تعمیرات جاروبرقیتعمیرات

آموزش تعمیر برد الکترونیکی جاروبرقی

نکات برگزیده مطلب
 • ما در این مقاله همه چیز را در مورد برد الکترونیکی جارو برقی و تعمیر آن برای شما بیان می نماییم.

برد جاروبرقی- در این مقاله ما به شما آموزش می دهیم که چگونه به رفع عیب جاروبرقی خود بپردازید و نیاز به تعمیر کار نداشته باشید. اگر مشکل جارو ‌برقی شما مربوط به برد الکترونیکی آن می شود اما با این حال شما خود را یک آدم فنی می دانید و قصد خبر کردن تعمیرکار ندارید، می توانید یاد بگیرید که خودتان آن مشکل را برطرف کنید.

امروزه دنیای مدرن و پیشرفت تکنولوژی در آن باعث شده تا تجهیزات برقی و مکانیکی به روز شده و این موضوع شامل حال جاروبرقی ها هم بشود. امروزه اکثر تولید کنندگان وسایل برقی و مخصوصا جاروبرقی در تولید محصولاتشان از یک برد الکترونیکی هم استفاده می کنند.

برد چیست و چگونه کار می کند؟

اگر شما جزو آدم های فنی نیستید پیش از این که به فکر تعمیر برد وسیله خود باشید ، باید بدانید که برد الکترونیکی جاروبرقی چیست؟

برد الکترونیکی باعث کاهش حجم بسیاری از قطعه های مصرفی از وسایل و همچنین میزان مصرف انرژی در آن ها می شود. این برد ها تمام اقدامات جاروبرقی ها را کنترل نموده و اطلاعات مناسبی هم از وضعیت وسیله به ما می دهند.

بیایید تا با هم کمی بیشتر از جزئیات این وسیله و کاربردهایش بدانیم. اکثراً در برد های الکترونیکی وسایل برقی مخصوصا جاروبرقی ها قطعه ای کوچک به اسم آی سی قرار داده شده است که اگرچه حجم زیادی هم ندارد اما بیشتر نیاز ها و توان برد های الکترونیکی را کنترل می کند . این برد ها مغز متفکر جاروبرقی ها هم شناخته شده و در انواع جاروبرقی ها، بسته به نوع جاروبرقی از مدل های مختلف برد استفاده می شود. ولی به طور کلی تمام تولیدکنندگان محصولات برقی و لوازم خانگی برد مخصوص به خود را طراحی کرده و در جارو ها استفاده می کنند.

از چه طریقی متوجه خرابی برد جاروبرقی شویم؟

برد جارو برقی

ما در این مقاله به بررسی نشانه هایی که در زمان خرابی برد مشاهده می شود، می پردازیم. همان طور که گفته شد برد های الکترونیکی مرکز فعالیت های جاروبرقی هستند اما این نکته نباید باعث شود فکر کنیم که هر عیبی در جاروبرقی مشاهده می شود، نتیجه و نشانه خرابی برد است. برای مثال اگر جاروی شما هنگام استفاده داغ می کند و یا بوی سوختگی و داغی می دهد ربطی به برد جاروبرقی ندارد.

مشکلات جاروبرقی که به برد آن مربوط می شود؛ عبارتند از :

 • اگر جاروبرقی شما زود به زود خاموش می شود برد آن را بررسی کنید.
 • اگر موتور جاروبرقی خاموش نمی شود برد را بررسی کنید.
 • مواقعی که جاروبرقی شما روشن نمی شود برد آن را بررسی نمایید.
 • اگر قسمت مربوط به تنظیم سرعت جاروبرقی کار نمی کند برد آن را بررسی کنید.
 • اگر جاروبرقی شما به سختی با فشار دادن دکمه خاموش شده یا دیر روشن می شود، برد آن را مورد بررسی قرار دهید.
 • اگر نمایشگر دستگاه شما سوخته است برد آن را بررسی کنید.
 • اگر تنظیمات دور جاروبرقی کم یا زیاد نمی شود نیر مشکل از برد خواهد بود.

مواردی که گفتیم مهم ‌ترین اشکالاتی است که می تواند مربوط به برد جاروبرقی باشد که به همراه بقیه قطعات جاروبرقی باید تست و عیب یابی شود.

هنگامی که این نوع مشکلات برای وسیله شما پیش می آید اگر شما دانش کافی در زمینه های تعمیر برد جاروبرقی داشته باشید دیگر لازم نیست با مشاهده کوچکترین ایرادی اقدام به تعویض آن قطعه نمایید.

در ادامه این مقاله برای آموزش تعمیر و عیب یابی برد جاروبرقی همراه ما باشید.

آموزش تعمیر و عیب یابی نمودن برد الکترونیکی جاروبرقی

صرف نظر از ساختار برد و نوع برد جاروبرقی اگر عیب های زیر را تشخیص دادید باید برد را بررسی کنید.

 • اگر سرعت جاروبرقی شما کم یا زیاد می شود حتما باید مقاومت های محدود کننده جریان برق و ولتاژ ورودی برد، پتانسیومتر و ولوم کشویی روی برد جاروبرقی را بررسی کنید.
 • اگر جاروبرقی شما روشن نمی شود اول ورودی برق به برد را بررسی کنید و پس از آن پتانسیومتر، مقاومت های محدود کننده، خازن ها، ولتاژ ورودی برق و ترایاک ها را بررسی نمایید.
 • اگر موتور جاروبرقی شما داغ شد بدانید که اغلب دلیل داغی، خود موتور است اما بهتر است که برد جاروبرقی هم بررسی شود.
 • برای این کار شما باید صفحه انتقال نیمه هادی ترایاک که بر روی برد قرار دارد را بررسی نمایید.
 • این صفحه وظیفه خنک کنندگی ترایاک را بر عهده دارد.
 • وقتی که موتور جاروبرقی روشن نمیشود باید ارتباط مدار ها را با هم، بر روی برد دستگاه بررسی نمایید و هر یک از خازن ها را تست کنید.
 • اگر مکش جاروبرقی ضعیف شده باشد ممکن است پتانسیومتر جاروبرقی خراب باشد.
 • پتانسیومتر ها جریان هادی ترایاک را تغییر می دهند تا از این طریق سرعت مکش موتور افزایش پیدا کند.
 • در صورتی که پتانسیومتر خراب شود معمولا مکش نیز کم می شود.
 • این را در نظر داشته باشید که پتانسیومتر ها یا پیچی و یا کشویی هستند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش کامل تعمیر برد جارو برقی

تعمیر برد

وظیفه ترایاک در جاروبرقی چیست؟

ترایاک یکی از قطعات مهم در نزدیکی برد است که رنگ آن سیاه است و وظایف مهمی در رابطه با درست کار کردن این دستگاه بر عهده دارد. ترایاک یک قطعه خیلی رایج نیمه هادی است که در جهت سوئیچ کردن و کنترل قدرت و توان در مدار های AC به کار می رود زیرا این قطعه می تواند بار موتور جاروبرقی را به راحتی کنترل نماید. از این قطعه در مدار‌هایی مانند دیمر جاروبرقی هم استفاده می شود و به این ترتیب دور موتور به درستی کنترل می گردد.

در ادامه جزئیات بیشتری از این قطعه در اختیار شما قرار می دهیم.

 • ترایاک یک قطعه ی چهار لایه است و مشابه تریستور از سه سر برخوردار می باشد.
 • محل قرار گرفتن این قطعه در برد الکترونیکی جاروبرقی است که به کنترل دور موتور دستگاه و بار توان موتور هم کمک می کند.
 • این قطعه از سه پایه با نام های A1، A2 و G برخوردار است. در صورتی که این قطعه بسوزد در پایه های A1 و A2  اتصال به صورت کوتاه انجام می شود.
 • نکته قابل توجه دیگر این موضوع است که اگر این قطعه دچار سوختگی شود حتما باید تعویض گردد و نمی توان آن را تعمیر نمود.
 • همچنین در صورتی که ترایاک بسوزد با چرخاندن ولوم جاروبرقی، مکش جاروبرقی شما تغییر نمی کند.

ترایاک ها شماره بندی دارند؟

گفتیم که یکی از قطعات مهم در زمینه عیب یابی برد الکترونیکی ترایاک است. استفاده از ترایاک اصلا سخت نیست و همچنین به کار بردن آن نسبت به استفاده از تریستور خیلی مقرون به صرفه تر می باشد. این قطعه از نوع نیمه هادی بوده و همچنین دارای سه ترمینال مخصوص است که برای کنترل توان و جریان موتور جاروبرقی استفاده می شود. یکی از راه های اصلی تشخیص این قطعه هم شماره هایی است که بر روی آن وجود دارد . هر یک از این ترایاک ها شماره های متفاوتی دارند و هرکدام هم ولتاژ و جریان مخصوص به خود را دارا می باشند. به همین دلیل در هر یک از مدل های مختلف جاروبرقی شماره ترایاک آن با توجه به توان و قدرت دستگاه کاملا متفاوت است. با توجه به همین نکته هر زمان که متوجه ایراد ترایاک شدید باید به شماره درج شده بر روی آن دقت کنید و بعد ترایاک مناسب دستگاه خود را پیدا کنید.

شماره ترایاک

حال می توان به بیان نکات دیگر در رابطه با تعمیر و عیب یابی برد الکترونیکی جاروبرقی پرداخت:

 • لازم است بدانید که اگر ولتاژ ورودی برق به برد شما زیاد است پس حتما مقاومت ثابت برد خراب شده است.
 • در مقاومت های ثابت کلمه ثابت را برای این استفاده می کنند که ولتاژ برق و عوامل محیطی نباید تاثیر زیادی بر روی آن ها داشته باشد و همچنین اگر این اتفاق رخ دهد باز هم مقاومت خراب است.
 • حالا این مقاومت های ثابت چه کاربردی دارند؟ برای محدود کردن میزان ولتاژ و جریان مدار در جاروبرقی کاربرد دارند.
 • اگر زمانی متوجه شدید که قدرت مکش جاروبرقی کاهش پیدا نمی کند و مکش همواره در سطح بالایی است شما باید دیود به کار رفته در برد را بررسی کنید.
 • دیود ها چه کاری انجام می دهند؟ آن ها جریان الکتریکی را یک‌سو می کنند و همزمان وقتی میزان ولتاژی که به موتور ارسال می شود را کاهش می دهند مکش هم را کاهش می یابد.
 • یک قطعه مهم دیگر که شما را با آن آشنا می کنیم دایاک است. دایاک ها در کنترل سرعت جاروبرقی نقش مهمی دارند.
 • دایاک ها با با تولید کردن پالس ، باعث می شوند تا پایه های گیت ترایاک تحریک شوند و جریان الکتریکی موتور کنترل شود و همچنین قدرت مکش موتور کم و زیاد می شود.
 • به این نکته هم دقت کنید که ممکن است دایاک هم بسوزد و یا اینکه مدار آن خراب شود. و موضوع دیگر این است که در صورتی که دو سر دایاک به حد ولتاژ مناسب نرسد ، جریان مناسب را هدایت نمی کند.
 • همچنین این نکته می‌تواند تاثیر زیادی در روشن نشدن موتور جاروبرقی هم داشته باشد.
 • ضمن این که اگر زمانی که از جاروبرقی استفاده می کنید در نواحی کلید ها و مخصوصا موقع کلید زدن متوجه تولید جرقه شدید شما باید خازن های پارازیت گیر را تعمیر کنید.
 • خازن های پارازیت گیر چه هستند؟ خازن های پارازیت گیر معمولا سه عددی هستند و برای جذب جرقه هایی که از کلید زدن یا به دلیل جا به جایی تیغه های کلکتور حاصل می شود، در برد کار گذاشته می شوند و اگر این خازن ها خراب شوند ممکن است جاروبرقی جرقه بزند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیرات کولر گازی بوش BOSCH | راهنمای عیب یابی

 چرا برد جاروبرقی دچار خرابی می شود ؟

برد الکترونیکی جاروبرقی یکی از مهم ترین و اصلی ترین قطعات در جاروبرقی است،این قطعه مانند مغز دستگاه عمل می‌کند و حتی می‌توان گفت تمام مشکلاتی که در جاروبرقی بوجود می آید می‌تواند مربوط به برد آن باشد. حالا اگر این سوال برای شما پیش بیاید که چه چیزهایی باعث خراب شدن برد جاروبرقی می شود ما الان آن ها را برای شما بررسی می کنیم.

این نکته حائز اهمیت است که برد جاروبرقی خود از قطعات ریز و درشت مختلفی تشکیل شده است. که خرابی هر یک از این قطعات خود می تواند سبب کارکرد اشتباه برد و خرابی آن شود و از مهم ترین این قطعات می توان به خازن ها، مقاومت ها، ترایاک ها و پتانسیومتر ها اشاره کرد. ضمن این که دلیل خراب شدن این قطعات می تواند ولتاژ بالا یا پایین، فعالیت های برقی و ورود رطوبت هم باشد. داغ شدن زیاد جاروبرقی هم به علت فشار زیادی که به آن وارد می شود می تواند عامل مهمی در خرابی برد باشد.

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم تا با گفتن یک سری نکات مهم در مورد خرابی برد جاروبرقی و روش های تعمیر آن ، شما را در هنگام مواجه شدن با این مسئله یاری کنیم تا در اکثر مواقع بتوانید بدون پرداخت هزینه زیاد ، خودتان خرابی برد جارو ‌برقی را تعمیر نمایید. چنانچه پس از مطالعه این مقاله، باز هم در مواقع خرابی برد جاروبرقی به یک تعمیر کار متخصص نیاز داشتید می توانید روی گروه ایبک امداد حساب کنید. از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

آموزش تعمیر برد الکترونیکی جاروبرقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

از چه طریقی متوجه خرابی برد جاروبرقی شویم؟-برد جاروبرقی-آموزش تعمیر و عیب یابی نمودن برد الکترونیکی جاروبرقی-وظیفه ترایاک در جاروبرقی چیست؟

امتیاز کاربر: ۲.۸ ( ۲ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا