مجله

قطع برق چه تاثیری بر لوازم خانگی دارد ؟

قطعی و نوسانات برق چه تاثیری بر لوازم خانگی دارند؟

قطع برق چه تاثیری بر لوازم خانگی دارد آیا این که مسئولین میگویند قطع برق در خرابی لوازم خانگی تاثیری ندارد ، درست است ؟ در پی سوالات مکرر شما در این مورد با ما همراه باشید تا در مقاله قطعی برق در ایبک امداد شما را با این مشکل پر دردسر و آزار دهنده بیشتر آشنا کنیم و شما عزیزان بتوانید قبل از بروز چنین مشکلاتی راه حل پیشگیری از آن را پیاده سازی کنید .

توجه کنید اگر یخچال ساید بای ساید شما از نوع برند ال جی یا سامسونگ یا برند های گران قیمت باشد قطع برق باعث به وجود آمدن مشکلاتی جدی در برد و یا موتور یخچال خواهد شد و شما مجبور به پرداخت هزینه های گزاف می شوید و این مطمئنا باعث ناراحتی بسیاری از شما خواهد شد . اگر بعد از قطع و وصل شدن برق ، برای تعمیر یخچال سامسونگ و یا تعمیر یخچال ال جی به دنبال یک تعمیر کار مطمئن می گردید دقت کنید که حتما فاکتور رسمی با مهر از ایشان دریافت کنید تا بتوانید خسارت وارده را از ارگان مربوطه دریافت کنید .

اگر به تعمیرات لوازم خانگی علاقه دارید حتما کمی از وقت خود را برای بخش تعمیرات لوازم خانگی ایبک برنامه ریزی کنید.

رفتن به بخش تعمیرات

قطع برق

نوسانات برق گاهی به صورت آنی به وجود می آید مثلا سوختن ناگهانی لوازم برقی ، آتش گرفتن لوازم خانگی و یا سو سو زدن لامپ ها می تواند از نشانه های نوسانات برق باشد ، اما گاهی اوقات شما این نشانه ها را نمی توانید ببینید و به مرور زمان کم کم به دستگاه شما آسیب می رساند ولی با چند روش که برایتان توضیح خواهیم داد از این آسیب ها جلوگیری می شود.

همان گونه که میدانید در همه ی وسایل برقی الکتریسیته جریان دارد و ما از این جریان برای روشن کردن برق ، یخچال ، تلویزیون و … استفاده می کنیم . این جریان برق چند مولفه استاندارد دارد . مثلا سطح ولتاژ استاندارد برق خانگی 220 ولت است و با نوسان 50 هرتز ، استاندارد به حساب می آید و اگر جریان الکتریسیته در مدار الکتریکی زیاد شود ما شاهد نوسانات برق خواهیم بود .

گاهی امکان دارد ناگهان برق خانه قطع شود و سریع وصل شود اینها همه ناشی از نوسانات برق می باشد یکی از رایج ترین علت های نوسان برق می تواند رطوبت گرفتگی سیم های برق باشد که به دلیل باران ، سیستم سیم کشی خانه ، رعد و برق ، خراب بودن سیم ها و … این رطوبت گرفتگی به وجود می آِید .

از طرفی قطع برق یا افت زیاد جریان ، مقاومت سیم ها را کم می کند و احتمال اتصال کوتاه را زیاد می کند . وقتی که آمپر کم باشد و شدت جریان زیاد ، دمای قطعات لوازم خانگی بالا خواهد رفت و امکان دارد ذوب شود .

قطع برق چه تاثیری در لوازم خانگی دارد

این تاثیر بسیار جدی است و می تواند خسارات زیادی را برای ما به وجود بیاورد زیرا گاهی ناچار به تعمیر لوازم برقی و یا در بعضی مواقع مجبور به خرید لوازم جدید خواهیم شد . در ادامه مطالب به صراحت معضل قطع برق و ارتباط آن را با خراب شدن لوازم خانگی برایتان توضیح دهیم :

 • امروزه بیشتر لوازم خانگی الکترونیکی هستند که نوسانات برق باعث خرابی سیستم الکترونیکی مخصوصا برد ، می شود.
 • البته دقت داشته باشید حتی اگر تلویزیون شما خاموش باشد ولی از برق نکشیده باشید ، این نوسانات برق به تلویزیون شما آسیب خواهد رساند .
 • یخچال های ساید بای ساید نسبت به یخچال های معمولی بسیار آسیب پذیر تر هستند
 • در یخچال های ساید فعالیت کمپرسور بیشتر است به همین دلیل با قطع برق و یا نوسانات زیاد ، بیشتر آسیب می بینند .
 • نوسانات و قطعی برق می تواند بر ماکروفر ، اجاق گاز های برقی و لوازم دیگر آشپزخانه هم تاثیر بگذارد .
حتما بخوانید:   ماشین ظرفشویی خوب چی بخریم؟

دقت داشته باشید که برق استاندارد برای لوازم خانگی در کشور ما ، 220 ولت است که تا پنجاه هرتز نوسان طبیعی است و مشکلی هم برای لوازم برقی خانگی به وجود نخواهد آورد اما اگر قطع برق به طور مداوم ادامه داشته باشد ، باعث می شود که یک ولتاژ بالای 220 ولت به لوازم خانگی شما وارد شود و این باعث خرابی و گاهی هم باعث سوختگی لوازم خانگی می شود .

در حین قطع برق بهترین کار برای محافظت از لوازم خانگی چیست ؟

در حین قطع برق بهترین کار برای محافظت از لوازم خانگی چه می باشد ؟ بهترین کاری که می توانیم برای جلوگیری از خسارات ناشی از قطع برق بر روی لوازم برقی خانگی انجام دهیم رعایت نکات زیر است :

 • از محافظ برق استفاده کنید .
 • استفاده از جعبه فیوز .
 • استفاده از ups
 • لوازم برقی را همیشه از پریز جدا کنید .

قطع برق

با استفاده از محافظ برق چه مقدار از خرابی لوازم خانگی جلوگیری می شود ؟

شاید این سوال را بپرسید که با استفاده از محافظ برق چه مقدار می توانیم از خرابی لوازم خانگی جلوگیری کنیم البته دقت کنید که ارزان ترین و ساده ترین راه برای محافظت از لوازم برقی خود ، در مقابل قطعی و نوسانات برق ، می تواند استفاده از محافظ برق باشد . همه محافظ ها دارای فیوزی هستند که از نوسانات برق و ولتاژ بیش از حد محافظت می کنند .

خصوصیات یک محافظ خوب چه می باشد ؟ محافظ خوب باید تاثیر قطع برق بر لوازم خانگی را به حداقل برساند و از خصوصیات زیر هم باید برخوردار باشد :

 • یک محافظ خوب باید به مدار اتوماتیک مجهز باشد تا در هنگام لزوم جریان برق را افزایش و یا کاهش دهد .
 • باید دارای دو خروجی مجهز به سیستم محافظ ولتاژ باشد .
 • دارای نمایشگر ال سی دی باشد تا ولتاژ و عملکرد دستگاه را مشخص کند .
 • برای مشخص کردن وضعیت دستگاه ، محافظ شما باید دارای سه چراغ نشانگر باشد .
 • محافظ خوب باید دارای دو خروجی ارت دار استاندارد باشد .
 • باید دارای فیلتر حذف نویز برق شهری باشد .
 • محافظ شما حتما باید مدار تاخیر برق داشته باشد .
 • آخرین نکته اینکه یک محافظ خوب باید مجهز به فیوز مینیاتوری باشد .
حتما بخوانید:   پاکسازی پوست چیست؟ | آرا نیک
استفاده کردن از جعبه ی فیوز یا استابلایزر تا چه اندازه می تواند از خطرات خرابی لوازم خانگی شما در برابر قطع برق و نوسانات ولتاژ جلوگیری کند .

دقت داشته باشید که استفاده از جعبه فیوز یا استابلایزر می تواند از خطرات خرابی و یا حتی سوختی لوازم خانگی شما در برابر قطعی برق و نوسانات ولتاژ ، جلوگیری کند .

 • شما می توانید به جای اینکه برای تمام وسایل برقی خودتان محافظ بخرید ، از جعبه فیوز یا استابلایزر استفاده کنید .
 • اما دقت داشته باشید که استفاده از جعبه فیوز ، یک روش قدیمی می باشد و امروزه از استابلایزر استفاده می کنند .
 • استابلایزر یکسان کننده جریان است وقتی که برق قطع و وصل می شود از وارد شدن ولتاژ بالا به لوازم برقی جلوگیری می کند .
 • استابلایزر دارای حجم ولتاژ 6kv و 8kv است که باید آن را بسته به نوع لوازم برقی خود انتخاب کنید .
 • استابلایزر به وسیله ی نمایندگی های معتبر در فروشگاه های لوازم برقی ارائه می شود .
استفاده از یو پی اس ups چگونه از خسارت لوازم خانگی در برابر قطع برق ، جلوگیری می کند ؟

آیا استفاده کردن از یو پی اس می تواند از خرابی لوازم خانگی در برابر قطعی برق جلوگیری کند ؟

 • در بعضی از ادارات برای جلوگیری از خرابی وسایل از یو پی اس استفاده می کنند .
 • یو پی اس در هنگام قطع برق از ذخیره ی خود برای عدم خاموشی ناگهانی لوازم برق استفاده می کند .
 • که شما در این زمان  فرصت خواهید داشت تا لوازم برقی خودتان را خاموش کرده و از وارد شدن ولتاژ های بالا که برای لوازم برق ضرر دارد ، جلوگیری کنید .
حتما بخوانید:   کرم ضد آفتاب چه فوایدی برای پوست دارد؟ | آرا نیک
در هنگام قطع برق و یا نوسانات برق ، جدا کردن لوازم برقی از پریز برق ، تا چه اندازه میتواند از خطرات این نوسانات جلوگیری کند ؟

آیا جدا کردن لوازم برقی از پریز برق می تواند از خطرات نوسانات برق جلوگیری کند ؟ دقت داشته باشید که این موضوع شامل تمام لوازم برقی نمی شود و شما فقط می توانید وسایلی را که استفاده نمی کنید از پریز برق بکشید ، مثلا یخچال فریزر را نمی توان در هنگام نوسانات برق از پریز جا کرد چون باعث فاسد شدن مواد غذایی خواهد شد ولی وسایلی مانند ماشین لباسشویی ، تلویزیون و … که امکان دارد در ساعاتی از روز از آن استفاده نکنیم ، می توانیم آنها را از برق کشیده و از خرابی آن در هنگام نوسانات برق جلوگیری کنیم و البته در انرژی هم صرفه جویی کرده ایم .

 

اگر لوازم برقی شما به علت قطع برق ، خراب شد ، چه کاری باید انجام دهید :

دقت داشته باشید اگر مقصر این قطعی ، شرکت توان نیرو و یا دولت باشد ، می توانید به سامانه ی bime.tavanir.org مراجعه کرده و اطلاعات خود را ثبت کنید تا اداره برق خسارت را بپردازد . اما اگر نوسانات برق دلیل دیگری داشته باشد شما باید خودتان هزینه مربوطه را پرداخت کنید.

نتیجه گیری : تاثیر ناگهانی قطع برق بر لوازم برقی منزل و راه های محافظت از این خرابی

با تاسف باید بگوییم امروزه به علت فعالیت ماینر ها و کابل دزدی ها ، شاهد قطعی برق در بیشتر نقاط کشور مان هستیم بهترین راهی را که می توانیم برای جلوگیری از ضرر های مالی به شما پیشنهاد کنیم استفاده از این چهار روش است :

 1.  محافظ برق .
 2. UPS
 3. استابلایزر
 4. کشیدن لوازم برقی از پریز برق .

رعایت کردن این چهار مورد باعث خواهد شد که شما نیاز مند تعمیر لوازم خانگی خود نشوید و همان طور که گفتیم اگر به دلیل نوسانات برق ، لوازم خانگی شما آسیب دید می توانید از طریق اپلیکیشن برق من یا bime.tavanir.org موضوع را پیگیری کرده و خسارت خود را دریافت کنید .

قطع برق و تاثیر آن بر لوازم خانگی

امتیاز نویسنده

مجموع امتیاز

مقاله ای در رابطه با عواقب نوسانات و قطعی های مکرر برق شهری بر لوازم خانگی

امتیاز کاربر: 4.7 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا