ایرانگردی

قلعه رودخان کجا واقع شده است؟

تاریخچه قلعه رودخان ، مکان های دیدنی قلعه رودخان

تا به امروز در مجله ایران گردی ایبک به نقاط مختلفی از قبیل دیلمان ، سقالکسار و… پرداختیم ، که بدون شک هر کدام از این مناطق زیبایی خاص خودشان را به همراه داشته اند ، اما باید بدانید که در خطه شمالی کشور عزیزمان این بخش های دیدنی کم نیستند و مواردی که ما به آن ها سفر کرده و آن ها را برای شما شرح می دهیم بخشی از این خلقت بزرگ و زیبایی خاص ایران زمین میباشند ، امروز به سراغ قلعه رودخان دوست داشتنی و معروف آمده ایم ، به این منطقه آمدیم تا آن را بصورت کامل برای شما شرح دهیم و شما را با تک تک جزئیات و ویژگی های این منطقه آشنا کنیم تا در هر زمان که قصد سفر به این منطقه را کردید تسلط کاملی بر تمام بخش های قلعه رودخان داشته باشید و از سمتی با تاریخچه این منطقه و حتی علت نام گذاری این منطقه به قلعه رودخان آشنا باشید ، چرا که اگر شما از تاریخ یک منطقه بیشتر بدانید بدون شک گردش در آنجا لذت چند برابر برای شما به همراه خواهد داشت .

قلعه رودخان یکی از مهمترین شهرهای فومن و دژهای تاریخی و نظامی ایران است در قلب جنگل های فومن جای دارد ،این قلعه محکم و استوار در فراز و نشیب های زیادی مقاومت کرده است .یکی از جاهای دیدنی و مهم فومن بشمار می آید .این قلعه دراعماق جنگل در  ۲۰ کیلومتری جنوب  غربی فومن در نزدیکی روستای قلعه رودخان قرار گرفته است .

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]اگر اهل سفر هستید و به گیلان سفر کرده اید حتما دیلمان را نیز در برنامه خود اضافه کنید ، میتوانید در رابطه با دیلمان در مقاله زیر بیشتر بخوانید.

[button color=”blue” size=”small” link=”https://eibak.com/where-is-deilman-and-what-are-its-sights/” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]رفتن به مقاله دیلمان [/button][/box]

مسیر دسترسی به قلعه رودخان

از سمت فومن باعبور از روستاهای ملسکام و سیدآباد و پس از مسافت ۲۱ کیلومتری از فومن وارد قلعه رودخان می شوید ۱.۵ کیلومتر بعد از صعود پله ها به این قلعه تاریخی می رسید.

  • از تهران تا قلعه رودخان ۵:۳۰
  • از رشت تا قلعه رودخان ۱:۱۵
  • از ماسال تا قلعه رودخان ۱:۱۵
  • از ماسوله تا قلعه رودخان ۱:۱۵
  • از فومن تا قلعه رودخان ۳۵ دقیقه می باشد

اسم قلعه که به زبان می آوریم بی اختیار وحشت زده می شویم درمورد این قلعه زیبا داستانهای عجیب و غریبی می گویند که بی ارتباط با ساختار این مکان زیبا می باشد این قلعه دژهای محکمی و مقاومی دارد گویی طوری طراحی شده تا تسخیر ناپذیر باشد .مردم گمان می کنند جن و ارواح در این قلعه قدیمی وجود دارد اما کسی با چشمان خود شاهد این بنای تاریخی و زیبا شود نظرش در مورد این قلعه قدیمی عوض شود .

قلعه رودخان

در سمت راست جاده این منطقه یک رودخانه وجود دارد که نام آن روخون می باشد ، علت نامگذاری این منطقه به قلعه رودخان نیز همین رودخانه روخون است. ، مردم بومی این منطقه این قلعه را قله روخون یا قلعه رودخون می گویند .در گذشته قلعه رودخان با نام دژرودگان یا روگان شناخته شده بود به معنای دژی در کنار رود و رفته رفته به رودخان تغییر داده شد .این قلعه در پهنای دو قله با ارتفاع مختلف ساخته شده بخاطر تعداد زیاد پله های این قلعه را هزار پله نیز می خواندن . در داخل قلعه تعداد زیادی پله وجود دارد تا دسترسی به همه جای این قلعه ممکن باشد .

پیشنهاد آی‌بک امداد :  معرفی کامل شهر یزد

این قلعه با این عظمت تا سال ۱۸۳۰میلادی کشف نشده بود تا در این سال محقق ایران شناسی لهستانی در نوشته های خود به این قلعه اشاره کرد ، دژی است محکم در بالای کوه و در کنار رودخانه بام آن سنگی ساخته شده و از درب ورودی دو برج دفاعی ساخته شده  این قلعه در سال ۹۱۸ تا ۹۲۱ هجری قمری ساخته شده .

کتیبه ای در سر دروازه این قلعه نصب شده و تنها سند این قلعه ای  عظیم می باشد این کتیبه در موزه رشت نگه داری میشود .هنوز نظرات مختلفی وجود دارد که این قلعه برای چه دوره ای می باشد برخی میگویند برای دوره ساسانی یا اوایل دوره اسلامی می باشد .این مکان در زمان سلجوقیان بازسازی شده و پایگاه اسماعیلیان بوده است .قلعه رودخان مرکز  فرمانروایی بسیاری از فرمانروایان گیلان و رشت بوده و تا دوره زندیه از این قلعه استفاده می کردند تا حاکم فومن هدایت خان در سال ۱۱۷۵هجری و قمری در زمان قیام علیه کریم خان این قلعه را تعمیر کرد.

قلعه رودخان

قلعه رودخان چند پله دارد

این قلعه ۱۶۰۰ پله دارد که جدید هستن برای راحتی گردشگران ساخته شده و پله های اصلی را باستان شناسان تا امتداد دیوار این قلعه از زیر خاک در آوردند که تعداد آن ۹۳۵ پله است به همین دلیل این قلعه به قلعه هزار پا معروف است. مساحت قلعه رودخان ۶/۲ هکتار و حدود ۵۰۰ متر طول پهنای برج هم به ۱۵۰۰متر می رسد مصالح که در ساخت این قلعه به کار گرفته شده آجر و سنگ است .این قلعه دو بخش دارد ارگ و قور خانه ،در ارگ افراد شاه نشین و حرم سرا سکونت داشتن و در قورخانه محل تمرین و زندگی سربازان بود .این قلعه از سه بخش میانی شرقی و غربی بنا شده . در قسمت میانی دروازها در پایین قلعه نمایان است . در قسمت شرقی از دروازها جدا می باشد بیشتر برای تدارکات نظامی ساخته شده که شامل دروازهای ورودی ، زندان ،در اضطراری و تعداد خانه های مسکونی و دو برج بزرگ در بر میگیرد . در بخش غربی روی شیب تند کوه ساخته شده شامل بخش های دروازه ورودی ،آب انبار ،آبریزگاه ،سردخانه ،شاه نشین و تعدادی واحد مسکونی می باشد در ورودی این قلعه دو برج بزرگ به چشم میخورد و کتیبه های که بالای ان بوده را در موزه رشت نگه داری میکنند این قلعه دارای دید بانی است که دور تا دور قلعه را زیر نظر داشتند داخل این قلعه روزنه های شیب داری آشکار است که برای ریختن مواد مذاب و تیراندازی در نظر گرفته اند برج های دو طبقه ای در این قلعه وجود دارد سقف آنها از چوب است و درون آنها اجاق و دودکش وجود دارد که در سرما به اسکان سربازان کمک کند .

مهمترین قسمت این قلعه محل شاه نشینان بوده که از لحاظ معماری متفاوت است و در بالاترین قسمت ساخته شده دارای دو بخش فوقانی و تراس است از تراس قلعه را تماشا میکردند در قسمت شرقی یک بنا دو طبقه زیبا وجود دارد و در قسمت جنوبی غاری دیده میشود که مردم آنجا میگویند درصورت جنگ سربازان در آنجا کمین میکردن با اینکه در سال ۵۴ بخش های این قلعه به آثار باستانی رسیده اما همچنان زیبایی خاصی در این قلعه تماشایی است .

پیشنهاد آی‌بک امداد :  زیباترین جنگل های شمال ایران کدامند | جنگل های مازندران و گیلان

کسانی که اهل شکم گردی هستند بعد از پارکینگ قلعه مکانی را می بینید که یاد خانه های کره ای و چینی می افتید .این بازارچه به اسکمو فروش ها معروف است که میتوانید عکس های جالبی را برای یادگاری ثبت کنید

بهترین زمان سفر به قلعه رودخان

بهار بهترین فصل سفر به قلعه رودخان است فصل سرسبزی و طراوت جنگل ها و صدای رودخانه خروشان هر چند در فصل تابستان گردشگران زیادی به دیدن این قلعه عظیم و استوار سرسبز می شوند اما شاید بخاطر گرمای زیاد و رطوبت جنگل کمی خوشایند نباشد .در فصل پاییز رنگ درختان زیباتر می شوند همانند آجرهای این قلعه گویی نقاشی شده اند .در زمستان این قلعه به سکوت میرود چون باتوجه به منطقه قلعه رودخان بارش برف در این منطقه بیشتر است و کمتری کسی میتواند به قله این قلعه زیبا برسد .

برای ماندن در شب در این قلعه میتواند از پایین قلعه سوییتی را اجاره کرده چادر زدن هم لذتی خواستی را برایتان بوجود میاورد

همینطور که میدانید قلعه رودخان در دل جنگل است و برای رسیدن به خود قلعه باید  پله های زیادی را بالا بروید و برای یک پله نوردی خود را آماده کنید .حتما در بازدید از این قلعه کفش راحتی بهمراه داشته باشید چون تا رسیدن به قلعه و برگشت شما حدود ۳ ساعت زمان خواهد شد .وسایل که نیازتون نیست راه به همراه نبرید تنها  چیزی که در رفتن به بالای قلعه نیازتان خواهد شد دوربین عکاسی و آب اشامیدنی میباشد داشتن یک چوبی دست هم کمک میکند راحت تر ازپله ها بالا بروید در فصل باران حتما لباس گرم با خود ببرید .گاهی باجه ورودی قلعه کارت خوان استفاده نمیکنن پس با خود پول نقد به همراه داشته باشید  در صورت نیاز بتوانید بلیط تهیه کنید.افراد مسن و کودکان و کسانی که زانو درد و پا درد دارن و دارای بیماری قلبی وعروقی هستند از رفتن به بالای قلعه خوداری کنن .بهتراست خوراکی های مورد نیازتان را به همراه ببرید چون ممکن پایین قلعه به قیمتهای که در انتظار ندارید مواجع شوید.

سخن آخر

قلعه رودخان یکی از دیدنی ترین مناطق ممکن است که میتواند حس و حال خوبی را در شما ایجاد کند ، هرچقدر هم که محل زندگی شما سرسبز باشد باز این منطقه می تواند حس دیگری را در وجود شما رقم بزند ، قلعه رودخان را همیشه در خاطر داشته باشید تا اگر هنگام سفر به شمال کشور زمان آزاد داشتید حتما به این بخش دیدنی سفر کنید و حتما بعد از سفر به این قسمت از تجربیات سفر خود نیز برای ما بگویید تا دوستانی که قصد سفر به این منطقه را دارند انتخاب بهتری داشته باشند.

قلعه رودخان کجاست؟

زیبایی طبیعی
نظافت و پاکیزگی منطقه
دسترسی های محلی
غذاهای محلی

مجموع امتیاز

مقاله ای در رابطه با قلعه رودخان و تاریخچه این منطقه

امتیاز کاربر: ۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا