تعمیرات کولر آبی

پد سلولزی چیست؟ | پد سلولزی چه کاربردی در کولرهای آبی دارد؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

پد سلولزی کولر آبی جایگزینی برای پوشال های چوبی قدیمی می باشد بافت پدهای سلولزی بسیار منسجم تر از پوشال های قدیمی هستند به همین دلیل می تواند در تولید سرما و خنک نگه داشتن محیط عملکرد بهتری داشته باشند. در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با پد سلولزی و کاربرد آن در کولر آبی آشنا کنیم.

پوشال کولر های آبی

از آنجا که پدهای سلولزی زیر مجموعه پوشال های کولر آبی می باشند می‌خواهیم کمی در مورد پوشال کولر آبی برایتان توضیح دهیم پوشال کولر آبی وظیفه جذب رطوبت و آب را عهده دار است آبی که وارد محفظه داخلی کولر می شود روی پوشال ها ریخته و با خیس کردن پوشال ها باعث خنک شدن محیط می شود پوشال نقش بسیار مهمی در سیستم سرمایشی کولر های آبی دارد به طور کلی می توان گفت برای کولرهای آبی دو نوع پوشال اصلی وجود دارد پوشال سلولزی و پوشال چوبی.

پوشال سلولزی یا همان پد سلولزی عملکرد و کیفیت بسیار بهتری در سیستم سرمایشی نسبت به پوشال های چوبی دارند کولر هایی که از پد سلولزی استفاده می کنند کولرهای سلولزی نام دارند.

مقایسه پوشال سلولزی با پوشال چوبی

همانطور که گفتیم پوشال های سلولزی کیفیت بسیار بهتر و بیشتری نسبت به پوشال های چوبی دارند پوشال های چوبی از رشته های به هم تنیده و نازک چوب تشکیل شده اند که قدرت جذب آنها بسیار بالا است این پوشال ها بیشتر در کولرهای آبی استفاده می شود و قیمت ارزان تری هم دارند ولی پوشال سلولزی یا همان پد سلولزی قیمت بالاتری داشته و بافت منسجم تری هم نسبت به پوشال های چوبی دارند در نتیجه قابلیت جذب آن هم بیشتر است در واحدهای صنعتی بیشتر از پد سلولزی استفاده می شود پوشال های چوبی دارای استحکام زیادی نبوده و خیلی سریع تغییر شکل داده و با تغییر شکل راندمان تبخیر آب را هم کم می کند ولی پوشال های سلولزی دارای استحکام بوده که همین استحکام، از تغییر شکل این پدها جلوگیری می کند.

تفاوت دیگری که پوشال چوبی و پوشال سلولزی دارند دوام بالا و کارایی بهتر پوشال سلولزی می باشد که باعث خنکی بیشتر و هوای سالم تر در محفظه کولر می شود یکی دیگر از مزیت های پد سلولزی صرفه جویی آنها در آب مصرفی کولر می باشد این پدها به دلیل داشتن لایه های نازک دارای قدرت نگهداری و جذب بالای آب بوده و گزینه مناسبی برای مبارزه با بحران کم آبی در مناطق خشک هستند.

پد سلولزی

پد سلولزی کولر آبی چیست؟

پد سلولزی کولر آبی یک لایه نازک از سلولز می باشد که سطحی یکنواخت دارد ماده اولیه ای که برای ساخت این پد استفاده می کنند کاغذ کرافت می باشد کاغذ کرافت در داخل کشور ما تولید نشده و از خارج کشور وارد می شود. لایه های نازک این پد به شکل موج دار در روی هم قرار گرفته و سطح یکنواختی را ایجاد می کنند جنس استفاده شده در تولید این پد ها باعث مقاومت زیاد آن در مقابل آلودگی و مواد شیمیایی می شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین برندهای کولر آبی | راهنمای خرید کولر آبی

سلولز از دیواره سلولی گیاهان ساخته شده است به همین دلیل الیاف به کار رفته در پد سلولزی کاملاً از سلامت برخوردار بوده و سلامت این الیاف ها می تواند تضمین کننده سلامت هوای خنکی باشد که به ساختمان هدایت می شود.

مزیت استفاده از پوشال های سلولزی چیست؟

علاوه بر خصوصیات و برتری هایی که برای پد سلولزی نام بردیم این پدها مزیت های دیگری هم دارند که چشم پوشی از آنها امکان پذیر نیست مزیت های پوشال سلولزی عبارتند از:

 • قدرت جذب بالای رطوبت و آب در پوشال سلولزی که باعث صرفه جویی در مصرف آب خواهد شد.
 • خنک کنندگی بیشتر محیط
 •  مصرف کم برق
 • قابلیت شویندگی و رسوب زدایی راحت
 • دارای بافت شبکه ای که از ورود آلودگی و یا حشرات به داخل کولر جلوگیری می کند.
 • در برابر ورود گردو غبار مقاوم می باشد.

استفاده از کولر آبی سلولزی چه مزایایی دارد؟

کولرهای آبی سلولزی مزایای زیادی داشته و به همین دلیل امروزه به صورت گسترده از آن استفاده می کنند این کولرهای آبی توانسته اند جایگزین خوبی برای کولر های معمولی شوند در ادامه مزایای مهم این کولرها را برایتان بیان خواهیم کرد:

 • خنک کنندگی کولر آبی با پد سلولزی به دلیل زیاد بودن قدرت جذب آب، بیشتر از کولر های معمولی می باشد. راندمان کولرهای سلولزی بیشتر از ۸۰ درصد است.
 • ساختار منظمی که پد سلولزی دارد باعث جذب یکنواخت آب در روی سطح آن شده و تولید هوای خنک تری می کند.
 • پد سلولزی ساختاری مستحکم ، یک پارچه و منظم دارد و به مرور زمان هم تغییر شکل نمی دهد.
 • مواد اولیه ای که برای تولید این پدها استفاده می کنند تجزیه پذیر بوده و در زمان خنک سازی، مواد آلاینده و یا سمی تولید نمی کنند و خطری هم برای محیط زیست ندارند.
 • کولر آبی سلولزی نسبت به کولرهای آبی معمولی، راه اندازی راحت تر و سریع تری دارند.
 • کولر آبی سلولزی قیمت مناسب تری نسبت به کولر های آبی معمولی دارند.
 • در زمانی که از کولرهای آبی سلولزی استفاده می شود هیچ باکتری و قارچ مضری در هوا پخش نخواهد شد.
 •  خاصیت مویینگی این پدها از به وجود آمدن نقاط خشک جلوگیری می کند.
 • در این کولرها سرعت رسوب گذاری پایین تر است.
 • بیشتر مواقع پد سلولزی از جنس گالوانیزه و یا آلومینیومی می باشد که این باعث افزایش مقاومت پدها در مقابل اکسیداسیون و آب است.
 • یکی دیگر از مزایای مهم پدهای سلولزی این است که نیازی نیست به طور سالیانه پد ها را تعویض کنید.

تفاوت های کولر آبی سلولزی و کولر آبی پوشالی

اگر شما هم تصمیم به خرید کولر آبی دارید و بین انتخاب کولر سلولزی و کولر آبی پوشالی مردد هستید باید بگوییم که کولرهای آبی سلولزی مزیت های زیادی نسبت به کولرهای آبی پوشالی دارد این مزیت ها عبارتند از:

 1. در کولر سلولزی آب جمع نمی شود.
 2. در کولر آبی سلولزی تغییر شکل به وجود نمی آید.
 3. مصرف برق کولر آبی سلولزی کمتر است.
 4. هزینه نگهداری و تعمیر آن کمتر است و نیاز به تعویض سالیانه پوشال نیست.
 5. کولرهای سلولزی به محیط زیست آسیب کمتری می زنند.
 6. این کولرها نوعی فیلتر هوا محسوب می شوند.
 7. آلرژی زا نیستند.

۱- در کولرهای آبی سلولزی آب جمع نمی شود.

در کولرهای آبی سلولزی به دلیل داشتن پد سلولزی، آب جمع نشده و باعث کم شدن خطر آسیب دیدگی موتور می شود زیرا در صورت جمع شدن آب، آبها به سمت پایین ریزش خواهد کرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  معرفی انواع کولرهای آبی | نحوه انتخاب کولر آبی مناسب

۲- در کولرهای آبی سلولزی تغییر شکل به وجود نمی آید.

کولرهای سلولزی ساختار خاصی دارند و می توانند هوای گرم را در خود نگه داشته و آن را در معرض آب قرار دهند تا خنک شود ولی پوشال ها می توانند به راحتی هوا را از سیستم خود عبور داده و راندمان خنک سازی را کم کند پدهای سلولزی می توانند گرد و خاک را به خود جذب کرده و از آلودگی هوا جلوگیری کنند.

۳- کولرهای سلولزی آبی، مصرف برق کمتری دارند.

پد سلولزی وقتی که رطوبت هوا کمتر از ۱۵% باشد دمای خروجی را تا حدود ۱۵% کم می کند و هنگامی که خنک سازی زیاد شود مقدار مصرف برق هم کم خواهد شد و از هزینه های اضافی جلوگیری می شود.

۴- کولرهای آبی سلولزی هزینه تعمیر و نگهداری کمتری دارند.

پوشالی که در کولرهای آبی معمولی استفاده می شود باید به طور مرتب و حداقل سالی یکبار تعویض شود ولی پد سلولزی عمرمفید زیادی داشته و می توان بین ۳ تا ۵ سال از آن استفاده کرد.

۵- آسیب کولرهای سلولزی به محیط زیست کمتر است.

آسیب کولرهای سلولزی به محیط زیست کمتر از کولرهای اسپیلت می باشد و از گازهای سمی HFC و CFO استفاده نمی کند و حامی سلامت محیط زیست است.

۶- کولرهای سلولزی مانند فیلتر هوا عمل می کنند.

کولرهای آبی سلولزی پدهای مخصوصی دارند که این پدها نقش فیلتر هوا را در کولر داشته و می تواند بدون صرف هزینه اضافه قسمتی از گرد و غبار معلق در هوا را جذب کرده و محیطی تمیز به وجود بیاورند.

۷- کولرهای آبی سلولزی تولید آلرژی نمی کنند.

پد سلولزی مانند پوشال معمولی تولید آلرژی نمی کند و شما می توانید با استفاده از این پد ها به راحتی در فضای پاک نفس بکشید.

نکات مهمی که برای خریدن کولر آبی سلولزی باید به آن توجه کنید.

اگر تصمیم به خرید کولر آبی سلولزی گرفته اید برای اینکه انتخاب خوبی داشته باشید باید به موارد مهمی توجه کنید اولین نکته‌ شرایط آب و هوای منطقه ای است که شما زندگی می‌کنید. نکات مهم دیگری هم که برای خرید کولر سلولزی باید توجه کنید عبارتند از:

 • متراژ ساختمان را در نظر بگیرید و سپس اقدام به خرید کولر کنید مثلاً اگر منزل شما برزک است کولر آبی سلولزی باقدرت بیشتر خریداری کنید.
 • به ضخامت کف کولر آبی سلولزی  حتماً توجه کنید زیرا کف کولر برای ذخیره آب می باشد و در معرض آب خوردگی قرار دارد در هنگام خرید دقت داشته باشید که کف کولر باید دارای پوشش اپوکسی باشد.
 • استحکام بدنه کولر اهمیت زیادی دارد و هرچه بدنه کولر ضخیم تر باشد مقاومت و استحکام آن هم بیشتر است.

پد سلولزی

 

 

نتیجه گیری

در این مقاله از ایبک امداد نکات مهم و همچنین مزایای خرید کولر آبی سلولزی را برایتان به طور کامل بیان کردیم هر چند که کولرهای آبی سلولزی نسبت به کولرهای معمولی قیمت بیشتری دارند ولی دارای کیفیت ساخت بالایی بوده و مصرف برق کمتری دارد این کولرها با محیط زیست سازگار بوده و تولید آلرژی هم نمی کند به دلیل عدم نیاز به تعویض سالیانه پد سلولزی می توانید در هزینه های اضافی صرفه جویی کنید. کولرهای سلولزی دارای سایز ها و ابعاد مختلفی می باشند که شما بسته به نیاز خود می توانید آن را خریداری کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

پد سلولزی چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مزیت استفاده از پوشال های سلولزی چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا