حیوانات

غذای ممنوعه سگ | لیست غذاهای ممنوع سگ

دانستن تمامی غذاهای ممنوعه برای سگ از مهم ترین اصول در مراقبت و همچنین نگهداری از سگ می باشد، رعایت و توجه به اینکه چه غذاهایی برای سگ مفید است، نقش بسیار مهمی در سلامت این حیوان خانگی و زینتی دارد. غذای مورد استفاده در رژیم غذایی سگ باید هیچ گونه غذای ممنوعه ای نداشته باشد. زیرا برخی از غذاها به علت داشتن آنزیم ها و همچنین ترکیبات پیچیده قابل هضم برای سگ ها نیستند و باعث ایجاد بیماری در حیوان می شود. اگر از سگ در خانه خود نگهداری می کنید باید از غذای های ممنوعه برای سگ اطلاع داشته باشید.

اطلاع از لیست غذا هایی که برای سگ ممنوع است و رعایت رژیم غذایی حیوان و عدم استفاده از مواد غذایی ممنوع باعث می شود سلامت سگ به خطر نیفتاد و همچنین در سلامتی حیوان تاثیر مستقیمی دارد.

غذا های ممنوعه برای سگ چیست

این ایده که حیواناتی مانند سگ ها می توانند غذاهایی را بخورند که انسان ها استفاده می کنند کاملا غلط است، بهتر است آگاه باشید که حتی یک ذره بسیار کوچک بیسکویت یا انواع آدامس ها امکان دارد سگ، گربه یا حیوانات دیگر خانگی  را بکشد. بنابراین توجه دقیق به لیست غذاهای ممنوعه برای سگ ها در سلامت و نگهداری درست از این حیوان نقش مهمی را دارد. لیست غذاهای ممنوعه برای سگ آماده شده می باشد زیرا متابولیسم سگ ها با انسان فرق دارد و روش هضم کردن غذا در دستگاه گوارش انسان و حیوان متفاوت است. اگر سگ خانگی دارید؛ تهیه و داشتن لیستی از غذاهای ممنوعه برای سگ خوب است.

چه غذا هایی برای سگ مفید است

در کنار لیستی که برای غذای های ممنوعه سگ وجود دارد یک لیست برای غذاهای مفید برای سگ نیز تهیه شده است. با توجه به نژاد، فعالیت روزانه و نوع زندگی حیوان غذای های مفید برای سگ بسیار متفاوت است. مثلا غذایی که برای یک سگ بالغ مناسب است با غذای توله سگ فرق دارد. مثلا یک توله سگ می تواند سرلاک یا بیسکوییت بخورد ولی یک سگ بالغ ترکیبات پیچیده تری را نیاز دارد. در تهیه لیست غذا های سگ توجه به مواد غذایی مفید بسیار مهم و تاثیر گذار است.

حتما بخوانید:   درمان اسهال و خواب آلودگی عروس هلندی

آیا ماست برای سگ مفید است

ماست در بین دیگر لبنیات یکی از بهترین مواد غذایی برای سگ است. این ماده غذایی برای سگ به راحتی قابل هضم است و با خیالی راحت می توانید ماست پروبیوتیک یا بدون چربی به سگ خود بدهید.

آیا پفک برای سگ مفید است

پفک یک نوع ذرت فرآوری شده است که رنگ مجاز خوراکی در آن استفاده شده است. این ماده غذایی بسیسار حساسیت زا است و حالت چسبندگی دارد که در هضم دچار مشکل می شود. به همین دلیل پفک جزو لیست مواد غذایی ممنوعه برای سگ قرار می گیرد.

آیا حبوبات برای سگ مفید است

برای سگ ها می توانید از حبوبات پخته استفاده کنید زیرا سرشار از مقدار زیادی املاح معدنی و ویتامین می باشد. حبوبات به هیچ عنوان در سگ ها مسمومیت به وجود نمی آورند و در لیست غذایی سگ ها وجود دارد به طور مثال می توانید از عدس پخته شده برای سگ خود استفاده کنید.

آیا سویا برای سگ مفید است

سویا نیز به دلیل داشتن فیبر بسیار بالا برای سگ ها مفید می باشد. از این ماده غذایی برای از بین بردن التهاب بدن سگ استفاده می شود و باید در رژیم غذایی سگ سویا ا حتما قرار داد.

آیا ماکارونی برای سگ مفید است

ممکن است برای سگ ها استفاده از ماکارونی حساسیت ایجاد کند اما اگر بدون گوجه و ادویه پخت شود می توانید به مقدار کم برای سگ استفاده کنید زیرا بدن سگ به مواد مغذی درون ماکارونی نیز احتیاج دارد. اطلاع داشته باشید که گوجه برای سگ مضر است و در لیست غذا ای ممنوعه سگ قرار دارد و استفاده از آن باعث مسمومیت در این حیوان می شود.

آیا پوست مرغ برای سگ مفید است

پوست مرغ اگر بدون هیچ استخوانی و بدون ادویه پخته شده باشد هیچ گونه ضرری برای حیوان ندارد و مشکلی ایجاد نمی کند و میتوانید آن را در لیست غذایی سگ قرار دهید. در غیر این صورت مشکل ساز بوده و جزو مواد غذایی ممنوعه می شود.

لیست مواد غذایی ممنوعه برای سگ ها چیست

در ادامه مقاله لیست هایی از مواد غذایی ممنوع برای سگ را در دسته بندی های مختلف برای شما ارائه داده ایم.

غذای ممنوعه برای سگ

ردیف لیست مواد غذایی ممنوع علت ممنوعه بودن آن برای سگ
1 انواع نوشیدنی های گاز دار مثل نوشابه و ماءالشعیر در بدن سگ ترکیبات ناشناخته ایجاد می کند و افزایش ضربان قلب سگ، نفس نفس زدن حیوان، حرارت بالای بدن و در انتها تشنج و مرگ سگ خانگی می شود.
2 مویز، انگور و کشمش این مواد به دلیل داشتن توکسین به کبد سگ آسیب می زند و به همین علت در لیست غذاهای ممنوعه سگ قرار دارند.
3 میوه آووکادو در برگ و ترکیبات این میوه پرسین وجود دارد که سگ را به تهوع و اسهال می اندازد.
4 برگ ریواس برگ ریواس به علت داشتن اگزالات سیستم گوارشی و عصبی سگ را دچار مشکل می کند و به همین دلیل در لیست غذای ممنوعه سگ قرار دارد.
5 سیر و پیاز پیاز و سیر دی سولفید دارند که در کار گلبول های قرمز اختلال ایجاد کرده و باعث بیماری آنمی در سگ می شوند.
6 تنباکو و توتون این مواد دارای نیکوتین هستند که به سیستم گوارشی و عصبی سگ آسیب وارد می کنند و حیوان ممکن است غش کرده و به کما برود.
7 میوه خرمالو این میوه باعث مشکلاتی مانند آنتریت و انسداد روده در سگ می شود که امکان مرگ حیوان را بالا می برد.
8 دانه های ماکادامیا این میوه نوعی توکسین ناشناخته در خود دارد که باعث اختلال در سیستم تنفسی و عصبی حیوان می شود.
9 عصاره مرکبات و قارچ خوراکی در این مواد غذایی توکسین وجود دارد که به سگ شوک وارد کرده و باعث مرگ آن می شود.
10 گیاه ماریجونا در سیستم عصبی سگ بهم ریختگی ایجاد می کند و همچنین ضربان قلب حیوان را بالا می برد.
11 هسته میوه های هلو و زرد آلو باعث ایجاد خفگی در سگ می شود.
حتما بخوانید:   راهکارهایی برای دفع پشه و دیگر حشرات از خانه

 

غذای ممنوعه برای سگ

در ادامه مقاله جدولی از مواد غذایی پروتئین دار که برای سگ ممنوع است را برای شما آورده ایم و همچنین علت آسیبی که به سگ وارد می کند را برای شما شرح داده ایم.

ردیف لیست مواد غذایی ممنوع علت ممنوعه بودن آن برای سگ
1 استخوان گوشت، مرغ و ماهی باعث ایجاد زخم و مسدودی در گوارش سگ می شود. به همین دلیل جزو غذا های ممنوعه برای سگ می باشد.
2 میزان زیاد ته مانده غذا غذا ته مانده را باید چربی و استخوان آن را جدا کرد و اگر بیشتر از ده درصد غذای مانده را به سگ بدهید باعث ایجاد مشکل در حیوان می شود.
3 تخم مرغ نپخته این ماده غذایی آنزیم آویدین ایجاد می کند که جلوی جذب ویتامین B7  را می گیرد و به پوست و مو حیوان آسیب می رساند.
4 مواد لبنی و شیر لبنیات را نباید به صورت مستقیم در لیست غذای سگ قرار دهید و همچنین در مصرف لبنیات برای سگ زیاده روی نکنید.
5 غذای مخصوص گربه برای سگ بهتر است از مواد غذایی حیوانات دیگر استفاده نکنید زیرا باعث ایجاد مشکلات گوارشی می شود.
6 غذا های شیرین باعث ایجاد دیابت، چاقی و مشکلات دندان برای سگ می شود.
7 غذای کپک زده و فاسد مواد فاسد و کپک زده توکسین ایجاد می کنند که باعث مسمومیت در سگ می شود.
8 گوشت نپخته امکان دارد باکتری سالمونا داشته باشد و مشکل معده برای سگ ایجاد کند.
9 ماهی اگر مقدار زیادی ماهی به سگ داده شود باعث کمبود ویتامین در حیوان می شود و همچنین باعث کاهش اشتها و تشنج سگ و در بعضی مواقع مرگ سگ می شود.
حتما بخوانید:   علت لرزیدن سگ ها چیست؟

 

در ادامه لیستی از برخی مواد طبیعی دیگر که باعث ایجاد مسمومیت در سگ می شود را برای شما ارائه داده ایم.

ردیف لیست مواد غذایی ممنوع علت ممنوعه بودن آن برای سگ
1 نوشیدنی های الکل دار باعث مسمومیت سگ و همچنین به کما رفتن حیوان می شود.
2 مواد حلال در چربی باعث ایجاد مشکل در عملکرد پانکراس و گوارش سگ می شود و به همین دلیل جزو مواد غذایی ممنوعه قرار دارند.
3 انواع خمیر ها باعث ایجاد گاز در سیستم گوارشی حیوان شده و باعث پارگی روده سگ می شود.
4 انواع رشته ها یکی از مهم ترین مواد ممنوعه برای سگ هستند و در سیستم گوارشی مشکل به وجود می آورند.
5 شیرین کننده های صنعتی باعث ایجاد حالت بی حالی و غش به دلیل افت شدید خون می شود.
6 قهوه، چای، شکلات و کافئین کافئین برای قلب سگ بسیار مضر است و باعث مرگ حیوان می شود.
7 نمک مصرف زیاد نمک برای سگ باعث ایجاد مشکلات الکترولیتی در سگ می شود و تنها باید به اندازه چاشنی غذا استفاده شود.
8 ویتامین های انسانی که آهن دارند سیستم گوارشی، کبد و کلیه سگ را دچار مشکل می کنند.

 

در انتها بهتر است بدانید که برای نگهداری از سگ های خانگی باید تمامی اصول غذایی و محل نگهداری حیوان را بدانید و به تغذیه و بهداشت حیوان به خوبی رسیدگی کنید. بی توجهی به سگ های زینتی باعث آسیب و مرگ این حیوانات می شود و با شناخت لیست غذای ممنوعه برای سگ اولین قدم برای نگهداری درست از این حیوانات را برداشته اید.

31

غذای ممنوعه برای سگ

امتیاز سردبیر - 9.8

9.8

مجموع امتیازات

در این مقاله با لیست غذای ممنوعه برای سگ آشنا خواهید شد که در نگهداری حیوان به شما کمک زیادی می کند.

امتیاز کاربر: 5 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x