تعمیرات کولر آبی

آموزش تعویض تسمه کولر آبی | چگونه تسمه کولر را تعمیر کنیم؟

چنانچه مقدار کمی با سرویس کولر آبی آشنا باشید به طور حتم می دانید که مهمترین اقدام برای سرویس کردن کولر آبی تعمیر و یا تعویض تسمه آن می باشد. اهمیت نقش تسمه در عملکرد درست کولر آبی بسیار زیاد است. چنانچه تسمه با مشکلی مواجه شود کارکرد کولر به‌ طور کلی دچار اختلال خواهد شد. تعمیر کردن و یا تعویض تسمه یکی از اقدامات ضروری در سرویس دوره ای کولر آبی می باشد.

تسمه کولر چیست و چه کاربردی دارد؟

همان طور که می دانید داخل کولر از قطعات الکترونیکی و مکانیکی مختلفی تشکیل شده که جهت کارکرد درست این دستگاه وجود آنها بسیار ضروری می باشد. تسمه از مهمترین قطعات مکانیکی می باشد که با نام کمربند V نیز شناخته شده است. تسمه انرژی الکتریکی را در کولر به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. تسمه کولر در واقع نوعی کمربند بلند می باشد که از یک سمت به موتور و از سمت دیگر به پروانه کولر وصل شده است و به این صورت نیروی چرخشی را از موتور کولر می‌گیرد و به پروانه انتقال می دهد تا باعث چرخش توربین و یا پروانه کولر شود. یکی دیگر از کارکردهای مهم تسمه کولر این است که از داغ شدن و یا سوختن موتور در کولر جلوگیری خواهد کرد. با توجه به توضیحاتی که در بالا دادیم مشخص می‌شود که عملکرد اصلی تسمه چرخاندن پروانه کولر و محافظت از دینام کولر می باشد. بنابراین چنانچه این قطعه فرسوده و یا خراب شود پروانه نمی تواند بچرخد و هوای خنک نیز تولید نخواهد شد. اگر تسمه خراب شود و یا تنظیم نباشد دینام داغ می کند و حتی ممکن است بسوزد.

چه زمانی باید تسمه کولر آبی تعویض شود؟

همان طور که گفتیم تسمه کولر آبی قطعه بسیار مهم در دستگاه محسوب می‌شود ولی به علت فشار مضاعفی که به این قطعه وارد می شود معمولاً در معرض آسیب قرار دارد. ممکن است به همین خاطر هر ساله به هنگام سرویس کولر آبی نیاز باشد که تسمه نیز تعویض گردد. بنابراین شما باید با توجه به نشانه هایی که قابل مشاهده است زمان تعویض کردن تسمه کولر را تشخیص دهید. بیشتر اوقات وقتی متوجه شدید که تسمه دچار فرسودگی شده باید بدانید که وقت تعویض آن رسیده است. راهنمای تعمیر و یا تعویض تسمه کولر آبیالبته فرسودگی تسمه کولر به راحتی از ظاهر آن مشخص می‌شود زیرا با نشانه هایی مثل ریش ریش شدن، خراشیدگی، ساییدگی، پارگی، ترک خوردگی و کش آمدن همراه است. در این شرایط تسمه آنقدر فرسوده و یا کشیده شده که دیگر قدرت و کشش لازم جهت عملکرد درست را از دست خواهد داد.

حتما بخوانید:   متداول ترین انواع پوشال کولر آبی | بهترین پوشال برای کولر آبی

مشکلات مهمی که فرسودگی تسمه کولر در دستگاه ایجاد می کند

همانطور که گفتیم زمانی که مشاهده کردید تسمه دچار فرسودگی شده و کارکرد لازم را ندارد باید آن را تعویض کنید. چنانچه باز هم در تایید نقش اساسی سلامت تسمه در عملکرد درست کولر دچار تردید هستید توصیه می کنیم مهمترین مشکلاتی که خراب شدن تسمه کولر می تواند در دستگاه ایجاد کند را مطالعه نمایید.

لرزش و صدای بلند

موارد مختلفی می تواند باعث لرزش و ایجاد صدای بلند در کولر آبی شود که از مهمترین آن خراب شدن تسمه کولر می باشد و وقتی که تسمه تنظیم نباشد و یا قدرت کشسانی خودش را از دست داده باشد سایر قطعاتی که با تسمه مرتبط هستند مثل پولی، پروانه کولر، یاتاقان و … دچار مشکل می‌شوند و ایجاد مشکل را با لرزش و صدای بلند نشان می دهند. بنابراین جهت جلوگیری از لرزش در کولر آبی لازم است که به تنظیم درست و یا تعویض تسمه توجه کنید.

تولید هوای گرم

اگر تسمه در کولر آبی دچار خرابی شده باشد قادر نیست که قدرت موتور را به پروانه به صورت درست انتقال دهد در نتیجه با کم شدن جریان هوا و در نهایت کاهش دادن سرمایش کولر روبرو می شوید. در این شرایط مشاهده می کنید که با وجود آنکه کولر آبی روشن است و در سردترین حالت خود قرار دارد دستگاه باد گرم تولید می کند و نمی تواند محیط را خنک کند.

خراب شدن پروانه کولر آبی

برخی اوقات خراب شدن تسمه کولر و یا تنظیم نبودن آن می تواند روی عملکرد سایر قطعات کولر تاثیر منفی بگذارد. به عنوان مثال چنانچه تسمه کولر بیش از حد سفت و یا شل باشد می تواند باعث شود که پروانه کولر تاب بردارد و در نهایت خراب شود. وقتی که پروانه کولر تاب بردارد به پره های دستگاه ضربه وارد می شود و در نتیجه موجب می‌شود که پروانه به خوبی نچرخد و یا چرخش آن با لرزش و صدا همراه باشد.

خراب شدن یاتاقان در کولر آبی

از قطعاتی که در کولر به کار رفته یاتاقان می باشد که از اجزای مکانیکی دستگاه محسوب می‌شود و توسط چرخش پولی و تسمه به حرکت در می آید. تسمه و پولی هم به تنهایی قادر به حرکت نیستند و قدرت خود را از موتور کولر می گیرند.راهنمای تعمیر و یا تعویض تسمه کولر آبی چنانچه تسمه خیلی سفت باشد می‌تواند موجب خراب شدن یاتاقان و در نهایت لرزش و ایجاد صدا در کولر آبی شود.

حتما بخوانید:   آموزش نحوه سیم کشی و راه اندازی برق کولر آبی

خراب شدن دینام کولر آبی

اگر تسمه کولر بیش از اندازه شل باشد موتور کولر دچار لغزش و لرزش می شود. چنانچه این لرزش ها نادیده گرفته شوند در طولانی مدت می تواند باعث خراب شدن موتور شود. بنابراین به هنگام سرویس دوره ای کولر آبی حتما باید از سالم بودن تسمه مطمئن شوید و چنانچه نشانه هایی از خرابی و فرسودگی مشاهده کردید باید آن را تعویض نمایید.

عیب یابی تسمه کولر آبی

بیشتر مواقع عیب یابی تسمه در کولر آبی از روی نشانه های خرابی این قطعه صورت می گیرد. علائمی مثل صدا دادن کولر، بوی سوختگی تسمه، لرزش زیاد پروانه و موتور، مشاهده شل یا سفت بودن و یا پارگی تسمه از مهمترین مواردی هستند که می توانیم در عیب یابی تسمه به آنها اشاره کنیم. بنابراین در سرویس دوره ای کولر آبی باید تسمه نیز مورد بررسی قرار گیرد و اگر مشکلی داشت حتماً برطرف شود.

نحوه تنظیم کردن تسمه کولر آبی

فقط زمانی می توانیم بگوییم تسمه کولر آبی تنظیم است و آن را تایید کنیم که این قطعه نه خیلی شل باشد و نه خیلی سفت. اگر بیش از حد سفت باشد به سختی حرکت می‌کند و اگر خیلی شل باشد حالت افتادگی پیدا می کند. بنابراین اولین قدم در تنظیم کردن تسمه کولر آبی این است که به صورت چشمی آن را بررسی کنید. اگر ذره ای دچار افتادگی شده بود و یا کمانه کرده بود باید آن را تنظیم نمایید. در بیشتر مواقع وقتی که تسمه نیاز به تنظیم کردن داشته باشد این هشدار را به صورت صدای بلند و خشن می دهد و شما متوجه خواهید شد که تسمه به تنظیم نیاز دارد با این حال چنانچه نتوانستید از نظر ظاهری متوجه شوید که تسمه تنظیم است یا خیر فقط کافیست که دو سمت تسمه را در دست خود بگیرید و آن را به هم نزدیک نمایید در شرایط استاندارد هر دو طرف تسمه باید به اندازه بند انگشت از یکدیگر فاصله داشته باشد. در غیر اینصورت تسمه باید تنظیم مجدد شود.

به دو صورت می توان تسمه کولر آبی را تنظیم کرد.

 • روش اول: در روش اول باید پیچ های پایه الکتروموتور کمی شل شود تا پایه ها کمی تکان بخورد در نهایت می توانید شل بودن یا سفت بودن تسمه را تنظیم نمایید.
 • روش دوم: در روش دوم می‌توانید به رگلاژ کردن دینام بپردازید. چهار پیچ زیر موتور یا دینام کولر وجود دارند که باید آنها را باز کنید. اگر هنگام بازدید متوجه شدید که تسمه بیش از حد سفت شده باید موتور را کمی به طرف پایین بکشید تا تسمه آزاد شود و چنانچه تسمه شل بود باید موتور را به سمت بالا بکشید تا تسمه کمی سفت تر شود. دقت کنید میزان شلی و سفتی تسمه نباید به حدی باشد که محور کولر تحت فشار قرار بگیرد و یا تسمه روی پولی کمانه کند. وقتی که کار تنظیم کردن تسمه تمام شد و باید پیچ های دینام را دوباره سفت کنید.
حتما بخوانید:   تمیز کردن کولر آبی با بهترین روش و در کوتاه‌ترین زمان

روش تعویض کردن تسمه کولر آبی

اگر تسمه کولر خیلی مستهلک شده باشد و ریش ریش شده باشد در این شرایط نیاز به تعویض پیدا می کند. اگر تسمه فرسوده شده باشد روند تعویض آن به شکل زیر است.

 • ابتدا کولر را خاموش کرده و فیوز برق ساختمان را به صورت کلی قطع کنید.
 • درجه کولر را باز نموده و به داخل دستگاه دسترسی پیدا کنید.
 • با یک پیچ گوشتی پیچ های موتور را کمی شل کنید.
 • زمانی که موتور شل شد با دست تسمه کهنه را بیرون بیاورید.
 • برای انجام این کار تسمه را با دست بگیرید و یک دور بچرخانید. به این صورت تسمه از پولی پروانه جدا می شود و بیرون می آید.
 • تسمه قدیمی را به فروشگاه لوازم یدکی کولر ببرید و یا اندازه ای که بر روی تسمه هک شده است را یادداشت کنید تا دقیقا مثل همان تسمه خریداری کنید.
 • برای جایگذاری کردن تسمه جدید یک طرف تسمه را روی پولی پروانه بگذارید و طرف دیگر تسمه را دور موتور آن قرار دهید.

راهنمای تعمیر و یا تعویض تسمه کولر آبی

 • اکنون پولی را با دست چرخانده و تسمه را در جای خودش قرار دهید.
 • وقتی که تسمه در جای درست خود قرار گرفت پیچ های موتور و یا دینام را مجدداً سفت نمایید.
 • چنانچه پس از قرار دادن تسمه جدید متوجه شدید که شل و یا سفت است بر اساس توضیحاتی که در قسمت قبلی گفتیم آن را تنظیم کنید.

سخن پایانی

با توجه به مطالبی که در خصوص عملکرد تسمه و اهمیت نقش آن در کارکرد درست کولر آبی بیان کردیم می توانید از اهمیت این قطعه در کولر مطمئن شوید. چنانچه تسمه خراب شده باشد و یا تنظیم نباشد می تواند موجب از کار افتادن پولی پروانه و یا حتی سوختن موتور شود. با تنظیم کردن و تعویض تسمه می توانید از بروز مشکلات مربوط به آن جلوگیری کنید.

31

آموزش تعویض تسمه کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آموزش تعویض تسمه کولر آبی | چگونه تسمه کولر را تعمیر کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x