تعمیراتتعمیرات کولر آبی

آیا می توان پمپ آب کولر آبی را تقویت کرد ؟

پمپ آب یکی از مهم ترین قطعه های کولر آبی می باشد ، یکی از نقش های پمپ، خنک کردن باد کولر است که این باد وارد ساختمان می شود و این اهمیت بسیار زیادی دارد ، اگر که این پمپ وجود نداشته باشد یا در دستگاه نباشد دستگاه نمی تواند باد خنکی را ایجاد کند و فقط هوای بیرون را به داخل هدایت خواهد کرد ، این قطعه بسیار حساس است و دلایل زیادی می تواند باعث خراب شدن و یا از کار افتادن آن شود .

در این مقاله از ایبک امداد ما قصد داریم به نحوه ی تقویت کردن پمپ آب کولر بپردازیم ، پس اگر می خواهید که پمپ کولر خود را تقویت کنید حتما در ادامه مقاله با ما همراه باشید .

روش کار کردن پمپ کولر های آبی

کولر آبی

وظیفه ی پمپ کولر این است: آبی را که در کف کولر وجود دارد را به سمت سه راهی که در بالای پوشال قرار دارد منتقل می کند و در آخر پوشال خیس خواهد شد ، بعد از آن هوای گرم وقتی به پوشال می خورد به دلیل وجود آب، خنک خواهد شد و با چرخیدن پروانه وارد کانال کولر آبی می شود ، در آخر هم داخل ساختمان  خواهد شد .

یکی از وظایف اصلی پمپ کولر آبی خنک نگه داشتن محفظه ی کولر است و باعث جلوگیری از داغ شدن موتور کولر خواهد شد ، به این معناست که اگر این پمپ به درستی کار خود را انجام ندهد باعث سوختن موتور کولر خواهد شد ، تقسیم کردن انواع پمپ کولر بر اساس توان انتقال انرژی ، نیرو و نوع استاتوری که وجود دارد .

نحوه تقویت کردن پمپ

روش های مختلفی برای تقویت پمپ آب کولر وجود دارد که تعدادی را در ادامه برایتان بیان می کنیم :

  • بودن مقدار مناسبی آب در داخل مخزن کولر
  • نبودن آب در داخل موتور پمپ
  • پاک کردن رسوبات اضافی که در داخل پروانه پمپ آب وجود دارد.
  • عوض کردن پره های واتر پمپ در صورت نیاز
  • روغنکاری کردن پمپ آب کولر در زمان مناسب
  • تمیز بودن پوشال های موجود در کولر
حتما بخوانید:   آموزش تعمیر یخساز یخچال وستینگهاوس

در ادامه این مطلب هر کدام از این روش های تقویت کردن پمپ کولر آب بررسی خواهیم کرد .

1 . بودن مقدار مناسبی آب در داخل مخزن کولر

باید مقدار مناسبی آب در مخزن کولر وجود داشته باشد تا پمپ کولر به درستی کار کند ، اگر که پمپ آب کولر خشک شود می تواند باعث سوختن کولر شود ، به همین دلیل است باید آب کولر را بررسی کنیم اگر خالی بود حتما آن را پر کنیم یا دلیل خالی شدن آن را پیدا کنیم .

دلایلی مانند گرفتگی در شیلنگ آب کولر ، کار نکردن درست سه راهی های که مخصوص ارسال آب در کولر است ، سوراخ بودن مخزن کولر  و… می تواند باعث جلوگیری از ورود آب به مخزن خواهد شد ، برای این که پمپ تقویت شود این قطعات را حتما بررسی کنید و اگر مشکلی داشت آن را حل کنید ، اضافه بر آن وقتی فشار آب شهری زیاد باشد و آب که وارد پمپ می شود قطع شده و باعث خشک شدن پمپ و در نهایت باعث خرابی یا سوختن پمپ خواهد شد .

2 . جلوگیری از رفتن آب به موتور پمپ کولر آبی

پمپ آب کولر باید در آب باشد ولی نباید هیچ آبی وارد موتور آن شود و موتور باید جایی قرار بگیرد که خیس نشود ، موتور هایی که وجود دارند اکثرا عایق بندی مناسبی ندارند و اگر آن را به اشتباه نصب کنیم آب می تواند وارد آن شود و باعث خرابی موتور شود .

اضافه بر آن وقتی که اندازه سختی آب بالا باشد ، باعث می شود که رفتن آب به سمت پوشال ها سخت تر شود و حتی آب به پوشال نرسد و مسدود شود که این امر باعث نفوذ آب به موتور خواهد شد که باعث سوختن موتور و یا آسیب دیدن آن می شود برای همین باید مطمئن شویم که آب به موتور نرسد .

3 . پاک کردن رسوبات اضافی که در داخل پروانه پمپ آن وجود دارد

از دیگر روش های تقویت پمپ کولر می توان به پاک کردن رسوبات اضافی که در داخل پروانه پمپ آن وجود دارد اشاره کرد ، وقتی که کف مخزن کولر کثیف باشد و رسوبات جمع شده باشد ، باعث می شود که چرخش پروانه رسوبات را وارد پمپ آب کولر کند ، این کثیفی و رسوبات با گذشت زمان با پمپاژ آب وارد پمپ خواهد شد و باعث جلوگیری از چرخش پره های کولر می شود ، در آخر هم که پره ها دیگر نمی چرخند به پمپ آب فشار بسیار زیادی وارد می شود و باعث سوختن آن می شود .

حتما بخوانید:   دلیل خراب شدن فن فر چیست و چگونه می توان آن را تعمیر کرد؟

برای همین ما باید حتما کف مخزن را به خوبی تمیز کنیم یا هر جسم اضافی در آن قرار دارد خارج کنیم . این کار باعث خواهد شد که پمپ آب کولر به خوبی کار کند و باعث جلوگیری از سوختن پمپ شود . یک راه دیگر این است که برای کارکردن بهتر پروانه، یک توری در زیر پمپ قرار دهید و بعد از مدتی آن را عوض کنید تا باعث جلوگیری از ورود رسوبات شود .

4 . عوض کردن پره های واتر پمپ در صورت نیاز

پرده هایی که در واتر پمپ وجود دارد از جنس پلاستیک هستند و سه یا چهار پره ای می باشند ، به خاطر این که از کولر زیاد استفاده می شود این پره ها از بین می روند ، اگر که این پره ها وجود نداشته باشند در موتور اختلال ایجاد می شود . در نتیجه ما باید به موقع پره های واتر پمپ را تعویض کنیم این پره ها در بازار پیدا نمی شوند و جداگانه فروخته می شود .

5 . روغنکاری کردن پمپ آب کولر در زمان مناسب

روغنکاری کردن واتر پمپ باعث اصطکاک بین قطعات داخلی کولر و وجود فشار های اضافی که ناشی از کار کرد مداوم کولر می باشد را، کاهش می دهد به همین علت شما باید همیشه به طور مرتب تمام قسمت های پمپ آب کولر را روغن کاری کنید تا پمپ کار کرد درست داشته باشد روغن کاری پمپ کولر بسته به نوع موتور آن صورت می گیرد ، موتور پمپ کولر دو دسته می باشد دسته اول موتور قطب چاک دار و استاتور تک بوبین است و دسته ی دوم موتور قطب چاک دار و استاتور دو بالشتکی می باشد ، وقتی می خواهید پمپ کولر را روغن کاری کنید باید تمام قطعات داخلی پمپ را کاملا باز کرده و تمام قسمت های آن را بر طبق نوع موتور روغن کاری کنید .

6 . پوشال های کولر آبی را تمیز کنید

برای تقویت پمپ آب کولر یکی از روش های متداول تمیز کردن پوشال های کولر می باشد وقتی که شما پوشال های کولر را برای مدت طولانی تمیز نکنید باعث آسیب رساندن به پمپ و حتی باعث سوختن پمپ خواهد شد ، وقتی که آب به وسیله ی سه راهی های مخصوص بر روی پوشال ها می ریزد کثیف بودن پوشال باعث می شود آلودگی به کف کولر برگشته و باعث مسدود شدن حرکت پروانه ی پمپ آب کولر شود ، در این حالت فشار زیادی به پمپ آب کولر وارد شده و باعث خرابی و یا سوختگی آن می شود پس بهتر است که پوشال های کثیف را حداقل سالی یک بار تعویض کنید .

حتما بخوانید:   مجوز تعمیرات و بازسازی ساختمان و خانه چیست؟

تقویت پمپ کولر و افزایش قدرت کارکرد آن

کولر آبی

پمپ یکی از قطعات مهم در کولر آبی می باشد که کار کرد صحیح قسمت های مختلف کولر باعث تقویت پمپ می شود ، برای اینکه میزان توان کولر آبی زیاد شود راه کار های ساده ای وجود دارد که می توانید به راحتی آن را انجام دهید .

  • هیچگاه به مدت طولانی و مداوم از کولر استفاده نکنید.
  • دریچه های اضافه را ببندید.
  • کانال کولر را از کوتاه ترین مسیر بکشید.
  • بر روی کولر سایه بانی نصب کنید.

مواردی را که برای شما گفتیم باعث تقویت پمپ آب کولر می شود و علاوه بر آن باعث زیاد شدن توان کلی کولر خواهد شد .

نتیجه گیری از پمپ آب کولر آبی

یکی از مهم ترین قطعات کولر پمپ آب کولر می باشد این قطعه بسیار حساس بوده و کار کردن با آن بسیار آسان است و اگر به خوبی از آن استفاده نکنیم ممکن است اختلالی در آن ایجاد شود ، این قطعه بیشترین خرابی را نسبت به قطعات دیگر کولر دارد . پمپ کولر برای اینکه روشن شود و شروع به کار کند یک کلید جداگانه دارد به همین علت قبل از روشن کردن کولر حتما کلید پمپ را بزنید و از روشن بودن و کارکردن پمپ کولر اطمینان حاصل کنید .

اگر در پمپ کولر آبی مشکلی ایجاد شد حتما آن را رفع کنید و روش هایی  که در باره ی تقویت پمپ کولر آبی برایتان بیان کردیم را رعایت کنید و از درست کار کردن موتور پمپ کولر آبی مطمئن شوید، پس از آن شما به راحتی می توانید از کولر خود استفاده کنید و همچنین سرویس کردن کولر آبی به طور مرتب باعث جلوگیری از مشکلات کولر خواهد شد.

 

روش تقویت پمپ آب کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تقویت پمپ کولر و افزایش قدرت کارکرد آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا