تعمیرات پکیج و آب گرمکن

علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن چیست | نحوه تست ترموکوپل و بوبین

آبگرمکن یکی از کاربردی ترین وسایل موجود در ساختمان می باشد که پس از مدتی استفاده کردن از آن ممکن است دچار مشکل و خرابی شود. یکی از مشکلات مربوط به آبگرمکن سرد شدن آب مصرفی خانه می باشد که می تواند زندگی روزمره را مختل کرده و تاثیر زیادی روی آن بگذارد. مصرف آب گرم در خانه دارای اهمیت زیادی می باشد و به همین خاطر کنترل کردن عملکرد آبگرمکن بسیار حائز اهمیت و مهم است. یکی از قطعاتی که خراب شدن آن می تواند باعث بروز مشکل در عملکرد گرم شدن آب داشته باشد شمعک است.

علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن دیواری چیست؟

به طور کلی مشکل شمعک و خاموش شدن آن به علت کثیف شدن و یا گرفتگی در مجاری گاز می باشد. مجاری که سمت ترموکوبل پیلوت هستند نیز چنانچه دچار گرفتگی و انسداد شوند می تواند باعث خاموش شدن شمعک شود. در این شرایط باید رنگ شعله و حجم آن را بررسی کنید. اگر نازل شمعک گرفته باشد اندازه شعله از حد استاندارد کمتر تشکیل می شود و رنگ آن زرد بوده و در آخر خاموش می شود. نشستن گرد و غبار و چربی روی نازل شمعک می تواند باعث گرفتگی آن شود. نکته مهم این است که هرگز جهت تمیز کردن نازل نباید از سوزن یا میخ استفاده کنید. انجام این کار باید به عهده تعمیرکار و سرویسکار ماهر باشد زیرا در غیر این صورت باعث بروز خسارت زیادی به آبگرمکن خواهد شد. گاهی نیز تعمیر و یا سرویس آبگرمکن انجام می گردد ولی باز هم در قطعات آن مشکل وجود دارد و شمعک آبگرمکن خاموش می شود. در این شرایط گاز ساختمان باید بررسی شود و احتمال آسیب و خرابی در آبگرمکن در این شرايط بسیار کم است. چنانچه شمعک آبگرمکن دیواری به درستی کار کند آبگرمکن نیز آب را گرم کرده و عملکرد درستی خواهد داشت.

ترموکوپل چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر دو سر آزاد دو فلز که غیر هم جنس هستند را به وسیله حرارت دادن توسط پیلوت به هم متصل کنید جریان برق در آن به وجود می آید. البته جریان برق به وجود آمده خیلی قوی نیست ولی باز هم می‌تواند ترموکوپل را به مولد الکتریکی تبدیل کند و یکی از پر کاربرد ترین قطعات در لوازم گازسوز شود. از نظر ایمنی دارای اهمیت زیادی می باشد و از تجمع یافتن گرد و غبار جلوگیری خواهد کرد. علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن چیست؟نحوه تست ترموکوپل و بوبینبخش دیگر ترموکوپل که به بوبین متصل است و جریان برق را در نقطه اتصال ایجاد نموده در قسمت بوبین موجب درست شدن مدار مغناطیسی می گردد. این مدار می تواند هسته بوبین را در حالت جذب نگه دارد. برخی اوقات نوک ترموکوپل بر اثر نزدیک بودن با گرما و آتش بعد از مدتی دچار پارگی می شود. این مشکل را می توان به آسانی از طریق دست زدن و یا مشاهده کردن ترموکوپل تشخیص داد. ترموکوپل دارای عمر مفید مشخصی می باشد و قابل تعمیر نیست به همین خاطر تکنسین ها تنها راه برطرف کردن این مشکل را تعویض ترموکوپل می دانند.

حتما بخوانید:   آموزش عیب یابی آبگرمکن بوتان مدل های b3215i و b3315if

تست ترموکوپل و بوبین

یکی از مراحل سرویس کردن آبگرمکن تست ترموکوپل و بوبین می باشد. بوبین سیم طولانی است که حالت پیچ خوردگی دارد و نقش مهمی در عملکرد ترموکوپل و مدار الکترومغناطیسی ایفا می کند. اگر این قطعه دچار خرابی شود بنابراین میدان مغناطیسی نیز ایجاد نمی شود و در نهایت گاز قطع شده و شمعک خراب خواهد شد. به طور کلی با مشاهده کردن شکل ترموکوپل می توان به خرابی یا سالم بودن آن پی برد. چنانچه محل اتصال دو بخش فلزی در ترموکوپل دچار سوختگی شده باشد این قطعه خراب خواهد شد. در یک سر ترموکوپل نقطه اتصال به بوبین مشاهده می شود. این دو فلز به کمک یک واشر عایق از همدیگر جدا می گردند. چنانچه بوبین خراب باشد و یا به هر علتی از نقطه اتصال خارج شده باشد شمعک خاموش خواهد شد. خراب شدن ترموکوپل با مشاهده کردن نیز کاملاً مشخص است. علاوه بر آن می توان ترموکوپل را توسط یک بوبین سالم هم بررسی و تست کرد. قسمت انتهایی ترموکوپل را به بخش بوبین متصل نمایید و ترموکوپل را حرارت دهید. پس از آن هسته بوبین را با انگشت خود به طرف داخل به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه بفشارید. بعد از رها کردن چنانچه هسته بوبین به حالت اولیه بازگشت ترموکوپل بی عیب و سالم است.  اگر هسته به حالت مچاله باقی بمانند مشخص می‌شود که ترموکوپل خراب شده است و لازم است که تعویض گردد.

بررسی شیرها و دیافراگم را فراموش نکنید

جهت سرویس کردن آبگرمکن می توانید شیرهای پروانه ای و مغناطیسی را نیز بررسی کنید. گاهی با کنترل کردن مشعل متوجه می شوید که آب گرم جریان درست و دقیقی دارد اما مشعل روشن نمی شود. جهت رفع این حالت نخستین اقدامی که لازم است انجام شود این است که دیافراگم، آب گرم و لوله های مبدل گرمایی بررسی شود. اگر هرگونه گرفتگی و انسداد در این بخش مشخص شد باید برطرف گردد. برای اطمینان خاطر، از سالم بودن دیافراگم و عملکرد درست آن نیز مطمئن شوید.

حتما بخوانید:   نکات اصولی و ترفندهای کلیدی جهت افزایش طول عمر آبگرمکن | سرویس آبگرمکن در محل

تاثیر سنسور جوش در خاموش شدن شمعک

یکی دیگر از قطعاتی که باید به هنگام خاموش شدن شمعک در آبگرمکن مورد بررسی قرار گیرد سنسور جوش می باشد. این قطعه جهت رعایت ایمنی در همه آبگرمکن ها به کار گرفته شده است. دو رشته سیم به سنسور جوش متصل شده و وظیفه آن قطع جریان گاز در مواقع خاص می باشد. اگر این سنسور بسوزد شمعک روشن نمی شود. سنسور جوش در طرف چپ آبگرمکن قرار دارد. برای آن که از سوختن سنسور جوش مطمئن شوید باید سیم هایی که به آن متصل است را به صورت موقت جدا نمایید. پس از آن دکمه ولوم رابط شمعک آبگرمکن را روشن کنید.علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن چیست؟نحوه تست ترموکوپل و بوبین حالا باید دکمه ولوم را رها کرده و ببینید که شعله خاموش می شود یا خیر؟ اگر شعله خاموش شود سنسور جوش دچار سوختگی شده است. بنابراین به احتمال زیاد مشکل شمعک آبگرمکن به علت سوختگی سنسور می باشد. برای رفع این مشکل باید سنسور جوش تعویض گردد.

هشدار سنسور گاز

در آبگرمکن های قدیمی معمولاً هشدار سنسور گاز وجود ندارد اما امروزه در آبگرمکن ایستاده و دیواری جدید این قطعه یافت می شود. چنانچه متوجه شدید شمعک آبگرمکن شما بعد از چند دقیقه خاموش شد باید این موضوع را به عنوان هشدار سنسور گاز مد نظر قرار دهید. مدلهای جدید آبگرمکن معمولاً این سنسور را دارند و وظیفه آنها اطمینان از تهویه مناسب و سوختن درست گاز می باشد. چنانچه سنسور گاز نتواند سوختن گاز یا تهویه را به صورت درست تشخیص دهد شمعک خاموش می شود. معمولا این مشکل به علت مسدود بودن دودکش اتفاق می افتد. تعویض قطعاتی مثل بوبین، ترموکوپل و یا سنسور جوش کار دشواری است و نیاز به مهارت دارد بنابراین انجام این کار را به تعمیرکاران آبگرمکن بسپارید.

روش های اصولی برای افزایش طول عمر آبگرمکن

آبگرمکن ها دارای سیستمی می باشند که اگر به صورت درست از آنها استفاده شود و در شرایط مناسبی قرار گیرند به راحتی می توانند چندین سال کار کنند. برای افزایش دادن طول عمر این دستگاه ها می توانید اقداماتی انجام دهید تا علاوه بر صرفه جویی در مصرف برق و هزینه تعمیرات احتمالی آن نیز تا حدود زیادی کاهش پیدا کند. به هر اندازه که از آبگرمکن درست استفاده کنید مشکلات مربوط به آن نیز کمتر می شود.

  • شیر فشار آبگرمکن را بررسی کنید. این شیر در قسمت بالای آبگرمکن قرار دارد. اگر فشار داخل مخزن زیاد شود شیر به طور اتوماتیک باز می شود. سطلی زیر لوله تخلیه قرار دهید و شیر را آرام باز کنید اگر نیاز به تعویض شیر بود حتماً این کار را انجام دهید.
  • اگر پس از باز کردن اهرم متوجه شدید که شیر آب فشار کافی ندارد باید شیر را تعویض نمایید.
  • معمولاً کف مخزن آبگرمکن دچار رسوباتی می‌شود که باید هر چند وقت یک بار این رسوبات از بین برود. حذف رسوبات می تواند باعث افزایش طول آبگرمکن و افزایش کارایی آن شود. برای اینکه رسوبات را از آبگرمکن تخلیه کنید به دو گالن آب نیاز دارید. دریچه را باز کرده و به آهستگی آب را در آن جریان دهید و تا زمانی که آب شفاف و صاف از آن خارج نشده است این کار را ادامه دهید.
حتما بخوانید:   نحوه عیب یابی کردن آبگرمکن دیواری بوتان b15-b115

علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن چیست؟نحوه تست ترموکوپل و بوبین

  • یک دستگاه سختی گیر برای آبگرمکن قرار دهید. آب در برخی مناطق دارای سختی زیادی می باشد و معمولاً آبگرمکن ها در این مناطق دچار رسوبات زیادی می شوند. بنابراین قرار دادن یک سختی گیر آب می تواند کمک زیادی به افزایش طول عمر آبگرمکن کند.
  • اگر صدای ناهنجار و عجیب و غریبی از آبگرمکن شنیدید نگران نشوید زیرا این صداها در اثر هوا ایجاد می شود. اگر شیر تخلیه درست بسته نشود لازم است که مخزن خالی شده و شیر قدیمی را باز کنید و سپس شیر جدید را جایگزین آن نمایید.

کلام پایانی

معمولاً بررسی کردن آبگرمکن یک کار تخصصی است و نیاز به دانش کافی دارد. چنانچه آبگرمکن شما با مشکلی مواجه شد که نتوانستید به عیب یابی آن بپردازید بهتر است از سرویسکاران و تکنسین های ماهر ایبک امداد در این زمینه کمک بگیرید تا هرچه زودتر مشکل آبگرمکن شما را برطرف کنند.

31

علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن چیست | نحوه تست ترموکوپل و بوبین

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x