مذهبی

ولادت امام زمان 1402 کی هست / میلاد حضرت مهدی 1402

سالروز تولد دوازدهمین امام شیعیان حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در روز نیمه شعبان می باشد که طبق روایات بعد از شب قدر، برترین شب ها شناخته شده است.

تاریخ دقیق ولادت امام زمان (عج)

 • در تقویم شمسی: در تقویم شمسی میلاد با سعادت حضرت صاحب الزمان «عج» برابر است با یک شنبه شانزدهم اسفند ۱۴۰۲
 • در تقویم قمری: در تقویم قمری  میلاد با سعادت حضرت صاحب الزمان عجل الله برابر است با یکشنبه پانزدهم شعبان ۱۴۴۵
 • در تقویم میلادی: در تقویم میلادی، میلاد با سعادت حضرت صاحب الزمان عجل الله برابر است با یکشنبه ۲۵ فوریه ۲۰۲۴

پانزدهم شعبان میلاد با سعادت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف می باشد که در روایات بعد از شب قدر آن را بهترین شب می دانند. بعضی از شیعیان در شب نیمه شعبان به زنده داری مشغول بوده و اعمال مذهبی انجام می دهند. بعضی از اهل تصوف و اهل سنت هم به فضیلت فراوان این شب اعتقاد دارند. یکی از جشن های بزرگ شیعیان، نیمه شعبان است که به مناسبت میلاد با سعادت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه شریف در تمام مناطق شیعه نشین ایران و جهان، برگزار می شود.

در ایران اسلامی ما «مسجد جمکران»، و در عراق «کربلا»، محلی برای جمع شدن شیعیان در روز نیمه شعبان است. در نیمه شعبان در ایران تعطیل رسمی اعلام شده و همچنین روز جهانی مستضعفان هم می باشد. به دلیل اینکه تاریخ تولد حضرت مهدی عجل الله به قمری است، در ایران نیمه شعبان تاریخ مشخصی نداشته و به تاریخ ما که هجری شمسی است، هر سال این روز در حال گردش می باشد. و این می تواند به دلیل تعداد روزهای ماه قمری و شمسی باشد زیرا ماه های قمری ۳۵۴ روز بوده ولی روز های شمسی ۳۶۵ روز است و اگر سال هم کبیسه باشد، ۳۶۶ روز می شود. تفاوت این چند روز در ماه قمری و شمسی باعث گردش نیمه شعبان در تاریخ شمسی ما ایرانیان می شود.

ولادت امام زمان

ولادت امام زمان ، حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف

حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در سحرگاه ۱۵ شعبان در سال ۲۵۵ قمری، ۵ سال قبل از اینکه پدر بزرگوارشان به شهادت برسد، در شهر سامرا به دنیا آمدند. حضرت مهدی (عج)، تنها فرزند امام حسن عسکری علیه السلام بودند . وقتی امام حسن عسکری به شهادت رسیدند در سال ۲۶۰، حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف همانند حضرت یحیی و حضرت عیسی که در کودکی به نبوت رسیده بودند، در ۵ سالگی به امامت شیعیان منصوب شدند.

حتما بخوانید:   چه چیزهایی روزه را باطل می‌کند/ حکم مراجع درباره دود سیگار

امام زمان علیه السلام پنج سال در کنار مادر و پدر بزرگوارشان زندگی کردند و حتی بعد از تولدشان هم در پنهانی و خفا بودند، دلیل اختفای ایشان به اوضاع اجتماعی و سیاسی آن زمان مربوط می شد به دلیل اینکه ایشان امنیت جانی نداشتند باید در خفا زندگی می کردند.

به دلیل اینکه جان بزرگوارشان در خطر بود، بعد از غیبت صغرا که چند سال طول کشید، تا این زمان در غیبت کبرا هستند.

در مورد ولادت این بزرگوار مشهورترین نظر، صحبت های سخنان عمه امام عسکری، یعنی حضرت حکیمه خاتون است که در کتاب های شیعه به آن اشارات زیادی شده است. حضرت مهدی عجل الله بعد از سپری کردن دوران غیبت، ظهور کرده و با تشکیل دادن حکومت عدل جهانی در سرتاسر زمین، با حاکمیت خود، احکام الهی را در سراسر جهان اجرا می کند.

نظر اهل سنت در مورد ولادت حضرت مهدی «عج»

ولادت حضرت مهدی عجل الله، یکی از حوادث بسیار مهم در تاریخ مسلمانان محسوب می شود. در مورد ولادت امام بزرگوار، نه تنها امامان معصوم علیه السلام و تاریخ نویسان شیعه و دانشمندان، به این موضوع اشاره کرده اند، بلکه چند تن از مورخین اهل سنت هم آن را تصریح کرده و ولادت ایشان را واقعیت می دانند. حضرت مهدی عجل الله ولادت بسیار شگفت‌انگیزی داشتند که برای بسیاری هم سؤال برانگیز بود.

طریقت های تصوف و اهل سنت به فضیلت نیمه شعبان اعتقاد دارند و همچنین به عبادت هایی مانند قرآن خواندن، شب زنده داری، خواندن نمازهای مستحبی، روزه داری و دعا در این روز اهتمام می ورزند. در نزد اهل سنت به نیمه شعبان شب برات می گویند، در شب نیمه شعبان خواندن صد رکعت نماز مستحبی که در آن سوره توحید هزار مرتبه خوانده می شود، یکی از عبادت های مشترک بین اهل سنت و شیعه است. بعضی از مناطق اسلامی مانند قاره هند هم مراسم شب برات انجام می‌شود که در آن صدقه به نیازمندان و زیارت اهل قبور انجام می گردد.

حتما بخوانید:   غسل چیست /انواع غسل های واجب و مستحب

فضیلت نیمه شعبان

شب نیمه شعبان فضیلت بسیاری دارد که طبق بعضی از روایات، بعد از شب قدر، بهترین شب ها محسوب می شود. روایاتی از پیامبر صلی الله و امامان معصوم علیه السلام وجود دارد که می فرمایند: زنده داری و عبادت در این شب بسیار مهم است. طبق روایات، جبرئیل در نیمه شب پیامبر (ص) را از خواب بیدار کرده و به ایشان سفارش کرد که نماز به پا داشته و قرآن قرائت کند و در این شب استغفار و دعا کند. در روایت دیگری هم همسر پیامبر از سجده های طولانی و عبادت خاص ایشان در نیمه شعبان خبر داده است.

احادیث دیگری هم از امام صادق علیه السلام و امام علی علیه السلام آمده که تأکید فراوانی بر روی انجام اعمال و عبادت در این شب شده است.

فضیلت های مهم شب نیمه شعبان عبارتند از:

 • گشوده شدن درهای روزی، بخشش، نیکی و خوشنودی
 • شب نیمه شعبان، تقسیم شدن روزی و همچنین ثبت زمان مرگ انسان ها است.
 • بخشیده شدن تمام انسان ها به غیر از افراد قمارباز، مشرک، قطع کننده رحم، فردی که به انجام دادن گناه اصرار می کنند، شراب خوار

جشن های نیمه شعبان در زمان قاجار

از دهه ۳۰ شمسی در نیمه شعبان، طاق نصرت ها چند روز قبل از نیمه شعبان، برپا می شد. طاق نصرت ها را همراه با داربست های چوبی برپا کرده و با بوته گل و همچنین لامپ های رنگ زیبا، تزیین می کردند. محله های تمام ایران مخصوصاً محله های قدیمی تهران مانند میدان خراسان، مشهور به برپا کردن طاق نصرت های زیبا بودند.

در این روز شربت و شیرینی در خیابان ها پخش می شد. رسم دیگری که در قدیم در عید نیمه شعبان برگزار می شد آوردن گلدان ها بیرون از خانه بود. اهالی هر محل تمام گلدان ها را در کنار دیوار و یا وسط کوچه می چیدند. میدان قیام، خیابان خراسان و خیابان ری در تهران به این تزیینات در جشن نیمه شعبان بسیار معروف بودند.

در دوره قاجار این جشن‌ها رونق زیادی داشت ولی در دوره پهلوی به دلیل فشار حکومت، جشن نیمه شعبان کمتر شد. در مورد جشن های نیمه شعبان در دوران قاجار می گویند تمام تهران از خیابان ها تا بازار ها گرفته و کاروانسراها، همه چراغانی می شد و در بیشتر خیابان ها شربت و شیرینی پخش می کردند. گاهی اوقات هم مردم در خانه خود جشن گرفته و شربت و شیرینی می دادند.

حتما بخوانید:   احکام حج /حج واجب است یا مستحب

البته بیشتر مرکز جشن نیمه شعبان در آن زمان، در محدوده بازار در تهران بود. در آن زمان هر کسی که هنر خاصی داشت برای شاد کردن مردم به نمایش می گذاشت . مداحان در درباره حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف، مدیحه‌سرایی می کردند و شربت و نقل و شیرینی بین مردم پخش می شد. در آن زمان افرادی که شاعرانی که توانمند بودند، دعوت می شدند تا در مدح امام زمان عجل الله شعر بسرایند و شعر های خودشان را در جشن ها می خواندند.

رسم بود بعضی از تجار و علما بر اساس وسع مالی که داشتند، هدایایی برای سادات می فرستادند در زمان دوره قاجار جشن های نیمه شعبان بسیار باشکوه برگزار می شد.

اعمال نیمه شعبان

در شب ولادت امام زمان (عج) اعمال مخصوصی بیان شده است:

 1. غسل: طبق روایات غسل در شب نیمه شعبان باعث کم شدن گناهان می شود.
 2. احیاء : مستحب است که این شب را احیا گرفته و به نماز، استغفار و دعا بپردازند. آنچنانکه پیامبر اکرم صلوات الله علیه می فرمایند هر کس شب عید نیمه شعبان را زنده داری کرده و به عبادت بپردازد، در روزی که تمام قلب ها می میرند قلب او نمی میرد.
 3. زیارت امام حسین علیه السلام: یکی از اعمال افضل در این روز، زیارت امام حسین علیه السلام است.
 4. قرائت صلوات مخصوص روز های ماه شعبان
 5. دعای کمیل
 6.  ذکر سبحان الله ۱۰۰ مرتبه ، ذکر الحمدالله ۱۰۰ مرتبه، ذکر الله اکبر ۱۰۰ مرتبه، ذکر لا اله الا الله ۱۰۰ مرتبه
 7.  نماز جعفر طیار
 8. خواندن نماز مخصوص شب نیمه شعبان که چهار رکعت بوده، و دو سلام دارد. در هر رکعت باید یک بار سوره حمد و صد بار هم سوره توحید را بخوانید.

ولادت امام زمان

سخن پایانی

شب ولادت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف، شب مبارکی می باشد که خداوند متعال آن را برای شیعیان حضرت علی علیه السلام، قرار داده اند. به صورتی که آن را بعد از شب قدر، گرامی ترین شب نامیدند. حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در سال ۲۵۵ هجری قمری در شهر سامرا به دنیا آمدند، و به دلیل خطراتی که جان مبارک ایشان را تهدید می کرد تا به امروز در غیبت به سر می برند.

98989

31

ولادت امام زمان 1402 کی هست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نظر اهل سنت در مورد ولادت حضرت مهدی «عج»

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا