خدمات نظافتیخدمات

روش ترمیم موکت سوخته

گاهی امکان دارد به دلیل عجله و یا بی دقتی، قابلمه داغ را روی موکت بگذارید و یا اینکه به طور اتفاقی زغال روی موکت منزل بیفتد و موکت دچار سوختگی شود البته در این مواقع دغدغه شما این خواهد بود که برای ترمیم موکت سوخته چه کارهایی می توانید انجام دهید البته برای جواب به این سوال باید بگوییم روش ترمیم سوختگی در موکت بستگی به علت و نوع سوختگی دارد ما می‌خواهیم در این مقاله از ایبک امداد شما را با سوختگی در اثر قابلمه داغ و ذغال آشنا کنیم با ما همراه باشید.

راهکارهایی برای ترمیم موکت سوخته

سوختگی در موکت به دلایل زیادی ممکن است اتفاق بیفتد و حتماً دغدغه شما ترمیم این سوختگی است پس به فکر تعویض موکت نیفتید زیرا هزینه های زیادی برای شما به دنبال دارد بهترین کار ترمیم موکت سوخته می باشد که شما می توانید با استفاده از راهکارهای درست، آسیب قسمت سوخته را رفع کنید اگر کمی حوصله به خرج دهید می توانید با رفو کردن موکت به راحتی خودتان در منزل این مشکل را برطرف کنید. سوختگی های موکت چند دسته هستند ولی ما در این مقاله فقط این دو دسته را مورد بررسی قرار می دهیم:

  1. سوختن موکت با قابلمه
  2. سوختن موکت با زغال

موکت از الیاف پروپیلن و پلیاتیلن ساخته شده است که در برابر حرارت مقاومت زیادی دارد راهکار هایی که می خواهیم برای ترمیم موکت سوخته برای شما بیان کنیم بستگی به عمق سوختگی دارد مثلاً اگر سوختگی عمیق نباشد و تنها لکه زرد روی موکت مانده باشد شما می توانید با استفاده از یخ، لکه را از بین ببرید.

همیشه وقتی می خواهید موکت را نصب کنید تکه ای از موکت را نگه دارید تا در مواقع ضروری بتوانید از آن برای رفو کردن استفاده کنید در هنگام نصب موکت معمولاً تکه های کوچکی از آن اضافه می آید که در اینجا به کار شما خواهد آمد.

اگر متوجه شدید که عمق سوختگی موکت بیش از یک لکه زرد می باشد باید به کمک یک کاتر دورتادور قسمت سوخته شده را برش دهید البته این برش باید طوری باشد که فقط یک لایه بالایی موکت را که سوخته است بردارید تا بتوانید لایه جایگزین را در قسمت برش داده شده بگذارید.

حتما بخوانید:   شرکت خدمات لوله بازکنی در منزل و نحوه باز کردن لوله ها

برای ترمیم قسمت سوخته، شما باید موکت سالم را که از قبل نگه داشته بودید به اندازه محلی که از موکت خود جدا کرده اید برش داده و سپس به وسیله چسب روی لایه برش داده قسمت سوخته بگذارید البته راه موکت را هم در نظر بگیرید که با راه قسمت سوخته شده یکسان باشد تا بخشی را که ترمیم کردید کمتر جلب توجه کند.

روش ترمیم موکت سوخته شده با زغال

ترمیم موکت سوخته

امروزه موکت ها در طرح ها و مدل های مختلفی در بازار موجود است و ترمیم و روش ترمیم سوختگی در بافت های مختلف با یکدیگر فرق می کند اگر سوختگی موکت سطحی بود شما به راحتی می توانید این مشکل را خودتان برطرف کنید.

اگر دلیل سوختن موکت، افتادن زغال روی موکت بود در صورت سوختگی سطحی شما می توانید پرزهایی را که سوخته است به کمک قیچی کوتاه کرده و محل سوختگی را هم به وسیله شامپو فرش کاملاً تمیز کنید بعد از آن برای اینکه پرز ها یکنواخت شوند سطح روی موکت را جاروبرقی بکشید.

اگر بعد از انجام این کارها متوجه شدید که هنوز هم جای سوختگی کامل از بین نرفته است می توانید با استفاده از یک رنگ بر ، سطح موکت را کاملا تمیز کنید و بعد از آن بگذارید تا خشک شود نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که هیچ وقت سطح موکت را کاملاً خیس نکنید و برای تمیز کردن موکت از صابون هم استفاده نکنید.

اگر قسمت سوخته شده به وسیله زغال در حد یک لکه سیاه است شما می توانید برای از بین بردن این لکه از سمباده استفاده کنید سمباده را در محل سوخته شده بکشید آنقدر این کار را تکرار کنید تا سیاهی موکت به طور کامل از بین برود.

ولی اگر سوختگی موکت شما عمیق و شدید بود و با این دو روش که برای تان گفتیم نتوانستید آن را برطرف کنید بهتر است که به رفوگر مراجعه کرده تا بتوانید با هزینه ای نه چندان زیاد و بدون اینکه موکت را عوض کنید مشکل سوختگی موکت را برطرف کنید.

برطرف کردن سوختگی موکت با قابلمه

الیاف موکت بسیار آسیب پذیر می باشد و جسم داغی مانند قابلمه می‌تواند به تاروپود موکت آسیب برساند ولی به طور معمول سوختگی با قابلمه زیاد عمیق نیست به همین علت ترمیم این سوختگی کار سختی نمی باشد و شما می توانید به راحتی این کار را خودتان در منزل انجام دهید اگر مقدار سوختگی سطحی و کم بود و الیاف فرش آسیب ندیده بود از یک پیاز و یا یک تکه یخ برای از بین بردن قسمت سوخته شده، استفاده کنید به این صورت که پیاز یا یخ را روی قسمت بافت سوخته شده بگذارید و سپس با آب سرد آن را بشویید. مقداری صبر کنید تا موکت خشک شود و بعد با یک برس نرم یا شانه، الیاف موکت را کاملاً شانه کنید تا سطح تار و پود موکت یکدست شود به طور معمول سوختگی با قابلمه عمیق نخواهد بود و به راحتی می شود آن را ترمیم کرد.

حتما بخوانید:   کدام خدمات پرستاری در منزل انجام می شود ؟

ترمیم جای سوختگی در موکت

همانطور که گفتیم مقدار سوختگی و عامل سوختگی می تواند متفاوت باشد و اگر درجه سوختگی سطحی باشد به راحتی می توانید آن را برطرف کنید همان‌گونه که در بالا هم به آن اشاره کردیم برای برطرف کردن روش های سطحی می توانید از امکاناتی که در منزل دارید مانند پیاز، یخ و سمباده استفاده کرده و در آخر پرزهای سوخته را هم قیچی کنید ولی اگر سوختگی زیاد بود شما مجبور به برش دادن قسمت سوخته خواهید شد و باید قطعه موکت سالم را جایگزین قسمت سوخته کنید به همین دلیل همیشه قسمت های کوچک موکت خود را نگه دارید زیرا در این موارد لازم می شود و امکان دارد شما بعدها در صورت نیاز نتوانید مشابه موکت خود را در بازار پیدا کنید.

اگر سوختگی در موکت عمیق بود و با روش هایی که گفتیم نتوانستید آن را برطرف کنید حتماً باید ترمیم موکت به کمک یک رفوگر انجام شود.

مراحل انجام ترمیم سوختگی موکت

اگر سوختگی موکت عمیق بود شما برای ترمیم محل سوختگی باید مراحل زیر را با دقت انجام دهید:

  • تکه موکتی را که برش داده شده بر روی قسمت سوخته شده بگذارید.
  •  به کمک یک ماژیک دورتادور موکتی را که بریده اید در روی موکت سوخته شده خط بکشید.
  • در مرحله بعدی به کمک یک تیغ موکت بر (البته باید تیز باشد) قسمتی را که خط کشی کرده‌اید برش بزنید.
  •  البته برش نباید عمیق باشد فقط قسمت رویی موکت را باید برش بزنید و قسمت زیری موکت باید آسیب نبیند.
  • سپس لایه زیر را به کمک سمباده تمیز و صاف کنید.
  •  روی لایه ای که باقی مانده است مقداری چسب موکت بزنید.
  •  بعد از آن، موکتی را که برش داده اید در محل سوخته شده بچسبانید.
  • و کمی صبر کنید تا موکت کاملاً در جای خود بچسبد.
حتما بخوانید:   رفع گرفتگی لوله فاضلاب و حمام را چگونه انجام دهیم؟

آیا امکان ترمیم موکت سوخته در منزل وجود دارد؟

ترمیم موکت سوخته

برای جواب این سوال باید بگوییم بله، اگر سوختگی موکت خیلی عمیق نباشد می توانید با توجه به مطالبی که در بالا برای شما توضیح دادیم و با توجه به نوع سوختگی، خودتان در منزل موکت سوخته را ترمیم کنید ولی اگر سوختگی عمیق بود حتماً به یک رفوگر مراجعه کنید و ترمیم موکت سوخته خود را به او بسپارید رفوگر با استفاده از مهارت خود و وسایل لازم موکت شما را رفو خواهد کرد. این کار با صرفه تر از خرید موکت جدید است زیرا خرید موکت جدید امروزه بسیار هزینه‌بر است.

روش روفو کردن موکت سوخته

اگر موکت شما از نوع موکت های پرزدار می باشد برای رفو کردن در مورد سوختگی های با عمق کم، می توانید پرزهایی را که آسیب دیده است از موکت جدا کنید و بعد از آن مقداری از پرز های سالم را که از موکت های نگهداری شده در منزل برداشته اید، به کمک چسب موکت روی آن بچسبانید و اگر آسیب موکت عمیق است می توانید کلا یک تکه موکت را جایگزین قسمت سوخته شده کنید.

نتیجه گیری :

همیشه برطرف کردن سوختگی ها و لکه هایی که به دلایل مختلف برای موکت اتفاق میفتد یکی از دغدغه های افراد است در صورت بروز این مشکل، سعی کنید آخرین راهی که به آن فکر می کنید تعویض موکت باشد. در مرحله اول باید سعی کنید جای سوختگی را برطرف کنید همانگونه که در این مقاله از ایبک امداد برای شما توضیح دادیم اگر سوختگی در روی موکت سطحی بود و عمق زیادی هم نداشت به راحتی می توانید با وسایل ساده مانند یخ، پیاز و سمباده مشکل را برطرف کنید که ما روش آن را برای تان کاملا توضیح دادیم.

ولی اگر سوختگی کمی عمیق بود می توانید با استفاده از رفو کردن و جایگزین پرز و یا موکت از قبل نگهداری شده، خودتان در منزل این کار را انجام دهید.

در صورت عمق زیاد سوختگی حتماً باید به رفوگر مراجعه کنید و نیازی هم به تعویض موکت نیست زیرا رفوگر می تواند به راحتی با وسایل مخصوصی که دارد و مهارت خاص خود، موکت شما را رفو کند تا مثل روز اول شود.

امیدواریم مطالب بیان شده برای شما مفید بوده باشد و از آن استفاده کرده باشید.

نحوه ترمیم موکت سوخته

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آیا امکان ترمیم موکت سوخته در منزل وجود دارد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا