مجله ساختمان

کاربرد آشپزخانه یو شکل چیست

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

در یک خانه یکی از اصلی ترین رکن ها آشپزخانه است که به اصطلاح پادشاه خانه نامیده می شود. در این قسمت از خانه همیشه بوی عطر زندگی به خانه می رسد. امروزه با عوض شدن طراحی و دکوراسیون منازل آشپزخانه های در دار و پنهان قدیم به آشپزخانه های مدرن و سبک پیشخوان و جزیره ای تبدیل شده است. به همین دلیل زیبایی و جذابیت آشپزخانه اهمیت زیادی پیدا کرده است. برای آشپزخانه ها در معماری های نوین بسیار متنوع است که یکی از جذاب ترین طراحی ها آشپزخانه یو شکل می باشد. در معماری مدرن و چیدمان های هوشمندانه از آشپزخانه یو استفاده می نمایند. کاربرد آشپزخانه یو شکل بسیار زیاد است و فضای خانه را جذاب تر می کند.

آشپزخانه یو شکل چگونه است

یکی از برترین پلان ها برای آشپزخانه طرح یو شکل است. زیرا به بهینه ترین حالت ممکن از سه دیوار آشپزخانه بهترین استفاده را می کنند. در این سبک از آشپزخانه ها دو دیوار موازی با یک دیوار میانی به یکدیگر متصل شده اند. در اصل در این مدل از سه دیوار اصلی استفاده شده است که به حالت شکل «U» در زبان لاتین می باشد.

در این مدل از آشپزخانه ها دیوار هایی که رو به روی هم هستند می توانند یکسان و یا با توجه به دکوراسیون آشپزخانه دارای سایز های مختلفی داشته باشد. در این سبک سه دیوار آشپزخانه با استفاده از یخچال، کابینت، سینک ظرفشویی، اجاق گاز ها و … پر می شود. با استفاده از این روش یک آشپزخانه با گنجایش بسیار بالایی خواهید داشت که در صورت استفاده از جزیره در ورودی آشپزخانه می توانید این سبک را به زیبا ترین شکل ممکن تکمیل کنید.

آشپزخانه یو شکل چه مزیت هایی را دارد

اولین مزیت: در این سبک از آشپزخانه به راحتی دو یا چند نفر می توانند در آشپزخانه مشغول به کاری شوند. به این علت اگر دارای یک خانواده بزرگ هستید و یا علاقه دارید در خانه مهمان برپا کنید این سبک از آشپزخانه ها برای شما بهترین مزیت به حساب می آید. با وجود اینکه آشپزخانه های ی شکل فضای کافی برای انجام چندین کار با هم را دارند، ترافیک کمتری نیز در این فضا اتفاق می افتد. به صورتی که اگر همزمان بیشتر از یک نفر در آشپزخانه مشغول به کار باشد می توانند به راحتی فعالیت خود را انجام داده و برخورد کمتری داشته باشند و هیچ گونه اختلالی در کار یکدیگر ایجاد نمی کنند.

حتما بخوانید:   نکات مهم برای دکوراسیون زرد منزل

دومین مزیت: از دیگر مزیت های مربوط به آشپزخانه های یو شکل داشتن سطح پیشخوانی بزرگتر از دیگر پلان های آشپزخانه می باشد. به علت اینکه پیشخوان بزرگی دارد آشپزی کردن در این آشپزخانه بسیار راحت و دوست داشتنی است. در این سبک به راحتی می توانید در زمان آشپزی موارد مورد نظر را روی پیشخوان قرار دهید و غذای خود را آماده کنید. به دلیل فضای مناسبی که این سبک از آشپزخانه ها دارند در طول روز کار های مربوط به آشپزخانه به راحتی و در کمترین زمان قابل انجام است.

سومین مزیت: تعداد زیاد کابینت از ویژگی های دیگر آشپزخانه های سبک یو می باشد. در این پلان از تمامی فضای ممکن برای نصب کابینت استفاده شده است و به همین دلیل بیشترین فضا را برای چیدمان وسایل آشپزخانه دارید. به همین دلیل استفاده بهینه فضای موجود یکی از بزرگترین ویژگی هایی آشپزخانه های یو شکل است که در آپارتمان های کم فضای امروزی بزرگترین مزیت به حساب می آید.

در آشپزخانه هایی که دارای پنجره هستند می توانید در دیوار پنجره از کابینت های زیر پنجره ای استفاده کنید که برای استفاده بهینه از فضا یک ایده بسیار عالی است. به این علت در این سبک از آشپزخانه ها می توانید تمامی وسایل کوچک و بزرگ را در کابینت ها قرار دهید تا هر گونه شلختگی و شلوغی را از فضای آشپزخانه خود دور کنید. در این پلان می توانید هر سبکی از کابینت با هر جنسی را استفاده کنید.

چهارمین مزیت: از اصول مثلث کار در آشپزخانه های سبک یو استفاده می شود. در فضای این محیط سه نقطه کابینت شده از اصلی ترین ایستگاه ها برای انجام کار ها می باشند. به طور مثال یخچال، سینک ظرفشویی و اجاق گاز سه نقطه اصلی هستند. شما در آشپزخانه یو شکل هر کدام از این ها را می توانید در یکی از ضلع های آشپزخانه قرار دهید تا با یکدیگر فاصله داشته باشند و شکل یک مثل را با یکدیگر ایجاد کنند. در این روش افراد به راحتی می توانند در آشپزخانه به کار های خود برسند.

حتما بخوانید:   راهنمای جامع الکترود جوشکاری و انواع مختلف آن

پنجمین مزیت: می توانید با استفاده از یک جزیره در دیوار ورودی آشپزخانه این قسمت از خانه را بسیار جذاب تر کنید. همچنین می توانید با استفاده از چند صندلی در اطراف جزیره جمع های مهمانی خودمانی و صحبت ها را به این بخش انتقال دهید. با این روش برای مهمانان فرصتی ایجاد می شود که با میزبان در حال آشپزی ارتباط نزدیک تری بگیرد. با این اتفاق زمان بیشتری برای گفتگو های صمیمانه خود در زمان مربوط به آشپزی خواهید داشت. به همین دلایل آشپزخانه های یو شکل نه تنها باعث دوری میزبان از مهمان ها نمی شود بلکه باعث نزدیکی و صمیمیت بیشتر بین آن ها نیز می گردد.

آشپزخانه یو شکل

آیا آشپزخانه های یو شکل چیدمان بدی است؟

جدا از مزیت هایی که برای پلان آشپزخانه U شکل ذکر شد، تصمیم داریم به معایب این سبک هم اشاره کنیم. البته این طرح معایب خیلی کمی دارد.

یکی از مشکلات اصلی که ساکنان خانه هایی با پلان U شکل در آشپزخانه ممکن است با آن مواجه شوند، شرایط تنگ و فضای خالی محدود کف آشپزخانه می باشد. در اصل با بهره بردن از کابینت در سه دیوار کنار هم، فضای کف آشپزخانه به اندازه بسیار زیادی اشغال می گردد. البته مشکل بیشتر در آشپزخانه های کوچک اتفاق می افتد.

به همین دلیل اگر محیط آشپزخانه تان خیلی کوچک است و داشتن فضای کافی برای شما بسیار مهم است، می توانید برخی از کابینت های پایینی را کاهش دهید و بیشتر وسایل را درون کابینت های دیواری بچینید. البته بدانید که این سبک از آشپزخانه برای فضا های کوچک نیز قابل استفاده از و فقط در شرایط استثنایی نمی توان از آن استفاده نمود.

برای آشپزخانه یو شکل کدام دکوراسیون بهتر است

از این سبک آشپزخانه در هر متراژی می توانید استفاده کنید . آشپزخانه های یو شکل در دکوراسیون های کلاسیک، مدرن و نئو کلاسیک قابل استفاده است و با استفاده از آن یک آشپزخانه زیبا با فضای زیاد خواهید داشت. در آشپزخانه های کوچک بهتر می باشد از رنگ های روشن استفاده نمایید و رنگ های تیره را کنار بگذارید.

همینطور در فضای کم متراژ می توانید از نورپردازی استفاده کنید تا فضا را بزرگتر نشان دهید. در هر سبک از دکوراسیون می توانید از جزیره برای تکمیل کردن آشپزخانه استفاده نمایید. اگر از سبک های مدرن استفاده می کنید می توانید در بالای میز جزیره از یک لوستر زیبا متناسب با این سبک استفاده کنید تا علاوه بر زیبایی در این بخش از آشپزخانه نور مناسبی نیز داشته باشید.

حتما بخوانید:   استفاده از چند ترفند ساده برای تغییر دکوراسیون در خانه های ایرانی

آشپزخانه یو شکل

انواع مدل های آشپزخانه یو شکل چیست

  • از کابینت دیواری و زمینی در هر سه ضلع آشپزخانه استفاده شود و در یک ضلع آن از پیشخوان استفاده گردد.
  • در دو ضلع از کابینت دیواری و زمینی استفاده می شود و در ضلع سوم از کابینت کمدی از کف تا سقف استفاده می گردد. در این سبک سه دیوار کابینت دارند.
  • در ضلع وسط گاز و هود یا پنجره و سینک را می توان تعبیه کرد و در دو دیوار دیگر از کابینت های دیواری و زمینی استفاده می شود. در این روش می توان به جای یکی از دیوار ها از پیشخوان استفاده نمود.
  • در آشپزخانه های بزرگ می توان از سه جهت کابینت استفاده کرد و جزیره را در وسط آشپزخانه تعبیه نمود.
  • در آشپزخانه های کوچک می توان پلان یو را می توان به شکل پوشاندن سه ضلع از کابینت های دیواری و عدم استفاده از کابینت های زمینی ایجاد کرد که پلان بسیار زیبایی است.
  • در آشپزخانه های مدل یو شکل از انواع مدل های کابینت می توانید استفاده کنید که شامل کابینت های هایگلاس، ام دی اف، تمام چوبی، ممبران است. در این سبک رنگ کابینت ها را می توانید آبی، طوسی، سفید، سبز، مشکی و … در نظر بگیرید. همچنین می توانید از انواع مدل های مدرن، نئو کلاسیک و کلاسیک در طراحی کابینت های خود با انواع روکش های مات و براق استفاده نمایید.

نتیجه گیری

شاید برای شما تکراری باشد که بگوییم آشپزخانه قلب خانه است، ولی این جمله واقعیتی از دکوراسیون داخلی منازل را بیان می کند. به همین دلیل باید در انتخاب صحیح کابینت ها و چیدمان درست آشپزخانه بسیار هوشمندانه عمل کنید. دو ویژگی بسیار پر اهمیت در طراحی دکوراسیون زیبایی و راحتی است که باید به صورت ترکیبی در آشپزخانه اجرا گردد تا نتیجه زیبا و کاربردی را داشته باشید.

آشپزخانه های یو شکل هماهنگی بسیار خوبی با این دو مورد دارند. به همین دلیل در زمان انتخاب کابینت برای آشپزخانه پیشنهاد می کنیم ابتدا تمامی مدل های مربوط به آشپزخانه های یو شکل را ببینید و بررسی کنید و در انتها یکی از مناسب ترین مدل ها را برای آشپزخانه خود انتخاب و اجرا نمایید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

آشپزخانه یو شکل چیست

امتیاز سردبیر

مجموعه امتیازات

در این مقاله با مزیت های آشپزخانه یو شکل آشنا می شوید.

امتیاز کاربر: 4.35 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

1 1 رای
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x