تعمیرات کولر آبی

آموزش قدم به قدم تعمیر پمپ کولر آبی | روش تعویض پمپ کولر

تعمیر کردن پمپ آب کولر، سوختن پمپ، تعویض پمپ و … از مشکلاتی است که معمولاً در هوای گرم شما را با چالش روبرو می کند. امروزه در بسیاری از مناطق کشور جهت سیستم سرمایشی از کولر آبی استفاده می شود. بنابراین ممکن است یکی از مشکلاتی که قاعدتاً برای کولر رخ می دهد مربوط به پمپ دستگاه باشد که گاهی نیاز به تعمیر دارد و گاهی نیز باید به صورت کلی تعویض گردد. اگر پمپ کولر آبی خراب شده باشد باید توسط متخصص بررسی شده و اگر امکان تعمیر داشت این کار انجام شود در غیر این صورت چاره‌ ای جز تعویض آن نیست.

ضرورت تعمیر پمپ آب

برای آنکه کولر حداکثر کارایی خودش را داشته باشد لازم است که آب روی پوشال ها با قدرت زیاد پخش شود و به طور یکنواخت آنها را خیس کند. هر چقدر قدرت سیستم آبرسانی در کولر قوی تر باشد راندمان عملکرد آن نیز بیشتر می شود. اینجاست که نقش پمپ کولر اهمیت خودش را نشان می دهد. در واقع دلیل اصلی سرما و خنکی در کولر آبی به علت کارکرد در سطح سیستم آبرسانی آن می باشد. هرچقدر ساختار و کیفیت پمپ آب در کولر آبی بیشتر باشد آب با قدرت تر و یکنواخت تر داخل کولر پخش می شود لذا وقتی که پمپ خراب شود حتماً باید تعمیر شده و در صورت نیاز تعویض گردد.

دلیل اصلی خراب شدن پمپ آب کولر

یکی از عوامل اصلی و عمده خراب شدن پمپ کولر آبی افت فشار آب و کاهش آن می باشد که موجب کاهش عملکرد سیستم آبرسانی و در نتیجه کاهش راندمان کولر می شود. قطعاً برای شما هم پیش آمده که کولر روشن است ولی متوجه می شوید که باد خنک از آن پخش نمی شود. در این شرایط مشکل می تواند از پمپ آب و سیستم آبرسانی دستگاه باشد. به طور کلی دو علت اصلی جهت افت فشار آب و همچنین کاهش راندمان کولر آبی وجود دارد.

 • خراب شدن واتر پمپ: برخی اوقات ممکن است دکمه پمپ آب را بزنید ولی پروانه کولر حرکت نمی کند و آب رسانی به قسمت های مختلف کولر انجام نمی شود و در این شرایط شاهد کاهش فشار آب می باشید. در این مواقع ممکن است پمپ آب کولر سوخته باشد که در این صورت باید تعویض گردد و یا پروانه ها دچار گرفتگی شده اند که اگر پمپ تعمیر نشود ممکن است آسیب بیشتری به آن وارد شده و بسوزد.

آموزش قدم به قدم تعمیر پمپ کولر آبی| روش تعویض پمپ کولر

 • ایجاد مشکل در سیستم ورودی و خروجی آب: برخی اوقات ممکن است کلید کولر را فشار دهید و متوجه صدای کار کردن پروانه می‌شوید ولی آبرسانی انجام نمی گیرد. در این شرایط علت اصلی وجود دارد که در ادامه مطلب به صورت کامل آن را بررسی می‌کنیم که یکی از آنها مربوط به کاهش میزان آب درون تشتک کولر و دیگری نشتی و یا گرفتگی لوله کشی می باشد.

عواملی که باعث خراب شدن پمپ آب کولر می شود

پمپ کولر از بخش های متفاوتی تشکیل شده که خراب شدن هر قسمت از آنها می تواند منجر به افت کارکرد این قطعه می شود و ممکن است که نیاز به تعویض و یا تعمیر پمپ باشد. علاوه بر دو موردی که در بالا به آن اشاره کردیم موارد بیشتری موجب خراب شدن کولر و همچنین نیاز به تعمیر آن می گردد و در ادامه مطلب این علت‌ ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم و همچنین به آموزش تعمیر پمپ می پردازیم.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  کولر آبی رومیزی | کولر آبی رومیزی برای چه مصارفی مناسب است؟

آسیب رسیدن به پایه و نیاز به تعمیر پمپ

پایه پمپ در کولر آبی که در قسمت کف کولر و داخل آب قرار دارد دچار آسیب می شود. اگر پایه پمپ که وظیفه انتقال آب به پوشال های کولر و همچنین دیواره کولر را دارد آسیب ببیند و خراب شود در این شرایط نیاز به تعمیر و یا تعویض پیدا خواهد کرد.

وارد نشدن آب به پمپ کولر

همان طور که گفتیم وظیفه اصلی پمپ در کولر آبرسانی به پوشال و قسمتهای مختلف آن و همچنین تولید باد خنک می باشد. چنانچه آبی وجود نداشته باشد که پمپ آن را به پوشال های کولر انتقال دهد در حقیقت کولر هم نمی تواند عملکرد درستی داشته باشد. با ادامه یافتن این مشکل پمپ کولر آبی ممکن است بسوزد. بنابراین وقتی احساس کردید کولر شما باد گرم می زند اولین کاری که باید انجام دهید، خاموش کردن دستگاه و چک کردن میزان آب آن می باشد. جهت رفع این مشکل و تعمیر کردن پمپ آب در کولر آبی کافیست منبع ورودی آب بررسی شود. چنانچه منبع آب قطع باشد پس از گذشت مدت زمانی ممکن است پمپ آب بسوزد بنابراین حتماً باید به رفع مشکل اقدام نمایید ولی اگر جریان آب متصل بود اما آب به کولر وارد نمی‌ شد ممکن است گرفتگی در بخشی از شلنگ رخ داده باشد که این گرفتگی هم می‌ تواند به علت وجود رسوبات در کف کولر و یا روی پوشال ها باشد. در این شرایط بهترین راهکار تعویض شلنگ می باشد.

تعمیر واتر پمپ

اگر آب به درون واتر پمپ نفوذ کند پمپ کولر دچار خرابی می شود و به تعمیر و یا تعویض نیاز خواهد داشت. جهت جلوگیری از ورود آب به داخل پمپ کلاهکی برای آن قرار داده شده است. هنگام سرویس دوره ای کولر حتما به این نکته توجه کنید و کلاهک را نیز بررسی نمایید. چنانچه واتر پمپ دچار خرابی شده باشد باعث نفوذ آب داخل پمپ خواهد شد لذا به هنگام بررسی این قطعه حتماً باید بخش هایی از کولر مثل کف آن را نیز بررسی کنید. چنانچه سوراخی در آن ایجاد شده بود ممکن است که به پمپ فشار وارد کند. در این صورت باید تعمیر و یا تعویض شود.

خراب شدن پروانه داخل پمپ آب

در قسمت کف هر پمپ آب یک پروانه هم وجود دارد که مثل توربین عمل می‌کند و به چرخش آب در تشتک کولر کمک می‌ نماید و موجب بالا رفتن آب از شلنگ و انتقال آن به پوشال می‌شود. وجود کوچک‌ ترین انحراف و یا ورود رسوبات و اجسام به داخل پروانه موجب می‌شود که پمپ عملکرد خوبی نداشته باشد و به اصطلاح پروانه دچار گرفتگی می شود. آموزش قدم به قدم تعمیر پمپ کولر آبی| روش تعویض پمپ کولردر این شرایط بهتر است که پمپ آب تعمیر شود. جهت رفع این مشکل لازم است پروانه واتر پمپ و همچنین توری زیر آن مورد بررسی قرار گیرد و چنانچه املاح و رسوبات داخل آن مشاهده شد تمیز گردد. عواملی که باعث گرفتگی در پروانه پمپ آب کولر می باشند عبارتند از:

 • رسوب ایجاد شده در کف کولر
 • عدم وجود سبد و توری دور پروانه
 • ایجاد رسوب در پوشال و کهنه شدن آنها
پیشنهاد آی‌بک امداد :  مزیت های استفاده از سایبان کولر آبی چیست؟

تعمیر پمپ آب به علت استهلاک پره ها

با گذشت زمان ممکن است پره های واتر پمپ خراب شده و یا شکسته شوند و نتوانند به صورت درست آب را از قسمت کف کولر به بخش های مختلف و همچنین پوشال ها برسانند و در نتیجه نیاز به تعمیر پره ها می باشد. وقتی که پره های پروانه خراب شوند لازم نیست دیگر اقدامی جهت تعویض پمپ آب کنید زیرا می توانید پروانه را به صورت مجزا از بازار تهیه نمایید.

عدم وجود آب کافی در پمپ آب

یکی دیگر از عواملی که منجر به تعمیر و یا تعویض پمپ کولر آبی می‌گردد عدم وجود آب کافی و همچنین خشک شدن واتر پمپ می‌باشد. وقتی که احساس کردید واتر پمپ درست کار نمی‌کند نخستین کاری که لازم است انجام دهید باز کردن دریچه کولر و بررسی آب آن می‌باشد. پایه‌های پمپ باید کاملاً داخل آب قرار گرفته باشند. جهت رفع این مشکل لازم است به بررسی موارد زیر بپردازید.

 • کم شدن فشار آب شهری
 • قطع شدن منبع ورودی آب
 • عدم تنظیم شناور کولر آبی
 • سوراخ شدن کف کولر
 • خراب شدن شلنگ ورودی آب

جریان نداشتن برق در پمپ آب

یکی از مشکلاتی که باعث درست کار نکردن پمپ می شود جریان نداشتن برق داخل آن می باشد و وقتی که پمپ آب کار نکند بهترین راهکار تست کردن برق پمپ می باشد. جهت تشخیص مشکل می‌ توانید به صورت زیر عمل نمایید.

 • پمپ آب را از کولر جدا کرده و آن را به پریز برق وصل نمایید.
 • چنانچه پمپ کار کرد متوجه می‌شوید که مشکل از سیستم برق رسانی کولر می باشد و باید ایراد آن برطرف شود.

آموزش قدم به قدم تعمیر پمپ کولر آبی| روش تعویض پمپ کولر

 • چنانچه پمپ را به برق متصل کردید ولی واتر پمپ کار نکرد باید اقدام به تعمیر و تعویض آن نمایید.

تعمیر پمپ آب به علت عدم روغن کاری

برای جلوگیری از استهلاک و همچنین افزایش عملکرد کولر بهتر است قطعات متحرک آن هر چند وقت یک بار روغن کاری شود و روش روغن کاری کردن پمپ کولر به این صورت است که همه قطعات باید باز شده و همه بخش های آن روغن کاری شود. از مزایای این کار می توانیم به پاک کردن کثیفی ها و رسوبات موجود در پمپ که می‌تواند موجب خراب شدن آن شود اشاره کنیم. چنانچه واتر پمپ روغن کاری نشود ممکن است بسوزد و نیاز به تعویض پمپ آب می باشد.

سخن پایانی

تعمیر و یا تعویض کردن پمپ آب در کولر یک کار تخصصی است و چنانچه اشتباهی در آن رخ دهد باعث صدمات جانی و خسارت مالی می گردد بنابراین بهتر است که انجام این کار را به تکنسین متخصص بسپارید. در این مقاله از ایبک امداد علل خراب شدن پمپ آب و همچنین نحوه تعمیر و یا تعویض آن را توضیح دادیم. امیدواریم که اطلاعات این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

 

آموزش قدم به قدم تعمیر پمپ کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آموزش قدم به قدم تعمیر پمپ کولر آبی، روش تعویض پمپ کولر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا