مجله لوازم خانگی

راهنمای خرید میوه خشک کن | تهیه خوراکی سالم با میوه خشک کن

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

چیپس میوه یا میوه خشک کن از خوراکی‌ها و تنقلات خوشمزه و سالم محسوب می‌شود. این خوراکی به صورت سنتی در زمان‌های گذشته تولید می‌شد، اما امروزه با استفاده از دستگاه میوه خشک کن می‌توان انواع میوه‌ها را خشک کرده و چیپس میوه‌های متنوعی را تولید کرد. استفاده از دستگاه میوه خشک کن موجب خواهد شد که از سلامت و بهداشت خوراکی‌هایی که تهیه می‌کنید، اطمینان داشته باشید.

این دستگاه برقی بوده و با تولید گرمای ملایم آبی که در میوه‌ها وجود دارد را در زمان بسیار کمتری خشک می‌کند. کارایی دستگاه میوه خشک کن بسیار ساده است. فقط باید میوه‌هایی که دوست دارید را به حالت ورقه‌ای بریده و داخل آن قرار دهید و اجازه دهید که خشک شود.

برای اینکه بتوانید دستگاه با کیفیت و مرغوب تهیه کنید، بهتر است که راهنمای خرید میوه خشک کن را مطالعه نمایید. به این ترتیب می‌توانید برای منزل خود یک خرید آگاهانه داشته باشید و میوه‌های خشک با کیفیت تهیه نمایید.

آیا خرید میوه خشک کن ضروری است؟

میوه‌هایی که خشک می‌شوند بسیار مغذی می‌باشند و برای اهل خانواده یک میان وعده مفید و عالی محسوب می‌شوند. در برخی از منابع علمی آمده است که میوه‌های خشک در مقایسه با میوه‌های تازه چندین برابر آنتی اکسیدان دارند. همچنین طعم چیپس میوه‌ها بسیار خوب است. به همین دلیل کودکان مایل هستند که از میوه خشک بیشتر استفاده کنند.

استفاده و مصرف از میوه‌های خشک آماده در بازار مقرون به صرفه نمی‌باشد. چون قیمت آنها بسیار بالا می‌باشد. به همین علت اکثر خانواده‌ها نمی‌توانند این محصولات را به طور مداوم خریداری نمایند. میوه‌های خشک آماده دارای مواد نگهدارنده هستند. اگر میوه‌ها را به صورت سنتی خشک کنید با مشکلات زیادی مواجه می‌شوید. این مشکلات عبارت هستند از تغییر رنگ، بد شکل شدن میوه‌ها، خراب شدن و کپک زدن میوه‌ها و… اما در مواقعی که از دستگاه میوه خشک کن استفاده می‌شود، رنگ طعم و شکل ظاهری میوه‌ها حفظ می‌شود.

در مورد خرید میوه خشک کن یکی دیگر از نکات بسیار مهم این است که می‌توانید با استفاده از آن سبزیجات را نیز خشک کنید. در حقیقت سبزیجات و میوه‌ها در مدت زمان بسیار کم به روش بهداشتی خشک خواهند شد. به همین دلیل از این دستگاه خانم‌های خانه‌دار و شاغل به راحتی می‌توانند استفاده نمایند.

حتما بخوانید:   انواع مخلوط کن | کاربردهای مخلوط کن

انواع میوه خشک کن

در دستگاه میوه خشک کن انواع قفسه‌ها و سینی‌ها قرار داده شده است که میوه‌های ورقه شده را می‌توانید بر روی آنها بگذارید. پس از آن در این طبقات هوای گرم به آرامی جریان پیدا می‌کند و با آغاز گردش هوا، رطوبتی که در سبزیجات و میوه‌ها وجود دارد از بین خواهد رفت و همه آنها به خوبی خشک خواهند شد. در بعضی از دستگاه‌های میوه خشک کن هوای گرم به صورت عمودی و در بعضی دستگاه‌های دیگر حرارت به صورت افقی تقسیم می‌گردند. برای اینکه خرید میوه خشک کن را به صورت آگاهانه انجام دهید، این دستگاه‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • دستگاه میوه خشک کن با گردش هوای عمودی

در دستگاه‌های میوه خشک کنی که از نوع جریان عمودی هستند، منبع تولید گرما در کف دستگاه قرار دارد. این دستگاه‌ها معمولاً به شکل استوانه‌ای هستند و طبقه‌های آنها روی هم چیده می‌شوند. معمولاً درب این نوع میوه خشک کن از طرف بالا باز می‌شود. بدین معنا که برای اینکه بتوانید سینی پایینی را بیرون آورید، باید همه سینی‌هایی که بالاتر هستند را در بیاورید این دستگاه قیمت کمتری دارد و اندازه آن جمع و جورتر می‌باشد. اما در برخی مواقع در حین خشک کردن میوه‌ها باید سینی‌های طبقات مختلف را چندین بار جابجا نمایید تا از نتیجه کار رضایت داشته باشید.

 • دستگاه میوه خشک کن گردش هوای افقی

در خرید دستگاه میوه خشک کن باید بدانید که اگر دستگاه از نوع گردش هوای افقی است، منبع حرارت مثل فرهای فن‌دار، معمولاً در عقب دستگاه تعبیه می‌شود. این دستگاه‌ها اغلب دارای کشوهایی هستند و درب آنها از طرف پهلو باز می‌شود. بنابراین سینی‌های هر کدام از طبقات را می‌توانید بدون اینکه سینی‌های دیگر را جابجا کنید، به راحتی خارج نمایید. این دستگاه‌های میوه خشک کن به دستگاه‌هایی که از نوع جریان عمودی هستند، گران‌تر می‌باشند. اما توزیع گرمای آنها یکنواخت‌تر بوده و برای خشک کردن گوشت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این دستگاه‌ها در بازار با اندازه‌های متنوعی وجود دارند. برای نمونه های میوه خشک کن در اندازه‌های رومیزی وجود دارند. این دستگاه‌ها حتی در اندازه‌های بسیار بزرگتر و صنعتی نیز تولید می‌گردند. تنها ایرادی که دستگاه میوه خشک کن های گردش هوای افقی دارند این است که نسبت به دیگر دستگاه‌ها جاگیرتر می‌باشند.

خرید میوه خشک کن

ویژگی‌های میوه خشک کن

در هنگام خرید میوه خشک کن بهتر است که ویژگی‌های گوناگون این دستگاه‌ها را بدانید. به این ترتیب می‌توانید انواع دستگاه میوه خشک کن را با یکدیگر مقایسه کرده و انتخاب مناسب‌تری داشته باشید:

 • گردش و توزیع گرما
حتما بخوانید:   نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی آدمیرال Admiral در شهر تهران

برای اینکه بتوانید مواد غذایی را خشک کنید، فقط باید مواد مورد نظر را در دمای مناسب بگذارید. چالش انجام این فرایند توزیع یکنواخت حرارت می‌باشد. بنابراین در هنگام خرید میوه خشک کن باید بدانید که مدل انتخابی شما چگونه عمل می‌کند. همانطور که گفته شد، این دستگاه‌ها دارای جریان عمودی یا افقی هوای گرم هستند. بهتر است که به یاد داشته باشید دستگاه‌هایی که دارای جریان افقی هستند، توزیع حرارت مناسب‌تری دارند و نتیجه کار در این دستگاه‌ها بهتر خواهد بود.

 • استفاده آسان

استفاده از دستگاه میوه خشک کن پیچیده نخواهد بود. کار با برندها و مدل‌های گوناگون مشابه یکدیگر است، ولی بعضی از مدل‌ها دارای آپشن‌های مجهزی می‌باشند که موجب شده است که کاربرد میوه خشک کن آسان‌تر شود. برای نمونه در صورتی که میوه خشک کن بتواند حرارت را به صورت یکنواخت پخش کند، نیاز نخواهد بود که سینی‌ها را چندین بار جابجا نمایید یا اگر دستگاه تایمر دار باشد، دیگر نیاز نخواهد بود که مدام آنها را چک کنید.

 • قابلیت شستشو در ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از نکات بسیار مهم که در زمان خرید میوه خشک کن باید به آن توجه داشته باشید ویژگی راحت شستن قطعات مختلف آن در ماشین ظرفشویی می‌باشد. هر چقدر که قطعه‌های جدا شدنی دستگاه میوه خشک کن شما بیشتر باشد، به راحتی می‌توانید قطعات مختلف آن را جدا نموده و در ماشین ظرفشویی مورد شستشو قرار دهید.

 • گنجایش و اندازه

قبل از اینکه خرید میوه خشک کن را انجام دهید باید به مقدار گنجایش و ظرفیت آن توجه نمایید. مدل‌هایی که کوچکتر هستند به ویژه اگر از نوع جریان عمودی باشند، فضای کمتری را اشغال خواهند کرد. اما گنجایش و ظرفیت آنها کمتر است. بنابراین نمی‌توانید خوراکی‌های زیادی را در هر بار استفاده با این دستگاه خشک کنید. در صورتی که برای استفاده دائمی این وسیله را خریداری نمی‌کنید، خرید میوه خشک کن از مدل جاگیر و حجیم منطقی به نظر نمی‌آید.

 • صدای دستگاه میوه خشک کن

اکثر دستگاه‌های میوه خشک کن دارای فن می‌باشند بنابراین در هنگام کار کردن سر و صداهایی را ایجاد می‌کنند. در هر مدل میزان صدای تولید شده متفاوت خواهد بود. طبیعی است که مدل‌هایی که دارای صدای کمتری هستند، محبوب‌تر می‌باشند ولی در هنگام خرید میوه خشک کن باید بدانید که دستگاه‌هایی که از نوع جریان افقی هستند، صدای بیشتری تولید می‌کنند. بنابراین در صورتی که حساس به صدا هستید توصیه نمی‌شود که این نوع دستگاه را خریداری نمایید.

 • زمان لازم برای خشک کردن
حتما بخوانید:   راهنمای لوازم خانگی دوو Daewoo | تاریخچه و معرفی

همانطور می‌دانید انواع مواد غذایی در طول زمان متفاوتی خشک می‌شوند هرچه زمان خشک کردن سبزی و میوه بیشتر باشد، انرژی بیشتری نیز مصرف می‌شود. زمان خشک کردن آنها بستگی به ضخامت برش و همچنین مدل دستگاه شما خواهد داشت. بنابراین در هنگام خرید میوه خشک کن باید بدانید که کدام یک از آنها در زمان کمتری سبزیجات و میوه‌ها را خشک می‌کند.

خرید میوه خشک کن

نکات خرید میوه خشک کن

 • از جمله نکات مهمی که در هنگام خرید میوه خشک کن باید به آن توجه نمایید، قیمت دستگاه است. چون در صورتی که مدلی را در نظر دارید اما بودجه شما از قیمت آن کمتر است، نمی‌توانید آن را خریداری نمایید. بنابراین باید دستگاه‌هایی را در هنگام خرید مورد بررسی قرار دهید که قیمت آنها با بودجه شما تناسب داشته باشد.
 • هر کدام از میوه‌ها در دمای خاصی خشک می‌شوند. به همین علت در هنگام خرید میوه خشک کن باید دستگاهی را انتخاب کنید که برای تنظیم دما تعداد انتخاب بیشتری داشته باشد. ترموستات در دستگاه دما را در درجه تعیین شده نگهداری می‌کند. بنابراین وجود آن در دستگاه نتیجه بهتری خواهد داشت.
 • هر چقدر که توان مصرفی میوه خشک کن کمتر باشد، مصرف برق آن نیز کمتر خواهد بود. دستگاه‌هایی که توان مصرفی بالاتری دارند، در مدت زمان کمتری گرم می‌شوند اما قیمت آنها نیز بالاتر است.
 • در زمان خرید میوه خشک کن باید به جنس بدنه آن توجه نمایید. برخی از دستگاه‌ها از فولاد ضد زنگ و برخی دیگر از پلاستیک می‌باشند.

سخن تکمیلی

با توجه به اینکه آب در میوه‌ها موجب می‌شود محلی مناسب برای رشد باکتری و قارچ به وجود آید، در مدت زمان کمتری خراب می‌شوند. وقتی که میوه‌ها را خشک می‌کنید برخلاف تبدیل آن به فرآورده‌های دیگر ارزش غذایی آن تا حد بسیار زیادی حفظ خواهد شد. به همین دلیل امروزه دستگاه میوه خشک کن به عنوان یک کالای پرطرفدار و کاربردی محسوب می‌شود. در هنگام خرید میوه خشک کن باید به ویژگی‌ها، مشخصات و قیمت دستگاه خود توجه نمایید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

راهنمای خرید میوه خشک کن | تهیه خوراکی سالم با میوه خشک کن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهنمای خرید میوه خشک کن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x