تعمیرات کولر آبی

چرا پمپ کولر آبی کار نمی کند | خرابی های پمپ کولر آبی

به پمپ کولر های آبی واتر پمپ می گویند که یکی از قطعات الکتریکی در کولر می باشد و نقش کلیدی هم در انتقال آب دارد. پمپ کولر، آب را به همه قسمت های کولر منتقل می کند. این قطعه مانند قطعات دیگر کولر ممکن است با مشکلاتی روبرو شده و در کار کرد خود دچار اختلال شود که شما را با این مشکلات آشنا خواهیم کرد.

دلایل گرفتگی در پمپ کولر آبی چیست؟

همانطور که می دانید در آب ناخالصی ها و املاحی وجود دارد که ممکن است به مرور زمان این ناخالصی‌ها در واتر پمپ و ورودی آب، باعث گرفتگی شود و آب نتواند به راحتی به قسمت های بالایی کولر پمپاژ شود. می‌توانید به وسیله یک میله تیز که مقداری هم بلند باشد، لوله آب و ورودی پمپ را کاملاً تمیز کرده و رسوبات آن را به راحتی برطرف کنید.

خشکی واتر پمپ کولر آبی

نبودن آب کافی در واتر پمپ باعث خراب شدن آن می شود. وقتی متوجه شدید که پمپ عملکرد درستی ندارد باید حتماً کولر را بررسی کرده و دریچه های آن را هم باز کنید و آبی را که در داخل کفی قرار دارد، بررسی کنید. آب در داخل کولر باید آن قدر باشد که پایه واتر پمپ کولر در آب قرار داشته باشد. گاهی احتمال دارد به دلیل مسدود شدن شلنگ ورودی یا قطعی آب و یا حتی خراب شدن شناور، آب به اندازه لازم وارد کفی نشده و واتر پمپ درست کار نکند.

اتصالی و قطع شدن برق واتر پمپ در کولر آبی

همانطور که گفتیم یکی از قطعات الکتریکی در کولر آبی واتر پمپ است که برای کار کردن به نیروی الکتریکی نیاز دارد. وقتی متوجه شدید که کولر آبی شما درست کار نمی کند، باید جعبه تقسیم و سیستم برق آن را چک کنید و به وسیله فازمتر آن را بررسی کنید و ببینید آیا برق به پمپ می رسد یا نه؟

حتما بخوانید:   کاملترین راهنمای خرید کولر آبی و انواع آن

اگر متوجه شدید که در سیستم برق رسانی مشکلی ایجاد شده، حتماً باید به یک تعمیرکار ماهر مراجعه کنید. اگر به واتر پمپ آب وارد شود، باعث می شود واتر پمپ خراب شده و یا اتصالی کند.

پمپ کولر آبی

رسوبات و وارد شدن اجسام خارجی داخل پمپ آب

وقتی پروانه پمپ می چرخد، آب از کف کولر به طرف خروجی پمپ می‌رود. اگر اجسام خارجی در کف کولر وجود داشته باشد، باعث می شود چرخش پره های پروانه متوقف شده و به موتور پمپ فشار زیادی وارد شود. برای اینکه مشکل را برطرف کنید، باید در زیر پمپ آب از توری استفاده کنید، به این وسیله می توانید از وارد شدن اجسام به پره ها و بدنه پمپ آب جلوگیری کنید.

کثیف شدن پوشال های کولر

یکی دیگر از دلایلی که می تواند باعث سوختن پمپ آب در کولر آبی شود، کثیفی پوشال های کولر است. اگر پوشال ها کثیف باشد، بعد از اینکه خیس شد، رسوبات و جرم هایی که به آن چسبیده به کفی کولر خواهد ریخت. همانطور که می دانید پمپ، آب های کفی کولر را پمپاژ خواهد کرد و وقتی این رسوبات در آن می ریزد، گرفتگی در پروانه پمپ اتفاق می افتد. برای اینکه مشکل را برطرف کنید بهتر است پوشال ها را یک سال در میان و در صورت نیاز سالی یکبار تعویض کنید.

سوختن پمپ آب در کولر آبی

سوختن پمپ آب در کولر آبی به دلایل زیادی اتفاق می‌افتد که مهمترین آنها عبارتند از:

 • پمپ آب کولر خشک مانده باشد.
 • آب به الکتروموتور پمپ وارد شود.
 • پمپ آب روغن کاری نشده باشد.
 • وارد شدن رسوبات و اجسام خارجی به داخل پروانه پمپ
 • کثیف شدن پوشال های کولر

چگونه می توان از سوختن پمپ آب در کولر آبی جلوگیری کرد؟

اگر می خواهید پمپ کولر آبی شما عمر زیادی داشته و از سوختن آن جلوگیری کنید باید موارد زیر را رعایت کنید:

 • پمپ آب کولر را به طور مرتب روغن کاری کنید.
 • کفی و بدنه کولر را مرتب شسته و رسوبات آن را از بین ببرید.
 • توزیع کننده آب را در کولر بررسی کنید.
 • پوشال های کولر را به موقع تعویض کنید.
 • شناور کولر و یا مقدار آب را در کفی تنظیم کنید.
 • شلنگ آب کولر را بررسی کنید.

چگونه پمپ آب کولر را روغن کاری کنیم؟

اگر تصمیم گرفتید که پمپ آب کولر خود را روغن کاری کنید، برای این منظور باید ابتدا پمپ را کاملاً باز کنید زیرا بعضی از قطعات کولر مانند محور و بوشن های بلبرینگ، نیاز به روغنکاری دارند. بعد از آن باید برق کولر آبی خود را قطع کرده تا بتوانید بدون نگرانی واتر پمپ کولر را روغن کاری کنید. برای اینکه پمپ آب کولر را روغن کاری کنید، ابتدا پمپ را در آورده و بعد از آن پیچ های پایه آن را از بدنه باز کرده و آن را خارج کنید سپس شلنگی را که به پمپ آب متصل است باز کنید. حالا باید به سراغ جعبه تقسیم برق رفته و کابل اتصال را هم از جعبه آن جدا کنید.

حتما بخوانید:   آموزش تمیز کردن دریچه های کولر | چگونه دریچه های کولر را تمیز کنیم ؟

در بالای واتر پمپ کلاهکی پلاستیکی وجود دارد که شما باید آن را هم باز کنید. بعد از اینکه کلاهک را باز کردید پروانه پمپ را می‌بینید. پروانه را باز کنید و آن را کنار بگذارید و بعد از آن درپوش موتور را هم باز کنید تا به موتور برسید. حالا باید محور موتور را روغن کاری کنید که در مرکز پمپ قرار گرفته است. دقت داشته باشید که این قطعه بسیار حساس بوده و روغن کاری آن نیاز به تخصص دارد. پس بهتر است برای روغن کاری پمپ کولر آبی به تعمیرکار مراجعه کنید زیرا احتمال دارد بعد از اینکه شما واتر پمپ را باز کردید نتوانید مانند قبل آن را ببندید.

عوض کردن واتر پمپ

اگر واتر پمپ قابل تعمیر نبود باید آن را عوض کنید. برای این کار ابتدا صفحه بدنه کولر آبی خود را باز کنید وقتی پمپ کار می‌کند شلنگ آب رسان را از آن جدا کنید. حالا باید در هنگامی که کولر در حال کار کردن است، بررسی کنید و ببینید آیا از شلنگ پمپ، آب بیرون می آید یا خیر؟

چرا پمپ کولر، آب نمی کشد؟

آب نکشیدن پمپ کولر جزو مشکلات بسیار رایج در کولرهای آبی است که ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد. دلایلی مثل نبودن آب در کفی کولر، وجود ذرات و رسوبات ریز در کف کولر، گرفتگی و یا پارگی شلنگ آب می تواند باعث شود که پمپ کولر آبی آب نکشد. برای اینکه مشکل را برطرف کنید ابتدا باید واترپمپ را چک کنید و ببینید در کفی کولر آب کافی وجود دارد یا نه؟ حالا باید اتصالات شلنگ کولر را هم بررسی کنید تا مطمئن شوید که شلنگ دچار گرفتگی و یا پارگی نشده باشد. وقتی مطمئن شدید که شلنگ سالم است حالا باید تمیز بودن تشتک کولر را بررسی کنید. بیشتر کولرهای آبی پوشال دارند و ممکن است پوشال ها تکه تکه شده و در داخل کفی و تشتک کولر بریزند و این تکه ها در مسیر ورودی آب قرار بگیرند. این امر باعث خواهد شد که آب نتواند به خوبی وارد واتر پمپ شود و آبرسانی هم با مشکل روبرو می شود. برای اینکه متوجه شوید چرا پمپ کولر آب نمی کشد، باید ابتدا شناور کولر را بررسی کنید. تنظیم کردن شناور کولر می‌تواند به آبرسانی آن کمک کند و باعث شود که آب به اندازه کافی در کفی کولر باقی بماند.

حتما بخوانید:   نصب کلید هوشمند در کولر آبی | آموزش نصب کلید هوشمند در کولر آبی

روغن کاری پمپ کولر آبی

قطعات مکانیکی واتر پمپ در کولر آبی باید به طور منظم سرویس و روغن کاری شود و دقت داشته باشید که این کار را حتماً به وسیله تعمیرکار کولر انجام دهید تا از هزینه اضافه برای کولر جلوگیری کرده باشید زیرا ممکن است کولر شما دچار خرابی شود. یکی از مشکلات مهم که برای پمپ کولر آبی به وجود می آید این است که کولر خشک کار می کند. این مشکل ممکن است به دنبال خود مشکلات زیادی را ایجاد کند. اگر پمپ آب صدای زیادی داشت نشان دهنده این است که بعضی از قسمت ها نیاز به روغن کاری دارد.

برای اینکه واتر پمپ را روغن کاری کنید باید از روغن هایی استفاده کنید که مخصوص سرویس کولر است. برای روغن کاری کردن واتر پمپ، هیچ گاه از روغن های معمولی و متفرقه مثل روغن های آشپزخانه استفاده نکنید.

نکته مهم: پمپ آب در کولر آبی از دو قسمت مکانیکی و الکتریکی تشکیل شده است. شما هیچگاه نباید قسمت های الکتریکی را روغن کاری کنید زیرا اگر به سیم پیچ پمپ، روغن برسد باعث اتصالی و همچنین سوختن موتور پمپ خواهد شد.

پمپ کولر آبی

نکات مهم برای تعمیر کردن واتر پمپ در کولر آبی

برای تعمیر کردن واتر پمپ در کولر آبی باید به نکات زیر توجه کنید:

 • اگر از واتر پمپ کولر بوی سوختگی به مشامتان رسید، سریعاً کولر خود را خاموش کنید.
 • برای خوب کار کردن پمپ کولر، به طور مرتب آن را روغن کاری کنید.
 • در صورتی که تصمیم گرفتید پمپ کولر آبی خود را تعمیر و یا تعویض کنید، حتماً برق را قطع کنید و مطمئن باشید که اعضای خانواده اشتباهاً کلید روشن کولر را نزنند.
 • برای اینکه کولر تان سالم بماند بهتر است بعد از اینکه گرما تمام شد، آب کولر آبی خود را خالی کنید و اتصالات برق را هم از قسمت کلید اصلی آن قطع کنید.

به این نکته مهم توجه کنید که تعمیر و سرویس کولر آبی کاری تخصصی است و هزینه تعمیرات کولر ارزش آن را دارد که شما از یک متخصص برای این کار کمک بگیرید.

31

چرا پمپ کولر آبی کار نمی کند

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

خرابی های پمپ کولر آبی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x