تعمیرات کولر آبی

دلیل دم کردن کولر آبی چیست | چگونه رطوبت کولر را رفع کنیم؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یکی از مشکلات رایج کولر های آبی که ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد دم کردن کولر است. حتماً شما هم با این مشکل روبرو شده اید که هوای اتاق دم کرده و به جای اینکه کولر آبی، هوا را خنک کند بیشتر هوا را مرطوب و گرم کرده است در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم برای شما دلایل دم کردن کولر آبی را به طور کامل توضیح دهیم با ما همراه باشید.

چرا کولر آبی دم می کند؟

همانطور که گفتیم دم کردن کولر آبی بسیار رایج است اشخاصی که از این کولر ها استفاده می کنند حتماً تا به حال با این مشکل روبرو شده اند و شاید سوال کنند که چرا کولر آبی ما دم می کند؟ دلایل دم کردن کولرهای آبی می تواند موارد زیر باشد:

۱- رطوبت خارج ساختمان بیشتر از حد معمول است.

از کولرهای آبی در مناطقی استفاده می کنند که دارای آب و هوای خشک می باشد اگر رطوبت هوا زیاد باشد باعث می شود هوایی که کولر دریافت می کند مرطوب بوده و باعث دم کردن کولر آبی شود.

کولر آبی برعکس کولرهای گازی رطوبت محیط را جذب نمی‌کند بنابراین اگر شما در منطقه ای زندگی می کنید که دارای رطوبت بالا می باشد و برای خنک کردن منزل از کولر آبی استفاده می کنید، باید بگویم که کار بسیار اشتباهی انجام می داده اید و به هیچ وجه انتظار نداشته باشید که دمای مرطوب محیط، به وسیله کولر کم شود.

می‌توانیم بگوییم دلیل اصلی دم کردن کولر آبی می تواند استفاده از این دستگاه در مناطق مرطوب باشد در این صورت تنها کاری که شما می توانید انجام دهید این است که کولر خود را تعویض کرده و به جای آن یک کولر گازی خریداری کنید در غیر این صورت دمای منزل گرم و شرجی خواهد شد.

دم کردن کولر آبی

۲- دکمه ی آب کولر روشن نباشد.

کولرهای آبی سه دکمه دارند که عبارتند از دکمه خاموش و روشن، دکمه کم و زیاد و دکمه برای روشن کردن پمپ آب دستگاه، اگر شما کلید خاموش و روشن و یا سرعت کولر را بزنید ولی کلید پمپ را نزده باشید باعث می شود کولر مثل پنکه عمل کند و باد گرم را از خارج وارد خانه کند و به جای اینکه محیط منزل خنک شود باعث گرم شدن آن خواهد شد. برای رفع این مشکل کافی است که کلید پمپ آب دستگاه را بزنید تا دستگاه تولید باد خنک کند.

۳- به وجود آمدن مشکل در سیستم آب کولر

همانطور که از اسم این کولر آبی هم مشخص است تولید کردن باد خنک در آن بستگی به آب موجود در کولر دارد هرچه آب دستگاه بیشتر باشد قدرت خنک کنندگی آن هم زیاد خواهد شد، اگر هم آب کافی در کولر نباشد باعث باد گرم در دستگاه می شود. برای اینکه مشکل را برطرف کنید باید به این موارد توجه کنید:

  • ابتدا از وصل بودن شیر فلکه آب ساختمان اطمینان پیدا کنید.
  • کفی کولر  آبی خود را بررسی کنید و ببینید آیا آب کافی در آن وجود دارد یا خیر؟
  • آب کفی به وسیله پمپ به لوله توزیع خواهد شد و بعد از آن هم به وسیله لوله های توزیع کننده به قسمت پوشال می رسد.
  • در مرحله بعدی باید عمل کرد پمپ آب را چک کنید در صورتی که پمپ خراب شده بود حتماً آن را تعویض کنید.
  • اگر لوله توزیع کننده مسدود شده باشد، باعث می شود که آب روی پوشال توزیع نشود بنابراین کولر به جای باد خنک، دم کرده و باد گرم می زند.
  • مسدود شدن لوله های توزیع کننده می تواند به دلیل رسوباتی باشد که در اثر سختی آب تولید می شود برای برطرف کردن این رسوبات باید لوله توزیع آب را به وسیله سرکه شستشو دهید.
  • اگر رسوبات از بین نرفت حتماً باید لوله ها را عوض کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش تعویض پوشال و انتخاب پوشال کولر آبی

۴- لوله توزیع کننده آب مسدود شده و یا پوشال ها دچار فرسودگی شده باشند.

پوشال ها نقش مهمی در تولید باد خنک در کولر های آبی دارند زیرا هوای بیرون به وسیله این پوشال ها خیس شده و سپس سرد می شود و از کولر وارد منزل خواهد شد. در اثر سختی آب، رسوبات باعث مسدود شدن منافذ پوشال ها شده و از ورود هوا به داخل پوشال ها جلوگیری می کنند.

تنها راه برطرف کردن مشکل، عوض کردن پوشال های فرسوده و جایگزین کردن پوشال های جدید می باشد توصیه می کنیم سالی یکبار پوشال ها را تعویض کنید و از پوشال های باکیفیت و مناسب استفاده کنید، پوشال های کهنه از جریان هوا جلوگیری کرده و می تواند باعث تجمع انواع باکتری، ویروس و میکروب ها شود.

نکته مهم: قبل از اینکه دکمه روشن کولر آبی خود را بزنید ابتدا کلید پمپ آب را زده و کمی صبر کنید تا حداقل ۱۵ دقیقه لوله توزیع کننده، آب را به پوشال بپاشد تا پوشال ها کاملاً خیس شود. خیس شدن پوشال ها می تواند باعث خنک شدن بیشتر هوا شود.

۵- باز ماندن محفظه اطراف کولر آبی

یکی دیگر از دلایلی که باعث دم کردن کولر خواهد شد باز بودن محفظه اطراف دستگاه است سیستم داخلی کولر آبی طوری طراحی شده که محفظه ای که در کولر کار می کند حتماً باید بسته باشد باز بودن این محفظه باعث خارج شدن هوای سرد داخل کولر می شود به همین دلیل باید به طور منظم درهای محفظه کولر آبی را چک کنید و از بسته بودن آنها اطمینان پیدا کنید. هیچگاه برای جلوگیری از به هدر رفتن باد سرد از پوشش برزنتی استفاده نکنید.

۶- گرم بودن بیش از حد هوا دلیل دم کردن کولر آبی

یکی از دلایلی که می تواند باعث دم کردن کولر آبی شود گرمای بیش از حد هوا در تابستان است. کولر آبی به طور معمول در پشت بام و یا در بالکن نصب می‌شود و در صورت گرمای بیش از حد و قرار گرفتن کولر در معرض تابش نور آفتاب، باعث می‌شود که بدنه کولر داغ شده و این گرما به داخل کولر هدایت شود و آب داخل کولر هم گرم شود و حتی باعث تبخیر شدن مقداری از آب کولر هم خواهد شد؛ در نتیجه سرمای کولر کم شده و بخار آب در داخل محفظه کولر، به داخل خانه راه پیدا می کند و این باعث دم کردن کولر آبی خواهد شد. البته این اتفاق در هنگامی پیش می‌آید که دمای بیرون و اطراف کولر بیشتر از ۳۵ درجه سانتی گراد باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چرا بدنه کولر آبی برق دارد؟ | بررسی دلایل برق داشتن بدنه کولر

۷- استفاده کردن از کولر آبی در فضای بسته

در صورتی که کولر آبی را در مکان های دربسته نصب کنید می تواند باعث کم شدن گردش هوا در کولر شود در نتیجه رطوبت داخل کولر باقی مانده و باد گرم را به محیط خواهد داد برای اینکه مشکل را برطرف کنید باید کولر را باز کنید و آن را در محل باز و در مسیر جریان هوا نصب کنید.

۸- نصب کولر آبی در محل نامناسب

در صورتی که کولر آبی در محل مناسب نصب نشود باعث کم شدن کارایی کولر خواهد شد و کولر دم می کند. کولرهای آبی را باید در مکانی نصب کنید که هوا در آن به طور کامل جریان داشته باشد. هیچگاه کولر آبی را در محیط های بسته که در آن هوا جریان ندارد نصب نکنید زیرا گردش کم هوا باعث دم کردن کولر خواهد شد و به جای اینکه کولر باد خنک تولید کند باد گرم تولید خواهد کرد. بهترین مکان برای نصب کولر آبی در تراس و پشت بام می باشد.

اگر کولر آبی خود را در مکان مناسبی نصب نکرده اید در اولین فرصت جای آن را تغییر دهید و در صورتی که مجبور شدید کولر را در زیر نور آفتاب نصب کنید حتماً از سایبان استفاده کنید سایبان کمک زیادی به خنک شدن باد کولر می کند؛ زیرا در هوای گرم، اشعه آفتاب بر روی بدنه کولر تابیده و کولر برای خنک شدن بیشتر کار خواهد کرد در نتیجه مصرف برق بالا می رود.

هنگامی که می خواهید کانال را نصب کنید حتماً کوتاه ترین مسیر را برای کانال انتخاب کنید زیرا در این صورت هوای خنک بلافاصله از کانال عبور کرده و وارد فضای داخل ساختمان خواهد شد، در صورتی که کولر به طور مداوم کار کند و شما در هنگام کار، به کولر استراحت ندهید، عمر آن کم شده و بهای برق مصرفی شما هم افزایش پیدا خواهد کرد.

به همین دلیل در زمان‌هایی که هوا زیاد گرم نیست کولر آبی خود را روشن نکنید دم کردن کولر و یا تولید باد گرم، یکی از مشکلاتی است که می‌تواند در تابستان به وجود آمده و باعث گرمای هوای محیط شود. در تابستان تحمل هوای گرم و دم کرده کولر، بسیار طاقت فرسا می باشد به همین دلیل باید سریعاً برای رفع مشکل اقدام کنید.

دم کردن کولر آبی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با دلایل دم کردن کولر آبی به طور کامل آشنا کردیم همانطور که گفتیم یکی از موارد مهم که می تواند باعث دم کردن کولر آبی شود، نصب کولر در زیر نور آفتاب می باشد. در هنگام نصب کولر حتماً مکان مناسبی برای آن در نظر بگیرید و اگر مجبور به نصب کولر در زیر نور آفتاب شدید توصیه می کنیم از سایه بان برای جلوگیری از تابش نور آفتاب در روی کولر استفاده کنید. در این صورت هم از دم کردن کولر آبی جلوگیری کرده اید و هم باعث افزایش طول عمر کولر خود خواهید شد. اگر در زمینه نصب کولر آبی سوالی دارید می توانید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید.

 

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلیل دم کردن کولر آبی چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه رطوبت کولر را رفع کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا