تعمیراتتعمیرات کولر گازی

چرا دانه های سیاه از پنل کولر گازی بیرون می آید

اگر شما هم با این مشکل روبرو شده اید که دانه های سیاهی از دریچه کولر گازی شما خارج می شود حتماً بسیار نگران خواهید شد البته حق دارید زیرا این غبارهای سیاه برای سلامت شما مضر خواهد بود و اکثرا ناشی از دوده شمع یا رشد کپک و نشتی مجاری می باشند. ما در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم به این سوال شما که چرا دانه های سیاه از پنل کولر گازی بیرون می آید، پاسخ بدهیم تا در هنگام بروز این مشکل بتوانید آن را عیب یابی و برطرف کنید.

سه دلیل مهم برای بیرون آمدن دانه های سیاه از پنل کولر گازی

در ادامه مطالب می‌خواهیم دلایل مختلفی که باعث بیرون آمدن دانه های سیاه از دریچه کولر گازی شما می شود توضیح دهیم و شما را بیشتر با این مشکل آشنا کنیم:

دلیل اول: دوده شومینه یا شمع

اگر متوجه شدید که از پنل کولر گازی شما گرد و غبار سیاه بیرون می آید احتمال دارد این سیاهی دوده باشد که به دلیل سوختن شمع و یا استفاده کردن از شومینه است و این مورد می تواند باعث دانه های سیاهی شده که از پنل کولر گازی شما خارج می شود از آنجا که کولر گازی هوا را از خانه شما می مکد تا خنک شود می تواند دوده ها را کشیده و دوباره آن را به خانه برگرداند برای اینکه شما این مشکل را بررسی کنید و ببینید آیا دودی که داخل می شود از پنل کولر گازی است یا نه؟ باید ابتدا فیلتر هوا را کاملا بررسی کنید و ببینید آیا سیاه است یا خیر؟ اگر سیاه بود می تواند دلیل اصلی به وجود آمدن این مشکل باشد.

این نکته مهم است که بدانید اگر فیلتر گازی مسدود شود شما باید حتماً فیلتر را تعویض کنید و یک فیلتر جدید جایگزین آن کنید. اگر در منزل از شمع و یا شومینه استفاده می‌کنید باید نکاتی را که ما در ادامه برای شما بیان می‌کنیم رعایت کنید تا دوده از دریچه کولر خارج نشود.

حتما بخوانید:   پریدن فیوز ماشین ظرفشویی بعد از روشن کردن دستگاه
نکته اول: سعی کنید تا حد امکان از شمع های عطری استفاده نکنید:

شمع هایی که از ژله نفتی و یا حتی روغن گیاهی ساخته شده اند و حتی شمع های معطر، دوده بیشتری تولید می کنند شما باید سعی کنید از این شمع ها استفاده نکنید تا از ایجاد دوده بیشتر در منزل جلوگیری کرده باشید.

نکته دوم: شمع ها را کنار فن ها و دریچه ها نگذارید.

سعی کنید هیچ گاه شمع ها را در کنار فن ها و دریچه های کولر قرار ندهید زیرا باعث می شود این دوده ها وارد دریچه کولر شده و به صورت دوده و سیاهی به داخل خانه بازگردد پس  بهترین کار این است شمع ها را از کنار دریچه ها بردارید.

نکته سوم: ارتقاء فیلتر هوا به رتبه بالاتر MERV

MERV حداقل بازه کارایی فیلتر هوا را اندازه می گیرد هر چه که رتبه MERV بالاتر باشد فیلتر می تواند آلاینده‌های کوچک را بهتر جذب کند برای گرفتن ذرات دوده و بقیه آلاینده ها مثل هاک های کپک، ما به شما توصیه می کنیم که حتماً از فیلتر هوا با رتبه MERV یا حتی بالاتر استفاده کنید.

دلیل دوم : وجود نشتی در کانال

دلایلی که می تواند باعث بیرون آمدن دانه های سیاه از کانال کولر شما شود نشتی در کانال می باشد. امکان دارد که کانال شما در فضای بیرون جایی مانند اتاق زیر شیروانی یا سقف قرار داشته باشد و در آنجا هوا جریان نداشته باشد اینگونه فضاها طبیعتاً دارای مقداری عایق و گرد و غبار و کثیفی هستند که اگر کانال شما نشتی داشته باشد می توانند به کانال کشیده شود و با گذشت زمان کانال می تواند از کانال های دیگر جدا شود مخصوصاً اگر در ابتدا آن را درست نصب نکرده باشید می توانیم بگوییم که بیشتر کانال کشی های منازل دارای نشتی می باشند اگر بخواهیم به طور معمول تخمین بزنیم ۲۰ تا ۳۰ درصد هوایی که از طریق سیستم مجرای عبور می کند به دلیل سوراخ و یا نشتی، به هدر می رود.

کولر گازی

علائم نشتی مجاری کولر موارد زیر می باشد:
  • گرد و غبار زیاد در خانه
  •  آمدن قبض برق بیشتر از حد معمول
  •  نقاط سرد و گرم در مناطق خاص منزل

برای اینکه شما متوجه شوید آیا کولر گازی شما نشتی دارد یا نه بهتر است که از یک متخصص کمک بگیرید تا کولر را بررسی کند اگر متخصص متوجه نشتی کولر شد احتمالاً به شما پیشنهاد خواهد کرد که کولر را آب بندی کنید آب بندی کولر به این معنی می باشد که شما باید از درزگیر برای پوشاندن سوراخ های موجود در کانال کمک بگیرید. اگر کانال قابل تعمیر نباشد تعمیرکار به شما توصیه می‌کند که کانال را بطور کامل تعویض کنید.

حتما بخوانید:   آموزش کامل  تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی

دلیل سوم : رشد کپک 

این گرد و غباری که شما روی دریچه های کولر مشاهده می کنید و دانه های سیاه می تواند کپک باشد کپک به طور معمول در کولرهای گازی مخصوصاً در واحد داخلی پیدا می شود یونیت داخلی بطور معمول، مکانی مرطوب و تاریک می باشد که کپک هم می تواند به راحتی در آنجا رشد کند اگر در این قسمت کپک باشد آنگاه هوایی که از یونیت داخلی می گذرد می تواند کپک را به کانال منتقل کند در همانجایی که در نزدیک دریچه ها رشد می کند. همانگونه که برای شما توضیح دادیم اگر کانال نشتی داشته باشد آنگاه هاگ های کپک به راحتی وارد مجاری کولر گازی شما می شوند.

دلایلی که به شما نشان می دهد که کپک در دریچه کولر شما تولید شده علاوه بر لکه های سیاه، موارد دیگری هم می باشند که نشانه وجود کپک است که در ادامه برای شما بیان می کنیم:

  • ایجاد آلرژی بدون دلیل برای افراد خانواده
  • ایجاد بوی کپک زدگی در منزل که شبیه بوی جوراب های کثیف می باشد.
  •  نشانه هایی از آب روی سقف نزدیک دریچه که با گرد و غبار سیاه دیده می شود.

اگر با راهنمایی های ما متوجه شدید که لکه های سیاه کپک می باشند به شما توصیه می کنیم موارد زیر را انجام دهید:

نکته ۱ : محلی را که کپک زده کاملاً تمیز کنید

اگر متوجه شدید که در یک ناحیه کوچک لکه های سیاهی به وجود آمده است می توانید خودتان آن منطقه را پاک کنید ولی اگر لکه ها زیاد است می توانید برای برطرف کردن آن به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید برای اینکه ناحیه ی قسمت کپک زده را روی دیوار یا دریچه پاک کنید می توانید از محلول های سفید کننده استفاده کنید.

نکته شماره ۲ : به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کنید

اگر لکه ایجاد شده توسط کپک، زیاد و گسترده بود شما باید به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید تا آنها با ابزاری مناسب مشکل را بررسی کنند و ببینند آیا این لکه ها به دلیل کپک می باشد یا خیر؟ آنها به شما کمک می کنند که دلیل این مشکل را پیدا کرده و به راحتی آن را برطرف کنید.

نکته شماره ۳: به کمک یک متخصص کولر گازی خود را بررسی کنید

بعد از اینکه به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کردید او می تواند تهویه سیستم کولر گازی شما را کاملاً بررسی کند و داخل آن را نگاه کرده و ببیند آیا کپک در داخل آن وجود دارد یا خیر؟ و سپس یونیت داخلی را ضدعفونی می کند و کانال شما را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که نشتی نداشته باشد.

حتما بخوانید:   مرکز تعمیرات کولر گازی بلومبرگ | تعمیر در محل

مشکلات متداول در کولر گازی

کولر گازی

کولر گازی هم مانند هر وسیله دیگری برای عملکرد درست نیاز به مراقبت کامل دارد اگر با مشکلی در رابطه با کولرگازی روبرو شدید به هیچ وجه خونسردی خود را از دست ندهید ما برای شما در این مقاله مشکلات متداولی که امکان دارد برای بیشتر کولر گازی ها به وجود بیاید بیان می کنیم و همچنین روش برطرف کردن آن را هم توضیح می دهیم با ما همراه باشید.

۱- کثیف شدن فیلتر

اینکه شما از چه نوع کولر گازی استفاده می کنید اصلاً مهم نیست مهم این است که اگر فیلتر هوا مسدود شود جریان هوا را محدود خواهد کرد و راندمان کار کولر را کم می‌کند و اثر زیادی در توانایی دستگاه برای خنک کردن محیط می گذارد اگر شما به تازگی فیلتر کولر خود را تمیز نکرده‌اید بهتر است که سریع اقدام کنید و این کار را انجام دهید.

سازنده فیلترها به شما توصیه می‌کنند که هر چند وقت یکبار فیلتر را بررسی کنید تا در صورت نیاز آن را تعویض کنید و به خاطر داشته باشید اگر کولر شما به طور مداوم در حال کار کردن است و از آن زیاد استفاده می کنید و یا اینکه حیوان خانگی در منزل دارید باید فیلتر را در فواصل زمانی کمتری عوض کنید زیرا در این صورت فیلتر زودتر کثیف و مسدود می شود.

۲- قرار داشتن کولر گازی در معرض آفتاب

اگر کولر گازی شما در کنار پنجره قرار گرفته که نور خورشید به طور مستقیم با آن می تابد این را بدانید که خنک کردن فضا در این صورت سخت تر می شود اگر برایتان امکان دارد کولر را به سایه منتقل کنید و اگر این امکان نیز برایتان وجود ندارد پس سعی کنید پرده ها را در طول روز بکشید تا نور خورشید به طور مستقیم به کولر نتابد و به این طریق از گرم شدن به خانه جلوگیری کنید.

جمع بندی:

اگر شما در منزل خود از کولر گازی استفاده می کنید باید دقت داشته باشید که سیستم سرمایشی و گرمایشی فقط باید هوای تمیز را به منزل شما ارائه بدهد اگر متوجه کثیفی و یا زباله همراه نسیم خنک کننده یا گرم کننده شدید باید حتما عیب را پیدا کرده و آن را برطرف کنید و اگر خودتان موفق به حل مشکل نشدید حتما از تعمیرکار کمک بگیرید.

دلیل بیرون آمدن دانه های سیاه از پنل کولر گازی چیست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

سه دلیل مهم برای بیرون آمدن دانه های سیاه است پنل کولر گازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا