خدمات ساختمان

کاربرد انواع شیشه طرح‌دار یا دکوراتیو در دکوراسیون

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

از مواردی که در تغییر دکوراسیون و یا بازسازی دکوراسیون به شما می‌تواند کمک کند، استفاده از شیشه‌ طرح‌دار می‌باشند. شیشه‌های طرح‌دار از مواد مصنوعی غیر عالی و غیر فلزی است. معمولاً شیشه از سه ماده اصلی کربنات سدیم، سیلیس و آهک تشکیل شده است. این مواد همراه با دیگر مواد افزودنی داخل کوره‌های ذوب شیشه مذاب می‌شوند و در نهایت می‌توان آنها را به شکل‌های گوناگون درآورد. شیشه دارای جسمی سخت و ساختار آمورف، شفاف، ترد و نورگذر می‌باشد.

استفاده از شیشه طرح دار در صنعت ساختمان سازی و معماری معمولاً در بخش‌هایی مانند پنجره و درب شکل می‌گیرد و می‌تواند در بخش‌های دیگر ساختمان نیز از شیشه‌ها استفاده نمود. روش‌های گوناگونی در ساخت شیشه اختراع گردیده است. با این حال در صنعت ساخت شیشه معمول‌ترین روش که ذوب نمودن مواد اولیه و مخلوط کردن آنها در داخل کوره است، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع طرح‌ها روی شیشه

روی شیشه‌ها طرح‌های گوناگونی زده می‌شود که با توجه به نیاز و شرایط مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه به پرکاربردترین طرح‌هایی که روی شیشه زده می‌شود اشاره می‌کنیم:

شیشه مات کامل

در صورتی که افراد بخواهند مانع دیده شدن از دو طرف شیشه باشند، بهترین شیوه استفاده از شیشه‌های مات کامل می‌باشد که برای انواع پارتیشن‌های خانگی، اداری، شیشه حمام، شیشه بالکن و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از شیشه طرح‌دار در صنعت ساختمان سازی به صورت مات کامل بسیار رایج است.

شیشه راه مات

ایجاد خطوط افقی، موازی، شطرنجی و یا عمودی، شفاف و مات که به حالت منظم روی شیشه ایجاد می‌گردد و در برخی مواقع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شیشه طرح‌دار

لوگو

این طرح‌ها در اغلب مواقع برای مطب‌ها و شرکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بدین گونه که برند و نام آرم شرکت را روی شیشه به حالت مات شده هک می‌کنند تا هم در فضای شرکت زیبایی بیشتری ایجاد گردد و هم برای افرادی که به آنجا مراجعه می‌کنند، معرف برند نیز باشد.

سایر اشکال و طرح‌ها

برخی از افراد برای جلوه بیشتر و متفاوت‌تر شدن به فضای خود می‌خواهند که طرح‌های دیگری را چاپ کنند. این طرح‌ها را از روی مرورگرهای متفاوتی به دست می‌آورند. برخی از افراد نیز می‌خواهند طرح‌هایی که خودشان طراحی کرده‌اند را پیاده کنند. در هر حال می‌توانید با انتخاب خود هر طرحی را روی شیشه سندبلاست نمایید.

حتما بخوانید:   تعمیر و بازسازی دستشویی / رفع نم سرویس بهداشتی

شیشه سکوریت طرح‌دار

یکی از محل‌هایی که شیشه‌های استیند گلاس و دست ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد درب‌های ورودی ساختمان‌ها می‌باشد. شیشه استیند گلاس در سبک‌های گوناگون و طرح‌های متنوع ساخته می‌شوند. تمیزکاری و دقت ساخت در ساخت شیشه‌ طرح‌دار استیند گلاس برای درهای ورودی دارای اهمیت زیادی می‌باشد. چون در این صورت شیشه به انسان در نزدیک‌ترین حالت ممکن قرار می‌گیرد و چنانچه دارای استانداردهای لازم نباشد، امکان دارد که از نزدیک نافرم و بدقواره به نظر آید.

مونتاژ مناسب، برش خوب، شیشه‌ها و دقت ساخت از جمله مواردی می‌باشند که برای ساخت شیشه‌های استیند گلاس درب‌های ورودی باید به آنها توجه شود. رنگ و طرح این شیشه‌ها به سلیقه کارفرما، طراحی داخلی ساختمان و جنس درب بستگی دارد. شیشه‌های سکوریت برای محل‌هایی که در معرض برخورد اشیا هستند و برای نمای خارجی مناسب است.

مزایای شیشه سکوریت رنگی

 • استفاده از شیشه طرح‌دار رنگی احتیاج به پرده‌های گران قیمت و عریض با عمر کوتاه را برطرف می‌کند.
 • استفاده از شیشه طرح‌دار و سکوریت رنگی در ساخت آینه و شیشه دکوراتیو موجب می‌گردد این شیشه‌ها عایق و ایمن مناسبی برای صوت و انرژی باشند.
 • شیشه لاکابول از انواع شیشه‌ طرح‌دار می‌باشد و به اسم شیشه دکوراتیو بین کابینتی نیز شناخته می‌شود و جنس آن بسیار مقاوم بوده و تمیز کردن آن به راحتی امکان‌پذیر است.

انواع شیشه رنگی

شیشه‌های رنگی در انواع گوناگون وجود دارد که به صورت کلی به شیشه‌های ساده، رفلکس، رنگی، مشجر، لمینت، ترانسپرنت و سند بلاست تقسیم بندی می‌گردد.

وقتی از شیشه‌های رفلکس استفاده می‌شود، داخل ساختمان در طول روز از بیرون قابل رویت نخواهد بود.

شیشه لمینت دارای دو لایه شیشه است که مابین این دو لایه طلق پی وی بی یا مواد رزین واقع شده است. این شیشه‌ها به شیشه‌های سکوریت شباهت دارند اما با این تفاوت که وقتی خرد می‌شوند، مثل شیشه جلوی اتومبیل قابلیت پخش شدن ندارد.

شیشه سند بلاست یا مشجر مات است و طرف دوم آن قابل مشاهده نیست.

شیشه لمینت رنگی دو لایه شیشه دارد که بین آنها طلق رنگی قرار دارد.

شیشه رنگی لاکوبل شیشه‌ای است که از قسمت پشت یک پوشش رنگی دارد و روی سطح شیشه رنگ مورد نظر نمایان می‌باشد.

آینه و شیشه دکوراتیو

همان طور که از اسم آنها مشخص است، آینه و شیشه دکوراتیو هر مدل آینه و شیشه‌ای می‌باشد که برای تزیین و دکوراسیون فضای داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. آینه و شیشه دکوراتیو در بین شیشه‌های دکوراتیو ساختمانی یکی از ایده‌های برتر برای طراحی دکوراسیون در فضای درونی ساختمان می‌باشد که در عین اینکه فضای کمی را اشغال می‌کند و ساده است، چهره کاملاً تمیز و مدرنی به فضای مورد نظر می‌دهد.

حتما بخوانید:   کاغذ دیواری سه بعدی چیست | راهنمای خرید کاغذ دیواری سه بعدی

باید بدانید که آینه و شیشه دکوراتیو لزوماً اجسامی ظریف و شکننده نیستند. بلکه برخی از مدل‌های آنها مقاوم بوده و در اجرای پله و کف شیشه‌ای نیز از آنها می‌توان استفاده کرد.

مزیت‌های آینه و شیشه دکوراتیو

آینه و شیشه دکوراتیو بیشتر برای المان‌های تزیینی کاربرد دارد، اما در صورتی که به تاریخچه آنها مراجعه کنید، متوجه می‌شوید که استفاده از آینه و شیشه دکوراتیو مزایای فراوان دیگری نیز دارد که عبارت هستند از:

 • شیشه طرح‌دار و رنگی دکوراتیو تأثیر مثبتی بر روان و روح دارد. هر کدام از رنگ‌های مورد استفاده در شیشه طرح‌دار از لحاظ روانشناسی روی فکر و روان اثر ویژه‌ای ایجاد می‌کند.
 • شیشه طرح‌دار و دکوراتیو رنگی که از نوع شیشه سکوریت است، در سقف نصب می‌گردد و موجب می‌شود که زیبایی خیره کننده‌ای ایجاد شود.
 • شیشه طرح‌دار و دکوراتیو رنگی درخشش نور مصنوعی یا طبیعی محیط را به زیباترین شکل ظاهر می‌کند.
 • آینه و شیشه دکوراتیو می‌تواند در پنجره‌ها نیز مورد استفاده قرار بگیرد.
 • شیشه طرح‌دار رنگی نمای چشم نواز و زیبایی در پارتیشن‌ها ایجاد می‌کند.
 • در صورتی که در معرض نور مستقیم خورشید قرار گرفته شود، نه تنها پوست آسیب خواهد دید بلکه روی مانیتور کامپیوتر، مبلمان، صفحه تلویزیون، کفپوش و فرش نیز آسیب‌هایی وارد خواهد شد. برای مقابله و رفع این مشکل معمولاً از پرده استفاده می‌گردد که در این صورت کل نور مسدود خواهد شد. اما وقتی از شیشه‌های تزیینی و دکوراتیو استفاده می‌شود، بدون اینکه نور خورشید مسدود شود و جلوی آن گرفته شود، فیلتر اشعه‌های مضر uv انجام می‌شود.
 • برای حفظ حریم خصوصی در مناطقی از محل کار یا خانه می‌توان از شیشه طرح‌دار یا تزیینی استفاده کرد. برای نمونه این شیشه‌ها در پنجره‌های دستشویی یا حمام و یا درهای ورودی بسیار کاربردی می‌باشند.
 • طراحی این شیشه‌ها به گونه‌ای است که علاوه بر اینکه پوشش خوبی ایجاد می‌شود، جلوی عبور نور گرفته نمی‌شود و می‌توانید از روشنایی طبیعی نور آفتاب استفاده نمایید. سطح پوشش هر کدام از شیشه‌ها به نوع لعابی که در تولید مورد استفاده قرار گرفته است و همچنین طرحی که انتخاب می‌کنید، دارد.
 • برای اینکه برای مکان مورد نظر انتخاب سطح ایده‌آل پوشش را داشته باشید، بهتر است که با متخصص در این زمینه مشورت نمایید.
حتما بخوانید:   جدیدترین و بهترین ایده ها برای کاغذ دیواری اتاق خواب

شیشه طرح‌دار

کاربرد شیشه طرح‌دار و دکوراتیو در طراحی دکوراسیون داخلی

 • شیشه‌ طرح‌دار و دکوراتیو به عنوان تابلوهای هنری می‌تواند در دکوراسیون داخلی منزل مورد استفاده قرار بگیرد.
 • از شیشه‌ طرح‌دار و دکوراتیو می‌توان برای جذاب‌تر کردن نورگیرهای سقفی که ظاهر آنها خسته کننده و تکراری شده است، مورد استفاده قرار داد. شیشه طرح‌دار و دکوراتیو چهره نورگیرهای سقفی را به صورت کامل عوض خواهد کرد و موجب می‌گردد که به یک عنصر جذاب به جای یک عنصر منفعل تبدیل گردد.
 • چنانچه در دکوراسیون داخلی پنجره وجود دارد، نیاز خواهد بود که نور خورشید از آنها به داخل ساختمان بتابد. اما امکان دارد که بخواهید دید از پنجره‌ها محدود شود و پنجره‌ها مات شوند. برای اینکه در دید محدودیت ایجاد کنید، می‌توانید از شیشه طرح‌دار و دکوراتیو در پنجره‌های منازل و ساختمان خود استفاده نمایید.
 • از شیشه طرح‌دار و دکوراتیو علاوه بر اینکه در طراحی داخلی دکوراسیون می‌توان استفاده کرد، می‌توان در طراحی نمای ساختمان نیز از آنها استفاده کرد. چنانچه از شیشه طرح‌دار و دکوراتیو در طراحی شیشه‌های بالکن و تراس استفاده شود، در طراحی نمای خارجی ساختمان از زیبایی هر کدام از این شیشه‌ها می‌توان بهره برد.
 • از شیشه طرح‌دار و دکوراتیو می‌توان در دکوراسیون آشپزخانه نیز استفاده کرد. یکی از محل‌های مناسب برای استفاده از شیشه طرح‌دار و دکوراتیو فضای بین کابینت‌ها می‌باشد.
 • از شیشه طرح‌دار و دکوراتیو می‌توان در طراحی مبلمان‌ها نیز استفاده کرد. بدین ترتیب که می‌توان سطح روی میزهای جلو مبلی و میزهای ناهارخوری و حتی میزهای بغل مبلی را از این شیشه‌ها استفاده کرد.
 • در فضاهای دیگری مانند سرویس‌های بهداشتی و حمام نیز از شیشه طرح‌دار و دکوراتیو می‌توان استفاده کرد. معمولاً در این محل‌ها برای دیوارهای جدا کننده و درب کابینت‌ها از شیشه استفاده می‌کنند. استفاده از شیشه‌ طرح‌دار و دکوراتیو فضای سرویس بهداشتی و حمام را از حالت ساده خارج کرده و این فضاها را بسیار زیباتر خواهد کرد. برخی از افراد وقتی می‌خواهند از شیشه طرح‌دار و دکوراتیو استفاده کنند، نگران نظافت آنها می‌شوند. باید بدانید که تمیز کردن شیشه طرح‌دار و دکوراتیو بسیار راحت است و به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید.
پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

کاربرد انواع شیشه طرح‌دار یا دکوراتیو در دکوراسیون

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی کاربرد انواع شیشه طرح‌دار و دکوراتیو

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x