حیوانات

مهمترین نکات واکسن هاری سگ چیست

هاری یک نوع بیماری خطرناک می باشد که توسط حیوانات به ویژه سگ به انسان ها انتقال می یابد. برای از بین بردن هاری در حیوانات، واکسن تزریق می شود. واکسن هاری سگ باید به وسیله دامپزشک تزریق گردد و تشخیص اینکه سگ به واکسن هاری نیاز دارد باید توسط دامپزشک انجام شود. واکسن هاری سگ خانگی را به طور معمول در 6 تا 8 هفته بعد از تولد حیوان تزریق می کنند. علاوه بر واکسن هاری سگ خانگی، 4 مدل واکسن دیگر نیز باید برای سگ تزریق شود که البته نوع و اندازه تزریق باید حتما به وسیله دامپزشک تعیین گردد تا هیچ گونه  آسیبی به سگ وارد نگردد. تزریق نامناسب واکسن هاری در سگ ها گاهی باعث مرگ سگ بیچاره  می شود.

روش تزریق واکسن هاری به سگ چگونه است

هاری انسان و حیوان مراحل مختلف درمان دارند. البته طبق گفته های سازمان سلامت کشور 90 درصد گاز گرفتن سگ خطرناک نیست، اما افراد حتما باید برای بررسی به پزشک مراجعه نمایند. روش تزریق واکسن هاری حیوانی که به وسیله دامپزشکان انجام می گیرد به طور معمول به پنجه حیوان تزریق می کنند. اگر واکسن هاری برای سگ ها بین 6 تا 8 هفته بعد از تولد حیوان تزریق نگردد، باید واکسن را دو نوبت  در فواصل زمانی 4 هفته تزریق کنند.

روش تزریق واکسن هاری برای انسان با سگ متفاوت می باشد. در بیشتر موارد، پزشکان توصیه می نمایند که پس از گزش به وسیله حیوان، محل گزش را با صابون کاملاً بشویید، و در ادامه با مواد مخصوص ضدعفونی کننده ضدعفونی نمایید و بلافاصله به بیمارستان بروید و واکسن هاری را در صورت صلاحدید پزشک تزریق کنید. واکسن هاری انسان باید به صورت عضلانی تزریق گردد و در عضله دلتوئید که در بازو قرار دارد، تزریق شود. در بچه های زیر 2 سال، واکسن هاری باید در ماهیچه های فوقانی و جانبی ران تزریق گردد.

حتما بخوانید:   غذای ممنوعه سگ | لیست غذاهای ممنوع سگ

واکسن هاری چند بار برای انسان تزریق می شود

واکسیناسیون چندین زمان مختلف برای تزریق دارد. بعد از گزش یا گاز گرفتگی حیوان باید نوبت اول واکسن برای فرد تزریق شود در ادامه 3 روز بعد از گزش نوبت دوم واکسن باید تزریق شود. برای تزریق نوبت سوم واکسن نیز باید هفت روز بعد از تزریق اول یا 4 روز بعد از تزریق دوم با پزشک مشورت کرد. سری بعدی واکسن ها را باید به ترتیب بعد از  7، 14 و 30 روز پس از گاز گرفتگی سگ تزریق نمایید.

نکات واکسن هاری سگ

واکسن هاری سگ و دیگر واکسن ها سگ چیست

همانطور که در بالا نیز گفتیم سگ ها باید حتما در 6-8 هفتگی به تعداد 5 نوبت واکسن دریافت کنند که یکی از این واکسن ها، واکسن هاری می باشد. در ادامه مقاله 4 واکسن ضروری برای توله سگ ها را شرح خواهیم داد.

1- واکسن هپاتیت حیوانی

2- واکسن پارا آنفلوانزا

3- واکسن پارو ویروس

بعضی از نژادها بیشتر از سایر نژادها احتمال ابتلا به بیماری پارو ویروسی را دارند، مانند نژادهای آلمانی و روتوایلر که باید دو بار واکسن در آنها تزریق شود.

4- واکسن دیستمپر

این نوع از واکسن ها به طور معمول به صورت ترکیبی برای سگ ها تزریق می شوند و به مدت یک سال بعد از تزریق این واکسن نیازی به واکسن دیگری برای حیوان نیست و پس از یک سال باید دوباره این واکسن ها تکرار شود. به عنوان مثال، واکسنی به نام DHPP برای تزریق سه واکسن دیستمپر، هپاتیت و پاراآنفلوانزا تزریق می شود.

دستور العمل های تازه واکسن هاری چیست

واکسن هاری که به آن rabies نیز گفته می شود، باید سالی یک بار تا پایان عمر سگ به صورت دوره ای تزریق شود. البته باید گفت که تزریق واکسن هاری در سگ ها بسته به نوع نژاد حیوان و مناطق آب و هوایی می تواند متفاوت با هم باشد.

4-5 روز قبل از واکسن و بعد از واکسیناسیون منظم، سگ را از خانه خارج نکنید و از تماس با سگ های دیگر خودداری کنید.

برخی از واکسن ها را باید دامپزشک با توجه به شرایط آب و هوایی که در منطقه وجود دارد برای حیوان تجویز کند. یکی از واکسن ها Polivalan نامیده می شود که عمدتاً شامل دیستمپر، پاروویروس، لپتوسپیروز، پارا آنفلوآنزا، آدنوویروس و هپاتیت در سگ می باشد. این نوع از واکسن ها برای انواع دیگر حیوانات مانند گاو نیز موجود است که ترکیب بسیار متفاوتی را دارند. این نمونه از واکسن ها را برای تزریق به حیوانات باید دام پزشک تشخیص دهد.

حتما بخوانید:   آموزش گرفتن ناخن سگ در منزل

نکات واکسن هاری سگ

بعد از واکسن چگونه باید از سگ مراقبت کرد

باید گفت که پس از واکسیناسیون حیوانات باید مراقب بود که آسیب جدی به حیوان وارد نشود. البته اکثر افراد برای مراقبت از سگ امکانات زیادی را آماده می کنند. در این مدت پس از تزریق واکسن، پزشک به فرد می گوید که چه کاری انجام دهد تا نه به سگ آسیبی وارد شود و نه به شخص.

حمایت های دارویی و غذایی سگ بعد از واکسن چیست

بعد از زدن واکسن های سگ خود باید تا مدتی برای حیوان از رژیم غذایی مقوی استفاده کنید و حیوان را زیر نظر داشته باشید تا اگر در رنگ مدفوع و یا رفتار آن تغییراتی را دیدید باید فورا به دام پزشک مراجعه کنید.

حیوان را در معرض مواد و وسایل حساسیت زا قرار ندهید

بعد از زدن واکسن ها بدن سگ بسیار حساس می شود و نباید در برابر وسایل حساسیت زا قرار گیرند. به همین دلیل باید تا مدتی مواد غذایی حساسیت زا به حیوان ندهید و مراقب آن باشید.

نظافت بدنی سگ بعد از واکسن چقدر اهمیت دارد

یکی از مهم ترین راه ها برای مراقبت از سگ بعد از واکسیناسیون نظافت بدنی حیوان است که باید موهای بدن سگ برس زده شوند که در ادامه روش درست برس زدن را شرح داده ایم. همچنین باید موهای سگ را کوتاه کنید و مراقب بهداشت دهان حیوان نیز باشید و همچنین نظافت چشم های سگ نیز در سلامت حیوان بسیار موثر است.

برس زدن موهای سگ چگونه است

از مهم ترین اقدامات بعد از واکسیناسیون سگ برس زدن موهای حیوان است. برای سگ های خانگی باید هر روز برس کاری انجام شود و برای حیوان برس مخصوص خریداری کنید. برس زدن روزانه موهای سگ باعث می شود که مو و پوست حیوان سلامت بیشتری را داشته باشند و موهای سگ حالت نمدی نداشته باشد. همچنین برس زدن موهای سگ باعث می شود که چربی در پوست بدن حیوان پخش شود و پوست و موی بهتری حیوان داشته باشد. برای سگ های با موی کوتاه باید برس مویی خریداری کرد ولی برای سگ های با موی بلند این برس هیچ کارایی ندارد.

کوتاه کردن موهای سگ چگونه است

کوتاه کردن موها برای سگ های نگهبان و سگ های که نژاد موی کوتاه دارند نیازی نیست ولی برای سگ های با موی بلند بسیار مفید می باشد. کوتاهی موهای سگ گره خوردن آن ها جلوگیری می کند. برای سگ های که نژاد موی بلند دارند باید به صورت دوره ای مو های اطراف دهان و چشم های آن ها کوتاه شود تا آلودگی های درون مو باعث ایجاد التهاب و عفونت در حیوان نشود.

حتما بخوانید:   چگونه سگ را به خود وابسته کنیم | رام کردن سگ
نظافت دهان و دندان سگ چگونه است

یکی از روش هایی که برای مراقبت از سگ ها مفید است نظافت دهان و دندان حیوان می باشد. به دلیل اینکه سگ ها معمولا هر نوع مواد غذایی را مصرف می کنند و این مواد باعث آسیب به دندان های حیوان می شود و امکان دارد درون دهان عفونت ایجاد کنند به همین دلیل باید هر روز دهان و دندان سگ را نظافت نمایید.

مراقبت نکردن بعد از واکسیناسیون از سگ چه عوارضی دارد

اگر بعد از تزریق واکسن ها از سگ مراقبت نکنید باید بدانید که حیوان بعد از مدتی دچار بیماری های زیادی می شود که درمان آن ها زحمت زیادی را دارد. پس بهترین کار این می باشد که بعد از انجام واکسیناسیون مراقبت های ویژه را برای سگ انجام دهیم.

بعد از واکسیناسیون سگ به چه ویتامین هایی نیاز دارد

باید به سگ تمامی ویتامین هایی که نیاز است تا حیوان بتواند پروتئین ها را جذب کند، داده شود. البته باید پروتئین هایی که به سگ سرزندگی دهد را بیشتر مصرف کنید. زیرا بعد از واکسیناسیون سگ بی حال و خواب آلوده می شود و می توانید با دادن پروتئین و ویتامین های مورد نیاز این حالت را از سگ دور کنید.

بعد از واکسیناسیون سگ به چه غذا هایی نیاز دارد

غذا هایی که سرشار از پروتئین و ویتامین باشند و انرژی زیادی به سگ منتقل کنند برای بعد از واکسیناسیون بسیار مناسب است. البته توجه کنید که تمامی مواد غذایی گوشتی و گیاهی را در رژیم غذایی این حیوان قرار دهید. البته که گوشت برای سگ بسیار لذیذ است ولی باید در غذای این حیوان از سبزیجات نیز استفاده کنید. همچنین اگر از لبنیات برای سگ استفاده می کنید باید از نوع بدون لاکتوز و کم نمک باشد. همچنین واجب است در برنامه غذایی سگ ها از میوه نیز استفاده شود.

آیا شستشوی سگ بعد از واکسیناسیون درست است

یکی از مهم ترین روش های نگهداری از سگ شستشوی حیوان است. با توجه به نوع نژادی که حیوان دارد باید تعداد دفعات حمام کردن سگ در ماه را تعیین کنید زیرا شستشوی زیاد سگ باعث می شود چربی پوست حیوان از بین رفته و دچار ریزش مو شود. البته سگ ها علاقه زیادی به شستشو ندارند ولی شما باید برای حفظ سلامت سگ آن را شستشو دهید.

31

نکات واکسن هاری سگ

امتیاز سردبیر - 9.8

9.8

مجموع امتیازات

در این مقاله در رابطه با نکات واکسن هاری سگ ها نکاتی را ذکر کرده ایم و همچنین روش های مراقبت از حیوان بعد از واکسن را شرح داده ایم.

امتیاز کاربر: 0.05 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x