تعمیرات پکیج و آب گرمکن

فلومتر و فلوسوئیچ پکیج چه عملکردی دارند؟ | انواع مختلف فلومتر و فلوسوئیچ

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

ممکن است این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که آبگرمکن و پکیج چگونه می توانند آب مصرفی را گرم کنند و چگونه با چرخش آب به طرف آب گرم آن را به لوله ها روانه می‌کنند؟ اگر با اجزا و قطعات آبگرمکن و پکیج آشنا باشید به راحتی می توانید به این سوال پاسخ دهید. در پکیج موارد مختلفی می تواند باعث گرم کردن آب شود. قطعه ای که وظیفه گرم کردن آب را به عهده دارد به نام فلوتر است که در واقع نقش مهمی را در پکیج ایفا می کند. دقت کنید فلومتر و فلوسوئیچ با هم تفاوت دارد. قطعه فلوسوئیچ قطعه ای در پکیج است که تشخیص باز شدن شیر آب گرم را به عهده دارد و همچنین باعث فعال شدن سنسور آب گرم می شود. در این مقاله از ایبک امداد به بررسی فلومتر و فلوسوییچ می‌پردازیم و انواع مختلف آن را بیان می کنیم.

فلوسوئیچ چیست و کاربرد آن چگونه است؟

کلمه فلو معنی جریان و کلمه سوئیچ به معنی کلید می باشد. در واقع می‌توان گفت فلوسوئیچ یعنی کلید جریان و وظیفه آن اعلام باز شدن آب گرم در پکیج می باشد. فلوسوئیچ انواع گوناگون و مختلفی نیز دارد. وقتی که شیر آب گرم باز می شود شناوری که داخل پلاستیک می باشد به طرف بالا حرکت می کند. علت حرکت فلوسوئیچ شناور به سمت بالا وجود آهنربا بر روی شناور است. آهنربایی که روی شناور قرار دارد دو قطب مخالف را جذب می کند پس از آن باعث وصل شدن کنتاکت فلوسوئیچ می‌شود و در این شرایط برد پیام را دریافت کرده و شیر آب وقتی باز می شود برای آنکه بتواند آب را گرم کند پکیج را روشن می کند. وقتی که شیر آب بسته می شود اتصال نیز از بین رفته و دستور قطع کردن تولید آب گرم به برد الکترونیکی توسط سنسور ارسال شود.

قطعات و اجزای داخلی فلوسوئیچ

اجزای داخلی و قطعات فلوسوئیچ شامل موارد زیر می باشند.فلومتر و فلوسوئیچ پکیج چه عملکردی دارند؟ انواع مختلف فلومتر و فلوسوئیچ

 1. وجود فیلتر سوخت صافی درون فلوسوئیچ می تواند از ورود رسوبات و مواد زائد به پکیج جلوگیری کند.
 2. رزوه برنجی
 3. خار که واشر و رزوه را درون پوسته فلوسوئیچ نگهداری می کند.
 4. شناور که تفلونی می باشد و با وجود آهن ربایی که روی آن قرار دارد باعث ایجاد اتصالات مغناطیسی می شود و تولید آب گرم با ایجاد سیگنال هایی که از اتصال کنتاکت های فلوسوئیچ ایجاد شده است صورت می گیرد.
 5. کنتاکت از نوع O
 6. بدنه فلوسوئیچ که شناور درون آن وجود دارد.

فلومتر چیست و کاربرد آن چگونه است؟

وقتی که اقدام به باز کردن شیر آب گرم می کنید جریان آب از درون فلومتر باعث به گردش درآوردن توربین شده و در نهایت سنسور می تواند جریان آب را به برد اطلاع دهد. فلومتر پیشرفته تر از فلوسوئیچ می باشد. به همین خاطر تولیدکنندگان پکیج در حال حاضر به جای فلوسوئیچ قطعه فلومتر را جایگزین کرده اند. داخل فلومتر شناور تفلونی وجود ندارد و به جای آن یک توربین آهنربایی با سنسور طراحی شده است. محل قرار گرفتن فلومتر بعد از آب ورودی به سمت پکیج می باشد و به همین خاطر در اندازه گرفتن آب ورودی عکس العمل سریعی دارد همانطور که در بالا گفتیم فلومتر دارای یک توربین می باشد که ساچمه ای مغناطیسی داخل آن قرار می گیرد. وقتی که آب گرم باز شود آبی که به پکیج وارد می شود از یک صافی عبور کرده و موجب حرکت توربین خواهد شد. وقتی که توربین حرکت می کند ساچمه نیز به حرکت در می آید. دو سمت فلومتر دارای دو عدد پلاتین می باشد که از همدیگر فاصله کمی دارند وقتی توربین به چرخش در می آید بین دو پلاتین کنتاکت هایی به وجود می آید در نتیجه آن فرکانس اتصال به برد فرستاده می شود و و برد تشخیص می دهد که شیر آب گرم باز شده و به همین خاطر مشعل را روشن می کند و در نهایت آب گرم را به شیر ارسال می کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیرات میله یون

فلومتر و فلوسوییچ در پکیج چه تفاوتی با هم دارند؟

فلومتر خاصیت دبی سنجی دارد و وقتی که آب مقدار بیشتر باز شود توربین نیز با سرعت بیشتر چرخیده و جریان آب به برد فرستاده می‌شود و برد نیز برای آنکه بتواند آب بیشتری را گرم کند شعله پکیج را بیشتر می کند. در نتیجه میزان آب گرم بیشتر خواهد شد. پکیج هایی که دارای فلوسوئیچ می باشند در مورد گرم کردن آب نسبت به فلومتر دقت کمتری دارند زیرا فلوسوئیچ می تواند فقط بسته یا باز شدن آب را به برد با کمک سنسور انجام دهد و به تنظیم کردن شیر گاز می پردازد اما پکیج های دارای فلومتر دارای نوسان کمتری می باشند و این پکیج ها قابلیت آن را دارند که علاوه بر اینکه سنسور آب مصرفی را فعال کنند مقدار داغ بودن آب را نیز اندازه گیری می کنند. تفاوت دیگری که فلومتر و فلوسوییچ با هم دارند در ظاهر آنها می باشد. در ساخت فلوسوئیچ  دو سیم به کار برده می شود اما فلومتر سه سیم دارد. فلومترها دارای سه رشته سیم می‌باشند که می تواند سه حالت شعله روشن بلند، شعله کم و خاموش را ایجاد کند. اما فلوسوئیچ ها دارای دو حالت می باشند خاموش و روشن. به همین خاطر لازم است بدانید که اگر قصد دارید فلومتر را با فلوسوئیچ تعویض کنید می توانید سیم قرمزی که در فلومتر قرار دارد و وظیفه تنظیم ولتاژ را برعهده دارد وصل کنید اما نمی توانید فلوسوئیچ را با فلومتر تعویض کنید. همچنین به یاد داشته باشید که انجام این کار تخصصی است و باید توسط تکنسین های ماهر انجام گیرد.

انواع مختلف فلومتر و کاربرد آن

فلومترها دارای دو نوع مختلف می باشند فلومترهای دارای فرکانس بالا و فلومترهای دارای فرکانس پایین. در ادامه به توضیح هر کدام از آنها می پردازیم:

فلومترهای دارای فرکانس بالا

این توربین ها به علت پروانه ای که دارند برخورد بیشتری با آب داشته و سطح بیشتری با آب تماس دارند به همین خاطر فرکانس زیادی از طریق آهنربای توربین به فلومتر ارسال می شود و فرکانس بیشتری نیز به برد فرستاده می شود. فلومتر و فلوسوئیچ پکیج چه عملکردی دارند؟ انواع مختلف فلومتر و فلوسوئیچپکیج های ال جی و والترو از فلومترهای با فرکانس بالا در ساختار خود استفاده می کنند.

فلومترهای دارای فرکانس پایین

فلومترهای دارای فرکانس پایین پروانه ای در ساختار خود دارند که تماس کمتری با آب دارد و در نتیجه فری فرکانس کمتری نیز به برد می فرستد و به هنگام نصب فلومتر در پکیج باید به این نکته توجه کنید در صورت عدم توجه به این مورد پکیج در تنظیم کردن شعله های بلند و کوتاه با مشکل مواجه خواهد شد.

انواع مختلف فلوسوئیچ و کاربرد هرکدام

فلوسوئیچ ها در انواع گوناگونی طراحی و تولید شده اند و در بازار وجود دارند. فلوسوئیچ های پدالی، فلوسوئیچ های پیستونی و فلوسوئیچ های مغناطیسی از رایج ترین و پرکاربردترین فلوسوئیچ های موجود در بازار هستند که تولید کنندگان آنها را در پکیج دیواری مورد استفاده قرار می‌دهند.

فلوسوئیچ های پدالی و کاربرد آنها

فنر برگشتی که در فلوسوئیچ های پدالی وجود دارد موجب شده که این فلوسوئیچ به نسبت فلوسوئیچ مغناطیسی و پیستونی دارای کارایی بیشتری باشد در واقع می‌توان گفت پکیج هایی که در ساختارشان فلوسوئیچ پدالی به کار برده شده است به کمک یک سنسور که در آنها تعبیه شده قادر خواهند بود به راحتی جریان آب را مورد بررسی قرار دهند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  میله یون پکیج چیست | بررسی و نحوه عملکرد و تعویض آن

فلوسوئیچ های پیستونی و کاربرد آنها

فلوسوئیچ های پیستونی یک پیستون دارند که این قطعه می تواند به کمک جریان مایع یا گاز داخل یک مجرا حرکت کرده و سیستم را مورد بررسی قرار دهد. دقت کنید احتمال مسدود شدن مسیر آب در پکیج در فلوسوئیچ های پیستونی نسبت به فلوسوئیچ های مغناطیسی و پدالی بیشتر است.

فلوسوئیچ های مغناطیسی و کاربرد آنها

برای جریان یافتن بهتر آب در پکیج فلوسوئیچ های مغناطیسی گزینه مناسب تر هستند. در فلوسوئیچ های مغناطیسی یک آهنربا و یک شناور وجود دارد که به وسیله آنها فضای مغناطیسی داخل فلوسوئیچ تولید می‌شود و می‌تواند جریان آب را مورد بررسی قرار داده و کنترل کند.

نشانه های خراب شدن فلوسوئیچ در پکیج

اگر با نشانه های زیر در پکیج مواجه شدید باید نسبت به تشخیص عیب و برطرف کردن این مشکل اقدام کنید زیرا این علائم می تواند نشان از خراب شدن فلوسوئیچ در پکیج باشد.

 • اگر آب گرم را باز می کنید ولی پکیج روشن نمی شود ممکن است به فلوسوئیچ پکیج دچار خرابی شده باشد.
 • اگر آب خروجی از پکیج به صورت مداوم سرد باشد ممکن است فلوسوئیچ پکیج دچار خرابی شده باشد.
 • چنانچه از آب گرم استفاده نمی‌کنید اما پکیج روشن می‌شود می‌تواند نشانه‌ای از خراب شدن فلوسوئیچ پکیج باشد.

تشخیص عیب و برطرف کردن مشکل در فلومتر و فلوسوئیچ

اگر می خواهید فلوسوئیچ پکیج را مورد بررسی قرار دهید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید قبل از آنکه اقدام به تست کنید باید پکیج را روی حالت تابستانه تنظیم کنید زیرا اگر پکیج روی حالت زمستانه قرار گرفته باشد جهت یابی به صورت درست انجام نمی شود و در نهایت شما نمی توانید مطمئن شوید که فلوسوئیچ سالم است یا خراب. فلومتر و فلوسوئیچ پکیج چه عملکردی دارند؟ انواع مختلف فلومتر و فلوسوئیچموارد زیر را جهت عیب یابی و تست فلوسوئیچ و فلومتر انجام دهید.

 • نخست باید پکیج را بر روی حالت تابستانه قرار دهید.
 • پس از آن اقدام به باز کردن شیر آب گرم کنید.
 • چنانچه بعد از آن که شیر آب گرم را باز کردید پکیج بلافاصله روشن شد و آب را گرم کرد متوجه می شوید که فلوسوئیچ سالم است اما اگر بعد از آنکه شیر آب گرم را باز کردید پکیج واکنشی نشان نداد و روی حالت آماده باش یا استندبای باقی ماند و یا اینکه بدون باز کردن آب گرم پکیج روشن شد و شروع به کار کرد باید بدانید که فلوسوئیچ دچار خرابی شده و لازم است که توسط یک تکنسین تعمیر و یا در صورت نیاز تعویض شود.

همانطور که گفته شد خراب شدن فلومتر و فلوسوئیچ می تواند در کارکرد پکیج اختلال ایجاد کند به همین خاطر چنانچه با مشکلی در آن مواجه شدید بهتر است که تعمیر کردن آن را به تکنسین ماهر بسپارید.

سخن پایانی

یکی از قطعاتی که در پکیج نقش اساسی ایفا می‌کند فلومتر و فلوسوئیچ می باشد که هر کدام از آنها کاربرد مختلفی دارد و دارای انواع گوناگونی نیز می باشد. در این مقاله از ایبک امداد به بررسی فلومتر و فلوسوئیچ پکیج پرداختیم و کارکرد آن را برای شما کاربران عزیز توضیح دادیم چنانچه سوالی در مورد این دو قطعه داشتید می توانید با تلفن های ایبک امداد تماس بگیرید و از راهنمایی کارشناسان ما استفاده کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

فلومتر و فلوسوئیچ پکیج چه عملکردی دارند؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تشخیص عیب و برطرف کردن مشکل در فلومتر و فلوسوئیچ

امتیاز کاربر: ۱.۴ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا