تعمیرات کولر آبی

تعمیر و سرویس کولر آبی را به چه کسی بسپاریم؟

تمام کسانی که از کولر آبی استفاده می کنند به سرویس و همچنین تعمیر کولر آبی نیاز پیدا خواهند کرد به خصوص اگر شما کولر آبی را در پشت بام نصب کرده باشید و برای مدت طولانی از آن استفاده نکنید حتماً در فصل تابستان و استفاده از کولر آبی باید آن را سرویس کنید شاید سوال کنید تعمیر و سرویس کولر آبی را به چه کسی بسپاریم؟ در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم به این سوال شما پاسخ دهیم با ما همراه باشید.

به چه دلیل کولر آبی به سرویس نیاز دارد؟

شاید گاهی تصور کنید که خریدن یک برند معروف کولر آبی کافی بوده و کولر به سرویس نیاز ندارد ولی این تصور شما غلط است، باید بدانید که عوامل زیادی مانند شرایط محیط و مدت زمان استفاده شما از کولر آبی، می تواند در روی راندمان کولر اثر داشته باشد به طور کلی می توانیم بگوییم که به سه دلیل سرویس کولر آبی ضروری می باشد:

 1.  قرار گرفتن کولر در خارج از خانه
 2. عدم سرویس باعث پایین آمدن عملکرد کولر در طولانی مدت خواهد شد.
 3. تشخیص خرابی قطعات کولر

سرویس کولر آبی

 

۱-  قرار دادن کولر آبی در خارج از خانه

بیشتر کولرهای آبی در فضای بیرون منزل نصب می شوند و بارش باد، باران، برف و همچنین تابش نور خورشید بر کارایی و همچنین ظاهر کولر اثر می گذارد مثلاً ورود گرد و غبار به داخل پوشال کولر باعث خواهد شد هم هوای داخل منزل دارای ذرات معلق شود و هم کارایی پوشال کمتر شود. در چنین موردی اگر شما پوشال را تعویض نکنید و کولر آبی را سرویس نکنید به موتور فشار آمده و نه تنها محیط را خنک نمی کند بلکه طول عمر موتور کوتاه خواهد شد.

۲- عدم سرویس و کم شدن عملکرد کولر در طولانی مدت

اگر کولر آبی شما با مشکلی روبرو شود و شما آن را برطرف نکنید به مرور عملکرد کولر پایین آمده و ممکن است دچار خرابی شود به همین دلیل توصیه می کنیم به مشکلات ساده بی توجه نباشید و در اولین فرصت کولر آبی خود را تعمیر و سرویس کنید. دقت داشته باشید تعمیر و سرویس کولر آبی حتماً باید به وسیله افراد متخصص انجام شود.

۳- تشخیص خرابی قطعات کولر

سرویس کولر آبی می تواند باعث شود خرابی های احتمالی در کولر به وسیله سرویس کار شناسایی شده و تعمیر شود. اگر کولر آبی را سرویس نکنید ممکن است خرابی های جزئی کولر به قطعات دیگر دستگاه لطمه وارد کرده و باعث خرابی های بیشتری در دستگاه کولر آبی شود.

تعمیر و سرویس کولر آبی را به چه کسی بسپاریم؟

همانطور که گفتیم کولرهای آبی نیاز به سرویس های سالانه دارند تا عمر مفید آنها زیاد شده و کارایی آنها هم بهتر شود. دقت داشته باشید تعمیرات کولر آبی یک کار تخصصی بوده و نیاز به مهارت دارد برای سرویس و تعمیر کولر آبی حتماً باید به افراد متخصص مراجعه کنید اگر خودتان در این زمینه مهارت دارید، می توانید کولر آبی خود را سرویس کنید؛ ولی در صورتی که کولر نیاز به تعمیر داشت حتماً باید به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید. سرویس کار ماهر می داند که چه مکان هایی را باید سرویس کند و در هنگام سرویس به چه نکاتی باید توجه کند؛ ولی اگر سرویس کار، مهارتی در این زمینه نداشته باشد، ممکن است خرابی های کولر را تشخیص نداده و این خرابی ها به مرور بیشتر شده و به کولر آسیب برساند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نشانه های خرابی کولر آبی | نحوه رفع خرابی های کولر آبی

نکات مهم برای تعمیر و سرویس کولر آبی

با توجه به مواردی که گفتیم سرویس کولر آبی باید توسط شخص متخصص و ماهر و همچنین در زمان مناسب انجام شود تا کولر کارایی خود را حفظ کند برای این منظور باید به نکات زیر توجه کنید:

 • موتور کولر آبی را چک کنید.
 •  پمپ آب مناسب برای کولر انتخاب کنید.
 • جهت صرفه جویی در آب ترفند های لازم را انجام دهید.
 • پوشال ها را حتماً سالی یکبار تعویض کنید.

۱- موتور کولر آبی را چک کنید.

در تمام وسایل برقی، موتور حساس ترین قسمت بوده و در صورت هرگونه مشکلی در آن، باید سریع اقدام کرده و مشکل را برطرف کنید در غیر اینصورت موتور سوخته و دستگاه شما خراب خواهد شد. کولر آبی یک وسیله ضروری در تابستان است که در صورت خرابی می‌تواند شما را با مشکلات زیادی در گرما روبرو کند پس باید در صورت بروز یک مشکل کوچک که ممکن است باعث خرابی های بزرگتر شود، سریعاً کولر را تعمیر کرده و سرویس کولر آبی را جدی بگیرید.

همانطور که گفتیم حتماً باید برای تعمیر و یا سرویس کولر آبی از افراد متخصص کمک بگیرید.

۲- برای کولر آبی پمپ مناسب انتخاب کنید.

هرچه سیستم آبرسانی در کولر آبی قوی تر باشد، کارایی دستگاه کولر آبی شما بیشتر خواهد شد و همچنین مصرف آب و برق آن هم کمتر می شود و شما می توانید از محیط مطبوع و خنکی برخوردار شوید در صورت سرویس کولر آبی حتماً پمپ آب آن را چک کرده و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

۳- انجام ترفند های لازم برای صرفه جویی در آب

بعضی از کولرهای آبی در روی پشت بام قرار دارند و برای اینکه آب هدر نرود ترفندهایی انجام می دهند که این ترفند ها عبارتند از:

 • ایجاد سایه بان برای کولر آبی
 • تمیز کردن پوشال ها و یا تعویض آنها
 • رسوب زدایی مداوم از پوشال
 • شستشوی کامل کولر
 • تعمیر کولر در زمان مناسب
 • تعویض به موقع برزنت کولر و انتخاب برزنت مناسب

۴- تعویض به موقع پوشال ها برای سرویس و تعمیر کولر آبی

همانطور که می‌دانید پوشال ها نقش مهمی در قدرت خنک کنندگی کولرهای آبی دارند. کولر آبی در طول سال بدون استفاده در روی پشت بام قرار دارد و ممکن است گرد و غبار داخل پوشال شده و کارایی پوشال را کم کند قبل از شروع فصل گرما باید برای راه اندازی کولر آن را سرویس و تعمیر کنید و حتماً پوشال ها را تمیز کرده و در صورت نیاز آنها را تعویض کنید.

ویژگی های تعمیر کار کولر آبی چیست؟

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که تعمیر و سرویس کولر آبی را به چه کسی بسپاریم؟ باید بگوییم هر کسی نمی تواند از پس تعمیر کولر آبی بر بیاید و حتماً باید در این زمینه مهارت داشته باشد زیرا ممکن است نتواند خرابی های کولر را تشخیص دهد.

برای تعمیر و سرویس کولر آبی از شخص متخصصی کمک بگیرید که دارای ویژگی های زیر باشد:

 •  داشتن تجهیزات کامل با تضمین کیفیت
 • آشنا بودن با انواع کولرهای آبی و تعمیرات آن
 • تعمیر و سرویس کولر آبی در خانه و عدم جابجایی کولر
 • ضمانت کیفیت خدمات
پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش عوض کردن کفی کولر آبی | ویژگی های یک کفی کولر آبی خوب

۱- داشتن تجهیزات کامل با تضمین کیفیت

یک متخصص وقتی می تواند کولر آبی را خوب سرویس و تعمیر کند که به صورت اصولی سرویس را انجام دهد برای این کار باید امکانات و تجهیزات لازم را داشته باشد، تجهیزات کمک می‌کند تا تعمیر کولر با دقت و سرعت بیشتری انجام شده تا شما بتوانید در هنگام استفاده از کولر از سرمای آن لذت ببرید.

۲- آشنا بودن به تمام انواع کولرهای آبی و تعمیر آنها

از آنجا که کولرهای آبی در برند های مختلفی تولید شده است ممکن است هر کدام از برند ها سیستم خاصی داشته باشند و متخصص باید برای تعمیر کولر، با تمام این سیستم ها آشنا باشد تا بتواند مشکل به وجود آمده را درست تشخیص داده و آن طوری را تعمیر کند که کولر آبی دوباره با مشکل روبرو نشود.

۳- سرویس و تعمیر کولر آبی در منزل و بدون جابجایی کولر

متأسفانه بعضی از متخصصین برای سرویس و تعمیر کولر آبی خدماتی نداشته و مشتری باید وسیله خود را به تعمیرگاه ببرد و این می تواند برای فرد بسیار سخت و مشکل باشد. جابجا کردن کولری با وزن سنگین، به نیروی زیادی نیاز دارد توصیه می کنیم از تعمیرکاری کمک بگیرید که برای سرویس و همچنین تعمیر کولر آبی، به محل زندگی شما مراجعه کرده و تعمیرات را در محل انجام دهد.

۴- تعمیرکار باید ضمانت کیفیت ارائه دهد.

یک تعمیرکار متخصص باید در هنگام تعمیر و همچنین سرویس کولر آبی، برای تمام خدمات خود ضمانت نامه ارائه دهد و به شما این اطمینان را بدهد که در صورت خرابی دوباره مجبور به پرداخت هزینه نخواهید بود.

برای جلوگیری از خراب شدن کولر چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

در صورتی که در منزل خود از کولر آبی استفاده می کنید برای افزایش طول عمر کولر و همچنین بالا رفتن کارایی آن باید نکات مهمی را رعایت کنید که عبارتند از:

 •  در زمان هایی که از کولر آبی خود استفاده نمی کنید باید دریچه کولر آبی را ببندید.
 • کولر برای عملکرد بهتر به فضای کافی نیاز دارد.
 • بعد از اینکه کولر را شستید حتماً به آن ضد زنگ بزنید و آن را رنگ آمیزی کنید.
 • بعد از شستن کولر آبی، کفی و پایه ها و همچنین محل نصب شناور را تراش دهید.
 • در پایان فصل تابستان آب کفی را خالی کرده و شیر ورودی آب کولر خود را ببندید.
 • شلنگ فلکه آب و همچنین شلنگ انتقال آب را هم چک کرده و از نداشتن نشتی در آن اطمینان پیدا کنید.
 •  برزنتی که دهانه کولر را به کانال متصل می کند، کنترل کنید تا هوا از اطراف آن خارج نشود.

سرویس کولر آبی

سخن پایانی

در هنگام سرویس و تعمیر کولر آبی باید حتماً به تعمیرکار مجرب و یا شرکت های خدماتی معتبر مراجعه کنید شما می توانید با یک انتخاب درست، لحظات گرم تابستان خود را به لحظاتی شیرین و با هوای خنک تبدیل کرده و نگران قطع شدن کارایی کولر در اوج گرما نباشید.

تعمیر و سرویس کولر آبی را به چه کسی بسپاریم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

به چه دلیل کولر آبی به سرویس نیاز دارد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا