خدمات فاضلاب و لوله بازکنیخدمات

علت بالا آمدن چاه دستشویی چیست؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

علت بالا آمدن چاه دستشویی را شاید ندانید و کلافه شدید از اینکه مدام چاه دستشویی شما مسدود می‌شود. کاسه توالت شما تا سطح آب از پیش تعیین شده بر اساس طراحی ذاتی آن مدل خاص پر می‌شود. شستشوی توالت، آب را از مخزن پر به داخل کاسه آزاد می‌کند تا مجبور شود از طریق لوله‌ای در کف تخلیه شود. با پر کردن مخزن کاسه و خط آبرسانی مجدد مخزن، سطح آب پس از شستشو بالاتر می‌رود. دلایل متعددی توضیح می‌دهد که چرا سطح مخزن یا کاسه بالاتر از حد معمول افزایش می‌یابد.

ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا با شما در رابطه با علت بالا آمدن چاه دستشویی بحث نماییم. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.
بالا آمدن چاه دستشویی

علت بالا آمدن چاه دستشویی

بر خلاف بسیاری از لوازم خانگی با تکنولوژی پیشرفته امروزی، توالت‌ها وسایل نسبتاً ساده‌ای هستند و تنها از چند قسمت ضروری تشکیل شده‌اند. وقتی چیزی در حال پیشرفت است، تشخیص مشکل و رفع آن معمولاً نسبتاً ساده است. گفته می‌شود، صاحبان خانه در انجام تعمیرات کمد مردد هستند، زیرا آن‌ها دقیقاً نمی‌دانند که این وسایل چگونه کار می‌کند. دلایلی که چاه دستشویی مسدود و بالا م‌آید به شرح زیر گزینه‌های زیر است.

شیر توپی تنظیم شده

شیر توپی یا شیر شناور که در داخل مخزن توالت قرار دارد وظیفه قطع و وصل منبع آب را بر عهده دارد تا توالت تا سطح مورد نظر پر شود. توپ شناور روی یک اهرم بالا می‌رود تا سطح آب به ارتفاعی برسد که باعث می‌شود اهرم متصل، جریان آب به توالت را قطع کند. تنظیم این شیر باعث می‌شود که سطح آب در مخزن بالاتر رود.

برخی از مدل‌ها دارای پیچ تنظیم هستند که سطح آب بالاتری را امکان‌پذیر می‌کند، در حالی که برخی دیگر را می‌توان با خم کردن بازوی اهرمی به سمت بالا تنظیم کرد تا توپ شناور در مخزن بالاتر رود، بنابراین اجازه می‌دهد آب بیشتری قبل از خاموش شدن وارد شود.

جابجایی

یکی از دیگر از علت بالا آمدن چاه دستشویی جابجایی است. اگر می‌خواهید هر بار که توالت را می‌کشید، در مصرف آب صرفه‌جویی کنید، توالت را فریب دهید تا فکر کند آب در مخزن آن بیشتر از مقدار واقعی است. این کار با جابجایی آب انجام می‌شود. برخی از افراد از آجری استفاده می‌کنند که با دقت در مخزن دور از قسمت‌های مکانیکی توالت قرار می‌گیرد تا آب را جابه‌جا کند و سطح آب را با مقدار کمتری آب افزایش دهد. گزینه‌های دیگر عبارتند از استفاده از یک بطری پلاستیکی وزن شده با سنگریزه یا ماسه و پر از آب برای انجام همان کار.

گرفتگی

اگر آب شما در خود کاسه به سطح بالاتری می‌رسد، به این معنی است که چیزی مانع از زهکشی شده است. گرفتگی می‌تواند ناشی از دستمال توالت بیش از حد، اشیا خارجی که در کاسه ریخته شده است یا رسوب در لوله‌ها باشد. غالباً یک پیستون گرفتگی را آزاد می‌کند و به آب اجازه می‌دهد آزادانه خارج شود و آب را به سطح مناسب خود بازگرداند. همچنین ممکن است از تلمبه توالت برای رفع گرفتگی‌های جدی در لوله‌ها استفاده شود. پاک نکردن گرفتگی باعث سرریز شدن و به هم ریختگی بزرگ در دستشویی شما می‌شود.

سپتیک تانک کامل

اگر توالت‌های شما با کثیف و افزایش سطح آب پشتیبان می‌شوند، ممکن است متوجه زهکشی وان و سینک نیز شوید که همین کار را انجام می‌دهند. اگر اینطور است، ممکن است مشکل جدی تانک سپتیک داشته باشید. این پشتیبان می‌تواند به این معنی باشد که سپتیک تانک پر است و نمی‌تواند به درستی از طریق خطوط آبشویی تخلیه شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مزایا و معایب لوله کشی آب و فاضلاب زیر سقفی

با فرض عدم انسداد در خط اصلی خانه، مشکل احتمالاً در خود مخزن است. این کار از خروج فاضلاب از خطوط خانه جلوگیری می‌کند. وقتی این اتفاق می‌افتد، آب به جز جایی که از آنجا آمده، جایی برای رفتن ندارد. سطح توالت افزایش می‌یابد و ممکن است تا زمانی که کار برای تعمیر سپتیک تانک انجام نشود، فروکش نکند. یکی از اصلی‌ترین علت بالا آمدن چاه دستشویی سپتیک تانک است که باید آن را در نظر بگیرید.

بالا آمدن چاه دستشویی

تعمیر کردن توالت با سرعت تخلیه کم

هنگامی که دلیل تخلیه آهسته توالت خود را شناسایی کردید، معمولاً یک راه حل بسیار آسان است. اگر دریچه، زهکشی یا لوله مسدود شده است، می‌توانید خودتان آن را پاک کنید. اگر لوله کشی معیوب است، ممکن است لازم باشد با یک متخصص تماس بگیرید تا بررسی کند. در هر صورت، این چهار راه‌حل هستند که می‌توانید برای اینکه توالت‌تان دوباره به درستی کار کند، امتحان کنید:

دریچه مسدود شده را پاک کنید

اگر دریچه هوا مسدود شده است، از یک جفت انبر بینی سوزنی برای بیرون کشیدن هر چیزی که در آن است استفاده کنید. سعی کنید زهکش را با سرکه و جوش شیرین بیرون بیاورید. شش فنجان سرکه را داخل مخزن بریزید و سپس یک فنجان جوش شیرین. حدود ۱۰ دقیقه آن را در آب فرو ببرید، سپس توالت را بشویید. همچنین یکی از علت بالا آمدن چاه دستشویی این گزینه است.

زهکشی مسدود شده را پاک کنید

زهکش را با مقدار کمی سرکه و جوش شیرین فرو کنید. اجازه دهید حدود ۱۰ دقیقه بماند، سپس نصف فنجان جوش شیرین را در آبکش بریزید و سپس شش فنجان آب جوش بریزید. اگر گرفتگی آن را رفع نکرد، می‌توانید از تلمبه برای رفع انسداد استفاده کنید.

هر گونه نشتی در لوله کشی خود را برطرف کنید

اگر لوله کشی شما نشتی دارد، باید آن را توسط یک متخصص تعمیر کنید.

هرگونه انسداد را از لوله بردارید

اگر چیزی مانع از جریان آب به مخزن شما می‌شود، از یک پیستون برای پاک کردن آن استفاده کنید. یک قابلمه آب جوش را در زهکشی بریزید تا به رفع انسداد کمک کنید. امیدواریم یکی از این گزینه‌ها توالت کم پر شدن شما را درست کند. در صورت نیاز به کمک حتما با یک متخصص تماس بگیرید!

اگر هیچ یک از این راه حل‌ها جواب نداد، ممکن است وقت آن رسیده باشد که با یک لوله کش تماس بگیرید. توالتی که آهسته تخلیه می‌شود می‌تواند مقدار زیادی آب را هدر دهد، و مهم است که بتوانید هر بار که از توالت استفاده می‌کنید برای شستشوی کارآمد به آن تکیه کنید.

چگونه یک توالت پر از آب را تعمیر کنیم؟

تماشای اینکه آب داخل توالت به آرامی تا لبه بالا می‌رود، می‌تواند باعث اضطراب زیادی شود، اما دانستن اینکه چگونه با بالا آمدن چاه دستشویی بیایید، شما را برای مدیریت شرایط پرتنش مجهز می‌کند. سرریز توالت به احتمال زیاد نتیجه انسداد یا خطا در مکانیسم شناور مخزن است که جریان آب را تنظیم می‌کند. هنگامی که سرریز فوری را متوقف کردید، منبع اصلی مشکل را در نظر بگیرید تا بتوانید از وقوع در آینده جلوگیری کنید.

آب توالت را قطع کنید. اکثر توالت‌ها دارای یک خط عرضه در نزدیکی قسمت پایین کاسه هستند. خط باید دارای دریچه باشد. شیر را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا جریان آب به توالت متوقف شود. اگر نمی‌توانید موقعیت این دریچه را پیدا کنید، به مرحله بعد ادامه دهید.

پوشش مخزن را بردارید. فنجان شناور یا توپ شناور را به اندازه کافی بلند کنید تا جریان آب متوقف شود. اگر آب به جریان خود ادامه داد، جریان آب خانه را قطع کنید. منبع آب معمولاً در زیرزمین نزدیک آبگرمکن قرار دارد و شبیه یک شیر یا دستگیره است. دستگیره یا شیر را بچرخانید تا جریان آب متوقف شود. قطع کردن آب مشکل فوری جریان آب را برطرف می‌کند اگر مشکل گرفتگی باشد نه پشتیبان فاضلاب.

از یک فنجان یا سطل کوچک برای حذف آب اضافی لبه کاسه استفاده کنید. اگر سینک تمیز است آب را داخل سینک یا اگر کثیف است در یک سطل پلاستیکی بریزید. پس از رفع سیل، آب کثیف را دوباره داخل توالت بریزید.

فنجان لاستیکی یک پیستون توالت را روی مرکز سوراخ کاسه توالت تراز کنید. ابتدا به آرامی فشار رو به پایین وارد کنید و به تدریج سرعت و شدت را افزایش دهید. اگر گرفتگی باعث بالا آمدن چاه دستشویی باشد، یک پیستون جرم را از جای خود خارج می‌کند و اجازه می‌دهد آب از طریق لوله کشی خارج شود.

از تلمبه توالت برای صید اجسام خارجی استفاده کنید که باعث گرفتگی می‌شود. این عامل با استفاده از پیستون قابل بازیابی نیست. انتهای تلمبه را تا حد امکان عمیق در سوراخ توالت قرار دهید. فشار ملایمی به انتهای دیگر تلمبه وارد کنید تا قسمت تلمبه آزاد شود و همزمان تلمبه را بچرخانید. اگر فشار یا مقاومتی احساس کردید که نشان دهنده برداشتن گرفتگی است، تلمبه را از سوراخ بیرون بکشید.

مکانیسم شناور را به گونه‌ای تنظیم کنید که در قسمت پایینی مخزن قرار گیرد تا از سرریز شدن قسمت مخزن توالت جلوگیری شود. اطمینان حاصل کنید که زنجیر متصل به شناور پیچ خورده یا در هم نخورده باشد، یا اینکه شناور روی یک تکه زباله یا قسمت دیگری از توالت گیر نکرده باشد.

اگر سرریز لوله شما مزمن است، با یک لوله کش تماس بگیرید تا دریچه‌های لوله کشی خارجی شما را بررسی کند. انسداد دریچه‌های بیرونی شما باعث بالا آمدن چاه دستشویی از کاسه یا مخزن می‌شود.

بالا آمدن چاه دستشویی

توالت چگونه کار می‌کند؟ 

توالت متوسط ​​از طریق جاذبه و اثر سیفون کار می‌کند. آب کاسه توالت را تا نیمه پر می‌کند، در حالی که آب اضافی در مخزن ذخیره می‌شود. وقتی کسی دستگیره توالت را فشار می‌دهد، مهر و موم بین مخزن و کاسه (به نام فلپر) بلند می‌شود و آب از مخزن به داخل کاسه سرازیر می‌شود. فشار آب محتویات کاسه را مجبور می‌کند تا از طریق فاضلاب از توالت خارج شود.

پس از شستشو، فلاپر به جای خود می‌نشیند و آب تمیز از یک خط تامین آب به داخل مخزن می‌ریزد تا سطح آب به یک نقطه از پیش تعیین شده برسد، که باعث می‌شود جریان آب تا شستشوی بعدی متوقف شود. در این بخش قسمت‌های مختلفی وجود دارد که ممکن است هنگام تعمیر توالت فرنگی با آن مواجه شوید:

  • مخزن: این قسمت توالت آب کافی برای شستشوی محتویات کاسه را در خود نگه می‌دارد.
  • تله: تله که در زیر کاسه قرار دارد، قسمتی منحنی از زهکشی است که مانع از اتمام آب داخل کاسه می‌شود تا زمانی که توالت شسته شود.
  • فلپر: مهر و موم بین مخزن و کاسه که بلند می‌شود و به آب اجازه می‌دهد تا هنگام شستشوی توالت به داخل کاسه برود.
  • شناور: جزء سبک وزن در مخزن است که با افزایش سطح آب بالا می‌رود و با پر شدن مخزن جریان آب را قطع می‌کند. بسته به اجزای مخزن، ممکن است به آن کوک توپ یا شیر پر کردن نیز گفته شود.
  • دسته: اهرمی که از بیرون قابل مشاهده است که هنگام شستشوی توالت، فلپر را در مخزن بالا می‌برد تا آب به داخل کاسه برود.
  • مهر و موم کاسه به کف: معمولاً حلقه مومی نامیده می‌شود، این مهر و موم نرم و قالب گیری است که بین کف توالت و لوله فاضلاب قرار می‌گیرد تا از نشت آب از زیر توالت جلوگیری کند.

بالا آمدن چاه دستشویی

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله تحت عنوان علت بالا آمدن چاه دستشویی استفاده کافی را برده باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

علت بالا آمدن چاه دستشویی چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای بررسی علت بالا آمدن چاه دستشویی چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا