تعمیرات ساختمانخدمات فاضلاب و لوله بازکنی

چگونگی تنظیم سیفون و فلوتر توالت فرنگی

آموزش تنظیم سیفون توالت فرنگی | فلوتر توالت چیست؟

سیفون یک مکانیزم مهم و کارآمد در توالت فرنگی است و تنظیم سیفون و فلوتر توالت فرنگی بسیار با اهمیت است و در سرویس دهی و عملکرد آن تاثیر گذار است. اگر سطح آب داخل توالت فرنگی مناسب نباشد، توالت به درستی کار نمی کند. برای این منظور کافی است اقدام به تنظیم فلوتر توالت فرنگی نمایید و این مورد را می توانید شخصا انجام دهید.

تنظیم سیفون و فلوتر توالت فرنگی کار چندان سختی نیست، حتی اگر قبلا تجربه‌ ای در زمینه لوله‌ کشی ندارید می توانید این مورد را خود انجام دهید برای این منظور می توانید در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا نحوه تنظیم سیفون و فلوتر را در توالت های فرنگی با هم بررسی نماییم. همچنین در این مطلب، با مهمترین اشکالات سیفون و راه هایی برای تنظیم آنها آشنا می شویم.

انواع سیفون ها

برای توالت فرنگی انواع مختلفی از سیفون وجود دارد که می توانید در بازار مشاهده نمایید. از انواع این سیفون ها، می توان به سیفون نوع P یا شتر گلو و سیفون نوع S اشاره نمود. همچنین، می توانید سیفون با عمق آب بندی متفاوت و قابل تنظیم و همچنین سیفون راه بند نیز در بازار مشاهده و خریداری نمایید در ادامه ضمن آشنایی با انواع آن تجهیزات آن را نیز خواهیم شناخت تا بتوانید به تنظیم سیفون و فلوتر توالت فرنگی اقدام نمایید..

مشکلات سیفون توالت فرنگی
Using slip-joint pliers to brace inlet pipe

تعمیر یا تنظیم سیفون و فلوتر توالت فرنگی

شناور یا فلوتر توالت فرنگی وظیفه تنظیم آب داخل توالت را بر عهده دارد و در مواقع لزوم برای پر شدن مخزن سیفون هشدار داده و دستور توقف را صادر می کند. در برخی موارد، به علت فرسودگی فلوتر یا اجزای آن، این نقش به درستی ایفا نمی شود و خطا هایی مشاهده می شود. برای این منظور باید در فلوتر تنظیماتی انجام دهید و شناور سیفون توالت خود را تغییر دهید.

علت تعمیر شیرهای شناور:

خرابی شیر شناور و تعمیرات آنها، به علت متفاوتی صورت می گیرید که به دسته های زیر تقسیم می شود:

  • سوراخ شدن گوی شناور و نفوذ آب به آن: که عدم کنترل سطح آب را بدنبال دارد که بایستی ابتدا آب را قطع نمود و سپس نسبت به تعویض اقدام شود.
  •  شکستن و جدا شدن بوشن دنده شناور: از علل سرریز شدن آب از مخزن است که باید نسبت به اتصال بوشن به بدنه گوی اقدام کرد.
  •  خرابی واشر لاستیکی واقع در سوپاپ: برای تعویض این واشر، ابتدا شیر فلکه ورودی آب مخزن را ببندید و پس از آن با باز کردن شیر شناور از مخزن و خارج کردن پین از بدنه، می توان واشر لاستیکی را تعویض کرد.
  •  خورده شدن سطح نازل شیر: این مورد، باعث عدم آب بندی شیر شده و درنهایت به سرریز شدن آب از مخزن منجر می شود. در این مورد، باید شیر شناور را تعویض نمود.
  • گرفتگی مجرای شیر شناور: برای این مورد، بعد از بستن شیر فلکه و باز کردن شیر شناور و جدا نمودن پین و سوپاپ از شیر، به وسیله یک سوزن نسبت به باز کردن روزنه می توانید اقدام نمایید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای خرید فلاش تانک|انتخاب بهترین فلاش تانک

فلوتر توالت چیست؟

فلوتر توالت قسمتی از مخزن است که به شیر متصل می‌ شود. فلوتر توالت باز و بسته شدن شیر و سطح آب  را تنظیم و مدیریت  می‌ کند. منظور از شیر قسمتی از توالت است که پر کردن مخزن را پس از هر شستشو برعهده دارد. در واقع زمانی که شیر فلوتر درست تنظیم نباشد، سطح آب مخزن  زیاد یا کم خواهد شد ابتدا باید تعاریف تجهیزات را بدانید تا بتوانید اقدام به تنظیم سیفون و فلوتر توالت فرنگی نمایید.

در صورتی که سطح آب در مخزن خیلی بالا باشد، آب لوله سرریز و به‌ سمت کاسه رفته و مشکل ساز خواهد شد. و در این حالت توالت در حال آب گیری خواهد ماند. در صورتی که سطح آب پایین باشد منجر به عملکرد ضعیف سیفون می‌ شود؛ در این حالت توالت نیروی لازم را ندارد.

در بهترین حالت، سطح آب مخزن بهتر است حدود ۲ سانتی‌ متر کمتر از لوله سرریز باشد. اگر سطح آب مخزن کمتر یا بیشتر باشد، باید فلوتر را تنظیم نمایید.

تنظیم شناور توالت فرنگی

انواع فلوتر

فلوتر در همه توالت فرنگی ها مشابه هم نیستند. برای این منظور باید ۴ مدل رایج فلوتر در بازار را شناسایی نمایید و بدانید هر کدام برای چه کاری است و چه ویژگی دارد تا بتوانید اقدام به تنظیم سیفون و فلوتر توالت فرنگی نمایید.

۱. فلوتر توپ و اهرم

فلوتر توپ و اهرم یکی از رایج‌ ترین انواع بکار رفته بوده و به نام های مختلفی نظیر توپ شناور یا توپک معروف است. این فلوتر دارای اهرم است که توپ پلاستیکی بزرگی به آن متصل است. توپ همواره روی آب شناور می ماند.

وقتی از سیفون توالت استفاده می نمایید و آن را می کشید، توپ فلوتر به‌ سمت پایین رفته و آب به بیرون راه پیدا می نماید. پس از این فرآیند مخزن دوباره پر و فلوتر، میزان آب وارد شده مخزن را تعیین می‌ کند.

۲. فلوتر فنجانی

این نوع فلوتر دارای فلوتر فنجانی شکل بوده و عموما به‌ صورت عمودی در کنار شیر تعبیه می‌ شود. به همین دلیل نام دیگر این فلوتر استوانه‌ ای نیز می باشد. در این نوع فلوتر فنجان روی سطح آب شناور مانده و ارتفاع را تعیین می‌ کند. و هرچه فلوتر بالاتر رود سطح آب نیز در مخزن بیشتر می‌ شود.

۳. فلوتر داخلی

در این مدل نسخه پیشرفته فلوتر استوانه‌ ای را شاهد خواهیم بود. این نوع فلوتر ها می‌توانند آب را با دقت بیشتر و بهتر تنظیم نمایند. این مدل در توالت های امروزی بیشتر دیده می شود و اکثرا از این مدل استفاده می نمایند. این مدل شبیه به فلوتر فنجانی بوده ولی تفاوت‌ هایی کوچک و جزئی میان آن‌ ها وجود دارد.

۴. فلوتر دو زمانه

این نوع فلوتر دارای ۲ دکمه برای تخلیه آب است. زمانی که دکمه کوچک‌ تر را فشار دهید آب به مقدار کمتری از مخزن تخلیه می‌ شود. و هر زمان دکمه بزرگ‌ تر را فشار دهید، میزان آبی که خارج می شود چشمگیر تر خواهد بود. این فلوتر جدید ترین نوع فلوتر هاست و اخیرا تولید شده اما با توجه به کارایی برای زمان هایی که به آب زیاد نیاز نیست و در مصرف صرفه جویی نیز می نماید به سرعت رواج یافته است.

آموزش تنظیم فلوتر توالت فرنگی

حالا که انواع فلوتر توالت فرنگی را شناخته اید، می توانید نحوه تنظیم سیفون و فلوتر توالت فرنگی را نیز یاد بگیریم. به خاطر داشته باشید که اولین مرحله برای انواع مختلف فلوتر توالت یکسان است و تفاوتی در مرحله اول وجود ندارد. برای شروع شما باید شیر اصلی آب را ببندید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه از گرفتگی لوله فاضلاب پیشگیری کنیم | روش های لوله بازکنی

این عمل ضروری است و باید سطح آب بدون رطوبت بررسی و ارزیابی شود. اما چگونه می توان شیر آب توالت را قطع نمود؟ شیر آب کنار توالت اغلب  پشت توالت قرار دارد. این شیر معمولا دارای یک دستگیره کوچک است که می‌ توان آن را در جهت یا خلاف جهت ساعت چرخاند.

برای این منظور دستگیره را در جهت عقربه‌ های ساعت چرخانده تا آب بسته شود. اگر شیر بسته نمی‌ شود یا تکان نمی خورد، از روغن استفاده نمایید زیرا به علت کم استفاده نمودن از آن شیر ممکن است کمی سفت باشد. روغن کمک می‌ کند که شیر را راحت تر بچرخانید. حالا پس از قطع کردن آب می توانید روال تنظیم را آغاز نمایید.

95 4

۱.ابتدا سطح آب را بررسی نمایید.

اگر شیر آب را به‌ تازگی بسته‌ اید، قبل از بررسی سطح آب، توالت را نشویید. برای این منظور ابتدا درب مخزن را باز نموده و مطمئن شوید که آب به لوله سرریز می‌ رسد توجه نمایید باید ۲ سانتی‌ متری پایین‌ تر از آن نیز باشد. برای این منظور بعضی از مخازن یک خط دارند که این مورد را نشان می دهد و ارتفاع ایده آل آب را مشخص کرده است در صورتی که آب از خط علامت گذاشته شده بیشتر یا کمتر باشد نیاز به تنظیم خواهد بود.

۲. فلوتر را بررسی کنید

سپس فلوتر توپ و اهرم را بررسی نمایید. فلوتر باید در سطح درست باشد. در واقع فلوتر باید سطح آب را تنظیم نماید، در این حالت فلوتر باید مخزن را ۲ سانتی‌ متر پایین‌ تر از لوله سرریز تنظیم نماید و در غیر اینصورت باید مجدد تنظیم شود.

۳. ارتفاع فلوتر را تنظیم کنید

حالا می توانید فلوتر را تنظیم نمایید. اگر ارتفاع آن بالا باشد آب از لوله سرریز بالاتر می رود. در این مرحله باید برای تنظیم ارتفاع آن را پایین بیاورید. همچنین اگر ارتفاع شناور کم باشد سطح آب بیش از ۲ سانتی‌ متر پایین‌ تر از لوله سرریز می شود. و باید ارتفاع آن را برای تنظیم افزایش دهید.

برای این منظور باید از پیچ‌ گوشتی دوسو برای باز و بسته کردن پیچ سیفون استفاده نمایید. پیچ را در جهت عقربه‌ های ساعت بچرخانید تا سطح فلوتر پایین بیاید. توجه نمایید چرخاندن در خلاف جهت عقربه ساعت سطح را افزایش می دهد.

۴. سطح آب را بررسی کنید

در مرحله آخر نیز می‌ توانید سطح آب را بررسی کنید. در این مرحله  شیر آب را وصل نمایید برای این منظور شیر را در خلاف جهت عقربه‌ های ساعت بچرخانید و نتیجه را بررسی و توالت را بشویید.

لازم به ذکر است برای این منظور می توانید همواره به صورت ۲۳ ساعته با تیم پشتیبانی ایبک تماس حاصل نمایید تا ضمن بهره مندی از خدمات مشاوره ای ایبک از تکنسین های خبره ما در این زمینه نیز بهره مند شوید تا تنظیم سیفون و فلوتر توالت فرنگی شما را در اسرع وقت و در محل انجام دهند و همچنین در صورتی که خود این موارد را انجام داده اید می توانید در بخش دیدگاه تجربه خود را در این مورد با کاربران ایبک به اشتراک بگذارید.

چگونگی تنظیم سیفون و فلوتر توالت فرنگی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونگی تنظیم سیفون و فلوتر توالت فرنگی

امتیاز کاربر: ۳.۹۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا