حیوانات

نحوه جفت گیری گاو

اغلب پستانداران از طریق جفت گیری باردار می شوند زمانی گاو نر می تواند با گاو ماده جفت گیری کند که گاو ماده که کاملا آماده جفت گیری یا به عبارتی در زمان فحل باشد در این زمان گاه ماده از خود رفتارهای غیرعادی به روز می دهد گاو ماده به نحوی با رفتار خود به گاو نر می فهماند که آماده جفتگیری است بیشتر گاوهای ماده در نیمه دوم روز آماده جفت گیری می شوند.

علائم و نشانه های فحلی گاو ماده

گاو ماده در زمان فحلی حالت های خاصی را از خود بروز می‌دهد اگر شما با رفتار گاوها آشنایی داشته باشید به راحتی می توانید آن را تشخیص دهید ما در ادامه این مقاله برخی از رفتارهای گاو ماده را در هنگام فحلی برای شما شرح می دهیم:

 1. از مهمترین نشانه هایی که گاو ماده در هنگام فحلی از خود بروز می دهد اجازه سواری دادن است در این هنگام گاو بیشتر اوقات سرپا ایستاده و حالت ناآرام به خود می گیرد.
 2. بیشتر گاو در زمان فحلی حالت عصبی به خود می‌گیرند و با تکان دادن شاخ و سر خود به شما می فهماند که عصبی هستند
 3. در هنگام فحلی شما شاهد خروج ترشحات آبکی و لزج از واژن گاو خواهید بود.
 4. از دیگر نشانه های فحلی می توان به کاهش حجم شیر و خوراک مصرفی گاو اشاره کرد
 5. گاو ماده در زمان فحلی دوست دارد از گله کناره گیری کند شما معمولاً گاو ماده را در زمان فحلی به دور از گله خواهید دید منبسط شدن مردمک چشم از دیگر نشانه های فحلی گاو است.

تشخیص فحلی گاو 768x480 1

تلقیح مصنوعی گاو چیست و چگونه صورت می گیرد

از دیگر روش های کم دردسر که امروزه جایگزین روش های سنتی شده می‌توان به تلقیح مصنوعی گاو اشاره کرد در این روش که برای انجام آن نیازمند دامپزشک هستیم دکتر ابتدا یک دست خود را وارد رکتوم گاو ماده می کند سپس با تفنگ تلقیح که حاوی اسپرم گاو نر است اسپرم را در داخل واژن و در کنار بدنه رحم خالی می کند این کار نیازمند دقت و تجربه بالایی است اسپرم های متفاوتی در داروخانه های دامپزشکی موجود هستند شما می توانید با توجه به نژاد گاو خود اقدام به انتخاب اسپرم کنید توجه داشته باشید استفاده از اسپرم گاو های درشت هیکل بر روی گاو های ضعیف و ریز هیکل می تواند گاو ماده را در هنگام زایمان با مشکلات زیادی روبرو کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت بی حالی عروس هلندی | درمان افسردگی عروس هلندی

نحوه تعیین بارداری گاو ماده

حال که با نشانه های فحلی گاو ماده آشنا شدیم و روش تلقیح مصنوعی را شناختید بهتر است علائم بارداری با مدت زمانی که طول می‌کشد تا گوساله به دنیا بیاید را بشناسید ما در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 1. از نشانه های بارداری گاو می توان به ترشحات تیره و چسبناک از واژن اشاره کرد این ترشحات رفته‌رفته چسبناک‌تر و شفاف تر می شود.
 2. در ماه های اول پس از لقاح شما شاهد خونریزی فراوان از قسمت تناسلی گاو ماده خواهید بود که طبیعی است.
 3. از علائم نهایی که برای همه افراد قابل فهم است می‌توان به افزایش حجم در قسمت شکم گاو ماده اشاره کرد.
 4. در هنگام بارداری رفته رفته بر حجم پستان های گاو ماده افزوده می شود این افزایش حجم برای برخی از گاو ها در اواخر بارداری شروع می شود.
 5. در هنگام بارداری در گاو ماده شما گاهی اوقات شاهد تورم پا خواهید بود.

مدت زمان بارداری گاو چقدر است

اما سوال دیگری که برای برخی از افراد ممکن است پیش بیاید مدت زمان بارداری گاو ها است معمولا مدت زمان بارداری یک گاو ماده بین ۲۹۰تا۳۰۰ روز است.

معایب و مزایای استفاده از تلقیح مصنوعی

استفاده از تلقیح مصنوعی برای گاو زیان آنچنانی ندارد می‌توان گفت اکثر معایب تلقیح مصنوعی برای گاودار است تا خود گاو ماده در ادامه به بررسی معایب و مزایای استفاده از تلقیح مصنوعی می پردازیم:

مزایای تلقیح مصنوعی

 • جلوگیری از انتقال تعداد زیادی از بیماری ها: شما با استفاده از تلقیح مصنوعی از انتقال بسیاری از بیماری های مقاربتی و غیره به گاو ماده جلوگیری می کنید.
 • دسترسی سریع و آسان: از دیگر مزایای استفاده از لقاح مصنوعی می توان به دسترسی آسان به آن اشاره کرد.
 • به صرفه بودن تلقیح مصنوعی:تلقیح مصنوعی در صورت در دسترس نبودن گاو نر می تواند به صرفه تر باشد.
 • ثبت دقیق زمان بارداری: اگر گاو ماده به صورت طبیعی و در چراگاه ها توسط گاو های نر باردار شود شما از باردار بودن آن اطمینان کامل پیدا نمی کنید اما استفاده از تلقیح مصنوعی به شما این امکان را می‌دهد که تاریخ دقیق زایمان و بارداری گاو خود را ثبت کنید.
 • دسترسی به ژن گاو های مختلف: از دیگر مزایای تلقیح مصنوعی می توانیم به در دسترس بودن اسپرم های انواع گاو های متفاوت اشاره کرد شما می‌توانید با توجه به نژاد گاو خود اسپرم گاو مورد نظر را انتخاب کنید.

معایب تلقیح مصنوعی

 • از معایب استفاده از تلقیح مصنوعی می‌توان به نیازمند بودن آن به فرد ماهر و باتجربه اشاره کرد فردی که قصد دارد گاو ماده را با استفاده از تلقیح مصنوعی باردار کند باید در دوره های مختلف مهارت و تجربه کافی را کسب کرده باشد.
 • تشخیص فحلی بودن گاو: از دیگر معایب استفاده از تلقیح مصنوعی تشخیص نادرست فحلی گاو است اگر در زمان اشتباه به ماده اسپرم تزریق شود شما نتیجه مطلوب را از این عمل کسب نخواهید کرد زیرا زمانی گاو ماده باردار می شود که در زمان فحلی باشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  اتانازی حیوانات چیست | روش اتانازی حیوانات

اسپرم گیری از گاو نر در هنگام جفتگیری

بسیاری از دامداران با پرورش یک گاو نر تنومند اقدام به اسپرم گیری از آن می کند شما می توانید در حال جفت گیری از گاو نر اسپرم تهیه کنید و در زمان فحلی به گاو مورد نظر خود تزریق کنید با استفاده از اسپرم گرفته شده از گاو نر می توانید بیش از ۱۰۰ گاو ماده را باردار کنید.

جفت گیری گاو نر با ماده

انواع نژاد گاو در ایران گاو

گاو ها در دو رده شیری و گوشتی رده بندی می شود گاو گوشتی اصیل ایرانی وجود ندارد اما برخی از گاو های موجود در مناطق ایران را می توان در رده گاو های گوشتی طبقه‌بندی کرد در ادامه این مقاله ما به معرفی معروف ترین نژاد گاو ایرانی و ویژگی آنها می‌پردازیم:

 1. گاو تالشی :این گاو که ظاهری سرخ یا زرد و سفید دارد در هر دوره شیردهی ۶۵۰ کیلوگرم شیر تولید می کند این نوع از گاو ها در رده گاو های گوشتی طبقه‌بندی می‌شود این نوع از گاوها در مناطق شمالی ایران مشاهده می‌شود و متأسفانه رو به انقراض است.
 2. گاو دشتیاری :این نوع از گاو ها با تولید هزار کیلوگرم شیر در هر دوره شیردهی در رده گاوهای شیری قرار می گیرد جثه بزرگ این نوع از گاو و رنگ غالبا مشکی آنها قابل توجه است
 3. گاو سرابی: از دیگر نژادهای گاو موجود در ایران می‌توان به گاوهای سرابی اشاره کرد این گاوها با تولید تقریباً هزار کیلوگرم شیر در دوره شیردهی در رده گاوی شیری طبقه‌بندی می‌شوند این نوع گاو ها بهترین نژاد برای مناطق کوهستانی تلقی می‌شوند.
 4. گاو گلپایگانی :این نوع از گاو ها که اکثراً ظاهری حنایی رنگ دارند در هر دوره شیردهی ششصد کیلوگرم شیر می دهند این نوع از گاوها جثه نسبتا متوسط دارند.
 5. گاو نجدی :این گاو ایرانی در هر دوره شیردهی ششصد کیلوگرم شیر تولید می کند از خصوصیات بارز این نوع از گاو می توان به جثه بزرگ و رنگ حنایی آن اشاره کرد این نژاد اصلی گاو در مناطق خوزستان است.

سخن آخر

امیدواریم از مطالعه این مقاله نهایت لذت و بهره را برده باشید ما در این مقاله به بررسی نحوه جفت گیری گاو ها و روش های نوین باردار سازی گاوها اشاره کردیم علاوه بر آن انواع نژاد های گاو های ایرانی را برای شما شرح دادیم اگر شما انتقاد و یا پیشنهادی دارید می توانید آن را با ما در قسمت دیدگاه به اشتراک بگذارید.

نحوه جفت گیری گاو

امتیاز سر دبیر

مجموع امتیازات

نحوه جفت گیری گاو

امتیاز کاربر: ۱.۰۵ ( ۲ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا