تعمیرات کولر آبی

راه های جلوگیری از ایجاد شوره و رسوب در کولر آبی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

کولرهای آبی یکی از وسایل سرمایشی ضروری در مناطق گرم و خشک می باشند که به شما کمک می‌کنند منزل خود را خنک و مرطوب نگه دارید. آب بعضی از مناطق سختی زیادی دارد و سرشار از مواد معدنی بوده و می تواند باعث باقی ماندن مقدار زیادی مواد قلیایی و رسوبات کلسیم در روی فضای داخلی کولر و پوشال ها شود. در این مقاله از ایبک امداد می‌خواهیم شما را با روش های جلوگیری از ایجاد شوره و رسوب در کولر آبی و همچنین نحوه رفع این رسوبات آشنا کنیم.

دلایل ایجاد رسوب در کولر آبی

همانطور که گفتیم مناطقی که دارای آبی با سختی بالا هستند باعث به جا ماندن رسوباتی از کلسیم و مواد قلیایی در فضای داخلی کولر و پوشال ها می شوند. در صورتی که این رسوبات را کنترل نکنید، بدنه فلزی کولر دچار خوردگی شده و عملکرد آن کاهش پیدا می کند. در صورتی که آب ورودی خانه شما سختی زیادی دارد، اگر این آب در کف کولر مانده باشد و یا دمای آب بالا برود، املاح آن هم زیاد شده و به مرور باعث مسدود شدن کولر آبی و همچنین آسیب رسیدن به آن خواهد شد. شما می توانید تجمع این رسوبات را کم کرده و به طور منظم کفی کولر را تمیز کنید. ولی انجام مداوم این کار می تواند سخت و دردسرساز باشد. مخصوصاً اگر بدانید که می توانید این مشکل را به راحتی رفع کنید. مهمترین دلیلی که می تواند بر میزان ته نشینی تأثیر گذار باشد، اندازه املاح آب است. به همین علت جلوگیری از به وجود آمدن این رسوبات می‌تواند مهمترین جنبه کنترل آن باشد. رسوب در کولر آبی باعث کم شدن فرایند خنک سازی و همچنین افزایش خوردگی کولر خواهد شد. به همین دلیل، مطالب آماده شده کمک می‌کند تا از تشکیل رسوب در کولر آبی خود جلوگیری کنید.

دلایل رسوب گیری کولر آبی چیست؟

همانطور که می دانید کولرهای آبی با آب کار کرده و سیستم آنها به این شکل است که پمپ کولر در کف آن قرار داشته و آب را به بالای کولر پمپاژ می کند. این آب در روی پوشال ها ریخته تا هوای گرم در برخورد با پوشال خنک شود و در داخل کولر گردش کرده و پروانه همین باد را به داخل خانه هدایت خواهد کرد. دقت داشته باشید اگر رسوب در کولر آبی از بین نرود، می تواند در دیوارها و کف کولر جمع شده و باعث بروز مشکلات زیادی در کولر آبی شود. در ادامه می خواهیم چند مشکل اساسی را که رسوبات در کولر به وجود می آورند با هم بررسی کنیم:

  1.  خرابی پمپ کولر
  2. خنک نشدن هوا
  3. اختلال در کارکرد موتور
  4. بوی بد کولر آبی

رسوب در کولر آبی

۱-  خرابی پمپ کولر

همانطور که در ابتدا برایتان گفتیم پمپ کولر در کف آن قرار دارد و آب را به بالا هدایت می کند. اگر در آب، رسوبات زیادی وجود داشته باشد، پمپ این رسوبات را به داخل می کشد و این رسوبات باعث می شود پروانه گیر کرده و همچنین پمپ کولر بسوزد. در این صورت باید پمپ کولر آبی خود را تعویض کنید. اگر شوره و رسوب در کولر آبی از بین نرود، ممکن است این رسوبات در روی پوشال ها هم جمع شده و از بالا در داخل پمپ بیفتد و باعث سوختن پمپ خواهد شد. پس باید دقت داشته باشید که یکی از مهم‌ترین خطراتی که رسوبات دارند، سوختن پمپ کولر است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل بوی سوختگی کولر آبی چیست | چرا کولر آبی بوی سوختگی می دهد؟

۲- خنک نکردن هوا

وقتی رسوبات در روی پوشال زیاد شود، شما شاهد شوره هایی در روی پوشال هستید که باعث می شود آب نتواند در روی پوشال ها گردش کند و اگر شما پوشال را نگاه کنید متوجه می شوید که بیشتر جاهای پوشال خشک بوده و فقط قسمتی از آن خیس است و این می‌تواند باعث شود پوشال حالت خنک کنندگی نداشته و نتواند هوا را خوب خنک کند. اگر کولر شما باد خنک نمی زند باید پوشال های کولر را بررسی کنید. ممکن است دچار رسوب گرفتگی شده باشند.

۳- وجود اختلال در کارکرد موتور کولر

گاهی ممکن است رسوبات زیاد شده و به سقف کولر بچسبد و از این راه به موتور برسد و این می تواند در کارکرد موتور کولر آبی اختلال به وجود بیاورد. مثلاً اگر رسوب به دور موتور رسیده باشد سرعت موتور کم می شود و به دلیل رسوبات، کارکرد خود را هم از دست می دهد. اگر با اختلال در کارکرد موتور کولر رو به رو شدید، باید به فکر از بین بردن رسوب در کولر آبی باشید.

۴- بوی بد در کولر آبی

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است رسوبات باعث ایجاد آن شوند، بوی بد کولر آبی است. رسوبات بعد از مدتی بوی بد گرفته و این بو به داخل خانه منتقل خواهد شد. برای از بین بردن بوی بد کولر باید از روش های رفع رسوبات استفاده کنید تا مشکل برطرف شود.

روش از بین بردن رسوب در کولر آبی

در ادامه می خواهیم روش های از بین بردن رسوب در کولر آبی را با هم بررسی کرده و شما را با آن آشنا کنیم. روش هایی که برای تان نام می بریم در تمام کولرهای آبی یکسان است، ولی باید دقت داشته باشید اگر شما در شهری زندگی می کنید که دارای سختی آب زیادی است باید حتماً ماهی یک بار این کارها را برای کولر خود انجام دهید و یا کولر را مرتباً سرویس کنید تا از بروز مشکلات جدی در کولر، جلوگیری کرده باشید:

  1. استفاده از پد سلولزی
  2. رسوب گیرهای کولر با فیلتر رزین
  3. استفاده از توپ شوره گیر
  4. انداختن صابون در کفی کولر
  5. استفاده از فیلترهای تصفیه آب

۱- استفاده از پد های سلولزی

بهترین روش برای جلوگیری از رسوب در کولر آبی ، استفاده از پدهای سلولزی بجای پوشال است. پد سلولزی ساختاری مانند پوشال دارد با این تفاوت که از شوره و رسوب جلوگیری کرده و هیچ رسوبی در پد سلولزی باقی نمی ماند و این باعث می شود نیاز به رفع رسوبات در کولر آبی نداشته باشید.

برای این کار بهتر است از یک سرویس کار کولر آبی کمک گرفته و کولر خود را به سلولزی تبدیل کنید. باید پوشال ها را با پدهای سلولزی عوض کنید تا از شر رسوب در کولر آبی خلاص شوید.

۲- استفاده از رسوب گیرهای کولر با فیلتر رزین

رسوب گیر های کولر آبی کمک زیادی برای رفع رسوب در کولر آبی به شما می کنند. می توانید این رسوب گیر ها را در فروشگاه های ابزار آلات و یا وسایل کولر به راحتی پیدا کنید. رسوب گیر کولر دارای فیلتر رزین و همچنین یک محفظه می باشد که آب ابتدا از داخل رسوب گیر عبور کرده و دستگاه، املاح آب را جذب می کند و از به وجود آمدن رسوب در کولر آبی جلوگیری خواهد کرد. با استفاده از دستگاه رسوب گیر، دیگر شما نیاز ندارید که کل کولر آبی خود را رسوب گیری کنید و فقط باید دستگاه را تمیز کنید تا دستگاه بتواند دوباره رسوبات آب را بگیرد و از کولر آبی ،در برابر رسوبات محافظت کند. استفاده از این رسوب گیر ها باعث خواهد شد شما نیازی به رفع رسوبات کولر نداشته باشید و عملکرد کولر را افزایش داده و طول عمر قطعات آن را زیاد می کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از کولر آبی و گازی مرحله به مرحله

۳- استفاده از توپ های شوره گیر کولر

توپ شوره گیر کولر، وسیله ای است که شما آن را در کف کولر آبی خود قرار می دهید تا شوره های کفی کولر را جذب کند. این توپ شوره گیر می تواند از پخش شدن رسوب و شوره در کفی کولر جلوگیری کند. از توپ شوره گیر برای کف کولر بیشتر استفاده می شود. این توپ از پخش شدن شوره جلوگیری کرده و همچنین باعث محافظت از پمپ کولر خواهد شد. البته توپ شوره گیر کولر آبی نمی‌تواند از رسوب در پوشال ها و یا قسمت های دیگر کولر جلوگیری کرده و آنها را از بین ببرد.

۴- انداختن صابون در کفی کولر

یکی دیگر از روش هایی که می توانید شوره ها و رسوبات کف کولر را از بین ببرید، انداختن صابون در کفی کولر است. صابون یک روش خوب برای رفع رسوب در کولر آبی بوده و به شما کمک می کند از مشکلات به وجود آمده به وسیله رسوبات در کولر آبی، جلوگیری کنید.

۵- استفاده از فیلترهای تصفیه آب

برای از بین بردن رسوب در کولر آبی می توانید از فیلترهای تصفیه آب استفاده کنید. این فیلترها سختی آب را خواهد گرفت و رسوبات را در کولر کاهش می دهد. فیلتر تصفیه آب را در مسیر آب ورودی به کولر آبی و در روی شلنگ آب وصل می کنند و به این طریق آبی که وارد سیستم خنک کننده کولر می شود، آبی بدون املاح و سبک خواهد بود. قیمت خرید این فیلتر ها زیاد نبوده و هزینه نصب زیادی هم ندارند، ولی کارایی فیلترهای تصفیه آب فوق‌العاده است.

برای اینکه جهت تعمیر پمپ کولر هزینه زیادی پرداخت نکنید باید رسوبات کولر را به هر روشی که شده از بین ببرید. فیلتر تصفیه آب یک وسیله کوچک و ساده بوده که قیمت کمی هم دارد و می تواند شما را از شر رسوب در کولر آبی برای همیشه راحت کند.

رسوب در کولر آبی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با روش های جلوگیری از رسوب در کولر آبی و همچنین رفع این رسوبات آشنا کردیم. همان طور که می دانید سرویس کولر آبی از اهمیت زیادی برخوردار بوده و در هنگام سرویس باید حتماً رسوبات کولر آبی را هم رفع کنید تا از بروز مشکلات و خرابی ها در کولر آبی جلوگیری کنید.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

راه های جلوگیری از ایجاد شوره و رسوب در کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل رسوب گیری کولر آبی چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا