تقویم تاریخ

روز جهانی بهداشت چه روزی است؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

روز جهانی بهداشت یک روز منحصر به فرد و به یاد ماندنی در تقویم جهانی به حساب می‌آید. در سال ۱۹۴۸، سازمان جهانی بهداشت (WHO) اولین مجمع جهانی بهداشت را برای رسیدگی به مسائل بهداشتی که مردم سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهند برگزار کرد. هفتم آوریل به عنوان روز جهانی بهداشت برای گرامیداشت تاسیس این سازمان انتخاب شد.

هر سال در جشن روز جهانی بهداشت، سازمان بهداشت جهانی موضوعی را انتخاب می‌کند که می‌خواهد توجه جهانی را به آن جلب کند، موضوعی که از اهمیت زیادی برخوردار است.

سازمان جهانی بهداشت تخمین زده است که بیش از ۱۳ میلیون مرگ در سراسر جهان به دلیل شرایط محیطی است و اگر این شرایط بهبود یافته بود، ممکن بود از بسیاری از آن‌ها جلوگیری شود. به همین دلیل است که سازمان بهداشت جهانی موضوع سیاره ما، سلامت ما را برای سال ۲۰۲۲ انتخاب کرده است.

هدف WHO برجسته کردن اقدامات لازم برای حفظ سلامت انسان و کره زمین و تشویق جوامع به تمرکز بر رفاه است. ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا با شما در رابطه با روز جهانی بهداشت و اهمیت آن بحث نماییم. با ما تا پایان این مقاله جذاب همراه باشید.

روز جهانی بهداشت

تاریخچه روز جهانی بهداشت

تاریخچه روز جهانی بهداشت ارتباط مستقیمی با تشکیل سازمان بهداشت جهانی دارد. سازمان بهداشت جهانی یک آژانس از سازمان ملل متحد است که بر سلامت عمومی جهان به طور کلی تمرکز دارد. WHO اساسنامه‌ای دارد که کشورهای درگیر در سازمان ملل فرصتی برای امضای آن داشتند و به اتفاق آرا با اصولی که در آن برای ارتقای سلامت عمومی جهان مطرح شده بود موافقت کردند.

روز جهانی بهداشت که در سال ۱۹۵۰ تأسیس شد، رویداد مهمی است که هر سال موضوعی را شامل می‌شود که هدف آن جلب توجه به یک موضوع بهداشتی جاری در جهان است. سازمان جهانی بهداشت (WHO) دارای ۱۹۴ کشور عضو است که وظیفه دارند رویدادهای منطقه‌ای، محلی و بین‌المللی را در این روز با موضوع سلامتی خاص برگزار کنند. دولت‌های محلی نیز تمایل دارند تا از این اجناس برای ترویج مسائل بهداشتی استفاده کنند. به هر حال، سلامت جهانی یعنی همه افراد روی کره زمین!

سازمان جهانی بهداشت در ۷۰ سال گذشته با تشریح اینکه چه داروهایی برای سلامت عمومی ضروری هستند و به کدام بیماری‌ها باید تمرکز ویژه‌ای داشته باشد.

یکی از موفقیت‌های مهم WHO جنبش ریشه کنی آبله بود. در سال ۱۹۵۸ با فشار ویکتور ژدانوف، معاون وزیر بهداشت اتحاد جماهیر شوروی سابق آغاز شد. در مدت کمی بیش از ۲۰ سال، در سال ۱۹۷۹، WHO اعلام کرد که آبله در واقع ریشه کن شده است. آبله این اولین بیماری در تاریخ است که با تلاش‌های اختصاصی انسان‌ها از سراسر جهان با هم کار می‌کنند.

با تلاش‌های این سازمان، جهان شاهد ریشه‌کنی آبله بود و سپس تمرکز آن به بیماری‌های واگیر با تمرکز ویژه بر سل و HIV/AIDS معطوف شد. سازمان جهانی بهداشت نیز نقش مهمی در تجربه همه‌گیری جهانی ناشی از ویروس کرونا داشته است.

هر سال روز جهانی بهداشت بر موضوع خاصی تمرکز دارد. موضوعات در طول سال‌ها متفاوت بوده است، اما همیشه موضوعات مهم روز را پوشش می‌دهند، از جمله همه چیز از ریشه‌کنی جهانی فلج اطفال و فعال ماندن در دوران پیری گرفته تا ایمنی جاده‌ها. همه این مسائل به اندازه کافی برای سلامت جهانی مهم تلقی شده‌اند که در این تاریخ شایسته یک مناسبت خاص خود هستند.

روز جهانی بهداشت

روز جهانی بهداشت در تقویم

هفتم آوریل در هر سال مصادف با روز جهانی بهداشت است. این جشن از زمان آغاز به کار در اولین مجمع بهداشت در سال ۱۹۴۸ و از زمان اجرای آن در سال ۱۹۵۰، با هدف ایجاد آگاهی در مورد یک موضوع بهداشتی خاص برای برجسته کردن یک حوزه اولویت‌دار سازمان بهداشت جهانی بوده است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تاریخچه سیزده بدر در ایران /سیزده فروردین /روز طبیعت

در طول ۵۰ سال گذشته، این موضوع مسائل بهداشتی مهمی مانند سلامت روان، مراقبت از مادر و کودک و تغییرات آب و هوایی را آشکار کرده است. این جشن با فعالیت‌هایی مشخص می‌شود که فراتر از خود روز است و به عنوان فرصتی برای تمرکز توجه جهانی بر این جنبه‌های مهم سلامت جهانی عمل می‌کند.

همان‌طور که COVID-19 تاکید کرده است، برخی از افراد می‌توانند زندگی سالم تری داشته باشند و دسترسی بهتری به خدمات بهداشتی نسبت به دیگران داشته باشند. کاملاً به دلیل شرایطی که در آن متولد می‌شوند، رشد می‌کنند، زندگی می‌کنند، کار می‌کنند و سن دارند.

در سرتاسر جهان، برخی از گروه‌ها برای گذراندن زندگی با درآمد روزانه کم، شرایط مسکن و تحصیلات ضعیف‌تر، فرصت‌های شغلی کمتر، تجربه نابرابری جنسیتی بیشتر و دسترسی کم یا بدون دسترسی به محیط‌های امن، آب و هوای پاک، امنیت غذایی تلاش می‌کنند. این عامل منجر به رنج غیر ضروری، بیماری قابل اجتناب و مرگ زودرس می‌شود. و به جوامع و اقتصاد ما آسیب می‌رساند.

این عامل نه تنها ناعادلانه است، بلکه قابل پیشگیری است. به همین دلیل است که ما از مسئولان می‌خواهیم تا اطمینان حاصل کنند که همه شرایط زندگی و کار مساعد برای سلامتی دارند. در عین حال، ما از مسئولان می‌خواهیم که نابرابری‌های بهداشتی را زیر نظر بگیرند و اطمینان حاصل کنند که همه مردم می‌توانند در زمان و مکان نیاز به خدمات بهداشتی با کیفیت دسترسی داشته باشند.

کووید-۱۹ همه کشورها را به شدت تحت تأثیر قرار داده است، اما تأثیر آن بر جوامعی که قبلاً آسیب پذیر بودند، که بیشتر در معرض این بیماری بودند، کمتر به خدمات مراقبت‌های بهداشتی باکیفیت دسترسی دارند و بیشتر احتمال دارد که پیامدهای نامطلوب را تجربه کنند، شدیدتر بوده است.

تاریخ روز جهانی بهداشت در تقویم جهانی: ۷ آوریل ۲۰۲۳

تاریخ روز جهانی بهداشت در تقویم ایران: ۱۸ فروردین ۱۴۰۳

مردم در روز جهانی بهداشت چه کاری را انجام می‌دهند؟

رویدادهای محلی، ملی و بین‌المللی مختلفی ترتیب داده می‌شود تا عموم و سیاست‌گذاران را در مورد جنبه خاصی از کار سازمان بهداشت جهانی آموزش دهند. این رویداد بازتاب زیادی در رسانه ها دریافت می‌کند. یک جعبه ابزار برای کسانی که مایل به برنامه ریزی رویدادها هستند ارائه شده است، اما تاکید می‌کند که این موارد باید برای شرایط فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی محلی مناسب باشند.

نمونه‌هایی از رویدادها شامل کنفرانس‌هایی برای کارکنان بهداشتی، جلسات توجیهی برای سیاستمداران محلی، و نمایش‌های اطلاعاتی برای کودکان و جوانان است. راهپیمایی‌ها و تظاهرات عمومی و همچنین دسترسی رایگان یا آسان به آزمایش‌های پزشکی نیز می‌تواند در این روز برگزار شود.

روز جهانی بهداشت

زمینه روز جهانی بهداشت

در سال ۱۹۴۵، دیپلمات‌های بسیاری از کشورها سازمان ملل را تشکیل دادند. یکی از سازمان‌هایی که تشکیل شد، شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل بود که برای اولین بار در سال ۱۹۴۶ تشکیل شد. در این جلسه درخواست‌هایی مبنی بر تأسیس سازمانی در سازمان ملل که به مسائل بهداشتی اختصاص دارد، مطرح شد.

سازمان جدید کار دفتر بین المللی بهداشت عمومی (اداره بین المللی بهداشت عمومی) و واحدهای بهداشتی جامعه ملل را ادامه خواهد داد. این سازمان‌ها در سال‌های اولیه قرن بیستم تأسیس شدند، اما به دلیل عواقب سلامتی عظیم پس از جنگ جهانی اول بیش از حد تحت فشار قرار گرفتند و با شروع جنگ جهانی دوم نتوانستند به طور مؤثر عمل کنند. این سازمان همچنین به کار اداره امداد و توانبخشی سازمان ملل متحد ادامه خواهد داد، که کمک‌های پزشکی را به میلیون‌ها نفر پس از اقدام نظامی ویرانگر در اروپا در طول آخرین بخش جنگ جهانی دوم ارائه کرد.

سازمان بهداشت جهانی در ۷ آوریل ۱۹۴۸ تأسیس شد. از آن زمان، این سازمان کارهای ارزشمندی را انجام داده است، از جمله ریشه‌کنی جهانی آبله و اجرای طیف گسترده‌ای از استراتژی‌های بهداشت عمومی. در حال حاضر، ۱۹۳ کشور عضو هستند و این سازمان هنوز در حال تلاش برای بهبود بسیاری از جنبه‌های سلامت در سراسر جهان است.

در اولین مجمع جهانی بهداشت در سال ۱۹۴۸، نمایندگان خواستار روز جهانی بهداشت به مناسبت سالگرد تأسیس سازمان جهانی بهداشت شدند. این روز از سال ۱۹۵۰ هر سال در ۷ آوریل برگزار می‌شود. از این روز برای جلب توجه به اولویت‌های خاص در بهداشت جهانی استفاده می‌شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روز جهانی منع تبعیض نژادی

نماد روز جهانی بهداشت

لوگو یا نشان WHO که توسط اولین مجمع جهانی بهداشت در سال ۱۹۴۸ انتخاب شد، اغلب با مطالب تبلیغاتی روز جهانی بهداشت روان همراه است. این نشان متشکل از نماد سازمان ملل است که توسط یک عصا با مار پیچیده شده دور آن پوشانده شده است. عصا با مار از دیرباز نماد پزشکی و حرفه پزشکی بوده است. این داستان از داستان آسکولاپیوس نشات می‌گیرد که یونانیان باستان او را به عنوان خدای شفا می‌شناختند و فرقه‌اش شامل استفاده از مارها بود.

نماد سازمان ملل طرحی از یک نقشه جهان (کمتر قطب جنوب) در مرکز قطب شمال را نشان می‌دهد که در تاج گلی متشکل از شاخه‌های متقاطع متعارف درخت زیتون حک شده است. شاخه‌های زیتون نماد صلح و نقشه جهان منطقه مورد توجه سازمان ملل در دستیابی به هدف اصلی خود یعنی صلح و امنیت را به تصویر می‌کشد. طرح نقشه تا ۶۰ درجه عرض جنوبی گسترش یافته و شامل پنج دایره متحدالمرکز است.

سازمان بهداشت جهانی بر این عقیده است که ما به عنوان یک جامعه باید تلاش کنیم تا چرخه‌هایی را که باعث سلامتی، نابرابری‌های مالی و سوء مدیریت زیست محیطی در سراسر جهان می‌شود، بشکنیم، زیرا این چرخه‌ها مسئول بسیاری از مشکلات ما هستند. با این حال، این مسائل را می‌توان با اولویت دادن به سلامت انسان، پایداری زیست محیطی و ثبات مالی حل کرد.

روز جهانی بهداشت

سنت‌های روز جهانی بهداشت

از زمان آغاز به کار، مسائل بهداشتی و دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی به شدت توسط مردم در سراسر جهان در روز جهانی بهداشت مورد توجه قرار گرفته است. سازمان جهانی بهداشت هر سال موضوع متفاوتی را برای این روز در نظر می‌گیرد که در مدارس، سمینارها، کارگاه‌ها و انجمن‌های گفتگو برجسته می‌شود. این روزها همه چیز در مورد ایجاد آگاهی در مورد مسائل بهداشتی نیازمندان و افراد کم اقبال در مناطق فقیر در سراسر جهان است، همچنین به ما یادآوری می‌کند که برای سلامتی خود سپاس‌گزار باشیم و بهتر از خود مراقبت کنیم.

فعالیت‌های در فضای باز مانند پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری، همچنین مسابقات خیریه و جمع‌آوری کمک‌های مالی سازماندهی شده است. سلامت روان اغلب نادیده گرفته می‌شود و به دلیل سبک زندگی پر استرس ما، امروزه بسیار مهم است. بنابراین میانجیگری و درمان بسیار تشویق می‌شود. بنابراین وعده‌های غذایی روزانه و تبلیغات رستوران‌ها همه در مورد حفظ یک رژیم غذایی متعادل است.

بهداشت جهانی، ده سال پیشرفت

روز جهانی بهداشت امسال همچنین دهمین سالگرد روزی است که قانون اساسی سازمان جهانی بهداشت لازم اجرا شد. بنابراین به نظر می‌رسد فرصت خوبی برای همه ما باشد تا پیشرفت به سوی سلامت بهتر انجام شده در دهه گذشته در هر کشور و در سراسر جهان را مرور کنیم.

پیشرفت‌های علمی بزرگی در زمینه داروهای جدید، واکسن‌های جدید، حشره‌کش‌های جدید یا بهبود یافته و روش‌های بهتر مبارزه و پیشگیری از بیماری‌ها وجود داشته است.

این دانش جدید به سرعت در جاهایی که مورد نیاز است استفاده می‌شود. در ده سال اخیر جریان و تبادل اطلاعات علمی و تجربیات عملی شاید بیش از هر زمان دیگری بوده است. دانشمندان و کارکنان بهداشتی بیش از هر زمان دیگری از کشوری به کشور دیگر برای یادگیری، آموزش و نشان دادن رفته‌اند.

مهم‌تر از آن این است که تعداد فزاینده‌ای از مردم در همه جا متوجه می‌شوند که سلامتی یک روش زندگی و تفکر است و نه صرفاً عدم وجود بیماری و ناتوانی. دولت‌ها مسئولیت خود را در قبال سلامت مردم خود، و تعهد خود را برای ارائه، علاوه بر بیمارستان‌ها و موسسات کلاسیک، شرایط محیطی بهبود یافته، مراقبت‌های بهداشتی برای مادران و کودکان، حفاظت از غذا و تغذیه را پذیرفته‌اند.

روز جهانی بهداشت

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت کافی را برده باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

روز جهانی بهداشت

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی با روز جهانی بهداشت و علت نامگذاری آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا