تعمیرات کولر آبی

روش های رسوب گیری کولر آبی | دلایل رسوب گیری کولر آبی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

برطرف کردن رسوب کولر آبی یکی از موارد مهمی است که در هنگام سرویس کولر باید به آنها اهمیت بدهید در صورتی که سرویس کولر آبی به درستی انجام نشود باعث کوتاه شدن عمر قطعات کولر و تجهیزات آن خواهد شد. بنابراین برای اینکه کولر شما طول عمر بیشتری داشته باشد توصیه می کنیم کولر آبی را به طور دوره ای سرویس کرده و حتماً در هنگام سرویس، به رسوب گیری آن اهمیت بدهید در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با روش های از بین بردن رسوب کولر آبی آشنا کنیم با ما همراه باشید.

 رسوب گیری کولر آبی

یکی از کارهایی که در سرویس دوره ای باید انجام دهید رسوب گیری کولر آبی می باشد. حتماً شما هم با کولر آبی آشنا هستید و می دانید که درصد زیادی از مردم جهان مخصوصاً اشخاصی که در مناطق گرم و خشک زندگی می کنند از آن خریداری کرده و از این سیستم سرمایشی استفاده می کنند به طوری که در کشور ایران هم در سال‌های اخیر ورود ارز به وسیله صادرات این سیستم سرمایشی بسیار قابل توجه بوده است.

ولی فکر می کنید دلیل این استقبال از کولر آبی چیست؟ باید بگوییم مکانیسم عمل کرد این کولر بسیار ابتدایی و ساده است. استفاده از آب برای خنک کردن، باعث شده که حدود ۸۰ درصد کولرهای ایران را، کولرهای آبی تشکیل بدهند و در صورتی که در تاریخچه آن تحقیق کنید متوجه خواهید شد که بشر از ابتدای تمدن از مکانیسم تبخیر آب برای خنک کردن محل زندگی خود استفاده می کرد. استفاده از آب برای خنک کردن باعث شد تا درصد زیادی از کولرهای ایران و جهان را کولر آبی تشکیل دهند.

مزایای سیستم تبخیری کولر آبی چیست؟

استفاده از آب برای ایجاد سرمایش مزایای زیادی دارد که بعضی از آنها عبارتند از:

 • آب جزو یکی از ارزان ترین خنک کننده های جهان می باشد و دسترسی به آن بسیار ساده است.
 • آب هیچ گونه آلودگی را به محیط زندگی و همچنین هوا، وارد نکرده و به همین دلیل کولرهای آبی را جزو دوستداران طبیعت می نامند.

البته استفاده از آب برای سیستم تبخیری ایراداتی هم دارد و اولین ایرادی که می توانیم برای استفاده از آب در این سیستم ها  نام ببریم بحران کم آبی می باشد که نمی‌توان از آن به راحتی چشم پوشی کرد.

مورد دوم هم املاح موجود در آب هستند. وجود عناصر سنگین و املاحی مانند آهک و نمک در آب باعث می‌شود تا پوشال های کولر آبی دچار رسوب گرفتگی شده و بازدهی خود را از دست بدهند و این باعث کم شدن خنک‌سازی کولر آبی خواهد شد و همچنین باعث می شود که مصرف برق و انرژی بالا برود.

رسوب گیری کولر آبی

عملکرد کولر آبی

همانطور که گفتیم عملکرد کولرهای آبی بر اساس تبخیر آب می باشد. آب در روی پوشال ها به طور منظم توزیع شده و به وسیله آنها جذب می شود. بنابراین هوای گرم هم در تماس با این رطوبت، گرمای خود را به آب می دهد و باعث تبخیر آب می شود با توجه به تبخیر بالای آب، درجه حرارت کم می شود.

واضح است که رسوبات در روی پوشال ها باعث کم شدن جذب رطوبت به وسیله پوشال ها شده و از طرفی مقدار عبور جریان هوا هم در روی پوشال ها افت پیدا می کند. افزایش وزن پوشال ها، باعث افتادگی آنها به مرور زمان خواهد شد. حالا می خواهیم ببینیم برای جلوگیری از این مشکل باید چه کاری انجام دهیم؟

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش تعویض پوشال و انتخاب پوشال کولر آبی

معمولاً در هنگام سرویس کولر یکی از کارهای مهمی که انجام می شود از بین بردن رسوبات کولر آبی است تا کولر کاملاً تمیز شده و برای کار کردن آماده شود ولی گاهی ممکن است سرویسکار رسوب گیری را برای شما انجام ندهد پس شما باید اطلاعات کافی در این مورد داشته باشید تا در هنگام نیاز خودتان این کار را انجام دهید.

در ادامه می خواهیم روش از بین بردن رسوبات کولر آبی را به طور کامل برایتان توضیح دهیم تا بتوانید این کار را به بهترین نحو ممکن انجام دهید و کولری با کارکرد عالی داشته باشید. در صورتی که می خواهید رسوب گیری کولر را خودتان انجام دهید توصیه می‌کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا شما را با بهترین روش های برطرف کردن رسوب کولر آبی آشنا کنیم.

دلیل رسوب گیری کولر آبی چیست؟

همانطور که گفتیم کولر آبی برای خنک کردن از آب استفاده می کند به این شکل که پمپ کولر، آبی را که در کف آن قرار دارد، به بالای کولر پمپاژ می‌کند و در روی پوشال ها می ریزد. هوای گرم هم در برخورد کردن با این پوشال ها خنک می شود و در داخل کولر گردش کرده و پروانه کولر هم این باد را به طرف داخل خانه هدایت می کند.

حالا اگر شما رسوبات کولر آبی را از بین نبرید، این رسوبات در دیوارها و کف کولر زیاد شده و باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی می شود در ادامه می خواهیم شما را با مشکلاتی که رسوب کولر آبی به وجود می آورد آشنا کنیم این مشکلات عبارتند از:

 1. خراب شدن پمپ کولر آبی
 2. خنک نکردن هوا
 3. به وجود آمدن اختلال در کارکرد موتور کولر
 4. بوی بد کولر آبی

۱- خراب شدن پمپ کولر آبی

پمپ کولر، آبی را که در کف قرار دارد به طرف بالا هدایت می کند و اگر رسوباتی در آن وجود داشته باشد پمپ رسوبات را در داخل خود می کشد آنگاه ممکن است پروانه گیر کرده و حتی پمپ کولر بسوزد و در این صورت باید پمپ کولر خود را تعویض کنید.

اگر رسوبات در کولر آبی برطرف نشود ممکن است این رسوبات در روی پوشال ها جمع شده و از بالا به داخل پمپ کولر بیفتد و باعث سوختن پمپ شود. پس دقت داشته باشید که در صورت برطرف نکردن رسوبات، با خطر سوختن پمپ روبرو هستید.

۲- خنک نکردن هوا

در صورتی که رسوبات روی پوشال را بپوشاند حالت شوره مانندی به وجود می آید که آب نمی تواند در پوشال ها به خوبی گردش کند و این باعث خواهد شد همه جای پوشال خیس نشود و پوشال هم خنک کنندگی خود را از دست بدهد. در صورتی که برای مدت زیادی رسوب کولر آبی را برطرف نکرده اید مطمئناً باد خنکی هم از جانب کولر خود دریافت نمی کنید.

۳- به وجود آمدن اختلال در کارکرد کولر

گاهی ممکن است رسوب کولر آنقدر زیاد شود که حتی به سقف کولر آبی هم بچسبد و از راه آن به موتور برسد و این باعث خواهد شد که در کارکرد موتور کولر آبی اختلال به وجود بیاید. مثلاً اگر رسوب به دور موتور برسد احتمال دارد سرعت موتور کم شود و همچنین به دلیل رسوبات زیاد، کولر قدرت خود را از دست بدهد.

البته این مشکل با سرویس کردن کولر آبی رفع می شود ولی نیاز است که شما هر چند وقت یکبار حتماً رسوبات کولر را از بین ببرید تا با مشکلات این چنینی روبرو نشوید.

۴- بوی بد کولر آبی

یکی از مشکلاتی که در صورت ماندن رسوب در کولر ایجاد می شود این است که رسوبات بعد از مدتی بوی بدی خواهند گرفت و ممکن است این بو را با هوای کولر به داخل منزل هم منتقل کنند. برای اینکه بوی بد را از بین ببرید توصیه می کنیم حتماً رسوبات کولر آبی را رفع کنید تا مشکل برطرف شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه مصرف برق و انرژی کولر آبی را مدیریت کنیم؟

روش از بین بردن رسوبات کولر آبی

ابتدا در مورد ضرر هایی که رسوب کولر آبی می تواند برای دستگاه کولر شما داشته باشد توضیح دادیم حالا می خواهیم روش های رفع این رسوبات را با هم بررسی کنیم. روش هایی که برایتان نام می بریم در تمام کولرهای آبی یکسان می باشد ولی توصیه می کنیم در صورتی که در شهر محل زندگی شما، آب املاح زیادی دارد سعی کنید در مدتی که از کولر استفاده می کنید ماهیانه کولر خود را رسوب گیری کنید و یا آن را سرویس کنید.

با ما همراه باشید تا شما را با روش های رفع رسوبات کولر آبی آشنا کنیم این روش ها عبارتند از:

 1.  استفاده از پد سلولزی
 2. استفاده از رسوب گیر کولر با فیلتر رزین
 3. استفاده از توپ شوره گیر
 4. انداختن صابون در کولر آبی
 5. راه اندازی کولر با فیلتر های تصفیه آب

۱- استفاده از پد سلولزی

پد سلولزی می‌تواند جایگزین خوبی برای پوشال های چوبی باشد. این پدها ساختاری مانند پوشال داشته ولی از شوره و رسوب جلوگیری می کند و باعث می شود تا کمتر به رسوب گیری کولر آبی نیاز پیدا کنید.

۲- استفاده از رسوب گیر کولر آبی با فیلتر رزین

یکی از راه های از بین بردن رسوبات کولر آبی رسوب گیر می باشد که می توانید در فروشگاه های وسایل کولر آن را پیدا کنید. دستگاه رسوب گیر کولر آبی، فیلتر رزین داشته و دارای یک محفظه است که آب از آن عبور می کند. این دستگاه می تواند املاح آب را جذب کند و از به وجود آمدن رسوب در کولر آبی شما جلوگیری کند.

۳- استفاده از توپ شوره گیر کولر آبی

این وسیله را در قسمت کف کولر می گذارد تا شوره های داخل کولر را جذب کند و از پخش شدن شوره ها در کف کولر هم جلوگیری می کند. البته این توپ برای کف کولر مورد استفاده قرار می گیرد و می‌تواند از رسوب و شوره در کفی جلوگیری کند ولی نمی تواند پوشال ها و قسمت های دیگر را تمیز کند.

۴- انداختن صابون در کولر

یکی دیگر از روش های رفع رسوبات کولر آبی انداختن صابون در کفی کولر است. با این روش هم می‌تواند به راحتی رسوبات کولر را از بین ببرید.

۵- راه اندازی کولر با فیلتر های تصفیه آب

یکی از راه های از بین بردن رسوبات در کولر های آبی، استفاده از فیلترهای تصفیه آب است. این فیلتر ها با رسوب گیر های دیگر فرق می کنند. فیلتر های تصفیه آب می توانند سختی آب را بگیرند و رسوبات را کاهش دهند. فیلتر تصفیه آب را در مسیر آب ورودی به کولر قرار می دهند و آبی که وارد می شود بدون املاح بوده و کاملاً سبک است.

رسوب گیری کولر آبی

نتیجه گیری

در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم شما را با روش های رسوب گیری کولر آبی و همچنین مضراتی که رسوبات برای کولر دارند، آشنا کنیم. در صورتی که شما سرویس سالیانه کولر خود را به درستی انجام دهید از مشکلات بعدی جلوگیری خواهد شد.

در صورت نیاز می توانید از خدمات ایبک امداد استفاده کنید. برای این منظور با واحد پشتیبانی ما تماس بگیرید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

روش های رسوب گیری کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش راه اندازی کولر با فیلتر های تصفیه آب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا