خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

انواع سیستم تخلیه توالت فرنگی|مزایا و معایب سیستم های تخلیه توالت فرنگی

انواع سیستم تخلیه توالت فرنگی|مزایا و وعایب سیستم های تخلیه توالت فرنگی، ویژگی های سیستم تخلیه توالت فرنگی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

انواع مختلف سیستم تخلیه توالت فرنگی را با توجه به میزان مصرف آب، سرعت، قدرت تمیز کنندگی و همچنین صدا و پیشگیری از گرفتگی لوله‌ها در چهار گروه کلی دسته بندی می کنند، که این تقسیم بندی طبق مکانیزم تخلیه توالت فرنگی است و انواع گوناگون واترجت، گردابی و توربوجت شامل آن می شود. در این مطلب به بررسی سیستم تخلیه توالت فرنگی پرداخته و مزایا و معایب هر کدام را شرح خواهیم داد.

اهمیت انتخاب درست سیستم تخلیه توالت فرنگی

یکی از اصلی ترین و مهمترین قسمت های هر ساختمانی، توالت و سرویس بهداشتی آن ساختمان می باشد، که بهتر است از نظر بهداشتی در سطح خوبی قرار داشته باشد. در صورتی که سطح بهداشت سرویس بهداشتی ساختمان مناسب نباشد، سلامت افراد و همچنین آسایش و بهداشت دیگران را تحت تاثیر قرار خواهد داد. بهتر است، که انواع گوناگون سیستم تخلیه توالت فرنگی شناخته و مناسب ترین و بهترین آن را با توجه به شرایط محیط خود انتخاب و تهیه کنید. چنانچه مکانیزم تخلیه توالت فرنگی به صورت اشتباه انجام شود، مشکلاتی را به همراه خواهد داشت، که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  اگر تخلیه توالت فرنگی به صورت نادرست انجام شود، ممکن است گرفتگی لوله ها اتفاق بیافتد و مدام به خدمات لوله بازکنی احتیاج خواهید داشت.
 • هر کدام از سیستم های تخلیه توالت فرنگی مصرف آب معینی دارند. اگر مکانیزم تخلیه توالت فرنگی را به صورت اشتباه انتخاب کنید، مصرف آب را افزایش پیدا خواهد کرد.
 •  اگر صدای سیستم تخلیه توالت فرنگی بیشتر از حد باشد، در اتاق مستر و محیط های مشابه، موجب خواهد شد، که آرامش افراد از بین برود.
 •  وقتی سیستم تخلیه توالت فرنگی مناسب را انتخاب می‌کنید، باید به نصب درست آن نیز توجه داشته باشید. چون نصب نادرست و غیر اصولی توالت فرنگی موجب ایجاد مشکلاتی مثل گرفتگی لوله ها خواهد شد.

انواع سیستم تخلیه توالت فرنگی

مکانیسم سیستم تخلیه توالت فرنگی را در حالت کلی به چهار دسته تقسیم می کنند، که در ادامه هر کدام از آنها را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می دهیم:

توالت فرنگی

سیستم تخلیه توالت فرنگی ریزشی یا واش داون

یکی از روش های قدیمی و رایج برای تخلیه توالت فرنگی واش داون یا ریزشی می باشد. در این روش شبیه آبشار عمل می‌شود. آب داخل مخزن ابتدا وارد لبه هایی که در بخش نشیمنگاه وجود دارند، می شوند و سوراخ هایی که در این لبه‌ ها و بخش ها قرار دارند، آب را مثل دوش و آبشار با سرعت زیاد به پایین منتقل می‌کنند.

مزایا و معایب تخلیه واش داون توالت فرنگی

در مکانیزم واش داون مزایا و معایبی وجود دارد که عبارت هستند از:

 •  در این مکانیزم، شستشو از سمت بالا به سمت پایین انجام می‌شود و به همین علت همیشه کاسه توالت تمیز خواهد بود.
 •   مصرف آب در مکانیسم واش داون بالا است.
 •   چون در این مکانیزم از آب زیادی استفاده می شود احتمال گرفتگی توالت فرنگی کم می باشد.
 •   تخلیه در این مکانیزم با صدای زیاد انجام خواهد شد، به همین علت این سیستم برای مکان هایی مثل اتاق مستر انتخاب مناسبی نیست. چون دارای صدای زیادی می باشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  دستگاه لوله بازکنی ارابه ای چیست و چگونه با آن کار می کنند؟

تخلیه توالت فرنگی گردابی

یکی دیگر از مکانیزم های تخلیه توالت فرنگی مکانیزم گردابی است. این مکانیزم نیز شبیه مکانیزم ریزشی می باشد، فقط لبه ها دارای سوراخ نیستند و آب به حالت چرخشی از بالا به پایین حرکت خواهد کرد.

توالت فرنگی

مزایا و معایب مکانیزم گردابی تخلیه توالت فرنگی

 •  در این مکانیزم تخلیه با سرعت بسیار کم انجام می شود.
 • چون حرکت آب به صورت گرد آبی و چرخشی است، احتمال گرفتگی در این روش بالاتر است.
 • صدای تخلیه در این روش کمتر خواهد بود چون آب به صورت آهسته حرکت می کند.
 •   مصرف آب این مکانیزم زیاد است.
 •   تخلیه با سرعت کم انجام می‌شود، به همین دلیل توالت فرنگی که سیستم تخلیه گردابی یا دورانی دارد، برای مکان هایی که شلوغ هستند، انتخاب مناسبی نخواهد بود.

سیستم تخلیه توالت فرنگی واترجت

توالت فرنگی که پیشرفته تر و جدیدتر هستند، از مکانیزم تخلیه گردابی و ریزشی استفاده نمی کند و از مکانیزم توربوجت و واترجت در بیشتر آنها استفاده می شود. سیستم تخلیه توالت فرنگی واترجت از دو مکانیزم شوتینگ و ریزشی تلفیق شده است و تا حد ممکن مشکل گرفتگی توالت فرنگی را حل خواهد کرد. در این مکانیزم آب مخزن به لبه نشیمنگاه منتقل می‌شود و از سوراخ های روی آن آب با سرعت زیاد به پایین انتقال می یابد. یک کانال دیگر برای انتقال آب با سرعت زیاد با مکانیزم شوتینگ در بالای کاسه توالت تعبیه شده است، این باعث خواهد شد، که آب با سرعت زیاد از حجم کانال خارج شود و در قسمت پایین کاسه توالت منتقل گردد.

مزایا و معایب سیستم تخلیه واترجت

 •  در سیستم تخلیه واترجت سرعت تخلیه بسیار بالا خواهد بود.
 •  احتمال گرفتگی لوله در این سیستم بالا می باشد.
 • مصرف آب این سیستم از مکانیزم گردابی و ریزشی کمتر خواهد بود.
 •   خروجی این توالت فرنگی ها کوچکتر می‌باشند.
 •   صدای تخلیه توالت فرنگی در سیستم تخلیه واترجت بسیار کمتر است. این سیستم بیشتر برای اتاق مستر و هتل ها و اتاق خواب کاربرد دارد.

شاید این سوال برای شما پیش آید که شوتینگ توالت فرنگی چیست؟ آب از سوراخ هایی که در زیر نشیمنگاه توالت فرنگی وجود دارد، به حالت ریزشی داخل کاسه توالت شده و عمل شستشو را انجام خواهد داد و هنگام خروج، آب از مخزن های قرار داده شده به حالت پرتابی همان شوتینگ خارج می شود به انتقال می یابد. سیستم شوتینگ تخلیه توالت فرنگی به این معنا است، که آب به حالت پرتابی از خروجی توالت خارج می‌گردد، که این مکانیزم موجب می شود سرعت تخلیه توالت فرنگی افزایش یابد و همچنین مصرف آب کاهش پیدا کند.

سیستم تخلیه توربوجت

یکی دیگر از انواع سیستم تخلیه توالت فرنگی توربوجت می باشد، که از پیشرفته ترین انواع سیستم تخلیه توالت فرنگی محسوب می گردد. این مکانیزم شبیه واترجت است، فقط در این سیستم تخلیه ریزشی حذف شده است و یک کانال دیگر به جای آن در نظر گرفته شده است. در این نوع از توالت فرنگی، دو کانال شوتینگ قرار دارد به همین علت سرعت تخلیه افزایش پیدا خواهد کرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  معرفی و آشنایی با انواع لوله های فاضلاب شهری و خانگی

مزایا و معایب مکانیزم تخلیه توالت فرنگی توربوجت

 •  در این مکانیزم سرعت تخلیه بسیار بالا است.
 •   در این مکانیزم تخلیه توالت رنگی مصرف آب کم است.
 •   در این نوع از توالت فرنگی ها گرفتگی لوله ها ممکن است اتفاق بیفتد.
 •  توالت فرنگی واترجت و توربوجت از نظر نحوه نصب بسیار حساس می باشند. چنانچه در این دو نوع توالت، کاسه به صورت تراز قرار نگیرد عمل تخلیه با اختلال مواجه می شود.

نکات مهم انتخاب سیستم تخلیه توالت فرنگی

انتخاب سیستم تخلیه توالت فرنگی بهتر، مثل هر محصول دیگر، به صورت کامل به نظر، بودجه شخصی و نیاز شما مربوط خواهد بود. اما چنانچه با انواع گوناگون سیستم تخلیه توالت فرنگی به طور کامل آشنا باشید و مزایا و معایب هر کدام از آنها را بدانید، می توانید انتخاب بهتری داشته و تصمیم‌گیری راحت تری داشته باشید. هیچ انتخابی به طور صد در صد بد و یا صد درصد خوب نخواهد بود و به صورت کامل به نیازها و شرایط شما بستگی خواهد داشت. برای اینکه از بین انواع سیستم تخلیه توالت فرنگی، انتخاب مناسبی داشته باشید، باید به چند نکته مهم توجه کنید، که عبارت هستند از:

 •  سیستم تخلیه توالت فرنگی را انتخاب کنید، که مناسب با تعداد کسانی باشد، که در شبانه روز از آن استفاده خواهند کرد.
 •   برای مکان هایی که شلوغ است، باید سیستم تخلیه توالت فرنگی انتخاب گردد، که سرعت تخلیه آن بالا باشد، قدرت شستشوی کاسه توالت آن زیاد باشد و احتمال گرفتگی لوله ها در آن کم باشد.
 •   با توجه به شرایط محیط و میزان سر و صدا باید سیستم تخلیه مناسب انتخاب شود. برای مکان هایی مثل اتاق مستر، هتل ها و اتاق خواب نوعی از توالت فرنگی را انتخاب کنید که صدای کمتری داشته باشد.
 •  در محیط‌های شلوغ احتمال گرفتگی توالت فرنگی بیشتر خواهد بود. بنابراین بهتر است، از سیستمی استفاده شود، که از این مشکل پیشگیری کند. چنانچه سرعت تخلیه بالا باشد، می توان مانع از این مشکل شد.
 •  در محیط هایی که مقدار مصرف آب اهمیت زیادی دارد، باید از سیستم تخلیه‌ای استفاده گردد، که مصرف آب آن کمتر است.

سخن تکمیلی

در این مطلب انواع سیستم تخلیه توالت فرنگی را مورد بررسی قرار داده و اصطلاحات تخصصی در این مدل ها توضیح داده شد. مزایا و معایب هر کدام از سیستم های تخلیه توالت فرنگی به صورت مفصل گفته شد، تا در زمان تهیه کردن توالت فرنگی با توجه به سیستم تخلیه ای که در آن به کار رفته است و آگاهی از مزایا و معایب آنها انتخاب بهتری داشته باشید و بدانید، که با توجه به شرایط خود کدام یک برای شما مناسب تر خواهد بود.

شما باید با توجه به مکانی که می خواهید از توالت فرنگی استفاده کنید، بودجه شخصی و تعداد افرادی که قرار است از توالت فرنگی استفاده کنند، می توانید سیستم تخلیه توالت فرنگی مناسب را انتخاب کنید. در این مطلب چهار مدل رایج سیستم تخلیه توالت فرنگی، یعنی سیستم تخلیه گردابی، سیستم تخلیه ریزشی و سیستم تخلیه توربوجت و واترجت به صورت کامل معرفی شدند، تا تجربه خرید بهتر و مناسب‌تر را داشته باشید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

انواع سیستم تخلیه توالت فرنگی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بررسی انواع مختلف سیستم های تخلیه توالت فرنگی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا