تعمیرات کولر آبی

دلایل لرزش کولر آبی چیست و راه های برطرف کردن آن چگونه است؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

هنوز هم بسیاری از مردم ایران از کولرهای آبی استفاده می کنند اگر کولر آبی درست نصب نشود و سرویس دوره ای آن به موقع انجام نگیرد، کولر در کارکرد خود دچار اختلال شده و یا دچار لرزش می شود. در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با دلایل لرزش کولر آبی به طور کامل آشنا کنیم.

نصب کولر آبی

توصیه می کنیم نصب کولر آبی خود را حتماً به افراد با صلاحیت واگذار کنید تا بعدها با مشکل برخورد نکنید. سرویس دوره ای کولر آبی خود را فراموش نکنید حتماً حداقل سال یکبار کولر را سرویس کامل کرده و قطعات الکترونیکی و مکانیکی آن را بررسی کنید یکی از مشکلات شایع در کولرهای آبی سر و صدای زیاد کولر می‌باشد که می‌تواند به دلیل نصب غلط و یا خراب شدن قطعات دستگاه به وجود می آید در ادامه می خواهیم دلایل صدا و لرزش کولر آبی به علت نصب نادرست، را برایتان توضیح دهیم.

دلایل صدا و لرزش کولر آبی به علت نصب نادرست

به طور کلی می توان گفت نصب نادرست و غلط می تواند باعث مشکلات زیادی در کولر آبی شود که سر و صدا هم یکی از این مشکلات است. سه دلیل می تواند باعث لرزش کولر آبی ناشی از عدم نصب صحیح باشد که عبارتند از:

  1. تراز نشدن کولر آبی هنگام نصب
  2. نصب دهانه ی کولر به کانال بطور مستقیم
  3. قرار گیری کولر آبی بر روی پایه های غیر استاندار

۱- تراز نشدن کولر آبی هنگام نصب

دقت داشته باشید در هنگام نصب کولر حتماً باید کولر شما تراز باشد و این به علت زیبایی نیست بلکه اگر دستگاه را در مکانی دارای شیب و یا سطح ناصاف قرار دهید باعث می شود که تجهیزات مکانیکی دستگاه درست کار نکند، فشار زیادی که بر یک سمت از کولر وارد می شود باعث تغییر حالت پروانه شده و یاتاقان و بلبرینگ هم خراب می شود و همچنین عملیات چرخش پروانه و پولی، بعد از گذشت مدتی دچار اختلال خواهد شد. تمام مواردی که نام بردیم باعث می شوند تا کولر به طور تنظیم کار نکرده و افت کیفیت کاری داشته باشد و همچنین باعث لرزش دستگاه خواهد شد.

لرزش کولر آبی

۲- نصب دهانه ی کولر به کانال بطور مستقیم

هرچند امروزه کمتر دیده می شود ولی باز هم کسانی هستند که دانش کافی نداشته و کولر را به طور مستقیم به کانال وصل می کنند دلیل استفاده از کانال های منعطف و یا پارچه های برزنتی برای نصب کردن دهانه کولر به کانال، حذف لرزش های کولر می باشد هرچند که کانال کولر در داخل ساختمان قرار دارد و با دیوار های سیمانی هم حمایت می‌شود ولی کانال از حلب های فلزی بود و با کمترین لرزش به صدا در می آید اگر در هنگام نصب کولر، دهانه کولر را به کانال به طور مستقیم متصل کنید حتی اگر کولر به طور اصولی هم نصب شده باشد، کمترین حرکت کولر می تواند باعث لرزش بدنه کولر و انتقال این لرزش به کانال شود و صدای زیادی در خانه شنیده شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلیل دم کردن کولر آبی چیست | چگونه رطوبت کولر را رفع کنیم؟

۳- قرار دادن کولر در روی پایه های غیر استاندارد هنگام نصب کولر آبی

برای نصب کولر آبی خود حتماً باید از چهارپایه های مخصوص در زیر آن استفاده کنید و در هر بار سرویس کولر آبی، باید جای پایه ها بررسی و چک شود و اگر پایه ها توان خود را به دلایل مختلف مانند زنگ زدن و یا به دلیل فرو رفتن در داخل ایزوگام، از دست داده و از حالت تراز بودن خارج شده بود باید فوراً مشکل را برطرف کنید.

دیده شده که بعضی از افراد، کولر خود را در روی بلوک های سیمانی، آجر، موزاییک، پایه های چوبی، پایه های بسیار بلند و… نصب می کنند و این باعث می‌شود که کولر در حالت ثابت قرار نداشته و در هنگام کار، تولید لرزش و سر و صدا کند.

دلایل صدا و لرزش کولر آبی و مشکلات فنی کولر

اگر موارد بالا بررسی شد و مشکلی نبود ولی کولر شما همچنان سر و صدای زیادی داشت توصیه می کنیم حتماً با تعمیرکار تماس بگیرید تا تجهیزات الکتریکی و مکانیکی کولر را بررسی کند. مواردی که می تواند باعث ایجاد سر و صدا در کولر آبی شود عبارتند از:

  1. خرابی پروانه کولر
  2. خرابی یاتاقان کولر آبی
  3.  خراب شدن موتور کولر
  4.  تاب برداشتن و یا شکستن پولی های کولر آبی

در ادامه می خواهیم موارد نام برده شده را به طور کامل برایتان توضیح دهیم:

۱- خرابی پروانه کولر آبی

اگر پروانه کولر شما به هر دلیلی تاب برداشت و یا به پره ها ضربه وارد شد باعث می شود پره ها در یک مسیر ثابت چرخش نداشته و ایجاد لرزه در کولر آبی می کند هر چند که پروانه به وسیله گارد فلزی بخوبی محافظت می شود ولی عوامل زیادی مانند سفت و یا شل شدن تسمه پروانه و یا خراب شدن یاتاقان، می‌تواند باعث تاب برداشتن پروانه کولر آبی شود برای برطرف کردن مشکل باید پروانه را تعمیر کنید.

برای تعمیر پروانه ابتدا پولی را باز کرده و یاتاقان های اطراف آن را هم باز کنید و سپس گارد نگهدارنده را هم باز کرده تا بتوانید پروانه را خارج کنید. اگر پروانه خراب شده بود باید متناسب با ابعاد همان پروانه، پروانه دیگری خریده و آن را عوض کنید. اگر محور پروانه خراب شده بود باز هم باید پروانه را تعویض کنید البته توصیه می کنیم دلیل خراب شدن محور پروانه و یا پروانه را بررسی کنید.

۲- خراب شدن یاتاقان کولر آبی

یاتاقان کولر با استفاده از بلبرینگ، محور پروانه را در اختیار داشته و با کمک قدرت موتور و همچنین چرخش پولی و تسمه، پروانه را به حرکت در می آورد. بعد از گذشت چند سال ممکن است یاتاقان ها کم کم خراب شود و این کاملاً طبیعی می باشد البته دلایلی می تواند در خراب شدن زود هنگام یاتاقان اثرگذار باشد مانند تاب برداشتن پروانه و محور پروانه، خراب شدن پولی، ضربه روی یاتاقان، کار کردن بیش از اندازه کولر آبی و…

توصیه می کنیم در هنگام سرویس کولر حتماً یاتاقان ها بررسی شده و در صورت خرابی آنها را تعویض کنید برای اینکه یاتاقان را تعویض کنید باید پولی را باز کرده و دو پیچ نگهدارنده آن را هم باز کنید سپس یاتاقان را خارج و آن را تعویض کنید باید یاتاقان مقابل را هم به طور همزمان تعویض کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علائم و دلایل سوختن موتور کولر آبی | راهنمای تعمیر موتور کولر آبی

۳- خراب شدن موتور کولر آبی

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند باعث لرزش بدنه کولر شود خراب شدن یکی از سیم پیچی های موتور کولر می باشد همانطور که می دانید موتورهای کولر دارای سه سیم پیچ می باشند یکی برای دور تند، یکی برای دور کند و یکی هم به عنوان سیم پیچ راه انداز مورد استفاده قرار می گیرد.

وقتی موتور سیم پیچ راه انداز روشن می شود اگر نتواند دور زیاد و یا کم را به سیم پیچ ها منتقل کند و یا ضعیف باشد باعث ایجاد لرزه در کولر می شود این خرابی و مشکل در کولر آبی بسیار تخصصی بوده و اگر مهارتی در زمینه تعمیر کولر آبی ندارید به هیچ وجه برای تعمیر آن اقدام نکنید.

گاهی ممکن است لق شدن پایه موتور باعث شود که موتور استحکام و ثبات لازم را برای فعالیت نداشته و لرزش های زیادی را ایجاد کند اگر موتور کولر آبی دچار مشکل شد حتماً باید برای تعمیر آن به تعمیرکار  مراجعه کنید زیرا تعمیرکار با تعمیرات موتور و سیم پیچی آن آشنایی کامل دارد. در صورتی که لرزش کولر آبی به دلیل خرابی موتور باشد و بخواهید آن را عوض کنید باید برای خرید موتور کولر بسیار دقت کنید.

تاب برداشتن و یا شکستن پولی های کولر

اگر پولی، درست و مدور به گردش در نیاید فشاری به موتور و پروانه وارد می‌کند و باعث می شود محور پروانه از تعادل خارج شود و آنگاه با صدایی مانند هوهو کار کند. قبل از اینکه این مشکل باعث خرابی قطعات دیگر کولر آبی شود حتماً پولی را تعویض کنید.

دلایل دیگری که باعث صدا و لرزش کولر آبی می شود

دلایل دیگری هم ممکن است باعث تولید صدا و ایجاد لرزش در کولرهای آبی شود مانند این که شما اجسام سنگین را بر روی کولر قرار داده باشید و یا دریچه های کولر خراب شده باشند، شل بودن تسمه پروانه هم می تواند باعث لرزش و صدا در کولر آبی شود. توصیه می کنیم در هنگام نصب کولر آبی دقت زیادی کرده و این کار را حتماً توسط افراد متخصص انجام دهید تا با مشکلات اینچنینی روبرو نشوید. سرویس کولر آبی از اهمیت زیادی برخوردار بوده و حتماً باید سالی یکبار، کولر را سرویس کنید در صورتی که کولر آبی شما به موقع سرویس شود می توانید مشکلات کولر را تشخیص داده و برطرف کنید، در غیر این صورت ممکن است خرابی های کوچک کولر به قطعات دیگر هم آسیب زده و برای شما هزینه های زیادی به وجود بیاورد.

لرزش کولر آبی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد دلایل لرزش کولر آبی و راه های برطرف کردن آن را به طور کامل برای شما توضیح دادیم همانطور که گفتیم نصب کولر آبی باید توسط اشخاص متخصص انجام شود تا از بروز مشکلاتی مانند سر و صدای کولر جلوگیری شود. در صورتی که کولر آبی خود را به طور دوره‌ای و مرتب سرویس کنید از ایجاد سر و صدا در کولر جلوگیری خواهد شد.

اگر در زمینه تعمیرات کولر آبی سوالی داشتید متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما عزیزان هستند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل لرزش کولر آبی چیست و راه های برطرف کردن آن چگونه است؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش نصب کولر آبی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا