تعمیرات پکیج و آب گرمکن

تنظیم و تعمیر شیر گاز پکیج ایران رادیاتور

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

در پکیج از برق و گاز بصورت همزمان جهت روشن کردن و تأمین آب مصرفی در سیستم گرمایش استفاده می شود. وارد شدن گاز بداخل پکیج بوسیله شیر گاز انجام خواهد شد. چنانچه شیر گاز دچار مشکل و خرابی شود، دستگاه پکیج روشن نخواهد شد. در این مقاله از ایبک امداد، تصمیم داریم در مورد روش تست، تنظیم و تعمیر شیر گاز پکیج ایران رادیاتور مطالب مفیدی را به شما ارائه دهیم.

شیر گاز پکیج ایران رادیاتور

یکی از قطعات پکیج شیر گاز آن می باشد که در ادامه به معرفی آن می پردازیم:

 • شیر گاز دقیقاً در زیر محفظه احتراق قرار گرفته است و وظیفه تنظیم، قطع و وصل گاز در داخل محفظه احتراق را به عهده دارد تا بلافاصله بعد از جرقه زدن شعله روشن شود.
 • شیر گاز با برق ۲۲۰ ولت کار کرده و دارای ۳ بوبین می باشد که یکی با برق ۱۲ ولت دو بوبین دیگر نیز با برق ۲۲۰ ولت تغذیه خواهند شد. هنگام روشن شدن پکیج، برد برق لازم را به سر بوبین ها می رساند تا جریان شیر باز شود.
 • شیر گاز در پکیج از دو شیر برقی تشکیل شده است و به همین علت به شیر برقی گاز معروف شده است.
 • وظیفه دیگر شیر گاز بلندی یا کوتاهی شعله یا ماژوله کردن شعله را انجام می دهد.
 • چنانچه مشکلی در ورود گاز پکیج بوجود بیاید شیر گاز جریان گاز را قطع و شعله را خاموش کرده و ایمنی دستگاه را تضمین می کند.

 قطعات شیر گاز پکیج ایران رادیاتور

اصلی ترین و مهمترین اجزای شیر گاز پکیج به شرح زیر می باشند:

 1. مهره جهت ورودی گاز اصلی
 2. مهره جهت خروجی گاز
 3. واشر گاز بندی ورودی و خروجی
 4. بوبین برق ۲۲۰ ولت
 5. شیر ماژوله جهت بلند یا کوتاه کردن شعله
 6. پیچ تنظیم فشار

پکیج ایران رادیاتور

تست شیر گاز پکیج ایران رادیاتور

قبل از تنظیم شعله به کمک شیر گاز حتماً باید از سلامت این قطعه اطمینان پیدا کنید.

 1. پس ابتدا شلنگ ورودی گاز به پکیج را باید از شیر گاز دستگاه جدا کنید و پکیج ایران رادیاتور خود را در حالت تابستانه یا زمستانه روشن کنید.
 2. تا زمان ایجاد جرقه در جرقه زن صبر کنید و بعد از اینکه جرقه زن عمل کرد، بلافاصله در شلنگ گاز فوت کنید اگر مسیر شلنگ باز بود نشانه این است که بوبین شیر گاز سالم می باشد.
 3. در غیر اینصورت یا بوبین خراب شده است یا برد پکیج شما دچار مشکل شده است.
حتما بخوانید:   راهنمای خرید پکیج و رادیاتور | مزایای پکیج خوب

تست بوبین شیر گاز پکیج ایران رادیاتور

برای تست سلامت بوبین مراحل زیر را بدقت انجام دهید:

 • باید فیش جرقه زن را از برد الکترونیکی به آرامی جدا کرده تا در صورت سلامت بوبین، جمع شدن گاز موجب ایجاد جرقه و انفجار در پکیج شما نشود. در این مرحله باید مهره بالای شیر کنترل گاز دستگاه را که به واسطه یک لوله مسی به برنر پکیج وصل شده را با دقت باز کنید. چنانچه مسیر گاز باز شد، به این معنی است که بوبین سالم بوده و اگر غیر از این باشد نشانه این می باشد، بوبین سوخته است.
 • با یک روش دیگر کم خطر هم می توانید از سالم بودن بوبین شیر گاز اطمینان پیدا کنید، به این شکل که پیچ روی بوبین را باز کرده و بعد از خارج کردن بوبین باید دستگاه پکیج را ریست کنید.
 • زمانی که پکیج جرقه زد باید پیچ گوشتی را داخل شفت بوبین قرار دهید، چنانچه بوبین سالم باشد حالت مغناطیسی بوجود آمده و بوبین پیچ گوشتی را به راحتی مانند آهن ربا جذب خواهد کرد. اگر غیر از این باشد، حتماً بوبین سوخته است.

نحوه تنظیم شیر گاز در پکیج ایران رادیاتور

تنظیم نبودن شیر گاز پکیج ایران رادیاتور در عملکرد دستگاه اختلال وارد کرده و در نتیجه موجب گرم و سرد شدن آب مصرفی خواهد شد. پس بسیار مهم می باشد که به هنگام عیب یابی شیر گاز و سرویس پکیج، حتماً شیر گاز را تنظیم کنید. بصورت کلی تنظیم کردن شیر گاز در پکیج ایران رادیاتور یکی از شیوه های تعمیر این قطعه می باشد.

در ادامه به روش تنظیم شیر گاز پکیج در حالت های حداکثر توان و حداقل توان می پردازیم:

 • قبل از اندازه گیری شعله مینیموم و ماکزیموم پکیج حتماً باید مقدار فشار گاز ورودی به شیر گاز را اندازه گیری و آنرا تست کنید.
 • ابتدا به سراغ بوبین ماژول شیر گاز بروید که به رنگ آبی روی شیر گاز پکیج ایران رادیاتور مشاهده می شود. روی بوبین ماژول شیر گاز، یک پیچ چهارسو وجود دارد که جهت تنظیم فشار گاز ورودی به پکیج باید توسط این پیچ انجام شود.
 • ابتدا باید محفظه احتراق پکیج را باز کرده تا ارتفاع شعله را بتوانید بخوبی ببینید به وسیله یک پیچ گوشتی چهارسو پیچ شماره یک را روی بوبین ماژول شیر گاز پکیج را چرخانده تا باز شود.
 • شیلنگ گیج فشار یا مانومتر را روی پیچ چهارسو گذاشته و دسته شیر گاز اصلی را در حالت باز قرار دهید تا گاز در مسیر به حرکت در آید. فشار گاز ورودی به شیر گاز پکیج باید به میزان ۱۸ تا ۲۵ میلی بار باشد. چنانچه فشار گاز ورودی به پکیج بیشتر و یا کمتر از این میزان باشد، نمی توانید شعله پکیج را تنظیم کنید.
حتما بخوانید:   تعویض مغزی و شیر رادیاتور شوفاژ در تأسیسات موتورخانه
روش تنظیم شعله بلند پکیج ایران رادیاتور

وقتی از تنظیم بودن فشار گاز ورودی به پکیج اطمینان پیدا کردید مراحل زیر را انجام دهید:

 • باید شلنگ مانومتر را جدا و دسته اصلی گاز پکیج را در حالت بسته قرار دهید و پیچ شماره ۱ را که قبلاً باز کرده بودید به کمک فازمتر بخوبی بندید.
 • برای تنظیم شعله بلند پکیج باید پیچ شماره ۲ شیر گاز را با یک پیچ گوشتی باز کرده و شلنگ گیج فشار را روی آن قرار دهید. پکیج را در حالت ماکزیموم و تابستانه قرار دهید. سپس گاز اصلی را باز و آب ورودی به پکیج را هم باز کنید.
 • اکنون شعله در محفظه احتراق پکیج تشکیل خواهد شد. مقدار فشار ثبت شده بر روی گیج باید بین ۸ تا ۱۱ میلی بار باشد. چنانچه فشار گاز کمتر از این میزان باشد، به کمک آچار و یک پیچ گوشتی دوسو باید حتماً شعله ماکزیموم را تنظیم کنید.
 • پیچ چهارسو روی بوبین ماژول را با پیچ گوشتی دو سو نگه دارید و با آچار مهره برنجی در پشت پیچ را در جهت عقربه های ساعت چرخانده تا شعله ماکزیموم تنظیم شود.
 • هر وقت فشار گاز روی گیج بین عدد ۸ تا ۱۱ میلی بار قرار گرفت و شعله نیز دو سوم ارتفاع محفظه احتراق را پوشاند، یعنی شعله پکیج روی حداکثر یا ماکزیموم توان تنظیم شده است.
تنظیم شعله کوتاه پکیج ایران رادیاتور

در این مرحله باید یکی از فیش های برق بوبین ماژوله را جدا کنید و شعله سریع مینیموم خواهد شد. ولی باز لازم است تنظیمات دقیق تری انجام شود. پس با یک پیچ گوشتی دوسو باید پیچ تنظیم قرمز رنگ را در روی ماژوله به سمت راست بچرخانید. هر وقت در گیج فشار عدد بین ۱ تا ۳ میلی بار را نشان دهد و شعله تا یک سوم ارتفاع در محفظه احتراق پکیج را بپوشاند، یعنی شعله حداقل توان یا کوتاه تنظیم شده است.

باید در این حالت فیش برق بوبین را متصل کنید سپس ورودی آب مصرفی به پکیج را ببندید. شلنگ گیج فشار را نیز جدا کرده و پیچ شماره ۲ را دوباره سفت کرده تا گاز نشتی نکند.

حتما بخوانید:   نحوه اسید شویی و رسوب زدایی پکیج های دیواری

دلایل خراب شدن شیر گاز پکیج ایران رادیاتور چیست؟

دلایل خرابی در شیر گاز پکیج می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • شیر گاز یک قطعه برقی می باشد که بوبین آن با جریان ۲۲۰ ولت برق شهری کار می کند. چنانچه بر روی بوبین شیر گاز پکیج آب ریخته شود، بوبین شیر حتماً می سوزد و شیر گاز بی استفاده خواهد شد.
 • جهت باز و بسته شدن شیر گاز از یک مکانیک در شیر استفاده شده که به مرور زمان خراب خواهد شد.
 • چنانچه سیم های برقی شیر گاز پکیج بنا بر دلایل مختلفی مانند اتصال کوتاه آب شوند، شیر برقی گاز پکیج نیز حتماً خواهد سوخت.
 • اگر سیم برق شیر گاز از آن جدا شود، این قطعه هیچ نیرویی جهت فعال شدن از برد دریافت نخواهد کرد و در نتیجه شیر گاز پکیج هم کار نمی کند.
 • اگر آشغال به درون شیر گاز پکیج وارد شود مسیر ورودی گاز به داخل مسدود می شود. به همین علت یک صافی همیشه در داخل شیر گاز پکیج قرار دارد. اگر صافی کثیف شود جریان گاز هم مسدود خواهد شد. بهتر است هنگام نصب پکیج از یک صافی دیگر قبل از بستن شیر گازی نیز استفاده شود.

نحوه تعمیر شیر گاز پکیج ایران رادیاتور

شیر گاز پکیج ایران رادیاتور به دلایل زیر تعمیر نمی شود:

 1.  داخل شیر گاز پکیج ایران رادیاتور بسیار پیچیده می باشد و از قطعات ریز و درشت بسیار مختلفی ساخته شده است.
 2. باز و بسته کردن مکانیک شیر گاز جهت تعمیر، کار بسیار سخت و زمان بری می باشد.
 3. شیر گاز پکیج قطعه بسیار حساسی بوده که اگر بخوبی تعمیر نشود، می تواند به دستگاه و ساکنین ساختمان آسیب های خطرناک وارد کند. زیرا مستقیماً با گاز پکیج ارتباط دارد.

پس بهتر است در صورت مشاهده خرابی این قطعه اقدام به تعویض آن کنید.

پکیج ایران رادیاتور

نتیجه گیری

همانطور که متوجه شدید شیر گاز پکیج قطعه بسیار مهم و حساسی می باشد. چنانچه به هر دلیلی تنظیمات آن به هم بریزد در کل عملکرد پکیج تأثیر خواهد گذاشت. بهتر است در صورت مشاهده خرابی در پکیج ایران رادیاتور از سرویسکار ماهر کمک گرفته تا پکیج دچار مشکلات جدی تری نشود. مجموعه ایبک امداد آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

تنظیم و تعمیر شیر گاز پکیج ایران رادیاتور

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل خراب شدن شیر گاز پکیج ایران رادیاتور چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x