تعمیرات اجاق گاز

کدام اجاق گاز بهتر است؟ لعابی یا استیل/ویژگی اجاق گاز استیل و لعابی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

اجاق گاز به عنوان رکن اصلی آشپزخانه و جزء جدا نشدنی آن می باشد و با توجه به این که کاربرد بسیار بالایی دارد در انتخاب و خرید این دستگاه باید حساسیت زیادی به خرج داد. در این مقاله از ایبک امداد نکات کاربردی و مهمی در رابطه با تفاوت اجاق گازهای لعابی و استیل و ویژگی هر کدام از آنها بیان کرده ایم.

ویژگی اجاق گازهای لعابی چیست؟

قبل از آنکه به این موضوع بپردازیم که اجاق گاز استیل بهتر است یا اجاق گاز لعابی ابتدا باید ویژگی هر کدام از آنها را بدانیم. اجاق گازهای لعابی در دو نوع رومیزی و مبله و در مدل های دو شعله، سه شعله و پنج شعله در بازار وجود دارد. از مزایای این اجاق گازها می توان به کیفیت زیاد و قیمت مناسب آنها اشاره کرد. علت محبوبیت اجاق گاز لعابی بدنه با کیفیت آن است زیرا به سرعت می توان روغن و چربی را از روی بدنه آن پاک کرد. همچنین به علت آنکه اجاق گازهای لعابی دارای مدل های دو شعله و سه شعله نیز می باشند برای مکان های کاری و اداری که آشپزخانه های کوچکی دارند بسیار مناسب می باشد.

ویژگی اجاق گازهای استیل چیست؟

اجاق گازهای استیل دارای مقاومت بالایی در مقابل ضربه می باشند و به همین خاطر خطر شکستگی در اجاق گازهای استیل وجود ندارد علاوه بر آن دارای طول عمر زیادی نیز می باشند. اما این اجاق گازها از نظر رنگ تنوع زیادی ندارند و همچنین تمیز کردن آنها نسبت به اجاق گازهای لعابی بسیار سخت‌تر است و اگر در نگهداری از بدنه آن مراقبت نشود ممکن است خط و خش روی آن به وجود آید. اجاق گازهای استیل از نظر زیبایی نسبت به اجاق گازهای لعابی شکیل تر و زیبا تر هستند اما قیمت آنها نیز بالاتر است. هم اجاق گاز لعابی و هم اجاق گاز استیل از نظر ایمنی دارای مقاومت بالایی می باشند.کدام اجاق گاز بهتر است؟ لعابی یا استیل/ویژگی اجاق گاز استیل و لعابی از نظر مقاومت اجاق گاز استیل نسبت به اجاق گاز لعابی با کیفیت تر است. اجاق گاز لعابی را می توان بسیار آسان تر تمیز کرد در حالی که برای تمیز کردن اجاق گاز استیل باید حوصله و وقت بیشتری به خرج دهید.

مزایا و معایب انواع اجاق گاز لعابی

پیش از این ویژگی اجاق گازهای لعابی را بیان کردیم. برای آن که بهتر این موضوع را درک کنید و متوجه شوید که اجاق گاز استیل بهتر است یا اجاق گاز لعابی در ادامه برخی از مزایا و معایب این اجاق گازها را بررسی می کنیم.

 • اجاق گاز لعابی در ابعاد کوچکتر و در مدل‌های دو شعله و سه شعله نیز در بازار وجود دارد.
 • اجاق گاز لعابی قیمت مناسب تری نسبت به اجاق گاز استیل دارد.
 • برای تمیز کردن اجاق گاز لعابی کار خیلی سختی نخواهید داشت.
 • اگر بخواهیم در مورد معایب اجاق گازهای لعابی صحبت کنیم باید به طراحی ساده آن اشاره کنیم و همچنین تنوع رنگ در این اجاق گازها پایین است.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش تعویض شیر اجاق گاز

مزایا و معایب انواع اجاق گاز استیل

در ادامه مطلب برخی از مزایا و معایب اجاق گازهای استیل را بیان می‌کنیم.

 • اجاق گازهای استیل بسیار مقاوم هستند.
 • معمولا طول عمر مفید این دستگاه ها بالا است.
 • ظاهری شیک و زیبا دارند.
 • مقاومت بالایی از نظر ایمنی دارند.

معایب اجاق گازهای استیل عبارتند از:

 • احتمال ایجاد خط و خش روی بدنه آنها زیاد است.
 • تنوع رنگی زیادی ندارند.
 • نسبت به اجاق گاز لعابی گرانتر است.
 • برای تمیز کردن اجاق گاز استیل انرژی بیشتری نیاز است.

چگونه اجاق گاز لعابی را تمیز کنیم؟

اگر اجاق گاز لعابی خریداری کرده اید برای تمیز کردن آن به روش زیر عمل کنید.

 • برای تمیز کردن انواع اجاق گاز لعابی می توانید تکه های سوخته روی صفحه اجاق گاز را به کمک مایع ظرفشویی، مسواک قدیمی، جوش شیرین، سرکه و … تمیز کنید.
 • قبل از شروع کار مطمئن شوید که شیر گاز بسته است و صفحه اجاق گاز خنک است.
 • ابتدا سر شعله ها را با احتیاط و به آرامی از جای خود بردارید.
 • قطعاتی که قابلیت جدا شدن دارند را از اجاق گاز جدا کنید و داخل ترکیبی از آب و مایع ظرفشویی قرار دهید و اجازه دهید نیم ساعت داخل آن باقی بماند تا چربی ها و باقی مانده های غذای سوخته از آن جدا شود.

کدام اجاق گاز بهتر است؟ لعابی یا استیل/ویژگی اجاق گاز استیل و لعابی

 • به کمک یک مسواک و یا پد اسکراب باقی مانده مواد غذایی را که روی سر شعله ها و درپوش لعابی مانده است جدا کنید.
 • برای قسمت هایی که دسترسی به آن آسان نیست می توانید از گیره کاغذ استفاده کنید.
 • راهکارهایی که در بالا بیان کردیم برای برطرف کردن لکه هایی می باشد که تازه هستند اما اگر لکه ها قدیمی و سخت شده بودند بهتر است از سرکه جوش شیرین و … استفاده کنید.
 • پس از شستن همه قطعات، آنها را روی پارچه قرار دهید تا کاملا خشک شوند.
 • پس از آن که قطعات اجاق گاز کامل خشک شد آنها را در محل خودشان قرار دهید.
 • هرگز از خلال دندان برای برطرف کردن تکه های سوخته روی درپوش استفاده نکنید زیرا احتمال شکسته شدن در پوش ها وجود دارد و ممکن است مشکلات بیشتری برای اجاق گاز به همراه بیاورد.
 • از قرار دادن ملاقه و کفگیر به هنگام پختن غذا روی درپوش ها خودداری کنید.
 • تمیز نگه داشتن اجاق گاز لعابی می‌تواند باعث عملکرد بهتر اجاق گاز شود.
 • تمیز کردن دوره‌ای و منظم اجاق گاز لعابی می تواند از ایجاد لکه های مقاوم و سخت روی اجاق گاز جلوگیری کند.
 • برای رفع لکه های مقاوم هرگز از اجسام تیز و چاقو استفاده نکنید زیرا می‌تواند روی بدنه اجاق گاز خط و خش ایجاد کند.

چگونه چدن های اجاق گاز را تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن چدن های اجاق گاز می‌توانید از جوش شیرین، سرکه، آبلیمو، نوشابه، جرم گیر، لوله بازکن و … کمک بگیرید. در ادامه نحوه تمیز کردن چدن های اجاق گاز را توضیح می دهیم.

سرکه: به کمک سرکه می توانید چدن گاز، بدنه اجاق گاز و سطح آن را به آسانی تمیز کنید. چدن اجاق گاز را جدا کنید و مقداری سرکه روی پارچه ای بریزید و پارچه را بر روی چدن اجاق گاز بکشید و چربی ها را از بین ببرید. سرکه برای برطرف کردن چربی ها بسیار موثر است زیرا خاصیت اسیدی دارد اما لکه های مقاوم را نمی توان با سرکه تمیز کرد.

جوش شیرین: یک روش موثر دیگر برای تمیز کردن چدن های اجاق گاز جوش شیرین می باشد. ابتدا مقداری جوش شیرین را با کمی آب ترکیب کنید و و آن را به شکل خمیر در آورید سپس آن را بر روی چدن های اجاق گاز بمالید. چند دقیقه اجازه دهید به همان صورت بماند سپس با آب شستشو دهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلیل خاموش شدن شعله اجاق گاز چیست؟

نوشابه: نوشابه می تواند چربی های موجود روی چدن های اجاق گاز را حل کند و برای برطرف کردن لکه های روی چدن بسیار موثر است. برای انجام این کار می توانید نوشابه را داخل ظرفی بریزید و کمی جوش شیرین هم به آن اضافه کنید و سپس چدن ها را داخل آن قرار دهید، ۱۵ دقیقه صبر کنید در آخر با آب چدن ها را شستشو دهید.

لوله باز کن: بسیاری از افراد برای تمیز کردن چدن های اجاق گاز از لوله بازکن استفاده می کنند. باید بگوییم که این روش یک روش غیر اصولی می باشد و ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد. بنابراین بهتر است اگر از کیفیت جنس چدن خود مطمئن نیستید این روش را امتحان نکنید. برای انجام این کار باید مقداری لوله بازکن روی سطح چدن بپاشید دقت کنید حتما از دستکش استفاده کنید. پس از ۱۵ دقیقه با فرچه و آب داغ چدن های اجاق گاز را کاملا شستشو دهید.

جرم گیر: یکی از راحت ترین روش ها جهت زدودن چربی چدن اجاق گاز استفاده از جرمگیر می باشد. زیرا جرم گیرها به سرعت لکه ها و چربی ها را از بین می برند. برای انجام این کار مقداری جرم گیر را روی چدن اجاق گاز اسپری کنید و اجازه دهید تا مدتی باقی بماند و سپس با مایع شوینده و آب گرم کاملاً آن را آبکشی کنید.

اجاق گاز سفید بخرم یا مشکی؟

اگر قصد خرید اجاق گاز را دارید حتما با تنوع زیادی از رنگ ها و مدل ها مواجه شده اید که شما را در خرید دچار تردید کرده است. عوامل زیادی می تواند در انتخاب رنگ اجاق گاز موثر باشد که در ادامه آنها را بررسی می کنیم.

روش نگهداری: اجاق گاز محلی برای پختن غذا است و پس از هر بار استفاده از اجاق گاز امکان آلودگی آن وجود خواهد داشت. بنابراین همانطور که می دانید اجاق گاز سفید نسبت به اجاق گاز مشکی بیشتر کثیفی ها و آلودگی ها را نشان می دهد.کدام اجاق گاز بهتر است؟ لعابی یا استیل/ویژگی اجاق گاز استیل و لعابی

گرد و غبار: چنانچه گردوغبار روی اجاق گاز بنشیند درصورتی که اجاق گاز سفید باشد کمتر نشان داده می‌شود اما اجاق گاز های مشکی بیشتر گرد و غبار را نشان می دهند.

هماهنگی رنگ: برای خرید اجاق گاز باید به دیگر لوازم موجود در آشپزخانه خود هم نگاهی بیندازید و بر اساس رنگ آن ها رنگ اجاق گاز خود را نیز انتخاب کنید.

سخن آخر

در این مطلب از ایبک امداد به بررسی این موضوع پرداختیم که کدام اجاق گاز بهتر است اجاق گاز استیل یا اجاق گاز لعابی، مزایا و معایب هر کدام از آنها را توضیح دادیم و در ادامه راهکارهایی برای تمیز کردن انواع مختلف اجاق گاز بیان کردیم. امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات خوبی در این رابطه کسب کرده باشید و با آگاهی کامل اقدام به خرید بهترین محصول کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

کدام اجاق گاز بهتر است؟ لعابی یا استیل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

کدام اجاق گاز بهتر است؟ لعابی یا استیل/ویژگی اجاق گاز استیل و لعابی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا