تعمیرات پکیج و آب گرمکن

وظیفه پرشر سوئیچ هوای پکیج چیست | اهمیت کاربرد پرشر هوای پکیج

حتماً تا حالا نام پرشر سوئیچ هوای پکیج را شنیده‌اید. آیا می‌دانید که اگر این قطعه در پکیج وجود نداشته باشد خطرات زیادی کاربران را تهدید می‌کند؟ در اصل باید بگوییم که پرشر سوئیچ هوا یک سپر ایمنی در پکیج می‌باشد که یکی از ضروری‌ترین و مهم‌ترین قطعات پکیج است که با هدایت و کنترل کردن محصولاتی که از احتراق حاصل می‌شود، ایمنی و سلامت پکیج شما را تضمین می‌کند. اگر پرشر سوئیچ هوا دچار مشکل شود، باعث خواهد شد که در عملکرد پکیج هم اختلال زیادی ایجاد شود. توصیه می‌کنیم اگر اختلال و یا نقصی در کارکرد این قطعه مشاهده کردید حتماً مشکل را به وسیله یک تعمیرکار ماهر برطرف کنید. اگر نسبت به این اختلال بی‌توجه باشید علاوه بر اینکه پکیج شما نیاز به تعمیر پیدا می‌کند، خطرات زیادی هم به دنبال دارد.

پرشر سوئیچ هوا چیست؟

پرشر سوئیچ هوا در پکیج، یک سوئیچ فشار الکترومکانیکی بوده که در پکیج فن‌دار از آن استفاده می‌شود. قسمت الکترونیکی این قطعه را به کمک برق DC به برد وصل می‌کنند. این قطعه در کنار فن قرار گرفته و به همین علت به آن پرشر فن هم می‌گویند، زیرا پرشر هوا عملکرد فن پکیج را هم در دو مرحله بررسی می‌کند.

پرشر سوئیچ هوا، مقدار هوای اطراف فن را بررسی کرده تا اگر دود به درستی از دستگاه بیرون نیاید و یا اینکه فن خوب کار نکند، به برد پیام خاموش شدن شعله را صادر کند. در داخل این قطعه یک دیافراگم، سوراخ‌های ورودی و خروجی به نام‌های مکش و دهش و همچنین میکروسوئیچ قرار گرفته است، که به کمک یک شلنگ سیلیکونی به شیپوری فن در پکیج وصل شده است.

روش کار این قطعه به این شکل است که وقتی فن پکیج کار خود را شروع می‌کند هوایی که به وسیله ونتوری خارج می شود، باعث تحریک شدن پرشر سوئیچ هوا خواهد شد. در این قسمت دیافراگم پرشر سوئیچ هم عمل می‌کند و به برد گزارش باز بودن مسیر دود را اعلام می‌کند و در این صورت پکیج شما روشن شده و احتراق هم در پکیج شروع می‌شود.

با توجه به توضیحاتی که دادیم معلوم می‌شود پرشر هوا یک وسیله برای هشدار و یک سپر ایمنی برای پکیج است زیرا اگر در زمانی که پکیج کار می‌کند دود به درستی از محفظه خارج نشود این پیام به پرشر هوا رسیده که فن عمل کرد درستی ندارد، پرشر هم پیغام بسته بودن این مسیر را به برد ارسال می‌کند و باعث می‌شود برد برای حفظ امنیت، فرمان خاموشی شعله را بدهد.

پرشر سوئیچ هوای پکیج

پرشر سوئیچ فن یا پرشر سوئیچ هوای پکیج چه وظیفه‌ای دارد؟

برای اینکه موضوع را بهتر درک کنید باید بگوییم که پرشر سوئیچ، قطعه ای مکانیکی بوده که وظیفه دارد محصولاتی را که از احتراق حاصل می‌شود، کنترل کند. این قطعه با فن رابطه مستقیمی دارد و در اصل عملکرد فن را کنترل می‌کند. شاید سؤال کنید که چگونه می‌توان عملکرد فن را در پکیج کنترل کرد؟ اصلی‌ترین وظیفه‌ای که پرشر سوئیچ بر عهده دارد مطمئن شدن از خاموشی فن است. این قطعه به وسیله برد کنترل شده و وقتی که فن روشن می‌شود، مدار پرشر سوئیچ هم به وسیله برد بسته می‌شود و وقتی فن خاموش می‌شود مدار پرشر سوئیچ هم به وسیله برد باز می‌شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چرا در پکیج ایران رادیاتور فشار پایین می آید؟

اهمیت پرشر هوا در پکیج چیست؟

پرشر هوا در پکیج آنقدر حساس است و اهمیت دارد که به وسیله برد، در دو مرحله کنترل می‌شود زیرا پرشر هوا وسیله‌ای است که می‌توانید از آن برای عملکرد درست فن و همچنین محفظه احتراق استفاده کنید. به عبارتی دیگر می‌توان گفت که وجود پرشر هوا و همچنین سلامت آن می‌تواند از خارج شدن دود احتراق پکیج به بیرون از ساختمان، شما را مطمئن کند. به همین علت به پرشر هوا کلید فشار ایمنی دودکش گفته می‌شود زیرا به طور همزمان، دودکش فن و همچنین تجهیزات احتراق پکیج را چک کرده و با فرمان آن، شعله در پکیج روشن خواهد شد.

چگونه پرشر هوای پکیج دیواری را تست کنیم؟

در صورتی که متوجه شدید در کارکرد پرشر سوئیچ هوای پکیج دیواری اختلالی ایجاد شده می‌توانید به وسیله راهکارهای ساده آن را تست کرده و ایراد پیش آمده را پیدا کنید. برای اینکه مطمئن شوید پرشر سوئیچ هوا معیوب شده به روش زیر عمل کنید:

 • وقتی فن پکیج شما روشن است باید لوله آنتی کندانس را از آن جدا کنید.
 • جرقه زن وظیفه دارد الکتریسیته را به وسیله برد تخلیه کند. در صورتی که جرقه زن عمل کرد، متوجه می‌شوید که پرشر سوئیچ هوا هم سالم است.
 • ولی اگر وقتی لوله آنتی کندانس را جدا کردید و فن جرقه زن عکس‌العملی نشان نداد، متوجه خواهید شد که پرشر سوئیچ هوا هم خراب شده است، در صورت خرابی پرشر سوئیچ هوا، باید آن را تعمیر و یا در صورت نیاز تعویض کنید.

چگونه پرشر سوئیچ هوا را در هنگام کار کردن تست کنیم؟

وقتی که فن دستگاه خاموش است می‌توانید به وسیله اهم متر باز بودن این قطعه را تست کنید. اگر هم فن روشن باشد باز هم می‌توانید به وسیله اهم متر بسته بودن پرشر سوئیچ هوا را کنترل و تست کنید.

روش تست پرشر سوئیچ هوا

برای تست پرشر سوئیچ هوا به روش زیر عمل کنید:

 • برای تست کردن قطعه پرشر سوئیچ هوا، ابتدا باید سوکت‌ هایی را که به آن متصل شده است به آرامی جدا کنید.
 • بعد از اینکه سوکت‌ها را جدا کردید پکیج خود را راه‌اندازی دوباره کنید.
 • منتظر باشید تا فن پکیج شما روشن شود.
 • وقتی که فن پکیج دیواری روشن شد سوکت‌ هایی را که جدا کرده‌اید به یکدیگر وصل کنید.
 • بعد از خاموش شدن فن، دوباره آنها را از یکدیگر جدا کنید. توصیه می‌کنیم این کار را یکی دو بار انجام بدهید.
 • در صورتی که هنگام روشن کردن پکیج جرقه زن کار کرد، معلوم می‌شود که قطعه پرشر سوئیچ هوا دچار خرابی شده و باید آن را تعمیر کنید و اگر لازم شد این قطعه باید تعویض شود.

علائم خراب شدن پرشر سوئیچ هوا در پکیج چیست؟

خراب شدن پرشر سوئیچ هوای پکیج علائمی دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

 • فن روشن نمی‌شود: همانطور که می‌دانید قبل از اینکه برد کار خود را شروع کند سوئیچ هوا را بررسی می‌کند. در صورتی که برد از سلامت پرشر سوئیچ هوا مطمئن شود به فن اجازه روشن شدن می‌دهد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش روش نصب کردن دودکش پکیج / نصب دودکش در پکیج های فن دار و بدون فن

گاهی اوقات ممکن است روشن نشدن فن به دلیل خراب شدن برد باشد ولی در صورتی که برد سالم باشد ولی فن کار نکند، متوجه خواهید شد که پرشر سوئیچ هوا در پکیج خراب شده است. دقت کنید نباید نسبت به این مشکل بی‌توجه باشید زیرا ممکن است در نهایت مجبور شوید هزینه زیادی برای تعمیر و یا سرویس کامل پکیج پرداخت کنید.

پرشر سوئیچ هوا در کجای پکیج قرار دارد؟

شاید بخواهید بدانید که پرشر سوئیچ هوا در پکیج کجا قرار گرفته است؟ این قطعه در نزدیک فن بوده و به همین دلیل تولید کنندگان آن را در بالای محفظه احتراق در پکیج تعبیه می‌کنند.

روش تعمیر و تعویض پرشر پکیج چگونه است؟

اگر علائم خراب بودن پرشر سوئیچ را مشاهده کردید و یا اینکه در هنگام سرویس پکیج متوجه خرابی آن شدید، اولین چیزی که به ذهن شما خطور می‌کند این است که آن را تعمیر کنید ولی دقت کنید که تعمیر پرشر پکیج قابل انجام نبوده و حتماً برای برطرف کردن خرابی آن، باید پرشر عوض شود. برای تعویض این قطعه، می‌توانید با روش‌هایی که برایتان توضیح دادیم ابتدا پرشر پکیج خود را تست کنید و از خراب بودن آن اطمینان پیدا کنید.

در صورتی که تصمیم گرفتید پرشر هوای پکیج و یا همان کلید فشار را تعویض کنید به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا قاب پکیج را به آرامی باز کنید و آن را کنار بگذارید.
 • همانطور که گفتیم پرشر هوا، بالای محفظه احتراق می‌باشد پس باید بتوانید به بالای بدنه دستگاه دسترسی پیدا کنید.
 • دو شلنگ سیلیکونی و دو فیش برق به پرشر هوا وصل شده برای اینکه پرشر هوا را تعویض کنید، ابتدا اتصال پرشر به فیش برق و شلنگ را قطع کنید تا پرشر از پکیج شما جدا شود.
 • برای نصب کردن پرشر هوای جدید باید ابتدا به علامت منفی و مثبتی را که در روی بدنه پرشر قرار دارد، دقت کنید. هنگام متصل کردن شلنگ سیلیکونی به پرشر هوا باید شلنگ مکش را به قسمت ورودی منفی و شلنگ دهش را هم به قسمت ورودی مثبت متصل کنید.
 • در مرحله بعدی پکیج خود را روشن کنید و به طور همزمان فیش اهم متر را هم به پرشر متصل کنید تا بتوانید به این وسیله عملکرد پرشر هوای پکیج را تست کنید.
 • اگر شما پرشر را درست متصل کرده باشید اهم متر عددی به شما نشان می‌دهد که نشان دهنده وجود جریان در پرشر هوا می باشد.
 • حالا باید فیش‌ های اهم متر را هم از پرشر هوا جدا کنید و فیش برق پرشر را وصل کنید. در این صورت مشاهده خواهید کرد که پکیج شما فرمان را گرفته و دوباره روشن خواهد شد.

پرشر سوئیچ هوای پکیج

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم شما را با مهم‌ترین قطعه مکانیکی در پکیج به نام پرشر سوئیچ هوای پکیج آشنا کنیم و روش عملکرد آن را برایتان توضیح دادیم. همانطور که گفتیم اگر پرشر سوئیچ هوا خراب شود پکیج شما روشن نخواهد شد و باید برای تعمیر کردن پکیج اقدام کنید و پرشر سوئیچ هوا را به وسیله یک متخصص ابتدا تست و سپس تعویض کنید .

وظیفه پرشر سوئیچ هوای پکیج چیست ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

اهمیت کاربرد پرشر هوای پکیج

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا