تعمیرات اجاق گاز

نکات مفید و کلیدی برای نگهداری از فر اجاق گاز | نظافت و نگهداری اجاق گاز

راه‌های نگهداری و استفاده صحیح از فر اجاق گاز خانگی

از جمله راهکارهای مفید برای نگهداری فر این است که همواره آن را تمیز نگه دارید و به طور دقیق تمامی قسمت های آن را بعد از پخت و پز و نظافت کنید. برای این کار می‌ توانید از مقداری جوش شیرین و محلول آب و سرکه استفاده کنید و با استفاده از یک دستکش ضخیم اقدام به تمیز کردن آن نمایید. البته ناگفته نماند که حتماً اجازه دهید که فر خنک شده باشد تا دچار آسیب های ناشی از سوختگی نشوید.

راهکارهای مفید برای نگهداری فر

نگهداری و مراقبت از هر وسیله ای از نحوه استفاده آن مهمتر است. اجاق گاز نیز از این قاعده مستثنا نیست. چنانچه از فر اجاق گاز به خوبی مراقبت و نگهداری صورت نگیرد، خیلی زود متحمل هزینه های سنگین جهت تعمیر و تعویض قطعات آن خواهید شد. نکات مهم نگهداری و مراقبت از فر تا حد زیادی به نحوه مراقبت از اجاق گاز مربوط است. بنابراین توجه کنید که تمامی مواردی که برای اجاق گاز و نحوه نگهداری از آن استفاده می کنید برای فر گاز نیز در نظر داشته باشید. از جمله راهکارهای مفید برای نگهداری فر عبارتند از:

جلوگیری از سر رفتن غذا

 بسیاری از غذاها در حین پخت ممکن است از قابلمه سرازیر شوند و در صورتی که مراقب نباشید روی گاز ریخته شود. بنابراین بهتر است قبل از اینکه مواد غذایی روی اجاق گاز ریخته شود، ابتدا سعی کنید از سرازیر شدن آن جلوگیری کنید. بنابراین به گونه ای از اجاق گاز مراقبت کنید که کمتر نیاز به تمیز کاری داشته باشد.

روغن ها و خمیرهای کیک یا هر مواد غذایی دیگری که در فر پخته می شود، به راحتی در اجاق جمع می شوند و باعث ایجاد دود در اجاق گاز می گردند. بنابراین بهتر است به هر قیمتی از جمع شدن خمیر و روغن اجتناب کنید.

از ظروف مخصوص فر استفاده کنید

قسمت داخلی فر دارای دمای بالایی است که بهتر است از ظروف شیشه ای و سرامیکی  که مخصوص فر طراحی ‌شده‌ اند، برای پخت غذا استفاده کنید. در صورتی که از ظروف نامناسب برای فر استفاده کنید، ممکن است بشکند و طول عمر دستگاه را کاهش دهد. علاوه بر این ظروف سنگینی که دارای همواره های زیادی هستند، مانند چدن برای قسمت داخلی فر مناسب نیستند.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیر اجاق گاز تکنوگاز Tecnogas

هرازگاهی به طور کامل فر گاز را تمیز کنید

با استفاده از دفترچه راهنمای دستگاه می توانید به طور کامل و به صورت دقیق فر گاز خود را تمیز کنید. تمیز کردن کلی گاز باعث می شود به صورت اتفاقی از هر گونه آسیبی که باعث خرابی به فر می شود، مطلع گردید.

سوراخ های ریز مشعل را با استفاده از یک سوزن یا سنجاق تمیز نمایید. در صورتی که صفحه گاز فر شما شیشه ای است، با استفاده از یک پارچه نرم و شیشه پاک کن به راحتی می توانید سطح شیشه را تمیز کنید. بدون اینکه نیاز به مواد ساینده داشته باشید.

شستشوی مشعل ها و دیگر لوازم جانبی را فراموش نکنید. برای این کار می توانید آن ها را داخل سینک ظرفشویی و زیر شیر آب بگذارید. البته با رعایت نکات ایمنی امکان شستشوی آنها در ماشین ظرفشویی نیز وجود دارد. دستگیره های صفحه کنترل را با دقت تمیز نموده و بعد از خشک کردن در جای خود به درستی قرار دهید.

زمان تعمیر و سرویس آن را بدانید

هر اندازه که اجاق گاز و فر شما دارای کیفیت خوبی باشد، باز هم نیاز به سرویس و تعمیر پیدا می کند. بنابراین داشتن فر و اجاق گاز با برند معتبر و معروف دلیل بر عدم نیاز به سرویس و تعمیر آن نیست. بلکه برعکس برای داشتن یک فر و اجاق گاز با کیفیت با عملکرد بالا نیاز به سرویس به موقع آن دارید. بنابراین زمان مشخصی را برای سرویس فر و اجاق گاز در نظر داشته باشید.

نحوه مراقبت از سینی فر

چنانچه سینی فر شما آسیب ببیند یا خراشی به آن وارد شود، هنگام پخت کیک یا هر غذای دیگری مواد غذایی به آن می چسبد و باعث پایین آمدن کیفیت غذا می شود. بنابراین لازم است به خوبی از سینی های فر مراقبت کنید تا لعاب آن از بین نرود.

یکی از روش های مراقبتی جهت حفاظت از سینی فر این است که از کاغذ روغنی قبل از پختن غذا در آن استفاده کنید. با این کار می توانید تا حد زیادی از خراشیدگی سینی جلوگیری کنید. چرا که در صورت نشت روغن یا دیگر مواد غذایی به کف سینی سرایت نمی کند و نیاز به شستشو ندارد.

حتما بخوانید:   دلایل سفت شدن و خرابی شیر اجاق گاز

راهکارهای مفید برای نگهداری فر

فر را در ساعات مناسب استفاده کنید

در صورتی که فر اجاق گاز شما با برق کار می کند، بهتر است آن را در ساعات اوج مصرف استفاده نکنید تا بتوانید در مصرف انرژی صرفه جویی بهینه داشته باشید. علاوه بر این در ساعات اوج مصرف برق شاهد افت ولتاژ هستیم که می تواند به قطعات الکترونیکی دستگاه آسیب وارد کند. بنابراین انتخاب زمان مناسب جهت استفاده از فر یکی از مهمترین نکات و راهکارهای مفید برای نگهداری از آن است.

برای تمیزکاری فر هرگز از اشیای نوک تیز استفاده نکنید

 فرهای گازی برای اینکه بتوانند گرمای مورد نیاز جهت پخت غذا را تامین کنند، به لوله های المنتی نیاز دارند. المنت نیز یک قطعه بسیار حساس و ظریف در اجاق گاز محسوب می شود. بنابراین در صورت ایجاد کوچکترین ضربه ای به آن ممکن است خراب شود. از همین روی به هیچ عنوان قسمت داخلی فر را با سیم ظرفشویی و چاقو تمیز نکنید. چرا که این وسایل احتمال آسیب به لوله های المنتی را بالا می برد.

نکات ایمنی جهت نگهداری از فر

  • زمانی که در حال استفاده از فر هستید، به هیچ عنوان درب آن را باز نکنید. چرا که این کار باعث از بین رفتن حرارت داخل فر می شود و بسیاری از غذاها همچون کیک پخت مناسبی نخواهند داشت.
  • لوله های المنت و سایر سیستم های گرما بخش گاز فر بسیار حساس می باشند و توجه داشته باشید هنگام تمیز کردن بهتر این قسمت ها از وسایل نوک تیز همچون سیم ظرفشویی یا چاقو جهت از بین بردن لکه ها استفاده نکنید.
  • چنانچه از فر توکار استفاده می کنید، فاصله 10 تا 15 سانتی متری را از دیوار پشتی در نظر بگیرید تا برای خروج گرمای اضافی فضا وجود داشته باشد. اکثر فرها دارای سیخ های جوجه گردان هستند. اما زمانی که نیاز به آن ندارید، آن را داخل فر قرار ندهید.
  • جهت اتصال گاز شهری به اجاق گاز و فر حتماً از شیلنگ های استیل استفاده کنید تا ایمنی بیشتری را برای گاز خود فراهم نمایید.

نگهداری فر با یک تمیزکاری کامل

یکی از راهکارهای مفید برای نگهداری فر نظافت و تمیزکاری دقیق آن است. فر وسیله ای است که مواد غذایی در آن پخته می شود بنابراین برای سالم بودن غذایی که می خورید، همواره باید آن را تمیز نگه دارید. برای اینکه بتوانید بخش داخلی فر را تمیز کنید، نیاز به یک دستکش دارید. با استفاده از ترکیب جوش شیرین، سرکه و آب به راحتی می توانید آن را تمیز کنید. البته زمانی که تازه فر را خاموش کرده اید، به این کار اقدام نکنید. چرا که حرارت داخل دستگاه زیاد است و موجب سوختگی دست و صورتتان خواهد شد.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیرات اجاق گاز آاگ AEG | آموزش تعمیر اجاق گاز آاگ

جهت تمیز کردن اساسی فر باید تمامی قفسه ها و سینی ها را بیرون آورده و ترکیب جوش شیرین و سرکه را به تمام نقاط اسپری کنید. نقاطی که احتمال می دهید چربی بیشتری گرفته است، نیاز به محلول بیشتری دارند. کمی صبر کنید و با مقداری آب و دستمال تمامی قسمت های فر را تمیز کنید.

با این کار هیچ لکه ای روی فر باقی نمی ماند و تمامی قسمت ها تمیز می شوند. البته برای از بین بردن چربی داخل فر می توانید از نوشابه گاز دار نیز استفاده کنید. چرا که گاز نوشابه باعث زدودن چربی می شود.

از دیگر روش های تمیز کردن فر این است که مقداری سرکه را در یک ظرف ریخته و آن را با دمای بالا به مدت 30 دقیقه روشن بگذارد. در این مدت زمان سرکه بخار می کند و به تمامی قسمت های داخلی فر نفوذ می کند. و باعث تمیزی هر چه تمام تر آن می شود. بعد از اینکه دستگاه را خاموش کردید، با استفاده از یک دستمال مرطوب می توانید چربی ها را به راحتی از سطح فر پاک کنید. البته لازمه این کار خنک شدن فر است.

راهکارهای مفید برای نگهداری فر

جمع بندی

در این مطلب از ایبک امداد به بررسی راهکارهای مفید برای نگهداری فر پرداختیم. این راهکارها برای تمامی برندها مشترک است و تفاوتی نمی کند مدل فر خانه شما چیست؟ در هر صورت لازم است نکات مهم نگهداری از آن را بلد باشید تا بتوانید طول عمر دستگاه را افزایش دهید.

در صورتی که سوالی در این خصوص برای شما مطرح است، می توانید در بخش پایانی این مقاله آن را بیان کنید. کارشناسان ایبک امداد سریعا پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

31

راهکارهای مفید برای نگهداری فر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهکارهای مفید برای نگهداری از فر اجاق گاز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x