تعمیرات پکیج و آب گرمکن

تست و تعویض ترموکوپل آبگرمکن دیواری | تعمیر تخصصی آبگرمکن دیواری

نشانه های خرابی ترموکوپل آبگرمکن دیواری | عملکرد ترموکوپل آبگرمکن

از جمله مشکلاتی که اغلب کاربران آبگرمکن دیواری نسبت به آن گله مند هستند، خاموش شدن شعله حین استفاده از آب گرم است. علت اصلی ایجاد چنین مشکلی خرابی قطعه ای به نام ترموکوپل می باشد. بنابراین در صورتی که گاه و بیگاه متوجه خاموش شدن شعله آبگرمکن شدید، باید نسبت به تعمیر ترموکوپل آبگرمکن دیواری اقدام کنید.

معرفی ترموکوپل در آبگرمکن دیواری

ترموکوپل آبگرمکن دیواری قطعه ای است که نقش حسگر دما را در آبگرمکن ایفا می کند. این قطعه با استفاده از اثر ترموالکتریک، یک جریان الکتریکی کوچک تولید می کند که باعث باز و بسته شدن شیر گاز می شود. به این ترتیب، ترموکوپل از روشن ماندن شعله در صورت خاموش شدن گاز و از بالا رفتن بیش از حد دمای آبگرمکن و خطر انفجار جلوگیری می نماید.

ترموکوپل آبگرمکن دیواری از دو فلز مختلف تشکیل شده است که در یک نقطه به هم متصل هستند. این نقطه به شعله نزدیک است و با گرم شدن، جریان الکتریکی را تولید می کند. جریان الکتریکی به یک الکترومغناطیس متصل است که شیر گاز را باز نگه می دارد. وقتی شعله خاموش می شود، جریان الکتریکی قطع شده و الکترومغناطیس ضعیف می شود و شیر گاز بسته خواهد شد.

آیا ترموکوپل قابل تعمیر است؟

ترموکوپل آبگرمکن دیواری چندان قابل تعمیر نبوده و عمر محدودی دارد. در صورت خراب شدن، باید آن را با یک نمونه جدید تعویض کنید. برای تعویض ترموکوپل آبگرمکن دیواری، باید پکیج را خاموش کنید و فشار آب را کاهش دهید. سپس پكيچ را با دقت باز كنيد و لوله يا شيلنگی كه منبع انبساط را به سيستم گرمایش متصل كرده است را باز كنيد و منبع انبساط را جدا كنيد. سپس باید منبع جديد را به همان شكل قبل به لوله يا شيلنگ متصل كنيد و آبگرمکن را در جای خود قرار داده و سيستم را آبگيری نمایید.

علائم خرابی ترموکوپل آبگرمکن دیواری

همانطور که گفتیم، ترموکوپل از روشن ماندن شعله در صورت خاموش شدن گاز و از بالا رفتن بیش از حد دمای آبگرمکن و خطر انفجار جلوگیری می کند. حال اگر این قطعه خراب شد، چه باید کرد؟ اصلا از کجا بدانیم که ترموکوپل خراب شده است؟

حتما بخوانید:   مقایسه بین پکیج دیواری و پکیج زمینی

خرابی ترموکوپل آبگرمکن دیواری ممکن است علائم مختلفی داشته باشد، مانند:

روشن نماندن شعله

اصلی ترین علائم خراب بودن ترموکوپل آبگرمکن دیواری عدم روشن ماندن آن زمان باز کردن شیر آب گرم است. در چنین مواردی احتمالا با باز کردن شیر آب گرم، دستگاه روشن می شود. اما بعد از چند لحظه خاموش و آب سرد خواهد شد. در این شرایط، ترموکوپل نمی تواند دمای شعله را تشخیص دهد و جریان گاز را قطع می کند.

روشن شدن خود به خود

گاهی ممکن است آبگرمکن ديواری بدون باز کردن شیر آب گرم، به صورت خود به خود روشن شود. علت این پديده می تواند يكی از موارد زير باشد:

اگر فشار گاز در سيستم بالاتر از حد مجاز باشد، می تواند منجر به روشن شدن خود به خود آبگرمكن شود. برای رفع این مشكل، باید فشار گاز را با استفاده از يك فشارسنج تست كنيد و در صورت لزوم، يك كاهنده فشار نصب كنيد.

 • كثيف بودن و يا گرفتگی مجرای گاز
 • عدم تنظیم الکترود دستگاه
 • خراب بودن شیر احتراق آهسته

بالا رفتن فشار آب یا خروج آب گرم پرفشار

گاهی ممکن است فشار آب در سيستم آبگرمكن بالاتر از حد مجاز باشد و منجر به خروج آب گرم پرفشار از شير اطمينان يا لوله های آبگرمكن شود. علت این پديده می تواند يكی از موارد زير باشد:

 • خراب بودن منبع انبساط
 • خاموش شدن ترموکوپل

تعمیر ترموکوپل آبگرمکن دیواری

در صورتی که ترموکوپل آبگرمکن دیواری خراب شد، باید سریعا نسبت به تعمیر آن اقدام کنید چرا که تعمیر نشدن به موقع آن می تواند پیامدهای جبران ناپذیری با خود به همراه داشته باشد. برای تعمیر ترموکوپل آبگرمکن دیواری، مراحل زیر را باید طی کنید:

 • قبل از هر کاری، باید شیر ورودی گاز را بسته و از قطع شدن جریان گاز به آبگرمکن مطمئن شوید. سپس باید دستگاه را خاموش کنید و از قطع شدن جریان برق آن مطمئن شوید.
 • حالا باید آبگرمکن را با دقت باز كنيد و به آرامي روی يك سطح صاف و نرم قرار دهید. ترموكوپل با يك سيم به بوبين متصل شده است. باید با استفاده از یک آچار فرانسه، این سيم را باز کنید و ترموكوپل را از پكيج جدا نمایید.
 • بعد از جداسازی ترموكوپل، باید وضعيت آن را با يك مولتی متر تست كنيد. برای این کار، باید سيم های ترموكوپل را به دو سوراخ قسمت DCV مولتی متر وصل كنيد. سپس باید نقطه اتصال دو فلز ترموكوپل را با يك جعبه كبريت يا يك لوله گاز گرم كنيد. در صورت سالم بودن ترموكوپل، مولتی متر حدود 20 الی 30 ميلی ولت نشان خواهد داد.
 • در صورت خاموش بودن مولتی متر يا نشان دادن ولتاژ كمتر از حد مجاز، به این معنی است که ترموكوپل خاموش است و نیاز به تعويض دارد.
حتما بخوانید:   الکترود یون پکیج چیست؟ /نحوه تعمیر و تعویض الکترود یون چگونه است؟

تست سلامت ترموکوپل آبگرمکن دیواری

چگونگی تعویض ترموکوپل

برای تعویض ترموکوپل آبگرمکن دیواری باید به ترتیب زیر عمل کنید:

ابتدا باید شیر ورودی گاز را ببندید و از قطع شدن جریان گاز به آبگرمکن اطمینان حاصل کنید.

سپس آبگرمکن را با دقت باز کنید و به آرامی روی یک سطح صاف و نرم قرار دهید. ترموکوپل با سیم به یک سیم پیچ متصل می شود. برای باز کردن این سیم باید از آچار استفاده کنید و ترموکوپل را از آبگرمکن جدا کنید.

پس از جدا کردن ترموکوپل، باید وضعیت آن را با مولتی متر بررسی کنید. برای این کار باید سیم های ترموکوپل را به دو سوراخ قسمت DCV مولتی متر وصل کنید. سپس باید محل اتصال دو فلز ترموکوپل را با جعبه کبریت یا لوله گاز گرم کنید. اگر ترموکوپل کار کند، مولتی متر حدود 20 تا 30 میلی ولت را نشان می دهد.

اگر مولتی متر خاموش است یا ولتاژ کمتر از حد مجاز نشان می دهد، به این معنی است که ترموکوپل خاموش است و باید تعویض شود.

برای نصب ترموکوپل جدید باید مشابه آن را با همان مدل خریداری کنید. سپس ترموکوپل جدید را مانند قبل به سیم پیچ وصل کنید و با آچار محکم کنید. حال باید آبگرمکن را در جای خود قرار دهید و سیستم را روشن کنید و عملکرد ترموکوپل را بررسی نمایید.

تاثیر خرابی ترموکوپل روی شمعک آبگرمکن

خرابی ترموکوپل ممکن است باعث خاموش شدن شعله آبگرمکن یا روشن نشدن آن شود. این مسئله ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد، مانند:

تجمع کثیفی و گرد و غبار

اگر ترموکوپل با کثیفی و گرد و غبار پوشانده شود، می تواند از رسیدن جریان الکتریکی به آن به درستی جلوگیری کند. در نتیجه جریان گاز قطع می شود و شعله خاموش می شود یا روشن نمی شود. برای حل این مشکل ابتدا باید شیر گاز را ببندید و بگذارید ترموکوپل خنک شود. سپس می توانید از سمباده برای پاک کردن کثیفی و گرد و غبار استفاده کنید.

حتما بخوانید:   چرا در پکیج ایران رادیاتور فشار پایین می آید؟

سایش و پارگی

اگر ترموکوپل فرسوده یا آسیب دیده باشد، ممکن است دمای شعله را تشخیص ندهد و جریان گاز را قطع کند. برای حل این مشکل باید ترموکوپل را با ترموکوپل جدید با همان مدل و طول تعویض کنید.

اتصال شل

اگر ترموکوپل به درستی به سیم پیچ یا شیر گاز وصل نشود، می تواند باعث ایجاد جریان الکتریکی متناوب یا بدون جریان برق شود. برای حل این مشکل باید اتصال را چک کرده و با آچار محکم کنید.

فشار گاز پایین

اگر فشار گاز در سیستم کمتر از حد لازم باشد، می تواند باعث ضعیف شدن شعله و یا روشن نشدن آن شود. برای حل این مشکل باید فشار گاز را با گیج چک کنید و در صورت نیاز آن را تنظیم نمایید.

شیر گاز معیوب

اگر شیر گاز معیوب یا گیر کرده باشد، می تواند از رسیدن گاز به مشعل جلوگیری کند یا جریان گاز را در زمانی که نباید قطع نماید. برای رفع این مشکل باید شیر گاز را با شیر جدید تعویض کنید.

تعمیر ترموکوپل آبگرمکن دیواری

تست ترموکوپل آبگرمکن دیواری

برای انجام تست ترموکوپل آبگرمکن دیواری لازم است به ترتیب زیر عمل کنید:

 • قبل از هر تلاش برای تست ترموکوپل، اطمینان حاصل کنید که آبگرمکن از برق قطع شده است.
 • ترموکوپل معمولاً در نزدیکی یا در کنار شعله آبگرمکن قرار دارد. برای دسترسی به ترموکوپل، شاید نیاز به بازکردن یک قطعه از دیوار یا لایه محافظ دیگر داشته باشید.
 • اتصالات ترموکوپل به سیستم آبگرمکن را بررسی کنید و از وجود هرگونه خرابی، سایش یا خوردگی مطلع شوید. در صورت وجود خرابی، بهتر است ترموکوپل را تعویض کنید.
 • برای تست ترموکوپل، می ‌توانید از یک مولتی‌ متر استفاده کنید. ابتدا مولتی‌ متر را در حالت اندازه‌ گیری مقاومت قرار دهید و سر ترمینال ‌های ترموکوپل را به دستگاه متصل کنید.
 • سپس دمای آبگرمکن را افزایش داده و تغییرات در مقاومت را در مولتی‌ متر مشاهده کنید. اگر ترموکوپل سالم باشد، مقاومت آن با افزایش دما باید افزایش یابد.

جمع بندی

در این مطلب مبحث تعمیر ترموکوپل آبگرمکن دیواری را از جهات مختلف مورد بررسی قرار دادیم. در صورتی که سیستم گرمایشی شما دچار مشکل شد، و نیاز به تعمیرکار داشتید، می توانید از خدمات تعمیر در محل ایبک امداد استفاده کنید. به این صورت که با ثبت درخواست شما تعمیرکار به محل موردنظرتان اعزام می شود.

31

ترموکوپل آبگرمکن دیواری

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تعمیر و تعویض ترموکوپل آبگرمکن دیواری

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x