تعمیرات پکیج و آب گرمکن

مشکلات افت فشار آب در آبگرمکن و بررسی راه حل های آن

مشکلات افت فشار آب در آبگرمکن و بررسی راه حل های آن

امروزه در اکثر خانه ها برای گرم کردن آب مصرفی از  آبگرمکن استفاده می کنند. وظیفه اصلی آبگرمکن ها گرم کردن آب مصرفی شما در خانه یا محل کارتان است و همچنین گرم کردن خانه یا محل کار شما با استفاده  از جریان آب گرم در رادیاتور در فصول سرد سال است. حال ممکن است شما با این چالش مواجه شده باشید که در هنگام استفاده از آبگرمکن فشار آب شما کم باشد و این مشکل به خصوص در فصول سرد سال مشکل جدی ای می باشد.

مشکل کم فشار بودن آب در آبگرمکن یکی از جمله مشکلاتی است که شما خودتان با داشتن دانش مختصری  می توانید به راحتی آن را حل کنید و همچنین اگر سوالی در این مورد داشتید می توانید با کارشناسان ما در ایبک امداد در تماس باشید و سوالات خود را در این زمینه در قسمت پرسش و پاسخ سایت مطرح کرده و منتظر جواب از سمت کارشناسان ما باشید.

افت فشار آب در آبگرمکن در خانه :

وظیفه آبگرمکن ها به این صورت است که آب مصرفی شما را متناسب با آب ورودی که به آبگرمکن وارد می شود تنظیم می کنند. آب خروجی از شیر آلات شما متناسب با این آب ورودی در آبگرمکن است که در بیشتر مواقع علت کم بودن فشار آب در آبگرمکن به علت همین موضوع می باشد. اما ممکن است علل دیگری هم باعث کم شدن فشار آب در آبگرمکن می شود که در ادامه قرار است به بررسی آن ها بپردازیم.

به طور کلی علل ای که ممکن است باعث افت فشار آب در آبگرمکن شود را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • اولین دلیلی که ممکن است با افت فشار آب در آبگرمکن مواجه شوید این است که لوله های آبگرمکن شما دچار رسوب گرفتگی شده اند و نمی توانند کارایی خود را به درستی انجام دهند و باعث نارضایتی شما شود.
 • گاهی اوقات دلیل افت فشار آب در آبگرمکن به علت رسوب گرفتگی لوله ها نمی باشد بلکه به خاطر رسوب گرفتگی خود آبگرمکن می باشد که باید با تعمیر کار در این زمینه در تماس باشید.
 • گاهی اوقات ممکن است علت افت فشار آب در خانه ی شما به خاطر آبگرمکن شما نباشد بلکه مشکل از فشار آب ساختمان شما باشد.
 • یکی از قطعات آبگرمکن پمپ داخل آبگرمکن باشد که خرابی آن هم گاهی باعث افت فشار آب در آبگرمکن می شود.images 1664178416
حتما بخوانید:   تعمیر رادیاتور شوفاژ|مشکلات رایج رادیاتور شوفاژ

مشکل آبگرمکن ها معمولا در همین موارد خلاصه می شود حال اگر با این علل که در ادامه به صورت کامل تر آن ها را توضیح می دهیم مشکل آبگرمکن شما حل شد که هیچ در غیر این صورت حتما باید با یک متخصص یا تعمیرکار در این زمینه در تماس باشید تا مشکل افت فشار آب در آبگرمکن شما را درست کند.

1-علل افت فشار آب در آبگرمکن- رسوب گرفتگی مبدل آبگرمکن:

یکی از علل اساسی افت فشار آب در آبگرمکن همین رسوب گرفتگی می باشد که در قدم اول هر تعمیرکار و متخصص حرفه ای یا خود فرد به سراغ همین قضیه می رود. یکی از قطعات مهم در آبگرمکن ها مبدل آبگرمکن می باشد که این لوله ها نیز ممکن است دچار رسوب گرفتگی و افت فشار آب در آبگرمکن شود. لوله های مبدل معمولا قطر پایینی دارند و رسوب گرفتگی آن ها ممکن است باعث افت فشار آب در آبگرمکن شود.

علل مختلفی برای رسوب گرفتگی لوله ها وجود دارد که می توان به وجود املاح در آب و جای ماندن آن در آبگرمکن و همچنین میزان سختی آب در برخی از شهر ها که سختی آب آن ها از سایر شهر ها بیشتر است ، اشاره کرد.

برای بررسی گرفتگی و رسوب گرفتن مبدل های آبگرمکن روش های مختلفی وجود دارد یکی از روش هایی که می توانید برای بررسی رسوب گرفتگی در آبگرمکن استفاده کنید این است که آب گرم را باز کنید  و آن را داخل ظرف شفافی بریزید حال به رنگ و بوی آب موجود در ظرف دقت کنید اگر رنگ آب زرد رنگ بود و یا بوی نامطبوعی از آن خارج شد نشان از این است که مبدل آبگرمکن شما دچار رسوب گرفتگی شده است و در نتیجه برای تعمیر آن باید با یک تعمیر کار تماس بگیرید.

2-علل افت فشار آب در آبگرمکن وجود جرم در ورودی آب آبگرمکن:

علت وجود این مشکل گاهی به این علت است که آب منطقه شما بسیار بی کیفیت می باشد و سبب می شود که مسیری که آب ورودی در آن تامین می شود کلا بسته می شود و نتیجه ی آن این است که شما با افت فشار آب همراه هستید.

حتما بخوانید:   راه های بهسازی مصرف انرژی در پکیج دیواری

برای بررسی اینکه آیا جرم در آب ورودی قرار دارد یا نه باید آبگرمکن خود را بررسی کنید بدین صورت که ابتدا شیر تخلیه آبگرمکن را باز کنید و اجازه دهید آب کاملا از آن خارج شود حالا وضعیت آب را بررسی کنید اگر آب بدون مشکل با فشار مناسب از شیر تخلیه آبگرمکن خارج شد یعنی مشکلی ندارد و مسیر آب ورودی شما بدون جرم است. در غیر این صورت آب ورودی به علل مختلفی دچار جرم شده است و شما باید به سرویس کار مراجعه کنید.

3-علل افت فشار آب در آبگرمکن- مشکل در لوله کشی ساختمان :

لوله کشی ساختمان یکی دیگر از علل ای است که ممکن است باعث رسوب گرفتگی و در نتیجه افت فشار در آب مصرفی شما می شود . علت این امر گاهی به این علت است که لوله کشی های ساختمان معمولا از جنس فلز بوده است و استفاده از آن در گذر زمان باعث آسیب به لوله کشی ساختمان می شود و دچار پوسیدگی می شود. عبور آب گرم از داخل لوله ها سبب می شود تا لوله های فلزی دچار پوسیدگی شود. حال اگر شما در برخی از نقاط خانه با افت فشار آب در آبگرمکن مواجه شدید علت آن همین است که لوله کشی ساختمان دچار پوسیدگی و رسوب گرفتگی شده است و می تواند باعث افت فشار آب در آبگرمکن شما شود.

4-علل افت فشار آب در آبگرمکن- رسوب گرفتگی فیلتر آبگرمکن:

علت استفاده از فیلتر در آبگرمکن ها این است که سبب می شود تا املاح و سختی آب از طریق فیلتر ها گرفته شده و مانع از جرم گیری لوله ها می شود. پس همانطور که متوجه شدید فیلتر نقش کلیدی در آبگرمکن ها ایفا می کند. حال ممکن است حالتی پیش بیاید که فیلتر آبگرمکن خودش دچار رسوب گرفتگی شود و راه حل شما در این زمینه این است که باید فیلتر را عوض کنید.

5-علل افت فشار آب در آبگرمکن-مشکل در فشار آب ساختمان:

حال ممکن است علت افت فشار آب در آبگرمکن این باشد که فشار آب خودتان کم است یعنی فشار آب داخل لوله شما به علل ای مانند کوچک بودن قطر انشعاب یا خرابی پمپ کم است و شما شاهد این هستید که در هنگام استفاده از آب گرم شما فشار مساعد و مورد انتظار خود را ندارید.Reducing hot water pressure

حتما بخوانید:   روشن نشدن مشعل گازی ایران رادیاتور و 5 دلیل اصلی آن

راه حل مقابله با کاهش فشار آب در آبگرمکن:

اگر فشار آب مصرفی شما در آبگرمکن پایین باشد و دچار افت شده  باشد شما حتما باید در اکثر مواقع با یک متخصص و سرویس کار در این زمینه در تماس باشید ولی رعایت برخی از نکات که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم هم ممکن است باعث می شود تا از مشکلات در آینده جلوگیری شود :

 • یکی از نکاتی که در حین خرید آبگرمکن باید به آن توجه کنید این است که باید آبگرمکنی با ظرفیت و کیفیت دیواری مناسب استفاده کنید.
 • یکی دیگر از نکاتی که سبب می شود تا شما از خسارات آینده جلوگیری کنید این است که در انتخاب و لوله کشی های ساختمان دقت کافی را به عمل بیاورید و همچنین سعی کنید از لوله های پی وی سی استاندارد در ساختمان خود استفاده کنید.
 • گاهی بهترین راه حل برای افزایش فشار آب در ساختمان شما این است که پمپ آب است مناسب نصب کنید تا فشار مورد نظر شما فراهم شود.
 • استفاده از فیلتر مناسب برای جلوگیری از جرم دار شدن و رسوب دار شدن لوله ها در مقابل املاح و سختی آب.
 • تعویض به موقع و درست فیلتر آب به صورت دوره ای
 • رسوب زدایی دوره ای آبگرمکن هم یکی از راه حل هایی است که شما برای جلوگیری از افت فشار آب در خانه یا محل کارتان استفاده کنید.
 • گاهی اوقات هم با بستن شیر آب در بخش هایی از ساختمان که از آن استفاده نمی کنید می توانید فشار آب را در جایی که به آن نیاز دارید افزایش دهید که این روش در اکثر مواقع جواب می دهد.

در این مقاله تلاش شد تا شما را با علل افت فشار در آبگرمکن و همچنین راه حل های آن آشنا کنیم سعی کنیم تا نکات اصلی را که  در ارتباط با افت فشار آب در آبگرمکن مورد نیاز شما است را آموزش دهیم. باز هم در صورت داشتن سوال در این زمینه می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

31

مشکلات افت فشار آب در آبگرمکن و بررسی راه حل های آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مشکلات افت فشار آب در آبگرمکن و بررسی راه حل های آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x