تعمیرات کولر گازی

راهنمای شستشوی کولر گازی | شستشوی پنل داخلی و خارجی کولر

آموزش شستشوی کولر گازی | شستشوی پنل داخلی و خارجی کولر، نحوه تمیز کردن پنل داخلی و خارجی کولر

از جمله نکات مهم برای افزایش طول عمر و سلامت کولر گازی و همچنین کاهش مصرف انرژی در کولرهای گازی شستشوی پنل داخلی و خارجی آنها می باشد. شستشوی کولر گازی در زمان مشخصی انجام نمی شود، اما پیشنهاد می شود، که به طور دوره ای در آغاز فصل گرما و پیش از آنکه از سیستم سرمایشی کولر گازی استفاده نمایید و همچنین در آغاز فصل سرما پیش از آن که از سیستم گرمایشی کولر استفاده نمایید، بهتر است که این کار را انجام دهید.

پیشنهاد می‌شود وقتی سرویس کولر گازی انجام می‌شود، شستشوی آن را با دقت انجام دهید. چنانچه مهارت لازم را ندارید و یا فرصت این کار را ندارید، پیشنهاد می شود، که از کارشناسان در حوزه تعمیرات کولرهای گازی کمک بگیرید.

شستن پنل داخلی اسپیلت

قبل از هر اقدامی از خاموش بودن کولر خود اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید، که برق آن را قطع کرده‌اید. در این صورت از بسیاری از خطرات پیشگیری خواهد کرد. باید برای شستن پنل داخلی نحوه باز کردن آن را بدانید، تا بدون مشکل این کار را انجام دهید، اما در صورتی که در این زمینه حرفه ای نیستید، پیشنهاد می شود، که از افراد تعمیرکار کمک بگیرید، تا این کار را بدون نقص و به صورت اصولی برای شما انجام دهند.

تمیز کردن و شستشوی فیلتر کولر های گازی

برای عوض کردن یا شست و شوی فیلتر کولر گازی باید درپوش قسمت جلویی پنل را باز کنید و آنها را از دستگاه بیرون آورید. فیلترها را بررسی نمایید. در صورتی که آسیب دیده و فرسوده شده بودند، باید آنها را عوض کنید. اما اگر مشکلی نداشتند، می توانید آنها را شستشو دهید و دوباره استفاده کنید.

باید دقت داشته باشید، چنانچه روزنه‌های فیلتر به علت آلودگی زیاد گرفتگی داشته باشند، باید فیلتر جدید را جایگزین نمایید. وقتی فیلترها را از آنها خارج کردید، آنها را با استفاده از مواد شوینده یا اسپری پاک کننده و فشار آب با دقت بشویید.

وقتی از مواد شوینده استفاده می کنید، چربی هایی که روی فیلتر جمع شده اند تمیز خواهند شد. بهتر است، که بر روی فیلترها این مواد شوینده حدود سی الی شصت دقیقه بماند، تا فیلتر راحت تر و بهتر تمیز شود.

کولر گازی

شستن پنل داخلی کولر با استفاده از کاور شستشوی اسپیلت

به پنل اواپراتور خود در ابتدا باید کاور شستشوی کولر گازی را وصل نمایید. دقت داشته باشید، که این کاور باید به طور کامل در زیر پنل قرار بگیرد و از قسمت پشتی نیز چسبیده به دیوار باشد، تا به دیوار شما نم ندهد. با توجه به اینکه سیستم برق و برد الکترونیکی کولر  داخل اواپراتور و قسمت راست آن قرار داده شده است، در زمان شستن اواپراتور نباید قطره های آب با آنها تماس داشته باشد و یا بپاشد.

برای اینکه خیالتان راحت شود، می توانید این قسمت را با چسب نواری و یا پلاستیک به صورت کامل بپوشانید. پس از انجام دادن این کار با استفاده از آب پاش یا بخارشو اواپراتور را مورد شستشو قرار دهید. بخارشوی چون بخار داغی دارد، می‌تواند جرم ها و چربی ها را به راحتی و به صورت کامل از بین ببرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای دکمه های کنترل کولر گازی+ آموزش نحوه کار با هر کدام از آنها

اگر کولر گازی شما در مکانی نصب شده است، که نمی‌توانید مانور دهید و ممکن است پنل اواپراتور  کولر گازی شما آسیب هایی ببیند، پیشنهاد می‌شود، که پنل را بیرون آورده و خارج از خانه مورد شستشو قرار دهید. برای شستن پنل در این شرایط می‌توانید از محلول سرکه و آب نیز استفاده نمایید.

کولر گازی

تمیز کردن و شستن فن کویل کولرهای گازی

کویل های کولر گازی نیز مانند رادیاتور ماشین عمل می‌کنند و باید دقت داشته باشید، که همیشه آنها تمیز باشند، تا با هوای محیط بتوانند به خوبی ارتباط برقرار کرده و سرمای کافی را به فضای مورد نظر منتقل کنند. برای اینکه فن های کویل را تمیز کنید، ابتدا با اسپری یا آب پاش کمی اسپری شیشه شوی یا آب را پاشیده و اجازه دهید، که آلودگی ها حدود یک ساعت خیس بخورند. پس از آن می‌توانید کویل ها را با استفاده از برس مناسب مورد شستشو قرار دهید.

برای اینکه کویل‌ها بهتر تمیز شوند، باید از بخارشو یا اسپری های پاک کننده استفاده نمایید‌. با این کار همه گرد و غبار و چربی هایی که بر روی کویل ها جمع شده اند، به صورت کامل تمیز شده و از بین خواهند رفت. توجه داشته باشید، که پره‌های کویل بسیار ظریف هستند و در زمان شستشو احتمال آسیب دیدن آنها زیاد است. بنابراین باید با احتیاط این کار را انجام دهید.

بررسی ناودانی کولر و مسیر خروجی آب

یونیت داخلی کولر های گازی مسیر خروجی آب دارند، که موجب می شود رطوبت کولر به بیرون از آن هدایت گردد. چنانچه این لوله گرفتگی داشته باشد، آب درون کولر جمع خواهد شد. در این شرایط دستگاه شما آسیب خواهد دید. شما باید مسیر خروجی آب را مورد بررسی قرار داده و در صورتی که در مسیر خروجی آب انسدادی وجود داشت، آن را برطرف کنید.

در حین شستشو و سرویس کولر گازی چنانچه بوی نامطبوعی به مشام شما می‌رسد و یا در قسمت های مختلف خوردگی مشاهده می کنید یا نشت گازی وجود دارد،‌ برای بررسی تخصصی و فوری باید از خدمات تعمیرات کولرهای گازی استفاده کرده و اجازه دهید، که تعمیرکاران دستگاه شما را چک کنند.

شستن پنل خارجی کولر گازی

وقتی که کولر گازی را سرویس می‌کنید، احتمالاً شستشو دادن پنل خارجی که برخی از افراد به آن کندانسور هم می‌گویند، مانند شستشو دادن پنل داخلی سخت نیست و می توانید آن را به سادگی پاک کرده و آلودگی های موجود در آن را از بین ببرید.

شستن فین ها

برای اینکه کار را شروع کنید، در بالای کندانسور کولر گازی را باز نمایید و فین ها را مورد شستشو قرار دهید. برای اینکه پنجره خارجی را تمیز کنید، باید فشار آب قوی باشد. برای نمونه کارواش، بخار شو و شلنگی که آبپاش به آن متصل است، می تواند برای این کار مناسب باشد.

اگر فشار آب مناسب باشد، شما می توانید همه بخش‌های مختلف کویل را تمیز کنید. پنل خارجی کولرهای گازی نیز مانند پنل داخلی فین دارد، که مانند رادیاتور ماشین عمل می‌کند و باید با دقت و ظرافت بیشتری آنها را مورد شستشو قرار دهید. چنانچه موتور فن مرطوب شود، مشکلی به وجود نمی‌آید، اما باید دقت داشته باشید، که فین ها شکل خود را حفظ کنند و آسیب نبینند. در صورتی که فین ها خم شوند، جریان هوا با اختلال مواجه خواهد شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش پلاک خوانی کمپرسور کولر گازی | معانی نوشته های روی کمپرسور

مزایای شستشوی کولر گازی

برخی از افراد گمان می‌کنند، که شستشوی کولر های گازی اهمیت زیادی ندارد، ولی باید بدانید، که شستشو و نظافت کولر گازی موجب می‌شود، تا عمر این دستگاه بیشتر شده و مصرف انرژی آن تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

کولر های گازی وظیفه تهویه مطبوع هوا را در محیط برعهده دارند. وقتی که هوای بسیار داغ وارد کولر گازی می گردد، امکان دارد، که گرد و غبار در آن وجود داشته باشد و محیط در این حالت تمیز و ضدعفونی نخواهد بود. بنابراین باید فیلتر های کولر گازی برای تهویه بهتر ساختمان این آلودگی ها و گرد و غبار ها را جذب کند.

وقتی که فیلتر ها تا مدتی عوض نمی‌شوند، اولین مشکلی که ایجاد می شود، مربوط به سلامت شما خواهد بود و احتمال دارد، که بیماری تنگی نفس و آلرژی را تشدید کند. همچنین در مواقعی که فیلتر کولر گازی به موقع عوض نمی شود یا مورد شستشو قرار نمی گیرد، موجب مصرف انرژی و برق بسیار بیشتری خواهد شد. چون به کولر گازی در این شرایط فشار بسیار زیادی وارد می گردد. بنابراین شستشوی فیلتر کولر گازی موجب می‌شود، که این دستگاه مصرف انرژی کمتری داشته باشد و سلامت خانواده نیز حفظ شود.

بنابراین پیشنهاد می‌شود، که به صورت دوره ای سرویس کولر گازی را انجام دهید. با انجام دادن این کار موجب بیشتر شدن عمر مفید دستگاه نیز خواهید شد. چون وقتی دستگاه گرد و غبار و آلودگی زیادی دارد به موتور آن فشار زیادی وارد شده و در نتیجه عملکرد کولر گازی با مشکلاتی مواجه خواهد شد. وقتی سرویس کولر گازی در دوره های کوتاه مدت تر انجام می شود، در حقیقت موجب می‌شود، که صدمات کمتری به موتور دستگاه وارد شود و در نتیجه عمر مفید دستگاه شما بیشتر باشد.

وقتی موتور دستگاه شما فرسوده باشد، نمی‌تواند از همه ظرفیت خود برای سرد کردن و تهویه هوای محیط استفاده نمایید. بنابراین حتماً باید موتور کولر گازی را تمیز کنید، تا از فشاری که به آن وارد می شود بکاهید و بهره وری کولر گازی بیشتر شود.

سخن تکمیلی

کولر گازی شما از هر برندی که باشد، باید در مدت زمان مشخصی سرویس شده و مورد شستشو قرار بگیرد. در غیر این صورت در حین استفاده از کولر گازی با مشکلات زیادی روبرو شده و همچنین مشاهده خواهید کرد، که کولر گازی شما کارایی مناسبی ندارد. برای اینکه محیط مورد نظر شما به خوبی خنک شود و کولر گازی شما با مشکلات کمتری روبرو شود، حتماً باید به سرویس دوره ای آن اهمیت دهید.

پیشنهاد می‌شود، که برای شستشو و سرویس کولر گازی از خدمات تعمیر نمایندگی های مجاز استفاده نمایید، تا افراد متخصص این کار را به صورت اصولی انجام دهند. در این شرایط کارایی دستگاه شما بیشتر خواهد شد.

آموزش شستشوی کولر گازی | شستشوی پنل داخلی و خارجی کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آموزش شستشوی کولر گازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا