تعمیرات پکیج و آب گرمکن

چرا پکیج‌ بوتان و ایران رادیاتور بوی گاز می دهند؟

افرادی که از پکیج بوتان استفاده می‌کنند، می‌دانند که پکیج نباید بو داشته باشد؛ پس اگر متوجه بوی خاصی از دستگاه پکیج شدید، حتماً مشکلی به وجود آمده و باید آن را رفع کنید. بوی گاز از پکیج بوتان و ایران رادیاتور، یکی از رایج ترین مشکلات پکیج های دیواری است. دقت داشته باشید اگر تصمیم به رفع مشکل پکیج گرفته اید، در صورت نداشتن دانش کافی نباید به تعمیر آن اقدام کنید و حتماً باید رفع مشکل را به تعمیرکار پکیج بسپارید، زیرا ممکن است اقدام غلط توسط شما باعث آسیب رسیدن به پکیج بوتان شود.

دلایل بوی گاز از پکیج بوتان و ایران رادیاتور چیست؟

اگر شما در اطراف پکیج خود بوی گاز را حس کردید و یا بوی سوختگی به مشام شما رسید، قبل از هر اقدامی باید دنبال دلیل بوی گاز بگردید. برای این منظور به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا پکیج بوتان را خاموش کرده و شیر گاز را ببندید.
 • پنجره ها و درهای آشپزخانه خود را باز کنید.
 • اگر در آشپزخانه دستگاه برقی دارید، آنها را از پریز بکشید در صورتی که گاز روشن است، شعله گاز را خاموش کرده و هیچ شعله ای در آشپزخانه روشن کنید.
 • پکیج هایی که فرسوده شده اند ممکن است دچار این مشکل شوند.

معمولاً دلیل بوی گاز در پکیج بوتان و ایران رادیاتور یا هر برند دیگری، می تواند به دلیل نشت گاز در اثر خرابی و استهلاک باشد، ولی اگر شما پکیج بوتان خود را به تازگی خریداری کرده اید، احتمال دارد بوی گاز و یا بوی سوختگی و حتی بوی دود به دلیل نصب غیر اصولی و اشتباه به وجود بیاید.

به این نکته مهم توجه کنید که هیچگاه پکیج را بطور غیر اصولی نصب نکنید و حتماً برای نصب آن به تعمیرگاه مجاز پکیج بوتان مراجعه کنید.

راهکار بوی گاز در پکیج بوتان و ایران رادیاتور چیست؟

معمولاً در تمام برندهای پکیج دیواری، سیستم هوشمند و سنسور هایی قرار داده شده است که در صورت نشت گاز، سیستم به وسیله سنسور ها موقعیت را تشخیص داده و جهت حفظ ایمنی و همچنین جلوگیری کردن از انفجار و یا گاز گرفتگی، باعث خاموش شدن پکیج می شود.

پکیج‌

نشت گاز پکیج در شلنگ و اتصالات آن

یکی از دلایل مهم بوی گاز از پکیج بوتان، نشت گاز پکیج است. شلنگ و همچنین اتصالات آن یکی از دلایل بوی گاز در پکیج هستند که می تواند به دلیل وجود مشکل در اثر فرسودگی، پیچ خوردگی و حتی سوراخ، در شلنگ پمپ گاز پکیج  باشد. همچنین علاوه بر آن احتمال دارد مشکلی در اتصالات مربوطه به وجود بیاید که باید آنها را بررسی کنید.

امکان دارد در هنگام نصب، به دلیل فشار به پکیج و یا نصب غلط، اتصال لوله های گاز شل شود و یا اینکه بست روی شلنگ گاز، شل شده باشد. برای این منظور شما می توانید به وسیله کف صابون تمام بخش ها را تست کنید و از وجود نشتی گاز در این قسمت ها اطمینان پیدا کنید و قسمت خراب و معیوب را پیدا کرده و آن را عوض کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه رسوب زدایی پکیج و رادیاتور | راهنمای کامل رسوب زدایی پکیج

نشت گاز از شیر برقی گاز پکیج بوتان

شیر برقی گاز پکیج، وظیفه دارد فشار گاز پکیج را تنظیم کند تا سوختن در مشعل به درستی انجام بگیرد و به همین دلیل اگر تنظیم فشار آن به هم بخورد و یا شیر برقی خراب شود، شما بوی گاز را از پکیج احساس می کنید.

دقت داشته باشید بررسی سالم بودن شیر برقی به تجربه زیادی نیاز دارد و در صورتی که این قطعه خراب شده حتماً باید به وسیله متخصص و تعمیرکار پکیج، تعویض شود. به جز مواردی که گفتیم، ممکن است مسدود شدن دودکش و یا لوله های پکیج و یا خرابی فلوسوئیچ باعث شود شما بوی گاز را در پکیج بوتان و ایران رادیاتور احساس کنید.

دلایل بوی دود در پکیج بوتان و ایران رادیاتور چیست؟

اگر بوی دود را از پکیج احساس کردید دو دلیل می تواند باعث بروز این مشکل شود. در مورد اول ممکن است که علت بوی دود در پکیج، به دلیل خرابی شعله و مشعل پکیج باشد و در مورد دوم هم احتمال دارد به دلیل نصب غلط و اتصال نادرست دودکش پکیج بوتان باشد. اگر شما دودکش پکیج را درست نصب نکرده باشید، ممکن است دودهای به وجود آمده از احتراق، به طور صحیح خارج نشده و شما بوی دود را در پکیج احساس کنید.

دقت داشته باشید که این مورد کاملاً جدی و خطرناک است و باید سریعاً برای رفع آن اقدام کنید. گاهی احتمال دارد بوی گاز و یا بوی دود در پکیج به دلیل سوختن ناقص و سوختن گاز در مشعل باشد که این به خرابی مشعل مربوط می شود. در اینجور مواقع احتمال دارد چربی و آلودگی در مشعل گاز  باعث احتراق غیر کامل و سوختن ناقص شود و آنگاه شما بوی گاز و بوی دود را احساس خواهید کرد و یا دلیل آن، ایراد و خرابی مشعل باشد که نشانه این مشکل هم معمولاً رنگ زرد و نارنجی به جای رنگ آبی است.

دلایل بوی سوختگی در پکیج بوتان چیست؟

وقتی نزدیک پکیج می شوید، ممکن است از داخل پکیج بوی سوختگی به مشام شما برسد در بیشتر مواقع دلیل این بوی سوختگی می تواند وجود اتصالی در برد دستگاه پکیج باشد. اگر یکی از قطعات برد و یا حتی قسمتی از پلاستیک های برد بسوزد، باعث بوی سوختگی در پکیج خواهد شد.

اگر از پکیج خود برای مدت طولانی استفاده نکنید، ممکن است بوی بد و یا بوی سوختگی از آن احساس کنید مثلاً در تابستان از پکیج زیاد استفاده نمی شود و وقتی آن را روشن می کنید ممکن است بوی گاز و بوی سوختگی بیاید و این به دلیل جمع شدن آلودگی و گرد و خاک روی بدنه و مبدل پکیج است. در این صورت بعد از مدتی استفاده از آن، بو از بین می رود ولی اگر این بو از بین نرفته و ادامه دار بود، باید فیلتر ها را تمیز کرده و یا در صورت لزوم آنها را تعویض کنید تا بوی بد پکیج از بین برود.

نکته مهم: یکی از دلایل صدا در پکیج بوتان و ایران رادیاتور، رسوب مبدل است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش ریست کردن پکیج بوتان | چه وقت باید پکیج‌ را ریست کنیم؟

دلایل بوی بد در پکیج بوتان چیست؟

اگر برای مدت طولانی از پکیج استفاده نشود، آب در داخل مخزن پکیج مانده و باعث رشد قارچ و باکتری در مخزن می‌شود آنگاه شما بوی بدی را از پکیج احساس می کنید. مهمترین دلیل بوی بد در پکیج همین باکتری ها هستند که البته مضر هم نمی باشد. برای برطرف کردن مشکل بهتر است به وسیله یک متخصص، پکیج خود را سرویس کنید و مخزن و مبدل آن را به وسیله مواد شوینده و اسید بشوید.

اگر شما بوی تخم مرغ گندیده را از پکیج احساس کردید، باید به دنبال نشت گاز باشید زیرا بوی سولفور و یا تخم مرغ گندیده از پکیج، به دلیل نشت گاز می باشد. در این مورد حتماً باید پکیج را سریع خاموش کرده و با تعمیرکار پکیج تماس بگیرید.

در مورد پکیج دیواری به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

اگر شما هم از پکیج دیواری بوتان یا ایران رادیاتور استفاده می کنید حتماً به نکات ایمنی زیر توجه کنید:

 • ممکن است شما از آب زیاد گرم لذت ببرید، ولی باید بدانید که آب خیلی داغ مناسب نیست.
 • توصیه می کنیم که حتماً دمای پکیج خود را بین ۴۵ تا ۵۰ درجه قرار دهید.
 • هر چند وقت یکبار تنظیمات دمای پکیج را چک کنید زیرا ممکن است شخصی اشتباهاً دما را تغییر بدهد.
 •  در کنار پکیج خود هیچگاه وسایل قابل اشتعال را قرار ندهید.
 • از وجود تهویه کافی برای پکیج اطمینان پیدا کنید زیرا اگر تهویه مناسب نباشد ممکن است در صورت نشت گاز اتفاقات خطرناکی بیفتد.
 • حتماً به صورت دوره ای و منظم پکیج بوتان و ایران رادیاتور را به وسیله سرویسکار سرویس کنید.
 • معمولاً هر ۶ ماه یکبار باید سرویس انجام شود تا در صورت ایرادات جزئی بتوانید به موقع آنها را رفع کنید.
 • حتماً برای نصب پکیج بوتان و ایران رادیاتور از شخص با تجربه کمک بگیرید، زیرا اگر پکیج به صورت غلط نصب شود، ممکن است مشکلات و خطرات بسیار جبران‌ ناپذیری را ایجاد کند.

پکیج‌

سخن پایانی

در این مقاله شما را با دلایل بوی گاز پکیج بوتان و ایران رادیاتور آشنا کردیم. البته موارد گفته شده برای برندهای دیگر هم صدق می کند. ما راهکارهای رفع این مشکل را بیان کرده و علت بوی سوختگی و بوی دود در پکیج بوتان را برایتان توضیح دادیم. اگر شما به طور منظم پکیج بوتان را سرویس کنید، از بروز مشکلات جدی و خطرهای احتمالی جلوگیری می شود.

در صورت بوی گاز در پکیج بوتان و ایران رادیاتور، حتماً باید سریعاً دلیل آن را پیدا کنید. اگر در این زمینه سهل‌ انگاری کنید، ممکن است خطرات زیادی شما و اعضای خانواده تان را تهدید کند. بوی سوختگی، بوی دود و بوی گاز در پکیج دلایل زیادی دارد که باید حتماً آن را عیب یابی کنید. توصیه می‌کنیم به دلیل تخصصی بودن تعمیرات پکیج، حتماً در صورت بروز مشکل در آن، به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید و از دستکاری کردن پکیج خودداری کنید.

چرا پکیج‌ بوتان و ایران رادیاتور بوی گاز می دهند؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

در مورد پکیج دیواری به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا