خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

معرفی و آشنایی با انواع لوله های فاضلاب شهری و خانگی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

لوله و همچنین اتصالات فاضلابی یکی از محصولات اصلی و مهم در سیستم مکانیکی و فاضلابی صنعت ساختمان است. شناختن انواع لوله و همچنین اتصالات فاضلابی می‌تواند به شما کمک کند انتخاب منطقی تری داشته باشید. در این مقاله از ایبک امداد به انواع لوله های فاضلاب شهری و خانگی می پردازیم و شما را با آنها آشنا می کنیم و همچنین مزایا و معایب این لوله ها را با یکدیگر می سنجیم. لطفاً با ما همراه باشید.

انواع لوله های فاضلاب

لوله های فاضلاب از جهت جنس، اتصالات و کاربردی که دارند به دو دسته تقسیم بندی می شوند. تقسیم بندی که در ادامه برایتان نام می بریم نمایی کلی از انواع لوله های فاضلاب را نشان خواهد داد که در ادامه هم به طور جزئی هر کدام را برایتان توضیح می دهیم:

 1.  لوله های فاضلاب فلزی: لوله های فلزی شامل لوله های مسی، چدنی گالوانیزه  (فولادی و آهنی) می باشد.
 2. لوله های فاضلاب غیر فلزی: لوله های غیر فلزی شامل پلیکا، پوشفیت، پلی اتیلن، سفالی و بتنی می باشد.

۱- لوله های فاضلاب چدنی و مسی

لوله چدن از جنس چدن ریخته گری شده همراه با آلیاژهای متفاوت است. مقدار آلیاژ آن هم بر اساس طول، شکل و نوع کاربرد لوله با یکدیگر تفاوت دارد. کاربرد این لوله ها معمولاً در سیستم های لوله کشی فاضلاب و همچنین جمع آوری آب های سطحی می باشد. لوله های چدنی دارای ویژگی های زیر هستند:

 • نسبت به لوله های فلزی دیگر فرسودگی و پوسیدگی کمتری دارد.
 • در برابر نیروهای خارجی دارای استحکام بالایی است.
 • به صرفه بوده و کم هزینه است.
 • در برابر فاضلاب های عفونی و سمی دارایی برخورداری از استانداردهای بهداشتی می باشد.

لوله چدنی در بین انواع لوله های فاضلاب می‌توان گفت جزو اولین نسل بحساب می آید. به دلیل زنگ زدگی در اثر مواد شیمیایی و همچنین وزن سنگین آن، امروزه از این لوله ها استفاده نمی شود.

لوله های مسی هم یکی از قدیمی ترین انواع لوله فاضلاب شهری می باشند که از آنها برای فاضلاب مناطق مسکونی و همچنین خطوط آب استفاده می‌کنند ولی به دلیل هزینه زیاد مس و گران بودن آن و همچنین مقاوم بودن در برابر آب و هوای سرد و احتمال زنگ زدن، از لوله های مسی به ندرت استفاده می شود.

۲- لوله های فاضلاب گالوانیزه

یکی دیگر از انواع لوله های فاضلاب، لوله های گالوانیزه می باشند که طول آنها حدود ۶ متر بوده و قطر تقریبی آن هم بین ۱.۲ تا ۸ اینچ می باشد. لوله های گالوانیزه به دو دسته تقسیم می شوند: آهنی و فولادی.

لوله های گالوانیزه آهنی، خاکستری رنگ می باشند و از جنس آهن سفید نورد شده هستند که در بازار هم به اسم لوله آهنی سفید آن را می شناسند. از جهت کاربردی فرق خاصی با لوله های فولادی گالوانیزه نداشته ولی از جهت فیزیکی کدر تر و سنگین تر است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  اجزای چاه فاضلاب و استانداردهای لازم در حفر چاه

لوله های گالوانیزه فولادی هم از لوله های فولادی نرم ساخته شده است که جهت عدم زنگ زدگی و افزایش مقاومت، به وسیله روی گالوانیزه شده است. وظیفه اصلی این لوله ها، عمل تهویه بوده ولی گاهی هم جهت آبرسانی و تخلیه چاه فاضلاب از آن استفاده می شود.

۳- لوله های فاضلاب پلی اتیلن (PE)

لوله های که از پلی اتیلن ساخته می شوند برای انتقال آب در سیستم فاضلاب شهری و همچنین در ساختمان ها، کاربرد دارد. اتصالات این لوله ها به شکل حرارتی انجام شده و این باعث مقاومت آنها در برابر نیروهای خارجی و فشار می شود. این لوله ها جزو یکی از لوله های سبک بوده و همچنین عمر زیادی هم دارند.

لوله فاضلاب۴- لوله های فاضلاب پلیکا (upvc)

یکی از پرکاربرد ترین و با کیفیت ترین لوله های فاضلابی مورد استفاده در ساختمان لوله پلیکا است. این لوله از جنس پلی ونیل کلراید می باشد و برخلاف لوله های پلاستیکی دیگر آتش را پخش نکرده و فقط همان نقطه که آتش گرفته، می سوزد.

لوله pvc سبک بوده و در مقابل اسید و باز بسیار مقاوم است البته در کنار مزایایی خود مانند رسوب پذیری و عدم زنگ زدگی، دارای معایبی هم می باشد که می توان ترک خوردگی و همچنین شکنندگی در حرارت های زیر صفر درجه را نام برد و این عیب باعث شده که لوله pvc در میان لوله های فاضلاب، جهت سرویس های آب گرم مناسب نباشد.

۵- لوله های فاضلاب PVC

می توانیم بگوییم که یکی از انواع لوله های آب و فاضلاب همین لوله pvc است این لوله در سایزهای متنوع و رنگ سفید در بازار موجود است. pvc یکی از بهترین انواع لوله های فاضلاب خانگی می باشد زیرا در برابر اسید ها بسیار مقاوم بوده و دوام بالایی هم دارد. این لوله ها آب را با فشار زیاد هم عبور می دهد.

لوله فاضلاب pvc و پلیکا شباهت های زیادی با یکدیگر دارند و فرق آنها در قیمت زیاد لوله فاضلاب پلیکا نسبت به لوله pvc می باشد.

۶- لوله های فاضلاب بتنی و سفالی

یکی دیگر از انواع لوله های فاضلاب ساختمان و شهری، لوله های بتنی است که مزایای زیادی دارند که عبارتند از:

 • این لوله ها دارای طول عمر زیاد و مقاومت بالایی هستند.
 • لوله های بتنی و سفالی سازگاری زیادی با محیط زیست دارند.
 • غیر قابل اشتعال می باشند.
 • لوله های فاضلاب بتنی و سفالی مقرون به صرفه هستند.
 • نصب این لوله ها بسیار آسان است.

لوله های بتنی و سفالی لوله هایی می باشند که با محیط زیست سازگار بوده و بسیار محکم هستند ولی ممکن است در شرایط نامساعد آب و هوایی و همچنین فشارهای خارجی، ترک بخورند. به همین دلیل برای اینکه دوام بیشتری داشته باشند آنها را با لایه بتن می پوشانند و این می‌تواند باعث کمتر شدن عمر لوله ها شده و همچنین باعث گرفتگی های متعدد در لوله شود.

۷- لوله های فاضلاب پوشفیت

لوله های فاضلاب پوشفیت جزو جدیدترین نسل لوله های فاضلاب در جهان هستند. جنس لوله های پوشفیت از پلی پروپیلن بوده و مزایای زیادی دارند که عبارتند از:

 • این لوله نصب سریع و راحتی دارد و به راحتی می توان آنها را نصب و راه اندازی کرد.
 • لوله پوشفیت از مقاومت بالایی در برابر شکنندگی و پوسیدگی برخوردار است.
 • با اتصال واشر و سوکت می توان از نشت آب در آنها جلوگیری کرد.
 • این لوله ها دارای خاصیت عدم پخش کردن آتش می باشند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب با اسید | باز کردن لوله با اسید چه خطراتی دارد؟

آشنا بودن با انواع لوله فاضلاب چه کمکی به ما می کند؟

انواع لوله های فاضلاب یکی از اصلی ترین موارد در سیستم فاضلابی است. شناخت لوله های فاضلاب شهری و آشنا بودن با ویژگی و کاربرد این لوله ها می تواند در انتخاب بهترین لوله و خرید آن به ما کمک زیادی بکند.

علاوه بر اینکه شما می توانید به وسیله شناخت لوله ها، لوله مناسب و باکیفیت را پیدا کنید که از نشتی لوله، آلودگی محیط زیست، نشت لوله ساختمان و غیره پیشگیری کند، همچنین می توانید با دانش کافی و با کمترین هزینه و جلوگیری از صرف هزینه های بیشتر جهت لوله کشی، تعمیر و تعویض بهترین انتخاب را داشته باشید.

سوالات متداول

در ادامه می خواهیم سؤالات متداولی را که کاربران در مورد لوله های فاضلاب خانگی و شهری پرسیده‌اند بیان کنیم:

۱- شناختن انواع لوله های فاضلاب چه کمکی به ما می کند؟

پاسخ: در صورتی که شما دانش کافی در مورد لوله های فاضلاب خانگی و شهری داشته باشید می توانید یک انتخاب به صرفه و خوب داشته و همچنین از هزینه‌های اضافه جهت سیستم لوله کشی فاضلاب و همچنین تعمیر و تعویض لوله ها بکاهید.

لوله فاضلاب۲- طبقه بندی لوله های فاضلاب به چه صورت است؟

لوله های فاضلاب به طور کلی به دو دسته فلزی (مسی، چدنی و…. ) و همچنین غیرفلزی (پلی اتیلن، پلیکا و….) تقسیم بندی می شود.

۳- جدیدترین و پرکاربردترین لوله های فاضلاب کدام لوله ها هستند؟

لوله های فاضلاب پوشفیت جزو جدیدترین لوله های فاضلاب می باشند و لوله های پلیکا هم پرکاربردترین لوله فاضلاب هستند.

نتیجه گیری

در این مقاله از ایبک امداد شما را با انواع لوله های فاضلاب خانگی و شهری آشنا کردیم و گفتیم که لوله های فاضلاب شامل لوله های مسی، چدنی، گالوانیزه، پلیکا، پلی اتیلن، بتنی و سفالی و همچنین پوش فیت می باشد که هر کدام از این لوله ها کاربردهای مختلفی داشته و با توجه به جنس آنها، در فاضلاب شهری و همچنین خانگی از آنها استفاده می کنند.

بنابراین اگر می‌خواهید لوله کشی ساختمان را انجام دهید و یا لوله های فاضلاب را تعویض کنید، باید شناختی کلی از انواع لوله ها داشته باشید. دقت کنید که با استفاده از هر کدام از این لوله های فاضلاب امکان دارد با رعایت نکردن نکات مهم، لوله های فاضلاب دچار گرفتگی شود. پس توصیه می کنیم حتماً از یک متخصص در این کار کمک بگیرید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

معرفی و آشنایی با انواع لوله های فاضلاب شهری و خانگی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آشنا بودن با انواع لوله فاضلاب چه کمکی به ما می کند؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا