تعمیرات اجاق گاز

علت ایجاد صدا در شعله اجاق گاز چیست؟

ایجاد صدا در شعله های اجاق گاز می تواند به دلایل متعددی رخ دهد و کاربران معمولاً با آن مواجه شده اند. اجاق گازها دارای برندها و مدل های متفاوتی هستند و برخی از آنها مدل ایستاده و یا مبله هستند و برخی دیگر به صورت رومیزی می باشند. هر کدام از آنها دارای کارایی خاصی هستند. در این مقاله به بررسی علل تولید صدا در شعله اجاق گاز می پردازیم.

علت ایجاد صدا در شعله اجاق گاز چیست؟

گاهی اوقات ممکن است هنگام کار کردن با اجاق گاز خود متوجه شوید که در عملکرد آن اختلالی رخ داده است. زمانی که متوجه شدید شعله اجاق گاز صدا تولید می کند بهتر است هر چه سریعتر به عیب یابی آن بپردازید. مواردی که در ادامه مطلب به آن اشاره می کنیم مربوط به دلایل بروز مشکل صدا در شعله اجاق گاز می باشد.

خراب شدن فن اجاق گاز و ایجاد صدا در شعله ها

خراب شدن فن یکی از دلایلی است که موجب بروز صدا در شعله اجاق گاز می گردد. فن خنک کننده یکی از می تواند یکی از قطعات بسیار کاربردی در اجاق گازها باشد. عملکرد این قطعه به گونه ای می باشد که بعد از تمام شدن عملکرد اجاق گاز به صورت اتوماتیک روشن شده و موجب خنک شدن دستگاه می شود. گاهی اوقات به علت وجود چربی و کثیفی و همچنین جرم گرفتن اجاق گاز ممکن است فن خنک کننده نتواند وظیفه خود را به درستی اجرا کند و اجاق گاز در این شرایط با مشکل مواجه خواهد شد و در نهایت باعث تولید صدا در اجاق گاز می شود.

روش برطرف کردن مشکل تولید صدا در شعله اجاق گاز به علت خرابی فن خنک کننده

یکی از روش هایی که می توان به کمک آن مشکل بروز صدا در شعله اجاق گاز را برطرف کرد تمیز کردن قطعات فن و جرم گیری آن با مواد شوینده می باشد.علت ایجاد صدا در شعله اجاق گاز چیست؟ لازم به ذکر است گاهی اوقات با انجام این کار باز هم مشکل برطرف نمی شود و در این شرایط نیاز به حضور تکنسین ضروری است. تعمیرکار برای برطرف کردن مشکل باید قطعه فن را تعویض کند.

حتما بخوانید:   دلیل و علت خاموش شدن شعله اجاق گاز و فرگاز | علت روشن نماندن شعله اجاق گاز

خراب شدن پروانه فن و کثیف شدن آن

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند باعث ایجاد صدا در شعله اجاق گاز شود خراب شدن قطعه پروانه فن و کثیف شدن آن می باشد. پروانه فن از قطعات کاربردی و مهم اجاق گاز به شمار می آید. یکی از وظایف بارز و ضروری این قطعه این است که به هنگام پخت و پز مواد غذایی داخل فر هوا به صورت یکسان در همه قسمت های آن پخش می شود و موجب درست پخته شدن مواد غذایی خواهد شد. اما اگر این قطع کارایی لازم را نداشته باشد و هرز شود می تواند یکی از دلایل اصلی ایجاد صدا در شعله اجاق گاز باشد. لازم به ذکر است خراب شدن فن به علت جرم گرفتگی و کثیف شدن پروانه فن می باشد که خود باعث ایجاد صدا در شعله اجاق گاز خواهد شد. چنانچه این بخش از فن آسیب ببیند متوجه صداهای غیر عادی در اجاق گاز می شوید. برای رفع این مشکل دو راهکار وجود دارد.

 • قدم اول این می باشد که پروانه فن در اجاق گاز را با مواد شوینده کاملاً تمیز کنید تا رسوبات آن از بین رفته و هیچ گونه آلودگی نداشته باشد.
 • چنانچه با انجام این راهکار مشکل برطرف نشد بهترین راه حل این است که پروانه فن به طور کامل تعویض شود.

تولید صدا در شعله های اجاق گاز به علت وجود تکه های مواد غذایی روی شعله

یکی دیگر از مواردی که می تواند باعث تولید صدا در شعله اجاق گازها شود، وجود ذرات و تکه های غذا روی شعله ها می باشد. معمولاً هنگام آشپزی کردن مواد غذایی روی سطح اجاق گاز و شعله ها ریخته می‌شود و اگر بلافاصله پس از پایان آشپزی این قسمت های اجاق گاز تمیز نشود برای دفعات بعد شاهد بروز این مشکل خواهید بود و شعله های اجاق گاز با صدا می سوزند. ذرات مواد غذایی که روی اجاق گاز ریخته می شود با گذشت زمان می تواند باعث ایجاد مشکلات بیشتری در دستگاه گردد. بنابراین بهتر است به محض آنکه چیزی روی اجاق گاز ریخت آن را تمیز کنید و اجازه ندهید که مدت طولانی روی دستگاه باقی بماند و لکه ها مقاوم شود. صدایی که به علت وجود مواد غذایی روی سطح اجاق گاز تولید می شود به صورت ترق ترق می باشد و گاهی اوقات با دود و بو همراه است. لازم به ذکر است گاهی اوقات نیز همین تکه های مواد غذایی می تواند باعث انسداد شعله و کم شدن ارتفاع آن شود. برای آنکه این مشکل به وجود نیاید باید پس از پخت و پز حتماً شعله ها را تمیز کنید. مخصوصا اگر غذاها به صورت کبابی و یا چرب باشند. چنانچه با پاک کننده های معمولی انسداد برطرف نشد می توانید از سرکه و یا خمیر جوش شیرین برای رفع مشکل استفاده کنید.

حتما بخوانید:   نمایندگی تعمیرات اجاق گاز فریجیدر Frigidaire | راهنمای تعمیرات

ایجاد صدا در شعله اجاق گاز به علت تنظیم نبودن سرشعله ها

یکی دیگر از عوامل که تولید صدا در شعله های اجاق گاز این است که سر شعله ها درست در جای خود قرار نگرفته اند و به صورت صحیح تنظیم نشده اند. برای اینکه بتوانید این مشکل را برطرف کنید باید نسبت هوا و گاز را در شعله ها به صورت اصولی و درست تنظیم کنید زیرا به علت رسیدن هوای اضافی و زیاد از حد شاهد ایجاد صدا در شعله های اجاق گاز خواهید بود. علت ایجاد صدا در شعله اجاق گاز چیست؟در واقع می توانیم بگوییم اصلی ترین علت ایجاد صدا در شعله اجاق گاز، تنظیم نبودن و به هم ریختگی نسبت هوا به گاز می باشد. چنانچه نتوانستید خودتان به صورت درست تنظیمات مربوط به هوا را انجام دهید بهتر است از یک تکنسین که در زمینه تعمیر اجاق گاز ماهر است کمک بگیرید.

نکات مهم جهت جلوگیری از ایجاد مشکل صدا دادن شعله های اجاق گاز

برای آنکه از ایجاد صدا در شعله های اجاق گاز جلوگیری کنید بهتر است موارد زیر را رعایت کنید.

 • در مرحله نخست همه دستگیره ها، چدن ها و صفحه اجاق گاز را کاملاً جدا کنید و با مواد شوینده ملایم و مخصوص اجاق گاز آنها را تمیز کنید.
 • می توانید مخلوطی از آب و سرکه جهت تمیز کردن و نظافت چدن های روی اجاق گاز به کار ببرید.
 • همه مواد غذایی که روی اجاق گاز باقی مانده است را پاک کنید تا باعث ایجاد صدا در شعله اجاق گاز نشود.
 • قطعات فن خنک کننده اجاق گاز را مورد بررسی قرار دهید و اگر دچار خرابی شده بود حتما آن را تعویض کنید.
 • پروانه فن که از قطعات خیلی مهم و کاربردی اجاق گاز می باشد را چک کنید و اگر دچار رسوب و جرم گرفتگی شده بود حتماً آن را تمیز کنید.
 • سرویس دوره ای اجاق گاز می تواند از ایجاد این مشکل جلوگیری کند.
 • از یک تعمیرکار ماهر بخواهید که به تنظیم نسبت هوا به گاز در اجاق گاز شما بپردازد.
 • شاتر مربوط به هوا در اجاق گاز را چک کنید و اگر تنظیم نبود از یک تعمیرکار بخواهید که این کار را برای اجاق گاز شما انجام دهد.
 • معمولاً مشکل سروصدا در اجاق گاز به علت هوا رسانی دستگاه می باشد و لازم است که بررسی دقیق آن انجام شود.
حتما بخوانید:   نحوه تعمیر کردن اجاق گاز لایف | نمایندگی تعمیرات اجاق گاز لایف

مزایای تعمیر اجاق گاز در محل

اجاق گاز یکی از مهمترین وسایل آشپزخانه است که از قطعات و اجزای مختلفی از جمله نازل، ترموکوپل و … تشکیل شده است. اگر این دستگاه دچار خرابی شود باید سریعاً اقدام به تعمیر و یا تعویض قطعات آن کرد. اگر خراب شدن اجاق گاز به علت مشکلات فنی مثل ایراد در ترموکوپل باشد نشانه هایی مثل دود کردن، صدا دادن شعله ها، روشن نماندن شعله و … در اجاق گاز مشاهده خواهد شد. به علت سنگین بودن اجاق گاز جابجا کردن و حمل و نقل آن به تعمیرگاه کار بسیار دشواری می باشد. مرکز خدماتی ایبک امداد با به کار گرفتن بهترین و حرفه ای ترین سرویسکاران آماده است تا چنانچه اجاق گاز شما با مشکلی مواجه شد هر چه سریعتر تکنسین را به محل مورد نظر شما اعزام کند. از مزایای تعمیر اجاق گاز در محل می توان موارد زیر را نام برد.علت ایجاد صدا در شعله اجاق گاز چیست؟

 • صرفه جویی در زمان و وقت
 • کاهش هزینه های تعمیر اجاق گاز
 • نظارت کاربر به همه مراحل تعمیر اجاق گاز
 • عدم نیاز به جابه جا کردن و حمل و نقل اجاق گاز

سوالات متداول درباره ایجاد صدا در شعله های اجاق گاز

 • فن خنک کننده چیست و چه کاربردی دارد؟ یکی از قطعات بسیار کاربردی و مهم در اجاق گاز فن خنک کننده می باشد. وظیفه این قطعه این است که بعد از پایان کار اجاق گاز به طور اتوماتیک روشن شده و باعث خنک شدن دستگاه می شود.
 • پروانه فن در اجاق گاز چه کاربردی دارد؟ یکی دیگر از قطعات کاربردی در اجاق گاز و در قسمت فر آن پروانه فن می باشد. از وظایف مهم این قطعه آن است که به هنگام پختن مواد غذایی داخل فر باعث انتشار هوای گرم داخل فر خواهد شد و در نتیجه غذا سریع تر و بهتر پخته می شود.

سخن پایانی

اجاق گاز یکی از مهمترین وسایل موجود در آشپزخانه می باشد و اگر دچار خرابی شود باید هر چه زودتر نسبت به تعمیر آن اقدام گردد. در غیر این صورت روند کار آشپزخانه را مختل خواهد کرد. یکی از مشکلات مربوط به اجاق گاز صدا دادن شعله های آن می باشد. در این مقاله به بررسی علل بروز این مشکل پرداخته و راهکارهای آن را نیز به شما عزیزان ارائه دادیم. امیدواریم که با مطالعه این مطلب بتوانید مشکل اجاق گاز خود را برطرف کنید.

31

علت ایجاد صدا در شعله اجاق گاز چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علت ایجاد صدا در شعله اجاق گاز چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x