تعمیرات کولر آبی

آموزش نصب و راه اندازی کولر آبی | نحوه نصب کولر آبی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم شما را با نحوه نصب کولر آبی به زبان ساده آشنا کنیم، با خواندن این مقاله می توانید حتی اگر یک شخص مبتدی هم باشید کولر آبی را به راحتی راه اندازی کنید البته دقت داشته باشید که نصب کولر آبی یک کار تخصصی می باشد و باید به وسیله سرویس کار انجام شود ولی اگر خودتان تمایل به نصب کولر آبی دارید باید حتماً نکات ایمنی را برای این کار را رعایت کنید.

نصب کولر آبی

اگر در مکانی که تصمیم به نصب کولر دارید قبلاً کولر آبی نصب بوده، می توانید از همان سیم کشی ها و لوله کشی ها برای کولر جدید هم استفاده کنید ولی اگر برای اولین بار است که می خواهید در این محل کولر را نصب کنید باید حتماً سیم کشی برق و لوله کشی آب را هم انجام دهید.
دقت داشته باشید سیم کشی برق و همچنین لوله کشی آب، نیاز به تجهیزات مخصوص و مهارت خاصی دارد و اگر به درستی انجام نشود می تواند به کولر و همچنین به ساختمان آسیب جدی برساند. اگر با قطعات کولر آشنایی نداشته و یا مهارتی در این زمینه ندارید توصیه می کنیم حتماً برای نصب آن به سرویسکار کولر آبی مراجعه کنید.

کولر آبی

آموزش نصب کولر آبی

برای راه اندازی و نصب کولر آبی باید مراحل خاصی را طی کنید. انجام این مراحل برای برندهای مختلف فرقی نداشته و یکسان است. حالا کولر آبی شما ارج باشد و یا آبسال و یا سایر برند ها، هیچ تفاوتی ندارد فقط دقت داشته باشید که اگر در انجام مراحل کوتاهی کنید و یا آنها را درست انجام ندهید باعث بروز مشکلات جدی در کولر آبی خود خواهید شد در ادامه می خواهیم شما را با مراحل نصب کولر آبی به طور کامل آشنا کنیم این مراحل عبارتند از:

 • انتخاب محلی مناسب برای نصب دستگاه کولر آبی
 • نصب کردن چهارپایه یا شاسی
 • نصب کردن برزنت کولر آبی
 • نصب کردن سایبان مناسب در روی کولر
 • نصب کردن آبریز کولر آبی
 • نصب کردن شناور کولر آبی
 • نصب کردن کلید های کولر آبی
 • سیم کشی برق کولر
 • نصب کردن پوشال و همچنین دریچه های کولر
 • تست نهایی کولر آبی

۱- انتخاب محلی مناسب برای نصب کولر آبی

پیدا کردن محل مناسب برای نصب کولر آبی می‌تواند یکی از مهم‌ترین مراحل نصب کولر باشد. محلی که برای کولر آبی خود در نظر می گیرید باید حتماً تراز باشد، تراز بودن کولر می تواند باعث زیاد شدن سرمایش و بهینه کار کردن کولر آبی شود و از مشکلات احتمالی در دستگاه جلوگیری کند. قرارگیری کولر باید به صورتی باشد که مانع از جمع شدن آب در یک قسمت از آن شود.
کولر آبی را حتماً بر روی پایه قرار دهید تا باعث ثبات دستگاه در هنگام کار شود. ارتفاع پایه باید سی سانتی متر با سطح زمین فاصله داشته باشد.

۲- نصب کردن چهارپایه یا شاسی

یکی از موارد مهم دیگری که در هنگام نصب کولر آبی باید رعایت کنید نصب چهارپایه یا شاسی برای کولر آبی است. برای این منظور به موارد زیر توجه کنید:

 • کولر آبی را هیچگاه به طور مستقیم در روی زمین نصب نکنید.
 • جهت تخلیه آب در هنگام سرریز شدن آب و فاصله کولر از دهانه کانال، برای کولر های آبی، شاسی در نظر گرفته شده است.
 • محلی که چهارپایه دستگاه را قرار می دهید حتماً باید هموار و مسطح باشد، این امر می تواند به تراز بودن کولر کمک کند و از مشکلاتی مانند لرزش کولر در هنگام کار جلوگیری کند.
 • دقت داشته باشید شاسی کولر آبی شما حتماً باید از متریال مرغوب و باکیفیت درست شده باشد.
 • استفاده کردن از شاسی های فلزی می ‌تواند باعث استحکام و دوام دستگاه در مقابل فرایندهای شیمیایی و عوامل محیطی شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش سیم کشی کولر آبی

۳- نصب کردن برزنت کولر آبی

یکی دیگر از مراحل راه اندازی دستگاه کولر آبی نصب برزنت می باشد. قبل از اینکه برزنت کولر را نصب کنید حتماً باید از تراز بودن دستگاه کولر آبی اطمینان پیدا کنید و فاصله مناسب دستگاه با دریچه خروجی کولر آبی را رعایت کنید. برای نصب بهتر برزنت کولر آبی می‌توانید از بست ‌های مخصوص و محکم استفاده کنید؛ فقط دقت داشته باشید که تمام قسمت های کانال کولر باید به وسیله پارچه برزنت پوشش داده شود، این امر باعث می شود از هدر رفتن هوای خنک جلوگیری کنید؛ در ضمن می توانید از چسب های مخصوص برای اتصال دهانه ی کولر و کانال استفاده کنید.

۴- نصب کردن سایبان مناسب در روی کولر آبی

یکی از موارد حائز اهمیت برای نصب و راه اندازی کولر آبی نصب سایه بان می باشد که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. نصب سایبان می تواند از به هدر رفتن انرژی جلوگیری کرده و همچنین باعث بالا رفتن توان خنک کنندگی دستگاه شود.

نصب سایه بان طول عمر مفید اجزا و قطعات کولر را زیاد می کند. در صورتی که در روی کولر آبی خود سایه بان نصب کنید باعث می شود از تابش نور آفتاب و فرسوده شدن بدنه کولر جلوگیری شود.

۵- نصب کردن آبریز کولر آبی

آبریز وسیله ای است که در کف کولر نصب می شود این قطعه از سرریز شدن آب در صورت زیاد شدن آن جلوگیری می کند و مانع از خارج شدن دائمی آب، از کف کولر خواهد شد. برای اینکه آبریز را درست در روی کولر نصب کنید باید آن را به وسیله واشر و مهره به کف کولر محکم کنید.

۶- نصب کردن شناور کولر آبی

یکی دیگر از مراحل برای نصب کولر آبی، نصب شناور می باشد، وظیفه شناور تنظیم مقدار آب در تشتک دستگاه است، ساختار شناور های کولر به این صورت است که از یک مهره برنجی گلویی و همچنین یک مهره دیگر استفاده می شود. برای وصل شدن شناور به بدنه کولر، از واشر و مهره برنجی استفاده می شود. بعد از اینکه شناور به بدنه دستگاه متصل شد شلنگ آب را به آن وصل می کنند. برای اینکه شناور به درستی کار کند حتماً باید کولر آبی شما به‌طور تراز نصب شده باشد تا حجم آب کنترل شود و آب از آبریز بیرون نریزد.

نکته مهم: اگر شناور به طور درست نصب نشود باعث می شود کولر خنک نکند.

۷- نصب کردن کلیدهای کولر آبی

یکی دیگر از موارد مهم برای نصب کولر آبی نصب کلید دستگاه است. کلید های کولر معمولاً متناسب با مدل و نوع دستگاه در انواع سوکتی، چهار پل و سه پل هستند که کلیدهای چهار پل دارای ۶ پیچ می باشند که علامت های مختلفی دارد. برای نصب کردن کلید کولر ابتدا باید رشته های سیم را به درستی به کلید های مرتبط متصل کنید. در کولر آبی هر کلید سه دکمه وجود دارد:

 • دکمه اول به پمپ آب مربوط شده و رنگ آن آبی می باشد.
 • دکمه دوم به موتور کولر مربوط است و رنگ آن قرمز می باشد.
 • دکمه سوم هم به دور تند و کند در کولر مربوط است و ممکن است در رنگ های مختلف باشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه شوره کولر آبی را پاک کنیم | نحوه تمیز کردن کولر آبی

۸- سیم کشی برق کولر آبی

بعد از این که کلید ها را نصب کردید حالا نوبت به سیم کشی کولر می رسد سیم برق باید از پشت کنتور برق تا محلی که کولر را نصب کرده اید کشیده شود. قطر این سیم باید حدوداً ۵.۲ میلیمتر بوده و شامل رشته‌های ارت، فاز و نول باشد. برای اینکه این سیم ها با آب در تماس نباشد باید حتماً آن را در داخل جعبه تقسیم کولر بگذارید. سیم برق دیگری که در کولرهای آبی وجود دارند سیم کلید ها هستند و شامل پنج رشته ارت، نول، دور تند و دور کند کولر آبی و پمپ آب می باشد.

۹- نحوه نصب پوشال و همچنین دریچه های کولر آبی

برای اینکه کولر آبی شما باد خنکی بزند باید پوشال آن را متناسب با ظرفیت کولر انتخاب کنید برای نصب پوشال به روش زیر عمل کنید:

 • شبکه های روی درب دستگاه را باز کنید.
 • پوشال های تهیه شده را خیس کنید و در جای خود قرار دهید.
 • شبکه های سیمی را در روی درب بگذارید و با انبر درب شبکه ها را کاملاً ببندید.
 • برای نصب دریچه های کولر باید دقت کنید آنها را به درستی نصب کنید.
 • دریچه کولر باید از داخل اتاق به طور دقیق اندازه گیری شود.
 • بعد از اندازه گیری، دریچه را متناسب با اندازه گرفته شده بخرید و در اتاق نصب کنید.

تست نهایی کولر آبی

بعد از اینکه کولر آبی را نصب و راه اندازی کردید حالا نوبت به تست کولر می رسد برای این منظور باید موارد زیر را انجام دهید:

 • ابتدا پمپ آب کولر را روشن کنید و از گردش آب در آن اطمینان پیدا کنید.
 • دور درب کولر را کاملاً ببندید تا از خیس شدن پوشال ها به طور صحیح، اطمینان پیدا کنید.
 • موتور کولر را روشن کرده و روش کار آن را چک کنید.
 • مقدار خنکی باد کولر را بررسی کنید.

اگر در این زمینه مهارتی ندارید توصیه می کنیم برای جلوگیری از مشکلات احتمالی حتماً کار نصب و راه اندازی کولر آبی را به تعمیرکار متخصص بسپارید.

کولر آبی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با روش صحیح نصب و راه اندازی کولر آبی به طور کامل آشنا کردیم توصیه می‌کنیم در صورتی که تا به حال این کار را انجام نداده اید حتماً برای راه اندازی و نصب کولر آبی از تعمیرکار کولر کمک بگیرید زیرا بعضی از این کارها تخصصی بوده و نیاز به مهارت زیادی دارد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

آموزش نصب و راه اندازی کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه نصب پوشال و همچنین دریچه های کولر آبی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا