ایرانگردی

سفر به منطقه دیدنی سرعین اردبیل

شهری گردشگری و زیبا در استان اردبیل

در این سفر از مجله ایرانگردی ایبک به سراغ سرعین اردبیل خواهیم رفت ، تا به امروز به مناطق دیدنی مثل بره سر ، پلور ، زیرآب ، سقالکسار ، پارک ارم تهران و ده ها شهر دیگر سفر کردیم ، اگر شما هم مانند من به سفرهای داخل کشور علاقه زیادی دارید و دوست دارید تمام ایران را به خوبی بشناسید در این مقاله نیز با ما همراه باشید.

سرعین نام یکی از شهرهای دیدنی با آب و هوای عالی و خنک که یکی از جاذبه های گردشی در استان اردبیل می باشد است ، سالانه مسافران زیادی از داخل و خارج ایران به سرعین می روند تا از این مکان بکر لذت ببرند .شما در سرعین حس و حال متفاوتی خواهید داشت ،سرعین اردبیل یکی از شهرهای کوچک در شمال غربی کشور و در دامنه کوه سبلان می باشد ، سرعین چشمه های آبگرم معروف زیادی دارد که گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند دلیل بیشتر مسافران سرعین  خاصیت درمانی آبگرم های این شهر است که سرعین را به شهر محبوبی تبدیل کرده است ،پیشنهاد می کنیم در مقاله همراه ما باشید.

اگر شما هم اهل سفر هستید پیشنهاد می کنم تا با ما در سفرهای مختلف همراه باشید و به مجله ایرانگردی ایبک مراجعه کنید.

مجله ایرانگردی

سرعین اردبیل

سرعین کجاست

در دامنه کوه های سبلان شهری کوچکی به نام سرعین با طبیعت زیبا و خوش و آب و هوا می باشد ،سرعین در فاصله 30 کیلومتری استان اردبیل قرار گرفته ،بخاطر کوه سبلان چندین چشمه  آبگرم از زمین سر بیرون زده است که هرکدام از این چشمه ها خاصیت درمانی خود را دارد ،سرعین دارای آب و هوا خوب و جاهای تاریخی، دشت های پر از گل  به یکی از شهرهای توریستی شناخته شده ای تبدیل شده است

معنی واژه (سرعین ) به عربی یعنی (سرچشمه ) و به محلی به (محل خنک)گفته می شود برخی در قدیم از سرعین به نام های سرائین و ساری قیه  نام می بردند .سرعین دارای مردمان خونگرم و مهمان دوست است زبان اصلی اهالی سرعین ترکی  می باشد.آب و هوای خوب این منطقه باعث شده  تولید عسل و گیاهان دارویی در سرعین رونق زیادی داشته باشد ،مردم این شهر به غیر از زنبور داری و کشاورزی به گردشگری نیز مشغول هستند.

حتما بخوانید:   بهترین شهرهای توریستی ایران کدامند | معرفی شهرهای گردشگری ایران

دیدنی های سرعین

معروفترین و زیباترین جاذبه گردشی اردبیل در سرعین وجود دارد دیدنی های سرعین در هر موقع سال متغیر است حتی اگر کسی به سرعین سفر نکرده باشد بی شک نام سرعین را شنیده است ،سالانه مسافران زیادی از خارج کشور به سرعین سفر می کنند سرعین دارای سوئیت ها و خانه های اجاره ای بسیار زیادی است که می توانید چند روز با آرامش در این شهر زیبا و خوش آب و هوا اقامت داشته باشید.

مجتمع آب درمانی سبلان

بسیاری از مسافران سرعین برای  درمان رماتیسم ،درد عضلانی ،و بیماری پوستی از کیلومترها به سرعین سفر می کنند تا خود را به آب درمانی سبلان برسانند ،این آب درمانی با امکانات رفاهی استخر مخصوص بانوان و مخصوص آقایان ،فیزیوتراپی ،سونای خشک ،سونای بخار و جکوزی از امکانات این مجتمع تفریحی می باشد .آب درمانی سبلان در تمام روزهای باز است برای رفتن به این آب درمانی به خیابان دانش سرعین بروید تا از این آب درمانی بهره مند شوید.

آبگرم گاومیش گلی

این آب درمانی دارای خاصیت درمانی بالا و دمای بالای 45 درجه سانتی گراد شناخته شده است در زمان قدیم گاو میش ها در اطراف این چشمه آبتنی می کردند بخاطر همین این آبگرم گاومیش گلی نامگذاری شده است ،شما برای رفتن به این مجموعه می توانید به خیابان ولیعصر سرعین مراجعه کنید.

سرعین اردبیل

آبگرم بش باجیلار

در زبان ترکی بش باجیلار به معنای پنج خواهر می باشد در این چشمه نشانه پنج چشمه است که در این آب گرم وجود دارد این آبگرم با دمای بالای 35 درجه سانتی گراد در خیابان شریعتی سرعین قرار گرفته است امکانات رفاهی این مجموعه شامل جکوزی ،سونای گرم و بخار و دوش های انفرادی و عمومی است.

تپه آناهیتا در سرعین اردبیل

یکی از آثار تاریخی در بخش غربی سرعین تپه آناهیتا است ،قدمت این تپه به 2000 سال پیش برمی گردد  تپه آناهیتا به عنوان آثار ملی ایران ثبت شده است ، این تپه در گذشته دارای راه های زیر زمینی بوده است باگذشت زمان بخش زیادی از این تپه نابود شده است و تنها خرابه ای به چشم می آید. گفته می شود تپه آناهیتا یکی از مکان های عبادی زرتشتیان بوده است.

آبشار ورگه سران

اگر در شهر سرعین به دنبال مکانی بکر با منظره زیبا هستید ،آبشار ورگه سران یکی از جاهای دیدنی سرعین است که در کنار خود دارای چندین چشمه و غار است در اطراف این آبشار زیبا طبیعت سرسبز همراه گل های زیبا توصیف نشدنی است ،با رفتن به این آبشار می توانید کنار عزیزانتان از دغدغه ها و شلوغی های شهری رها شوید.

چشمه و آبشار گورگور

آبشار بلند و خروشان گورگور در نزدیکی روستای آلوارس است ،این آبشار زیبا در کنار چشمه های خروشان در طبیعت سرسبز و پر از گل های زیبا دل هر بیننده ای را محو تماشا خود می کند.

حتما بخوانید:   سفر به روستای پلور مازندران و جاده هراز

دره آلوارس

یکی از جاذبه های دیدنی در سرعین اردبیل دره آلوارس است ،این دره در فصل بهار و تابستان گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند ،این دره را با نامهای دیگر (دره گلستان )و (دره قزل گل لر ) هم می شناسند ،اطراف دره آلوارس را چمنزارهای پر از گل و دشت های سرسبز فرا گرفته است در این دره چشمه های جوشان و یخچال های طبیعی هم مشاهده می شود که نمی توان بیشتر توصیف کرد، حتما به این دره زیبا و خوش آب و هوا سفر کنید.

سرعین اردبیل

روستای آلوارس

در 12 کیلومتری شهر سرعین اردبیل روستای آلوارس  قرار گرفته که این روستا تمام زیبای را یک جا در خود جا داده است.روستا ییلاقی آلوارس دارای منطقه کوهستانی و سردسیر است،  به همین دلیل هوای آن در فصل بهار و تابستان معتدل است در اطراف این روستا طبیعت سرسبز و چندین آب معدنی و یک مجموعه تفریحی با سرگرمی  های تله سیژ،کارتینگ ،شهربازی و اسکی راه اندازی شده است و گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند. چشمه گورگور و پیست اسکی آلوارس از معروف ترین جاذبه های گردشی این روستا می باشند.

روستای شایق

این روستا در سال های دور بخاطر سرسبزی و چمنزار پناهگاه طایفه عشایر شایقی بوده است  روستای شایق در بخش جنوب غربی سرعین و در فاصله 7 کیلومتری قرار دارد در نزدیکی این روستا دو جاذبه دیدنی زال تپه و صخره ویند کلخوران واقع است .

راه های دسترسی به سرعین اردبیل

حالا که از جاهای زیبای سرعین اردبیل برایتان بازگو کردیم نوبت به مسیرهای دسترسی می شود شما می توانید از طریق هوایی و هم زمینی به سرعین سفر کنید اگر نمی توانید رانندگی کنید  بهتر است به فرودگاه اردبیل بروید و از آنجا با تاکسی به سرعین برسید ،اما در صورتی که اهل جاده هستید با خودرویی شخصی می توانید از دو مسیر به سرعین برسید، اگر در فصل زمستان یا پاییز به سرعین سفر می کنید حتما با خود زنجیر چرخ به همراه داشته باشید.

شما می توانید از تهران به سمت جاده رشت از مسیر آستارا اردبیل به سرعین برسید و از زیبای جاده گیلان و گردنه حیران آستارا بهره ببرید و یا اینکه از مسیر تهران به سمت اتوبان زنجان حرکت کنید و از جاده سرچم به خلخال خود را به اردبیل و سرعین برسانید.

فاصله سرعین تا شهرهای مهم

  • فاصله اردبیل به سرعین :31 کیلومتر
  • فاصله مشهد با سرعین :1511کیلومتر
  • فاصله تهران با سرعین :616 کیلومتر
  • فاصله شیراز با سرعین :1387 کیلومتر
  • فاصله تبریز با سرعین :212 کیلومتر
  • فاصله زنجان با سرعین :288 کیلومتر
حتما بخوانید:   پارک ملت تهران کجاست / بهترین و بزرگترین پارک تهران

آب و هوای سرعین

سرعین جز شهرهای سردسیری می باشد این شهر کوهستانی در بیشتر فصل زمستان با بارش برف همراه است و در فصل بهار و پاییز بارانی است و در فصل تابستان معتدل است در حدی که مردم سرعین نیاز به سیستم سرمایشی ندارند با توجه به این آب و هوای سرعین طبیعت این شهر سرسبز و دشتهای پر از گل به چشم می خورد.

سرعین در دامنه کوههای سبلان قرار دارد و زمستان در سرعین بسیار سرد است و تحمل هوای سرد را هرکسی ندارد پس برای سفر رفتن به سرعین حتما از شرایط آب و هوایش باخبر شوید ،بهترین موقع سفر کردن به سرعین فصل بهار و تابستان است دشتان پر از گل های شقایق و چشمه های آبگرمش انگار قطعه از بهشت را در چشمانتان خواهید دید ،کسانی که علاقه به اسکی دارند فصل زمستان بهترین فصل برای علاقمندان پیست اسکی می باشد .

سرعین اردبیل

سوغات سرعین اردبیل

وقتی به سرعین اردبیل سفر می کنید سوغاتی های زیادی را برای انتخاب پیش رو دارید بخش مهم سوغاتی خوراکی های خوشمزه و صنایع دستی  این شهر است سوغاتی های سرعین عسل ،حلوای سیاه معروف ،کره و سرشیر ،فطیر،شیرینی مخصوص قچکورگی و باقلوا است ،صنایع دستی سرعین هم ظروف مسی ،کلاه و لباس نمدی ،جوراب پشمی ،ورنی ،جاجیم ،گلیم و مصنوعات چرمی دست دوز که بهترین سوغاتی های سرعین به شمار می رود .سرعین دارای مرکز خرید و بازارهای متعددی است .

در سرعین غذاهای محلی آش دوغ ،پیچاق قیمه ،کاسه کباب ،آش شیر،آش الو،خورشت ترشی قیمه ،دیزی ،چیغیرتما،سوتی پلو ،تره اسفناج و …چندین غذای دیگر پخت می شود توصیه می کنیم از غذاهای رنگارنگ و خوشمزه سرعین امتحان کنید ،و از رستوران های سنتی سرعین دیدن کنید .سرعین دارای امکانات رفاهی بسیاری است ،می توانید شب را در سوئیت های اجاره ای و هتل های سرعین و اقامتگاه های آن سپری کنید.

سخن آخر

در این سفر مجله ایرانگردی ایبک به سراغ سرعین رفتیم ، سرعینی که نامش سال هاست برای همه مردم دوست داشتنی است و همه افراد اهل سفر حداقل یکبار را به این منطقه سفر کرده اند ، پیشنهاد می کنم که اگر شما هم اهل سفر هستید حتما این منطقه را فراموش نکنید و در لیست سفرهای خود سرعین را هم یادداشت کنید ، اگر شما هم از خواندن این مقاله لذت بردید حتما در بخش دیدگاه ها مطرح کنید تا دیگران هم از حس و حال شما با خبر باشند.

 

 

 

00000000000999999

31

 

سرعین اردبیل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

سفری دلنشین و به یادماندنی به سرعین اردبیل

امتیاز کاربر: 4.01 ( 7 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا