شده است  البته شما  در فصل زمستان این آبشار را به صورت کوه یخ و در تابستان پر از آب شفاف و زلال خواهید دید.

آبشار قلعه دختر

بعد از گردنه امام زاده هاشم به سمت پلور آبشار قلعه دختر واقع است ،در قلعه دختر هم تعدادی زیادی سفالینه های قدیمی پیدا شده که در نزدیکی آبشار قلعه دختر بود ویرانه هایی از آن باقی مانده است .

پلور مازندران

دشت آزو

این دشت که 35 هکتار مساحت دارد در دامنه کوه های دماوند قرار گرفته در این دشت زیبا شما گیاهان کوهی بسیاری را خواهید دید ،این دشت در بهار و تابستان بسیار خوش آب و هوا و دیدنی است و در زمستان پوشیده از می باشد .با سفر رفتن به این دشت زیبا مکانی زیبا را برای استراحت و عکاسی می توانید برای خود به وجود بیاورید.

پیست آبعلی

در جاده هراز پیست معروف آبعلی قرار دارد که در 45 کیلومتری تهران واقع است ،یکی از بهترین و قدیمی ترین پیست های اسکی در ایران پیست آبعلی می باشد ،شما در این پیست به اوج لذت می رسید حتی اگر اسکی هم بلد نباشید می توانید از تیوپ بازی و برف بازی در این پیست لذت ببرید.

مجموعه ورزشی تفریحی پلور مازندران

از وقتی که پلور یکی از مقاصد اصلی کوهنوردان و ورزشکاران است ،در پلور برای این ورزشکاران و کوهنوردان مجموعه ورزشی احداث کردند بخاطر همین پلور محبوب ورزشکاران شد،این مجموعه ورزشی را به شکل تخته سنگ بزرگ احداث کردند تا یادآور کوه دماوند و همچنین طبیعت زیبای پلور باشد ،مهمترین بخش این مجموعه ورزشی دیواره های صخره نوردی است که با مساحت 900 متر مربع است این مجموعه شامل سه بخش سرطناب ،سرعت و بولدرینگ می باشد .

دشت و قلعه گل زرد

وقتی از تهران به سمت پلور مازندران در حرکت هستید نرسیده به روستای پلور در سمت چپ جاده به  جاده خاکی می رسید که در آنجا منظره دشتی وسیع از گل های زرد بهاری را مشاهده می کنید ،دشتی که نامش را مانند گل های زرد این دشت گرفته است ،در نزدیکی این دشت غاری به همین نام وجود دارد غار گل زرد معروف است برای رسیدن به این غار باید چند ساعتی پیاده روی کنید و از این زیبای که در پیش رودارید لذت ببرید .

حتما بخوانید:   قشنگترین و بزرگترین خیابان تهران | خیابان ولی عصر

قلعه ملک بهمن و آبشار شاهاندشت

این قلعه در 56 کیلومتری شهر آمل است یکی از بزرگترین قلعه های کوهستانی می باشد این قلعه در سال 1005به دستور شاه عباس صفوی فتح شده است نام دیگر این قلعه ملکه قلاع می باشد ،دیوارهای این قلعه از جنس سنگ و ساروج است در کنار این قلعه می توانید به دیدن آبشار شاهاندشت هم بروید.

پارک ملی یا منطقه حفاظت شده لار

این پارک بعد از پلور مازندران است می توانید از سه راهی پلور به این پارک برسید این پارک دارای گونه های جانوری و گیاهی است .شما در ادامه مسیر سد بزرگ لار را در کنار رودخانه لار خواهید دید این رودخانه بخاطر نزدیکی به دماوند و دشت لار و همینطور ماهی های قزل آلاهایش شهرت زیادی دارد ،در این منطقه ماهی گیری و اسکی روی آب فعالیت های مورد علاقه گردشگران است ،در فصل بهار اطراف این دریاچه زیبا و دیدنی است شقایق های زیادی را در این منظره خواهید دید.

پلور مازندران

امام زاده هاشم

خوب کمی جلوتر به یک نام معروف خواهیم رسید ، البته این نام با آن نامی که می شناسید متفاوت است ، بله امام زاده هاشم ، امام زاده هاشم حتما شما را یاد امام زاده ای در گیلان می اندازد که باید بدانید این امام زاده مربوط به پلور مازندران می باشد ، کمی جلوتر از آبعلی در گردنه ای آرامگاه امام زاده هاشم از نوادگان امام دوم شیعیان است که توقفگاه مسافران و زائران می باشد عدسی و آش های خوشمزه  در این گردنه پخت می شود حتما نوش جان کنید.

 توصیه های قبل سفر رفتن به پلور مازندران

در این مقاله از مجله ایرانگردی ایبک به پلور سفر کردیم و با این منطقه بصورت کامل آشنا شدید اما چند توصیه را همیشه قبل از سفر به این منطقه در یاد داشته باشید ، پلور منطقه ای کوهستانی می باشد حتی فصل بهار و تابستان هم شب های خنکی دارد حتما لباس گرم همراه خود ببرید با توجه به منطقه کوهستانی پلور همراه بردن کفش پیاده روی ، قمقمه ی آب ،مقداری غذا و خوراکی ،کلاه و عینک و ضد آفتاب و دیگر وسایل ضروری را همراه خود برید ،به همراه داشتن زیر انداز ، باتوم کوه پیمایی ،دوربین عکاسی و بادگیر اختیاری است اگر به همراه خود این وسایل داشته باشید سفری بهتری را خواهید داشت اگر قصد کوهنوردی را دارید حتما وسایل کوهنوردی به همراه خود ببرید .در فصل زمستان زنجیر چرخ و لباس گرم حتما به همراه ببرید .

 

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

سفر به پلور مازندران

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

سفری به یاد ماندنی به پلور مازندران همراه با تصاویری به یاد ماندنی

امتیاز کاربر: 4.6 ( 2 نتایج)

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x