تعمیرات پکیج و آب گرمکن

چرا فیوز پکیج می سوزد | چه زمانی باید فیوز پکیج را عوض کنیم؟

سوختن فیوز پکیج یکی از مشکلات رایجی است که ممکن است در فصل زمستان ایجاد شود، به صورتی که بعد از تعویض فیوز، دوباره متوجه سوختن آن خواهید شد. در این صورت باید در مرحله اول دلیل سوختن فیوز پکیج را پیدا کرده و بعد از آن، برای تعویض فیوز اقدام کنید.

به طور کلی باید بدانید که منشأ سوختن فیوز می‌تواند اتصالی در قسمت‌های دیگر پکیج باشد. در اصل هنگام بروز این مشکلات باید به طور مستقیم به سراغ قطعاتی که برای عملکرد خود به اتصالات فاز و نول نیاز دارند، بروید. اگر این قطعات دارای اتصالی بوده و یا با مشکلی مواجه شده باشند، مستقیماً در روی فیوز اثر خواهد گذاشت و باعث می‌شود فیوز بسوزد.

فیوز پکیج چه کاربردی دارد؟

فیوز قطعه‌ای الکتریکی می‌باشد که برای محافظت کردن از مدار الکتریکی در آن تعبیه شده است. فیوز نواری فلزی و رسانا است که در محفظه نارسانا آن را قرار می‌دهند و اجازه نمی‌دهد جریان الکتریکی بیشتر از حد مجاز عبور کند. در این هنگام نوار فلزی ذوب می‌شود و از عبور جریان الکتریکی به قسمت‌های دیگر مدار ممانعت می‌کند. می‌توان گفت که فیوز خود را قربانی کرده تا از قسمت‌های دیگر مدار محافظت شود. به طور کلی باید بگوییم که دلیل سوختن فیوز پکیج، اتصالی یکی از قطعات است که به طور کامل آن را برایتان توضیح خواهیم داد:

چرا فیوز پکیج می سوزد؟

در این مقاله می‌خواهیم دلایل سوختن فیوز پکیج را به طور کامل بررسی کنیم تا در صورت نیاز اگر اطلاعاتی در این مورد داشته باشید، بتوانید مشکل سوختن فیوز پکیج را خودتان برطرف کنید.

در صورتی که فیوز پکیج شما به طور مرتب می‌سوزد باید قبل از عوض کردن فیوز، دلیل مشکل را پیدا کنید معمولاً دلیل سوختن فیوز موارد زیر است:

 1. خراب شدن رله برد پکیج و یا یکسره شدن آن
 2. بروز اختلال و یا اتصالی در شیر موتوری
 3. عملکرد غیر استاندارد محافظ برق
 4. خرابی و یا اتصالی پمپ سیرکولاسیون
 5. اختلال در عملکرد و یا سوختن فن
 6. بروز اختلال و یا سوختن بوبین ۲۲۰ شیر گاز
حتما بخوانید:   روش شستشو و سرویس رادیاتور شوفاژ

قطعاتی را که برایتان نام بردیم اصطلاحاً به آنها قطعات مجری فرمان می‌گویند و اگر یکی از این قطعات دچار اتصال کوتاه شود، باعث خواهد شد که فیوز به طور مکرر بسوزد.

فیوز پکیج

۱- خرابی و یا یکسره شدن رله برد پکیج

تقویت کننده یا رله برد به کلیدی می‌گویند که وظیفه دارد جریان اضافه را جهت کمک به پکیج دریافت کند، طبق عملکرد رله برد ، حتماً متوجه شده‌اید که این قطعه با مقدار برق ورودی کاملاً ارتباط دارد و اگر مشکلی در رله برد ایجاد شود شما اختلالاتی را هم در عملکرد فیوز پکیج مشاهده خواهید کرد.

۲- اختلال یا اتصالی در شیر موتوری

شیر موتوری یک محرک الکتریکی پکیج بوده که وظیفه دارد مقدار جریان سیال را بررسی کند. اگر در شیر موتوری هرگونه مشکلی ایجاد شود، باعث سوختن پکیج خواهد شد. برای اینکه مشکل را برطرف کنید باید در مرحله اول ایراد شیر موتوری را رفع کنید.

عملکرد غیر استاندارد محافظ برق

محافظ برق یک قطعه در پکیج است که از وارد شدن برق با ولتاژ‌های نامناسب و غیر استاندارد به پکیج جلوگیری می‌کند و اگر محافظ برق خراب شود ، آنگاه توانایی نخواهد داشت که از نوسانات برق جلوگیری کند. به همین دلیل فیوز می سوزد. در این صورت باید هم فیوز و هم محافظ را تعمیر و در صورت نیاز تعویض کنید.

خرابی و یا اتصالی پمپ سیرکولاسیون

پمپ سیرکولاسیون یک قطعه در پکیج می‌باشد که وظیفه دارد سیالات داخل لوله را به حرکت در بیاورد. معمولاً این دستگاه را داخل سیالات لوله قرار می‌دهند تا این سیالات با فشار بیشتری بتوانند در لوله حرکت کنند. اتصالی و یا خراب شدن سیرکولاسیون باعث سوختن فیوز پکیج خواهد شد.

اختلال در عملکرد و یا سوختن فن پکیج

یکی دیگر از قطعات بسیار مهم در پکیج، فن می‌باشد. فن پکیج وظیفه دارد قطعات دیگر پکیج را خنک کند و اگر این قسمت دچار اختلال شود، قطعات پکیج بعد از اینکه کار می‌کنند ، داغ شده و باعث آسیب دیدگی فیوز می‌شوند. اگر متوجه شدید که فیوز پکیج شما مرتباً می‌سوزد، قبل از اینکه قطعات دیگر را چک کنید بهتر است فن دستگاه را به طور کامل بررسی کنید.

حتما بخوانید:   آشنایی با قطعات آبگرمکن دیواری

بروز اختلال و یا سوختن بوبین ۲۲۰ شیر گاز

بوبین ۲۲۰ شیر گاز ، یک قطعه آهنربایی شکل می‌باشد که برای کنترل کردن و همچنین قطع و وصل جریان سیالات، داخل لوله‌ها در پکیج قرار داده شده است. اگر فیوز پکیج سوخت ابتدا بوبین‌ ها را چک کنید زیرا در صورتی که بوبین دچار اختلال شود باعث خواهد شد فیوز بسوزد.

چگونه می‌توانیم قطعات پکیج را تست کنیم تا دلایل سوختگی فیوز را تشخیص دهیم؟

برای اینکه تست کنید و ببینید کدام قطعات باعث سوختن فیوز می‌شود ابتدا باید محافظ برق را از دستگاه جدا کنید حالا دو شاخه را به طور مستقیم به برق وصل کنید. البته توجه داشته باشید که دستگاه شما باید روی حالت خاموش قرار داشته باشد. حالا سیم‌های پمپ را هم جدا کرده و همچنین دستگاه را در روی حالت on بگذارید. اگر دوباره فیوز پکیج سوخت، باید برق را قطع کنید و سیم پمپ را هم متصل کنید و سراغ قطعات بعدی بروید و آنها را به همین شکل تست کنید.

وقتی شما با سوختن مداوم فیوز پکیج روبرو شدید تنها راه این است که پکیج را تعمیر کرده و فیوز را تعویض کنید. بعد از اینکه توانستید فیوز جدید را در پکیج نصب کنید به موارد زیر توجه کنید:

 • در این صورت باید حتماً پکیج شما خاموش بوده و برق آن هم قطع باشد.
 • بعد از آن اتصالات قطعاتی را که در ابتدا به آن اشاره کردیم مانند فن پکیج را قطع کنید.
 • حالا برق پکیج خود را وصل کنید و سپس آن را روشن کنید.
 • اگر فیوز پکیج بسوزد ممکن است که اشکال از قطعات دیگر باشد. شما باید اتصالات فن دستگاه را وصل و اطلاعات قطعات دیگر را قطع کنید.
 • این کار را آنقدر ادامه بدهید که قطع شدن اتصال یکی از این قطعات ، باعث شود از سوختن فیوز پکیج جلوگیری کند.

بعد از آن قطعه مورد نظر را تعمیر و یا در صورت نیاز عوض کنید و در جای خود آن را متصل کنید تا مشکل رفع شود. اگر هر کدام از این مراحل را نادرست انجام دهید ، ممکن است به پکیج شما آسیب بیشتری وارد شود توصیه می‌کنیم اگر دانش کافی و یا مهارتی در این زمینه ندارید این کار را به یک شخص ماهر بسپارید تا از آسیب‌های مهم‌تر و بیشتر جلوگیری کرده باشید.

چرا بدنه پکیج برق دارد؟

برقدار بودن پکیج دلایل زیادی دارد که مهمترین آن اختلال در کار فیوز و همچنین نیم سوز شدن یکی از اجزای پکیج است. برای اینکه مشکل را برطرف کنید ابتدا رشته ای سیم را باید به مهره شیر گاز وصل کرده و سر دیگر سیم را هم به بدنه پکیج تان متصل کنید. احتمالاً بعد از اینکه این کار را انجام دادید، برق بدنه هم قطع می‌شود. اگر مشکل رفع نشد توصیه می‌کنیم به مراکز تخصصی تعمیر پکیج مراجعه کنید.

حتما بخوانید:   دلایل روشن نشدن آبگرمکن‌ها و نحوه برطرف کردن آنها

نکته مهم در سوختن فیوز پکیج

قبل از اینکه هر اقدامی انجام دهید باید ابتدا از الکترونیکی ، مقداری فیوز نیم آمپر بخرید و اگر فیوز نداشتید به هیچ وجه فیوز را یکسره نکنید. توصیه می‌کنیم حتی با یک رشته سیم هم فیوز را یکسره نکنید، در غیر این صورت برد کنترل حتماً می‌سوزد و باید آن را همراه با قطعه خراب عوض کنید.

فیوز پکیج

سخن پایانی

یکی از مشکلات رایج در پکیج‌ها، سوختن مداوم فیوز است. اگر بعد از اینکه فیوز را تعویض کردید ، باز هم فیوز پکیج شما سوخت ، باید حتماً دلیل این مشکل را پیدا کنید و آن را سریعاً رفع کنید ، زیرا در غیر این صورت اگر فیوز جدید هم نصب کنید ، دوباره می‌سوزد. در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم شما را با دلایل سوختن فیوز در پکیج به طور کامل آشنا کنیم و روش‌های رفع آن را هم برایتان توضیح دادیم.

به این نکته مهم توجه کنید در هنگامی که می‌خواهید فیوز را تعویض کنید و قطعات آن را بررسی کنید قبل از هر اقدامی باید نکات ایمنی را کاملاً رعایت کنید. ممکن است انجام تمام این مراحل برای شما خطرناک باشد. علاوه بر اینکه باید در انجام این کارها دقت لازم را داشته باشید بلکه باید نکات ایمنی را هم کاملاً رعایت کنید.

یکی از این نکات ایمنی داشتن فازمتر است. باید حتماً از فازمتر استفاده کنید. فازمتر می‌تواند تا حدودی از ایجاد خطر جلوگیری کند. در صورتی که شما مهارت‌های فنی دارید حتماً می‌دانید که باید چگونه عمل کنید، ولی اگر مهارتی در این زمینه ندارید توصیه می‌کنیم این کار را به متخصصین بسپارید. در صورتی که در زمینه تعمیرات پکیج سؤالی داشتید در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید تا متخصصین ما در ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

31

چرا فیوز پکیج می سوزد ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چه زمانی باید فیوز پکیج را عوض کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x