تعمیرات پکیج و آب گرمکن

فن پکیج دیواری بوتان | آنچه در مورد خرابی فن پکیج بوتان باید بدانید

فن پکیج دیواری بوتان | آنچه در مورد خرابی فن پکیج بوتان باید بدانید

پکیج یک وسیله ای است که به عنوان نیاز اساسی هر خانه غیر قابل انکار است و وظیفه اصلی آن گرم کردن آب مصرفی شما در خانه یا محل کارتان و همچنین تامین آب گرم مورد نیاز رادیاتور برای گرم کردن محیط در فصل سرما است. پکیج دیواری بوتان این کار را از طریق سوزاندن گاز در محفظه احتراق پکیج انجام می دهد. بوتان یکی از برند های مطرح در تولید پکیج های دیواری در ایران می باشد.قطعات و اجزای پکیج های بوتان مانند هر برند دیگری ممکن است بر اثر گذشت زمان و مستهلک شدن از کار بیافتند. یکی از قطعات مهم در این پکیج ها فن پکیج بوتان می باشد . وظیفه ی اصلی فن پکیج خارج کردن دود حاصل از احتراق به بیرون و همچنین آماده سازی هوای تازه برای کار محفظه احتراق می باشد . خرابی فن پکیج بوتان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

حال نکته قابل توجه این است که اگر شما با اجزا و قطعات پکیج های دیواری آشنا باشید و کارکرد هر کدام از آن ها را بدانید به راحتی می توانید به عیب آن ها پی ببرید و دست به تعمیر پکیج های دیواری بزنید پس قدم اول برای تعمیر وسیله خانگی تان این است که با وظایف اصلی آن و کارکرد آن آشنا شوید. همچنین در تعمیر کلیه وسیله های خانگی توصیه می شود که اگر سررشته لازم را ندارید حتما با متخصص در این زمینه صحبت کنید .پکیج های دیواری علاوه بر مزایای بی شماری که دارد که برخی از آن ها را در ابتدا مقاله بررسی کردیم دارای معایبی نیز می باشد . یکی از معایب عمده آن سرو صدای غیر عادی و زیادی است که برخی از استفاده کنندگان از پکیج های دیواری بوتان آن را گزارش کرده اند این سرو صدا می تواند علل مختلفی داشته باشد بعنوان مثال خرابی پمپ و ایجاد رسوب و کثیفی در آن و یا بالا پایین شدن فشار آب مصرفی و همچنین خرابی شیر اطمینان از مواردی است که می تواند باعث ایجاد سرو صدا در پکیج های دیواری شود اما علت اصلی آن که بیشترین تعداد گزارش را دارد خرابی فن پکیج بوتان است که باعث ایجاد سرو صدای غیر عادی در آن می شود.

فن پکیج دیواری بوتان چیست؟

فن در هر پکیج دیواری وظیفه دارد که دود حاصل از عمل سوختن و احتراق را از داخل محفظه احتراق به بیرون منتقل کند که این کار را از طریق دودکشی که متصل به آن است ،انجام می دهد و در ازای آن هوای تازه از محیط بیرون را به داخل پکیج منتقل می کند.در برخی از نسل های پکیج های دیواری بوتان از یک لوله دوجداره استفاده می کنند که شبیه ساز کار دودکش در نسل ها قبلی است و در ادامه مقاله در مورد آن به تفصیل صحبت می شود. اما گاهی هوای ورودی به پکیج بسیار آلوده می باشد و این گرد و غبار محیط بر روی فن نشسته و باعث خرابی فن و ایجاد سرو صدا می شود که در این شرایط توصیه می شود که به صورت مداوم و دوره ای اقدام به تمیز کردن فن موجود در پکیج کنید.

حتما بخوانید:   علت ارور 40 60 80 در پکیج ایران رادیاتور و راه های رفع آن

علل خرابی فن پکیج بوتان چیست؟

1-سرعت دور نامناسب فن پکیج دیواری بوتان:

فن در بسیاری از نسل های دارای قابلیت تنظیم دور سرعت فن می باشد.عدم تنظیم سرعت دور مناسب فن باعث می شود که آب گرم در سیستم خانه یا محل کار در جریان نباشد و یا پکیج شما پیغام انتظار را به صورت مداوم نشان دهد.در هر کدام از این دو حالت راه حل پیشنهادی تنظیم و تغییر سرعت دور فن پکیج بوتان می باشد.

2-تغییر رنگ بدنه اصلی پکیج دیواری بوتان:

گاهی اوقات به دلیل جریان نداشتن هوا در مسیر فن و دودکش متصل شده و عدم جابه جایی و انتقال هوا به آن، دوده حاصل از عمل احتراق بر روی بدنه اصلی پکیج دیواری تان می نشیند و بعد از طی چند مدت باعث تغییر رنگ آن می شود و شما بدنه پکیج را به صورت زرد رنگ مشاهده می کنید که نشانه ی بارزی از وجود مشکل می باشد.boiler repair2

3-جرم گرفتن فن پکیج دیواری بوتان:

یکی از قطعات مهم در پکیج دیواری پمپ آب آن می باشد که وظیفه انتقال آب و به جریان انداختن آب در مسیر لوله ها و همچنین تامین آب مورد نیاز در زمانی است که با افت فشار همراه است،را برعهده دارد.در مسیر پمپ آب فیلتری هم وجود دارد که وظیفه جلوگیری از ورود گرد و غبار را به آن دارد که توصیه می شود به صورت مداوم و دوره ای آن را هم تمیز کنید.حال ممکن است حالتی پیش بیاید که پمپ آب به درستی کارش را انجام می دهد ولی فن از حرکت ایستاده است. در این حالت حتماً پره های فن پکیج را چک کنید و از نبودن جرم و آلودگی و گرد و غبار محیط بر روی آن اطمینان حاصل کنید.

حتما بخوانید:   آموزش نصب دودکش پکیج

4-یکسره شدن فن پکیج:

در فصل زمستان پمپ آب موجود در پکیج به صورت یکسره کار می کنند و جریان آب مورد نیاز را برای گرم کردن محیط خانه یا محل کارتان در فصول سرد فراهم می کند این یکسره کار کردن پمپ آب سبب می شود تا فن پکیج دیواری هم به صورت مداوم کار کند پس در فصول سرد کارکرد یک سره فن پکیج امری طبیعی است. حال برای موارد دیگر ممکن است برای شما پیش آمده باشد که فن به صورت یک سره کار می کند ولی در عملکرد پکیج خلل ایجاد شده است اینجاست که شما باید فن پکیج را بررسی کنید و از سالم بودن و تمیز بودن آن اطمینان حاصل کنید. نکته آخر اینکه گاهی یکسره شدن فن در عملکرد تاثیری نمی گذارد ولی باز هم توصیه می شود تا فن را بررسی کنید به این علت که در دراز مدت می تواند باعث آسیب به قطعات دیگر شود.

5- توجه به خطاها و ارور های نمایش داده شده در صفحه نمایش پکیج:

پکیج نیز مانند بدن انسان می باشد و خرابی و وجود آسیب در نقطه ای از آن خود را به صورت علائم و نشانه هایی نشان می دهد.در پکیج این نشانه ها به صورت پیغام هایی در صفحه نمایش یا با روشن شدن برخی چراغ ها نشان می دهد که نشان دهنده ی این است که قسمتی از پکیج به درستی کارش را انجام نمی دهد. برخی از ارور های رایج در پکیج دیواری بوتان ارور های e03 , e15  که هر دوی این خطاها مربوط به وجود مشکل در فن پکیج دیواری تان می باشد و باید با متخصص در این زمینه مشورت کنید.گاهی مشکل از خود فن است که به طور مثال گرد و غبار محیطی و آلودگی های آن مانع از کارکرد مناسب فن می شود و گاهی مشکل از دودکش و مسدود بودن آن می باشد که در هر دو حالت بررسی مسیر و شست و شو می تواند راه حل بهینه ای باشد.گاهی اوقات لانه کردن کبوتران در مسیر دودکش هم باعث بروز مشکل می شود.

وظیفه لوله دو جداره پکیج دیواری بوتان چیست؟

همانطور که قبلا هم به آن اشاره شده است وظیفه اصلی پکیج های دیواری گرم کردن آب مصرفی خانه از طریق سوزاندن گازی است که در محفظه احتراق در حال سوختن است. دود حاصل از احتراق و سوزاندن از طریق فن و دودکش یا گاهی اوقات لوله دوجداره پکیج دیواری بوتان به بیرون منتقل می کند و همچنین هوای تازه برای سوختن گاز در محفظه احتراق را فراهم می کند. خرابی هر کدام از قسمت ها می تواند باعث عدم کارکرد درست پکیج دیواری شما شود.

حتما بخوانید:   راهنمای کدهای ارور در پکیج بوش و راهکارهای رفع آنها

تعمیر فن پکیج مدل منسوخ شده بوتان:

یکی از نسل های تولید پکیج دیواری بوتان مدل  calda venezia بوده که تقریبا تولید آن توسط بوتان متوقف شده است ولی هنوز خیلی از افراد از آن استفاده می کنند و به همین منوال تعمیرات این نوع پکیج ها هنوز هم در خیلی از تعمیرگاه های معتبر وسایل آشپزخانه یافت می شود. پکیج calda venezia دارای یک مبدل حرارتی دو منظوره است که به دو صورت فن دار یا بدون فن عرضه می شود.این مدل پکیج ها دارای خاصیت ضد یخ زدگی هم هستند.

خرابی این دستگاه می تواند به علت خراب بودن فن آن نیز باشد و نشانه بارز آن به این صورت است که شعله موجود در پکیج به صورت زرد رنگ می سوزد و علت آن می تواند عدم کارکرد درست فن و دودکش استفاده شده در این پکیج های دیواری باشد.editor 1665818954 water heater repair

رفع ایراد فن پکیج دیواری بوتان :

مشکل عمده فن پکیج های دیواری به این صورت است که در زمان تبادل هوا بین پکیج و محیط بیرون گرد و غبار و آلودگی های هوا بر روی فن نشسته و باعث کارکرد نادرست آن می شود. راه حل آن به این صورت است که فن را با آب یا مواد شست وشوی مناسب بشورید. این کار هم توسط خودتان در منزل یا توسط تعمیرکار متخصص می تواند انجام پذیرد. البته توصیه می شود که حتما این کار را به افراد ماهر و حرفه ای بسپارید تا از خسارات آینده جلوگیری شود . همچنین اگر در مورد فن پکیج دیواری بوتان یا هر وسیله خانگی تان مشکل داشتید می توانید در خواست و سوال خود را در سایت ایبک امداد ثبت کنید و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.همچنین در قسمت پرسش و پاسخ می توانید علاوه بر بررسی سوالات مطرح شده ، سوالات و در خواست های جدید خود را ثبت کنید.

31

فن پکیج دیواری بوتان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

فن پکیج دیواری بوتان | آنچه در مورد خرابی فن پکیج بوتان باید بدانید

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x