تعمیرات پکیج و آب گرمکن

پمپ پکیج چیست؟ | نحوه تعمیر پمپ پکیج چگونه است؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

پکیج آب را داخل مبدل گرم می کند و آب گرم شده توسط پمپ به طرف شیرآلات و رادیاتور فرستاده می شود. نقش پمپ در دستگاه پکیج بسیار مهم است. ما در این مقاله از ایبک امداد، قصد داریم جهت آشنایی کاربران به این مطلب که، پمپ پکیج چیست و نحوه تعمیر آن چگونه است، بپردازیم:

معرفی پمپ پکیج

یک پمپ داخل پکیج وجود دارد که به عنوان پمپ سیرکولاتور یا پمپ حرارتی مرکزی شناخته می شود. آب گرم را از مبدل پکیج دریافت کرده و آنرا از طریق لوله ها به تمام خانه به گردش در می آورد و به این ترتیب شیرهای آب گرم و رادیاتورها حرارت لازم را به دست می آورند. پمپ های پکیج در دو مدل موجود می باشند، پمپ سیرکولاتور که بدنه آن چدن است و پمپ دیگر که بدنه آن استیل می باشد و محل قرارگیری آن در زیر بدنه پکیج است. معمولاً در پکیج از پمپ تک دور استفاده می شود.

کاربرد پمپ پکیج در سیرکوله کردن آب گرمایشی و مصرفی ساختمان می باشد. اگر پمپ بخوبی کار نکند عملکرد سیستم گرمایشی ساختمان را مختل می کند.

پمپ پکیج

قطعات و اجزای پمپ پکیج

پمپ پکیج از قطعات مختلفی تشکیل شده است که آشنایی با این قطعات هنگام خرابی و ایراد در پمپ بسیار به شما کمک می کند. در ادامه به قطعات مختلف پمپ پکیج می پردازیم:

کسینگ پمپ

کسینگ قسمت بیرونی پمپ پکیج است که به عنوان پوسته پمپ شناخته شده است.

یاتاقان پمپ

یاتاقان کمک می کند تا پروانه های داخلی پمپ حرکت کرده و بچرخند.

شفت یا روتور

وظیفه روتور یا شفت در پمپ این می باشد که آب را در داخل مدار پکیج به گردش در بیاورد. روتور به عنوان پره های پمپ پکیج شناخته می شود.

سیم پیچ یا استاتور

سیم پیچ یا Stator کمک می کند میدان مغناطیسی داخل پمپ ایجاد شود.

جعبه تقسیم برق

پکیج جهت روشن شدن و کارکرد نیاز به برق دارد. برق مورد نیاز پمپ پکیج ابتدا وارد جعبه تقسیم شده و بعد از آن به سیم پیچ های پمپ می رسد.

پروانه یا توربین

با چرخش پروانه یا توربین پمپ، آب گرم تولید شده در پکیج وارد لوله ها می شود.

هوزینگ

هوزینگ یک قطعه پلاستیکی در پمپ است و در پشت پمپ نصب می شود.

خازن موتور پمپ

وظیفه خازن ذخیره انرژی جهت راه اندازی موتور پمپ می باشد و با هر بار روشن شدن پمپ، دیگر فشار به موتور وارد نخواهد شد.

پیچ بازدید پمپ

هواگیری، برطرف کردن گریپاژ پمپ و تشخیص سلامت پمپ بوسیله پیچ بازدید انجام می شود.

کلید تغییر سرعت

تغییر سرعت پمپ بوسیله این کلید انجام شده و دارای سه حالت است. مقدار دبی پمپ را تنظیم خواهد کرد. از این کلید جهت کاهش انرژی در پمپ استفاده می شود.

انواع پمپ های پکیج دیواری

پمپ هایی که در پکیج دیواری ساختمان موجود است در دو مدل می باشند:

  1. در بیشتر پمپ های پکیج دیواری برای به گردش در آوردن آب در مدار از پمپ سیرکولاتور استفاده شده است.
  2. پمپ های سیرکولاتور یا سیرکوله نوع قرارگیری سیستم در گروه پمپ مکش و پمپ خطی دسته بندی می شوند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه عیب یابی کردن آبگرمکن دیواری بوتان b15-b115

پمپ سیرکولاتور خطی پکیج

این نوع از الکتروپمپ کم صدا می باشد. این نوع پمپ در اندازه نیم اینچ تا شش اینچ ساخته شده است. دور موتور ۱۵۰۰ الی ۳۰۰۰ دور می باشد. در رده انرژی کم مصرف A و B قرار گرفته است. پمپ خطی روی مدار نصب خواهد شد.

پمپ سیرکولاتور با مکش از ته

در موتور خانه ها که دارای ظرفیت بالایی می باشند، از پمپ های سیرکولاتور مکش از ته استفاده می کنند. بدلیل ظرفیت بالای مدار نمی شود از پمپ های خطی استفاده کرد زیرا پمپ خطی کوچک است. این پمپ روی زمین نصب می شود و زیر آن برای کم شدن ارتعاشات از لرزه گیر استفاده می شود.

پمپ گراندفوس

پمپ گراندفوس یکی دیگر از انواع پمپ های پکیج می باشد.

  • این پمپ تحمل دمای بالا و کیفیت بی نظیر داشته و می تواند جابجایی آب را به بهترین شکل در پکیج انجام دهد.
  • این پمپ فقط مختص پکیج نمی باشد.
  • از مدل های دیگر این پمپ برای انتقال مواد دارویی، مصارف صنعتی و تاسیساتی و جابجایی سیالات شیمیایی می توان استفاده کرد. جنس بدنه پمپ گراندفوس از کامپوزیت و چدن می باشد که در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی مقاومت بسیار بالایی دارد.

بررسی پمپ پکیج

برای اینکه مطمئن شویم پمپ پکیج سالم است یا معیوب، باید این قطعه را بخوبی بررسی کنید. ابتدا پمپ را باید از هوزینگ که به پمپ پکیج متصل است جدا کنید. چهار پیچ بلند به بدنه متصل شده است. جهت آزاد کردن آن فقط باید پیچ ها را با آچار آلن باز کنید. بعد از اینکه پیچ ها را باز کردید بدنه آزاد خواهد شد.

روتور را بچرخانید

روتور بخشی است که پمپ را می چرخاند و در داخل استاتور قرار گرفته شما می توانید با اندکی فشار روتور را از داخل استاتور خارج کنید. در حالت عادی قطعه روتور نباید لق باشد. باید به آرامی بچرخد با یک دست می توانید روتور را بچرخانید. اگر روتور به صورت نرم و روان شروع به چرخیدن کرد، نشانه این است که روتور پمپ سالم می باشد. ولی اگر چرخش روتور با صدا و گیر کردن بود نشانه خرابی روتور می باشد و باید کل پمپ را تعویض کنید.

تست برقی استاتور پمپ

در بالای استاتور محفظه ای کوچک وجود دارد که خازن پمپ در آن وجود دارد.

  1. جهت دسترسی به خازن پیچ بالای قاب محفظه را باید باز کنید. از دو روش می توانید سلامتی استاتور پمپ و خازن را تست کنید.
  2. روش اول باید دو رشته سیم را به ترمینال های نول و فاز در کنار خازن وصل کرده و آنها را بصورت مستقیم به پریز برق بزنید. اگر پمپ سالم باشد روتور شروع به چرخش می کند.
  3. روش دوم که برای سلامتی خازن استفاده می شود به اینصورت است که با مولتی متر باید میزان ظرفیت خازن را اندازه گیری کنید. اگر پمپ پکیج مشکلی نداشته باشد، میزان ظرفیت خازن باید با مقدار استاندارد آن یک اندازه باشد.
تنظیم کردن پمپ پکیج

اگر تنظیمات پکیج شما به هم ریخته باشد، ممکن است روی عملکرد پکیج تأثیر منفی بگذارد. اگر پمپ پکیج گریپاژ کرده باشند باید مجدد تنظیم شود. گریپاژ زمانی اتفاق می افتد که اطراف روتور را رسوبات گرفته باشند و مانع چرخش روتور شوند. برای برطرف کردن گیرپاژ پمپ با کمک یک پیچ گوشتی باید محور چرخنده یا روتور را بچرخانید. اگر رسوبات جمع شده زیاد باشد، بهتر است روتور را از داخل بدنه پمپ خارج کرده و با کمی مایع ظرفشویی و مسواک بخوبی شستشو دهید و مجدد آنرا در جای خود قرار داده و پیچ های پمپ را ببندید. با کمک کلید تنظیم می توانید سرعت چرخش پمپ را نسبت به اندازه متراژ منزل خود تنظیم کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای پکیج لورچ | عیب یابی پکیج لورچ

نشانه های خرابی پمپ پکیچ

اگر از نشانه های خرابی پمپ پکیج اطلاع داشته باشید می توانید به موقع خرابی را تشخیص داده و اقدام به تعمیر آن کنید. در ادامه به بررسی علائم خرابی و نحوه تعمیر ایراد پمپ پکیج می پردازیم:

کارکرد یکسره پکیج و نحوه تعمیر

پمپ پکیج به اینصورت کار می کند که باید خاموش و روشن شود. یعنی به هنگام نیاز به آب گرم، باید روشن شده و بعد از مدتی خاموش شود. ولی وقتی خراب باشد به صورت دائمی کار کرده و یکسره می شود. در این حالت احتمال سوختن پمپ پکیج وجود دارد. باید از تعمیرکار متخصص برای برطرف کردن این مشکل کمک بگیرید.

نحوه تعمیر

خرابی برد باعث بروز این مشکل می شود. ابتدا برد را بررسی کنید. استاتور پمپ باید توسط تعمیرکار متخصص چک شود. گاهی با جابجایی ممکن است مشکل برطرف شود.

روشن نشدن پمپ و نحوه تعمیر

یکی از نشانه های مهم خرابی پمپ پکیج این می باشد که پمپ روشن نمی شود. در این حالت امکان دارد پکیج روشن باشد ولی پمپ عمل نکند. این مشکل باید توسط تعمیرکار بررسی و برطرف شود.

نحوه تعمیر

ممکن است به علت نصب اشتباه پمپ، خراب شدن استاتور، خراب شدن برد و خالی شدن خازن های پمپ باعث بروز این مشکل شده باشد. پمپ را باز کرده و مجدد روی جای خود نصب کنید. تنظیمات پمپ را بررسی کنید. بهتر است از تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

آبریزی از پمپ پکیج و نحوه تعمیر

از نشانه های خرابی پمپ آبریزی آن می باشد. ممکن است ابتدا نشتی آب کم باشد که شما متوجه نشوید. نشتی آنرا با مشکل مبدل اشتباه بگیرید. اگر سرویس پکیج را در زمان خودش و به موقع انجام دهید می توانید خرابی پمپ را شناسایی کنید.

نحوه تعمیر

پوسیدگی یکی از دلایل این مشکل است. نشت آب می تواند بدلیل نصب غیر اصولی پمپ بوجود بیاید. کاسه نمد پمپ را بخوبی بررسی کنید. این مشکل باید توسط تعمیرکار متخصص بررسی و تعمیر شود.

صداهای غیر معمول و ناهنجار از پمپ و نحوه تعمیر

در صورت سلامت و استاندارد نباید پمپ پکیج صدایی جز کارکرد خود بدهد. این صدا نیز آهسته است و فقط می توانید با نزدیک شدن به پمپ متوجه صدا شوید. ولی اگر پمپ دچار خرابی شده باشد، صدای بلند و ناهنجار به گوش شما می رسد. در این صورت باید از تعمیرکار متخصص کمک گرفته تا مشکل پمپ پکیج شما را برطرف کند.

نحوه تعمیر

صدای غیر معمول و ناهنجار ممکن است به علت هوا گرفتن پمپ باشد. باید پمپ را هوا گیری کنید.

پمپ پکیج

نتیجه گیری

با پمپ پکیج و نحوه عملکرد آن در سیستم پکیج آشنا شدید. توجه داشته باشید سرویس های دوره ای پکیج را فراموش نکنید. چنانچه مشکلات پکیج زیاد شود، راهی جز تعویض پکیج باقی نمی ماند. در این مقاله از ایبک امداد به این سوال که پمپ پکیج چیست؟ نحوه تعمیر آن چگونه است؟ پاسخ دادیم. چنانچه مشکلی در این زمینه‌ داشتید می توانید با مجموعه ایبک امداد، در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصان ما پاسخگوی سوالات شما باشند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

پمپ پکیج چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلیل صداهای غیر معمول و ناهنجار از پمپ چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا