تعمیرات تلویزیون

دلیل ایجاد لکه های سیاه روی صفحه نمایشگر تلویزیون سامسونگ و نحوه رفع عیب آن

چگونگی تمیز کردن پنل تلویزیون | دلیل وجود هاله سیاه‌ روی تصویر تلویزیون

در برخی موارد، شاهد ایجاد لکه های سیاه رنگی روی صفحه تلویزیون هستیم. رفع و پیدا کردن علت لکه های سیاه تلویزیون سامسونگ یکی از مهم ترین موضوعات در این زمینه به حساب می آید. در این مواقع بهتر است نسبت به بررسی و تعمیر تلویزیون پرداخته شود. در غیر این صورت ممکن است، آسیب های زیادی به قطعات دیگر آن وارد شود. برای پیدا کردن دلیل لکه های روی مانیتور تلویزیون مواردی را در ادامه بررسی می کنیم.

مهم ترین دلایل ایجاد لکه های سیاه در تلویزیون سامسونگ

عوامل مختلفی در ایجاد نقاط سیاه و لکه های صفحه نمایش تلویزیون موثر هستند. به عنوان مثال آسیب دیدگی پنل و یا ورود گرد و غبار به آن باعث ایجاد نقاط سیاه بر روی صفحه تلویزیون می شود.

همچنین سوختگی پیکسل ها نیز یکی از علل وجود هاله سیاه در صفحه نمایش تلویزیون است. در برخی موارد فرسودگی لامپ پشت‌ نمایشگر سبب مختل عملکرد نمایشگر خواهد شد. در صورت وجود هرگونه اختلال در مدارهای الکترونیکی که مربوط به پردازش تصویر هستند، تصویر به درستی در مانیتور تلویزیون ظاهر نمی شود.

یکی از مهم ترین دلایل لکه های سیاه تلویزیون وجود آلودگی و گرد و غبار در منافذ داخلی تلویزیون است. تنظیم نشدن کنتراست، و همچنین روشنایی تلویزیون می تواند منجر به مشکلات زیادی شود.

بنابراین باید صفحه نمایش تلویزیون را تمیز نمود و در صورت نیاز تعمیر کار ماهری آن را بررسی کند.

خرابی بک لایت

در واقع از مهم ترین وظایف بک لایت تلویزیون تامین نور پس زمینه آن می باشد. هنگامی که بک لایت تلویزیون دچار اختلال شود، صفحه تلویزیون خاموش و روشن شده و در آخر صفحه به طور کامل سیاه خواهد شد. بک لایت شامل تعداد زیادی از لامپ های ال ای دی است.

در نتیجه سوختن برخی از این لامپ ها، علت لکه های سیاه تلویزیون می باشد. در این هنگام باید اقدام به تعویض بک لایت تلویزیون نمایید. برخی از ایرادات وارده به بک لایت تلویزیون به شرح زیر است:

 • زمانی که از تلویزیون بیش از حد  استفاده شود، لامپ های بک لایت آسیب می بینند. با فرسودگی این بخش دیگر تصویر به درستی نمایش داده نمی شود.
 • وجود اختلال در اتصالات بک لایت سبب بروز لکه های سیاه در تلویزیون خواهد شد.
 • در برخی موارد نیز درایور بک لایت خراب شده است و نیاز به تعمیر دارد.
 • انسداد فیلتر بک لایت و همچنین لایه های کاتالیزور نیز از شایع ترین مشکلات تلویزیون می باشند.
 • پس برای بررسی و تعمیر هریک از این موارد نیاز به تخصص است. پیشنهاد می کنیم تعویض و تعمیر قطعات مختلف تلویزیون از حمله بک لایت را به تکنسین ماهر بسپارید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  متداول ترین دلایل خراب شدن پنل تلویزیون چیست ؟

دلیل لکه های سیاه تلویزیون

خرابی پنل؛ علت لکه های سیاه تلویزیون

خرابی پنل به عنوان علت لکه های سیاه تلویزیون سامسونگ بسیار رایج است. در واقع خرابی پنل یکی از اساسی ترین دلایلی است که منجر به بروز لکه و هاله هایی سیاه رنگ بر صفحه نمایش تلویزیون می شود. در صورتی که پنل تلویزیون بیش از اندازه آلوده شده باشد، به قطعاتی چون ماژول و لیکوئید تلویزیون آسیب زیادی وارد می شود.

در نتیجه این اختلال با لکه های سیاهی روی مانیتور تلویزیون ظاهر می شود. پنل تلویزیون ممکن است به دلایل مختلفی خراب شود. شایع ‌ترین دلایل معیوب شدن پنل تلویزیون عبارتند از:

 • خرابی اتصالات الکتریکی پنل تلویزیون
 • فرسودگی سیم های داخلی پنل
 • صدمه دیدن پنل صفحه نمایش

نحوه تمیز کردن پنل تلویزیون

اگر تا به حال دقت کرده باشید، در پشت تلویزیون، در بخش بالایی آن حفره هایی وجود دارند که وظیفه خارج نمودن گرمای ناشی کارکرد لامپ فلورسنت می باشد. با گذشت زمان گرد و غبار از طریق این حفره ها وارد تلویزیون شده و روی پنل تلویزیون جمع می شوند. این موضوع در طولانی مدت سبب آسیب رسیدن به ماژول و لیکوئید خواهد شد. این امر علت لکه های سیاه تلویزیون سامسونگ است و تمیز نمودن زود به زود آن امری الزامی می باشد. به منظور تمیز ماندن تلویزیون از گرد و غبار نکات زیر را در نظر داشته باشید.

 • یکی از نکات مهم تمیز کردن به موقع منافذ پشت تلویزیون است، پس در هر بازه زمانی پشت تلویزیون را به طور کامل گردگیری کنید.
 • در صورتی که آلودگی ها به بخش های داخلی نفوذ کرده باشند، باید پنل تلویزیون را بیرون بیاورید و تمام بخش های آن را به طور کامل دقت پاک کنید.
 • در برخی موارد تمیز نمودن پنل نیز علت لکه های تلویزیون را برطرف نخواهد کرد. در چنین مواردی بهتر است پنل تلویزیون را تعویض گردد.

نکته مهم در مورد تمیز کاری پنل

برخی مواقع بعد از آنکه پنل تلویزیون را بیرون می آورید، هیچ اثری از خاک و یا گرد و غبار نمی بینید. دانستن این نکته مهم است که پنل تلویزیون مثل دیگر قطعات، طول عمر مشخصی دارند. از این رو با پایان یافتن طول عمر مفید لکه و یا هاله هایی سیاه رنگ روی تلویزیون ظاهر می شوند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت قرمز شدن صفحه نمایش تلویزیون

معیوب شدن پیکسل های تلویزیون سامسونگ

از کار افتادن پیکسل ها، به عنوان علت لکه های سیاه تلویزیون سامسونگ کل تصویر آن را تحت تاثیر قرار می دهند. صفحه نمایش تلویزیون از میلیون ها پیکسل تشکیل شده است که آسیب رسیدن به هر کدام منجر به ایجاد لکه های سیاه خواهد شد.

در صورتی که حتی یکی از پیکسل ها دچار ضربه و مشکل فنی شود، در همان محل تقاطع سیاهی به وجود می آید. این موضوع به دلیل سوختن پیکسل ها رخ می دهد.

در چنین مواردی بهتر است به منظور تعمیر تلویزیون، از یک نیروی ماهر در این زمینه کمک بگیرید. بدین منظور دو راه وجود دارد که یا پیکسل ها تعمیر می شوند و یا به شارژ دوباره پیکسل می پردازند.

استفاده درست از تلویزیون

در برخی موارد اصلی ترین علت لکه های سیاه تلویزیون سامسونگ روشن ماندن آن به مدت طولانی است. از این جهت پس از ساعت ها روشن ماندن تلویزیون، بروز این لکه های سیاه رنگ روی صفحه نمایش تلویزیون چیز عجیبی نیست.

پس بهتر است بعد از استفاده مداوم در طول روز چند ساعت تلویزیون را خاموش نموده و به آن استراحت دهید. نکته دیگری که در مراقبت از تلویزیون مهم است، جلوگیری از ضربه به آن یا نفوذ رطوبت به پنل می باشد.

در غیر این صورت نیاز به تعمیر پنل است، چرا که آب خوردگی آسیب زیادی به آن وارد می کند.

کاهش استفاده از تلویزیون

به منظور برطرف سازی علت لکه های سیاه تلویزیون سامسونگ بهتر است مدت زمان استفاده از آن را کاهش دهید. برای افزایش طول عمر تلویزیون از روشن نگه داشتن ۲۴ ساعته آن خودداری نمایید.

در نهایت پس از چند ساعت روشن ماندن، تلویزیون را خاموش نموده و به آن استراحت دهید.

علت لکه های سیاه تلویزیون

در نظر گرفتن عمر مفید تلویزیون

هر وسیله الکترونیکی یک طول عمر معینی دارد، در نتیجه با اتمام این زمان شاهد بروز مشکلات مختلفی در آن خواهید بود. بدین منظور با مشاهده لکه های تلویزیون فرسوده به تعویض یا تعمیر قطعات آسیب دیده آن بپردازید.

سخن پایانی

تعمیر و همچنین پیدا کردن علت لکه های سیاه تلویزیون سامسونگ در برخی موارد نیاز به تخصص دارد. دستکاری برخی قطعات تلویزیون ممکن است آسیب زیادی به آن وارد کند.

در نتیجه با سپردن تعمیر آن به ایبک امداد مشکل تلویزیون رفع می گردد. این مرکز تخصصی سیار تلویزیون را با هر برند و مدلی تعمیر می نماید.

علت لکه های سیاه تلویزیون سامسونگ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علت لکه های سیاه تلویزیون سامسونگ

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا