حیوانات

راهکارهای درمان سرماخوردگی گربه | پیشگیری از سرماخوردگی گربه

راهکارهای درمان سرماخوردگی | پیشگیری از بیماری سرماخوردگی، انتقال سرماخوردگی گربه

درمان کردن بیماری سرماخوردگی در گربه ها به اندازه درمان بیماری های دیگر مثل بیماری های گوارشی و تنفسی دارای اهمیت است. از جمله نکاتی که در این موضوع دارای اهمیت زیادی است، این می‌باشد، که کدام دارو را در چه هنگام باید برای درمان نمودن بیماری سرماخوردگی گربه استفاده کرد. از اصل های مراقبتی و نگهداری انواع بچه گربه و گربه تشخیص دادن به موقع و صحیح بیماری آنها و درمان آن می باشد.

سرماخوردگی گربه

سرماخوردگی در گربه ها با نشانه هایی مثل تورم گلو، گرفتگی صدای گربه و… به همراه خواهد بود. بهتر است، که حیوانات خانگی در این شرایط تحت نظر دامپزشک باشند، تا تشخیص و درمان سرماخوردگی آنها به موقع و درست انجام شود. در بچه گربه هایی که واکسینه نشده‌اند، سرماخوردگی بیشتر مشاهده می گردد.

درمان بیماری سرماخوردگی در گربه ها با دیدن نشانه ها و تشخیص دادن به موقع توسط افراد متخصص راحت تر و سریع تر انجام خواهد شد. نباید در این شرایط برای درمان گربه خودسرانه داروهایی مانند آموکسی سیلین دهید. مصرف هرگونه دارو باید با تجویز و تشخیص دامپزشک باشد.

دلیل سرماخوردگی گربه

از جمله نکته های بسیار مهم در درمان بیماری سرماخوردگی در گربه ها تشخیص دادن دلیل آن می باشد. بیماری سرماخوردگی از جمله بیماری های رایج و در برخی مواقع کشنده در میان حیواناتی مانند گربه می باشد. دلیل سرماخوردگی در گربه ها احتمال دارد، که میکروبی و یا ویروسی باشد. دلیل آن با توجه به عواملی که این بیماری را به وجود می‌آوردند متفاوت خواهد بود. از جمله علت های متداول سرماخوردگی گربه ها دو ویروس هرپس و کلسی را می توان نام برد. در اکثر مواقع دلیل سرماخوردگی گربه ها این دو ویروس است. در موارد کمتر عواملی مانند باکتری پاستورلا و… می‌تواند موجب سرماخوردگی گربه شود.

سرماخوردگی گربه

نشانه‌های سرماخوردگی گربه

در صورتیکه نشانه های سرماخوردگی را در گربه بشناسید می‌توانید به صورت اصولی درمان گربه را شروع کنید نشانه های سرماخوردگی در حیواناتی مانند گربه مواردی مثل ضعف، بی اشتهایی، سرفه، عطسه، ترشحات چرکی از چشم و بینی، قرمزی و التهاب چشم، کوچک شدن و در برخی موارد بسته شدن پلک ها، زخم دهان و زبان و تورم غدد لنفاوی است.

حتما بخوانید:   آیا حیوانات خانگی ناقل کرونا هستند | انتقال بیماری کرونا

در موارد خیلی کم گربه ممکن است، که با عفونت ریه نیز مواجه شود و می توان این مورد را نیز از دیگر نشانه های سرماخوردگی در گربه خانگی دانست.

راهکارهایی برای درمان کردن سرماخوردگی گربه

در درمان سرماخوردگی گربه ها باید به این نکته مهم توجه داشته باشید، که برای گربه ها نباید از داروهایی که برای انسان ها استفاده می شود، استفاده نمایید. چون داروهایی مانند استامینوفن و سرماخوردگی که انسان ها مصرف می کنند، برای گربه ها کشنده و خطرناک خواهد بود. در مواردی که به علت بیماری سرماخوردگی پلک های گربه به یکدیگر چسبیده است، باید پنبه ای را به آب ولرم آغشته کرده و پلک های او را از هم جدا نمایید و در اسرع وقت حیوان خود را به دامپزشک ببرید.

وقتی گربه ها سرما خورده می شوند در اکثر مواقع نیازی به بستری آنها نخواهد بود. در درمان سرماخوردگی گربه ها دامپزشک معمولاً آنتی بیوتیک چشمی و خوراکی و داروی ضد ویروس تجویز می کند و بینی و چشم او را تمیز می‌کند. همچنین از داروهای اشتها آور نیز استفاده می کند، تا گربه بتواند غذای گرم، بودار و لذیذ بخورد. برای درمان سرماخوردگی گربه ها به هیچ عنوان از قطره‌هایی که حاوی کورتون هستند، مثل دگزامتازون و بتامتازون نباید استفاده شود.

سرماخوردگی در گربه های بزرگ تر و بالغ زیاد خطرناک نیست و آنها توانایی مقابله با بیماری سرماخوردگی را دارند. ولی سرماخوردگی در بچه گربه ها می تواند کشنده و خطرناک باشد. بنابراین برای درمان او اقدامات لازم را باید در زمان مناسب انجام دهید. افرادی که صاحب گربه هستند، نقش زیادی در بهبود یافتن گربه های سرماخورده خواهند داشت.

سرماخوردگی در حیوان هایی مثل گربه به درمان خاصی نیاز ندارد، ولی می توانید شرایط مناسبی را فراهم نمایید، که گربه شما زودتر بهبود یابد و دوره نقاهت را در زمان کمتری پشت سر گذاشته و خوب شود. با انجام دادن اقدامات زیر می توانید به زودتر خوب شدن گربه سرماخورده کمک کنید:

ترشحات چشمی یا بینی گربه را با پنبه ای که آب ولرم آغشته است، آرام بدون اینکه گربه اذیت شود، باید پاک کنید. چون این ترشحات موجب خواهد شد، که پلک‌های گربه به یکدیگر بچسبند.

گربه باید جای خواب راحتی داشته باشد و جای خواب او باید تمیز نگه داشته شود، تا ویروس انتقال نیابد.

در صورتی که بدن گربه کم آب شود، بیماری سرماخوردگی تشدید خواهد یافت. بنابراین آب تمیز و تازه در دسترس گربه باید وجود داشته باشد.

حتما بخوانید:   خواص دنبلان گوسفندی/ حکم خوردن دنبلان

چون حس بویایی گربه کاهش پیدا می‌کند، گربه هایی که سرما خورده هستند، به خوردن غذا تمایلی نخواهند داشت و اشتهای آنها به شدت کم می‌شود. در این شرایط گربه ها ضعیف شده و علائم سرماخوردگی تشدید خواهد یافت. بنابراین در دوره سرماخوردگی حتما باید غذاهای بودار، گرم و خوشمزه مانند ماهی و مرغ به گربه دهید. پیشنهاد می‌شود در زمان سرماخوردگی گربه از غذاهای خانگی مانند سوپ به جای غذاهای خشک استفاده کنید.

وقتی که گربه بیماری سرماخوردگی را پشت سر گذاشت، در صورتی که رژیم غذایی قوی و مناسب داشته باشد، سیستم ایمنی بدن او تقویت خواهد شد.

گربه

گربه‌هایی که در معرض سرماخوردگی هستند

برای درمان کردن سرماخوردگی در حیواناتی خانگی مانند گربه باید بدانید، که کدام گربه ها بیشتر ممکن است، که به این بیماری مبتلا شوند. در جاهایی مثل فروشگاه حیوان های خانگی، یا پت شاپ ها، پرورشگاه های گربه و سرپناه ها که گربه‌ها به صورت گروهی نگهداری می شوند، نسبت به گربه هایی که به صورت تنها نگهداری می شوند، بیشتر در معرض بیماری سرماخوردگی خواهند بود.

همچنین گربه ها و بچه گربه هایی که واکسینه نشده اند، گربه هایی که به بیماری ایدز و یا لوسمی مبتلا هستند و شیمی درمانی و یا با کورتون درمان می شوند، نیز احتمال سرماخوردگی شان بیشتر از گربه های دیگر خواهد بود.

به صورت کلی می توان اینگونه گفت، که گربه هایی که واکسینه نشده اند و سیستم دفاعی بدنی آنها ضعیف است، نسبت به دیگر گربه ها احتمال سرماخوردگی شان بیشتر خواهد بود.

انتقال بیماری سرماخوردگی گربه

در مبحث درمان کردن بیماری سرماخوردگی گربه ها باید به انتقال این بیماری نیز توجه داشته باشید. گربه هایی که به بیماری سرماخوردگی دچار می شوند، حتی پس از بهبود نیز تا مدت ها می توانند این بیماری را به گربه های سالم انتقال دهند. سرماخوردگی با تماس گربه سالم با ترشحات چشم و بینی گربه ناقل منتقل خواهد شد. بیماری سرماخوردگی امکان دارد به دلیل باقی ماندن ترشحات روی برخی از وسایل گربه مانند قفسه نگهداری، ظرف غذا و… به صورت غیرمستقیم به گربه هایی که سالم هستند، انتقال یابد و آنها را نیز دچار سرماخوردگی کند. بنابراین پیشنهاد می‌شود، که تا زمانی که دامپزشک تعیین کرده است، گربه سرما خورده را از حیوانات دیگر دور نگه دارید.

حتما بخوانید:   روش شستشو حیوانات خانگی | نظافت حیوانات خانگی

پیشگیری از بیماری سرماخوردگی در گربه

اولین و بهترین روش برای درمان کردن بیماری سرماخوردگی در حیواناتی مانند گربه، جلوگیری از ابتلای گربه به سرماخوردگی می باشد. برای اینکه بتوانید پیشگیری کنید، باید راهکارهای جلوگیری از این بیماری که اولین آن واکسینه کردن گربه در مقابل هرپس ویروس و کلسی ویروس است را در زمان مناسب انجام دهید. برای مثال در بچه گربه ها این واکسن در سن شش هفتگی الی چهار ماهگی هر سه تا چهار هفته یکبار، از جمله راهکارها برای پیشگیری از انتقال بیماری سرماخوردگی می باشد.

البته باید بدانید، که هیچ کدام از واکسن ها گربه ها را به صورت صد در صد از این بیماری ایمن نخواهند کرد، ولی درصد مبتلا شدن آنها را کمتر خواهد کرد. با تزریق کردن دو واکسن با فاصله یک ماه می توانید گربه های بالغ را واکسینه نمایید.

بهتر است گربه های مختلف را در محل کوچک نگهداری نکنید. نگهداری گروهی گربه ها احتمال مبتلا شدن آنها به بیماری سرماخوردگی را بیشتر خواهد کرد.

همچنین گربه‌هایی که به صورت کامل واکسینه نشده اند را به دیگر گربه ها نزدیک نکنید و در جمع آنها نباید نگهداری شود.

گربه ای که توسط خود شما نگهداری می شود با گربه های خیابانی و غریبه ارتباط نداشته باشد.

با استفاده از واکسن های مخصوص گربه هایی که باردار هستند را در حین بارداری می توانید واکسینه نمایید.

سرماخوردگی گربه

سخن تکمیلی

حیوانات نیز مانند انسان ها ممکن است، که با بیماری سرماخوردگی مواجه شوند. در این صورت بهتر است، که به او غذاهای گرم و آبکی دهید، تا بدن گربه تقویت شده و زودتر بهبود یابد. بهتر است، که در زمان سرماخوردگی، گربه تحت نظر دامپزشک باشد، تا درمان او به صورت صحیح و اصولی انجام شود. تا زمانی که دامپزشک اجازه نداده است، نباید با حیوانات دیگر تماس داشته باشد. چون حتی پس از بهبودی هم می‌تواند بیماری سرماخوردگی را به حیوانات دیگر انتقال دهد.

افرادی که به نگه داری گربه علاقه دارند، باید علائم و نشانه های بیماری سرماخوردگی در این حیوان را بدانند، تا بتوانند اقدامات لازم را در زمان مناسب انجام دهند. برای اینکه بتوانید از بیماری سرماخوردگی گربه پیشگیری کنید، باید گربه خود را واکسینه کرده و نکات بهداشتی را رعایت کنید. همچنین بهتر است، که با حیوانات خیابانی تماس نداشته باشد.

31

راهکارهای درمان سرماخوردگی گربه|پیشگیری از سرماخوردگی گربه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی روش‌های درمان سرماخوردگی گربه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x