تعمیرات جاروبرقی

هنگام آب رفتن داخل جاروبرقی چه کاری باید انجام داد؟

آب رفتن داخل جاروبرقی یکی از اتفاقاتی است که امکان دارد برای هر کدام از افراد پیش آید و این اتفاق بسیار ناخوشایند است. شاید برای شما نیز این سوال ایجاد شود که آیا می‌توان با جاروبرقی آب را جمع کرد؟ در پاسخ به صورت صریح باید گفت که خیر. وقتی که موتور جاروبرقی می‌سوزد، یکی از دلایل مهم آن آب رفتن داخل جاروبرقی است.

پس از اینکه متوجه شدید در جاروبرقی آب رفته است، باید فوری اقدامات لازم را انجام دهید تا به قسمت‌های مختلف دستگاه شما مانند موتور آسیبی وارد نشود.

اصلی‌ترین عامل سوختن موتور جاروبرقی آب رفتن داخل جاروبرقی است

عوامل مختلفی ممکن است که سبب سوختن موتور جاروبرقی شود که آب رفتن داخل جاروبرقی از مهم‌ترین دلایل این اتفاق است. از دیگر دلایل سوختن موتور این دستگاه می‌توان به مواردی مانند افزایش بار موتور، پاره شدن تسمه، وجود اشکال در فن موتور، خراب بودن رله یا کثیف بودن کلکتور، کار کردن بدون وقفه و طولانی مدت جاروبرقی، کثیفی فیلتر و پر بودن کیسه و… اشاره کرد.

وقتی که از جاروبرقی بوی سوختگی می‌آید و یا در هنگام روشن کردن جاروبرقی، دستگاه شما روشن نمی‌شود و همچنین در صورت شنیدن صدای بیشتر و غیر عادی از جاروبرقی باید متوجه شوید که موتور دستگاه شما دچار سوختگی شده است.

اگر موتور جاروبرقی به صورت کامل سوخته باشد جاروبرقی روشن نمی‌شود. البته باید بدانید که سوختن کامل موتور جاروبرقی پس از نیم سوز شدن آن رخ می‌دهد. وقتی موتور نیم سوز شده باشد، با قدرت کمتر کار می‌کند. در صورتی که متوجه شدید موتور جاروبرقی شما سوخته است، باید در کمترین زمان ممکن اقدامات لازم برای تعمیر موتور جاروبرقی را انجام دهید.

آب رفتن داخل جاروبرقی چه پیامدهایی دارد؟

جاروبرقی‌ها معمولاً طول عمر ۸ ساله الی ۱۲ ساله دارند و پس از گذشت این مدت امکان دارد که مشکلاتی برای آن به وجود آید. با این حال وقتی که آب داخل جاروبرقی می‌رود، موجب کاهش عمر دستگاه شده و موتور آن می‌سوزد. آب رفتن داخل جاروبرقی برای دستگاه شما مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد که برخی از آنها عبارت هستند از:

 • با آب رفتن داخل جاروبرقی احتمال برق گرفتگی و اتصالی سیم‌ها بسیار بیشتر خواهد بود.
 • وقتی که در جارو برقی شما آب می‌رود به قطعات مختلف دستگاه آسیب جدی وارد می‌شود.
 • از دلایل اصلی سوختن موتور آب رفتن داخل جاروبرقی است. سوختن موتور جاروبرقی همراه با بوی سوختگی خواهد بود. از نشانه‌های دیگر سوختن موتور جاروبرقی می‌توان به مواردی مانند داغ شدن بدنه دستگاه، جرقه زدن و یا خاموش شدن ناگهانی آن اشاره کرد که باید به سرعت تعمیر آن انجام شود.

برای تعمیر جاروبرقی حتماً به مراکز معتبر و نمایندگی‌ها مراجعه نمایید. چون اگر توسط افراد غیرمتخصص تعمیر جاروبرقی انجام شود، امکان دارد که از قطعات بی‌کیفیت و یا غیر اورجینال استفاده شود که موجب خواهد شد به قسمت‌های مختلف جاروبرقی آسیب‌های جدی‌تر و بیشتری وارد شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیر تخصصی جاروبرقی ال جی در تهران | تعمیر جاروبرقی در محل

چه اقداماتی پس از آب رفتن داخل جاروبرقی باید انجام داد؟

هنگامی که از جاروبرقی استفاده می‌کنید، باید حواستان به مرطوب بودن و یا خیس بودن زمین باشد. با این حال اگر متوجه شدید که داخل جاروبرقی آب رفته است، باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • در ابتدا جاروبرقی خود را خاموش نموده و آن را از برق بکشید.
 • پس از چند دقیقه قطعات مختلف جاروبرقی را باز کنید.
 • کیسه جاروبرقی خود را بیرون آورید.
 • تعمیر جاروبرقی را انجام داده و چنانچه موتور آن سوخته است، باید تعمیر آن را انجام دهید.

باز کردن قطعات پس از آب رفتن داخل جاروبرقی

توجه داشته باشید که باز کردن قطعات مختلف جاروبرقی به مهارت و دانش نیاز دارد. برای این کار اطمینان حاصل نمایید که جاروبرقی شما از برق جدا شده است و متصل به برق نیست.

قبل از اینکه قطعه‌ای را باز کنید از طریقه قرار گرفتن و چینش قطعات مختلف فیلم و یا عکس بگیرید تا در هنگام مونتاژ مجدد با مشکلی مواجه نشوید.

حالا باید لوله‌ها، فیلترها و کیسه جاروبرقی را بیرون آورید و به کمک پیچ گوشتی مناسب پیچ‌های روی بدنه جاروبرقی را باز کنید.

اگر بدنه جاروبرقی را به طرف بالا بکشید، اجزای الکترونیکی و موتور جاروبرقی را مشاهده خواهید کرد. در این مرحله باید پیچ‌های پوشش موتور جاروبرقی را باز نمایید.

پس از آن موتور دستگاه را خارج کنید. حالا واشرها را عوض کرده و تمیز کنید.

توجه نمایید که سیم جمع کن جاروبرقی در کنار موتور قرار گرفته است، به همین علت باید با احتیاط کار کنید تا آسیبی به این قسمت وارد نشود. چنانچه برای تعمیر و باز کردن قطعات جاروبرقی مهارت کافی ندارید، دست به چنین کاری نزنید و این کار را به مراکز تخصصی بسپارید.

باز کردن قطعات جاروبرقی

جاروبرقی آب و خاک خانگی

جاروبرقی آب و خاک خانگی دستگاهی با مکش بسیار زیاد و همه کاره است که هرگونه مایعات یا آشغال ریز را جمع می‌کند. ساختار جاروبرقی آب و خاک خانگی به گونه‌ای است که با آب رفتن داخل جاروبرقی موتور آن مشکلی به وجود نمی‌آید. این جاروبرقی‌ها در مقایسه با جاروبرقی‌های معمولی دارای قیمت بیشتری هستند. این جاروبرقی‌ها وزنشان نیز بیشتر است. به همین علت حمل و استفاده از آنها کمی دشوار می‌باشد.

علائم آب رفتن داخل جاروبرقی

این امکان وجود دارد که چندین نفر قبل از شما از جاروبرقی استفاده کرده باشند و شما ندانید که داخل جاروبرقی آب رفته است. در این مواقع با دیدن علائمی که گفته می‌شود، می‌توانید پی ببرید که در جاروبرقی شما آب رفته است:

 • موتور جاروبرقی جرقه می‌زند.
 • جاروبرقی صدای بیش از اندازه تولید می‌کند.
 • بدنه جاروبرقی بسیار داغ است.
 • جاروبرقی خاموش می‌شود.
 • بوی سوختگی از جاروبرقی احساس می‌شود.
 • مکش جاروبرقی مطلوب نیست.

استفاده درست از جاروبرقی

جاروبرقی یکی از وسایلی است که به سلامتی و بهداشت مرتبط می‌باشد و کمک می‌کند که نظافت خانه را راحت‌تر و سریع‌تر انجام دهید، اما اگر از جاروبرقی به صورت صحیح و اصولی استفاده نکنید، عملکرد مناسبی نخواهد داشت. همانگونه که در هنگام استفاده از ابزارآلات و همه وسایل باید نکات اصولی رعایت شود. در مورد جاروبرقی نیز باید به نکات مهمی توجه داشته باشید تا طول عمر آن کاهش پیدا نکند.

هنگامی که از جاروبرقی استفاده می‌کنید، دقت داشته باشید که همه چیزهایی که جلوی دهانه آن قرار دارد را نبلعد. چون ممکن است که به موتور دستگاه فشار وارد نشود. برای نمونه با آب رفتن داخل جاروبرقی موتور دستگاه شما می‌سوزد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نکات مهم و اصولی در مراقبت و نگهداری از جاروبرقی | چگونه از جاروبرقی محافظت کنم؟

هنگامی که سردسته جاروبرقی را عوض می‌کنید، توجه نمایید که حتماً دستگاه شما خاموش باشد و حتی در صورت امکان بهتر است که دو شاخه آن را از برق بکشید. چون اگر جاروبرقی روشن باشد، احتمال دارد که دستگاه لباس یا موی شما را بکشد و یا با مشکل آب رفتن داخل جاروبرقی مواجه شده و موجب آسیب دیدگی شما و دستگاه شود.

در هنگام جابجا کردن جاروبرقی باید به این نکته توجه داشته باشید که از سیم‌های آن استفاده نکنید. برخی از افراد عادت دارند که جاروبرقی را با سیم یا لوله بکشند. در این صورت به قسمت‌های مختلف جاروبرقی آسیب وارد می‌شود و موجب لختی آن خواهد شد. در این صورت احتمال برق گرفتگی افزایش پیدا می‌کند.

وقتی که از جاروبرقی برای نظافت منزل خود استفاده می‌کنید، هرگز نقاطی از خانه خود که آب ریخته و مرطوب شده است را جارو نکنید. چون این کار موجب می‌شود که با مشکل آب رفتن داخل جاروبرقی شوید که موجب خواهد شد کارایی موتور بسیار کاهش پیدا کند و یا در برخی مواقع لوله جاروبرقی مسدود شود. همچنین باید بدانید که جاروبرقی‌های خانه را برای کارهای بیرون استفاده نکنید. این جاروبرقی‌ها برای منزل طراحی و ساخته شده‌اند، نه کارهای دیگر و صنعتی.

به صورت مرتب جاروبرقی و قسمت‌های مختلف آن را تمیز کنید. اگر به موقع کیسه جاروبرقی را خالی نکنید و یا فیلترهای جاروبرقی به صورت تمیز نباشند، عملکرد جاروبرقی شما مطلوب نخواهد بود و مکش آن به شدت کاهش پیدا می‌کند. نگهداری از جاروبرقی کار سخت و دشواری نیست، اما با انجام دادن تمیزکاری می‌توانید به بیشتر شدن طول عمر مفید آن کمک کنید.

بهتر است که در زمان اوج مصرف برق جاروبرقی خود را روشن نکنید. چون در این صورت به علت نوساناتی که وجود دارد امکان آسیب دیدن جاروبرقی شما بیشتر خواهد بود.

برای جارو کردن سطوح مختلف باید تنظیمات جاروبرقی را به صورت صحیح انجام دهید. برای نمونه قدرتی که برای جارو کردن فرش مورد نیاز است، برای تمیز کردن پارکت مناسب نخواهد بود.

همچنین بهتر است که پس از چند دقیقه کار کردن جاروبرقی خود را خاموش کنید تا به موتور آن فشار زیادی وارد نشود. پس از ۵ دقیقه استراحت دادن به جاروبرقی موجب می‌شوید که بخش‌های مختلف آن خنک شوند.

آب رفتن داخل جاروبرقی

سخن تکمیلی

امروزه جاروبرقی یکی از لوازم پرکاربرد است که با استفاده از آن نظافت منزل سریع‌تر و راحت‌تر انجام می‌شود. جاروبرقی‌های معمولی برای جمع کردن خاک و آشغال‌های سطوح مناسب هستند. در هنگامی که از جاروبرقی استفاده می‌کنید، باید توجه داشته باشید که مناطقی که رطوبت دارند را با جاروبرقی نکشید.

چون آب رفتن داخل جاروبرقی موجب می‌شود که به موتور دستگاه شما آسیب جدی وارد شود. در برخی مواقع امکان دارد که موتور جاروبرقی بسوزد. برای تمیز کردن آب، حتماً باید از جاروبرقی‌های آب و خاک استفاده نمایید. با آب رفتن داخل جاروبرقی آب و خاک آسیبی به موتور دستگاه وارد نمی‌شود چون برای تمیز کردن مایعات طراحی شده‌اند.

 

هنگام آب رفتن داخل جاروبرقی چه کاری باید انجام داد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

اقدامات لازم پس از آب رفتن داخل جاروبرقی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا